Стъклените стени в съвременния интериорВ архитектурата напоследък се налага тенденцията жилищата да бъдат максимално компактни и функционални, а бизнес сградите да са с открита планировка и голяма площ. Независимо от принципната разликата и двата вида проекти могат да бъдат решени така, че да са максимално светли и просторни. Големите прозорци, витражите и стъклените стени – те създават един модерен интериор, внасяйки светлина, въздух и лекота.
Независимо от размера и вътрешната планировка на едно помещение, стъклените преградни стени дават голяма свобода на идеите и възможност да се организира вътрешното пространство според конкретните нужди на обитателите му. С тяхна помощ могат да обособяват функционални зони, да се внася настроение и цвят, като не се нарушава целостта на интериора и екстериора.
Стъклените стени са модерен и универсален сграден елемент, който намира своето място в решения за апартаменти, къщи, офиси, обществени, административни и търговски сгради.
Стъклените тухли – истинска находка за дизайнера
Стъклените тухли отдавна са широко използвани като пълноправен строителен материал. През годините те са се наложили, благодарение на високата си якост, отличната топлинна и звукоизолация и пожароустойчивостта, които са сред най-важните характеристики на една преградна стена. Освен това, те имат много добра устойчивост на влага и отлична светлопропускливост, което дава възможност за включването им в индивидуални и нестандартни дизайнерски решения за интериора. Дълговечни са и не изискват никакви специални грижи през експлоатационния срок. На практика, единственото ограничение за идеите, които могат да бъдат реализирани с тяхна помощ, е фантазията на интериорния дизайнер.
В днешни дни сме свидетели на едно възраждане на стъклената тухла, като новите продукти са значително по-разнообразни и универсални. Прозрачните бели или зелени стъклени тухли, които помним като декорация на фабрики, магазини и обществени сгради и стаи в близкото минало дават само бегла идея за функционалността и сферата на приложение на съвременните стъклени тухли. Блокчетата вече се предлагат в разнообразие от цветове, повърхности и степен на прозрачност. С тях може да се внася не само мека светлина, но и цвят и настроение в отделните помещения.
Съвременните стъклени блокчета са строителен материал, комбиниращ отлично много от предпочитаните характеристики в модерното строителство. Всяко от тях притежава херметически затворена кухина, образувана при съединяването на два стъклени елемента, като половините са изработени от дебело стъкло (6-9 мм).
Интересно е, че една стъклена стена с дебелина 80 мм може спокойно да се конкурира по своите топло-и звуко- изолационни характеристики с тухлена стена „две тухли“. Тайната на тази ниска топлинна проводимост и висока акустична изолация е, че при производството на стъклени блокчета в кухините се формира практически напълно затворено пространство. В допълнение, стъклените блокчета не отстъпват на керамичната тухла в устойчивостта си както на ниски, така и на високи температури. Това позволява те да се използват, освен за вътрешни и за външните стени или техни фрагменти.
Светлопропускливостта на стъклените тухли е около 80% за безцветните и 50 – 70% за цветните и матовите тухли. Съществува класификация, според която по отношение на пропускливостта на светлината стъклените тухли се делят на прозрачни (с гладка повърхност на лицевата страна), разсейващи и направляващи светлината (такива ефекти имат тухли с релефни повърхности).
Стъклените тухли в последните години добиха значителна популярност за оформянето на вътрешните пространства в сградите и са активно използвани в архитектурни и дизайнерски решения на жилищното и офисното пространство. Големите пространства са особено благодатна ниша – при тях може да се изграждат стъклени стени с различна височина и контур – прави, начупени или кръгови декоративни прегради. Тези елементи естествено се вписват в съвременния интериор, като създават пространство, подчертавайки неговата индивидуалност и създавайки оригинален завършек. Във вътрешното пространство се осигурява простор, светлина, топлина, надеждност, и, преди всичко, изисканост.
Благодарение на използването на съвременни технологии, стъклените тухли са най-разнообразни от естетическа гледна точка, те просто удивляват със своите цветове и ефекти, които позволяват на практика да бъдат използвани за декорация и функционално разделяне на всяко едно помещение. Изборът между прозрачни, матови, цветни и безцветни варианти на стъклени тухли дава възможност да се постигне степен на осветеност на пространство, каквато е необходима.
Релефни, матови, цветни – в зависимост от изискванията на проекта
Всяко помещение има свои функционални и експлоатационни особености и те трябва да се отчитат при избора на стъклени тухли и изграждането на стъклената стена. На пръв поглед, безцветните конструкции от прозрачно стъкло е доста скучно решение. Но не може да отречем факта, че в един малък апартамент прозрачната преграда, например между едно малко антре и стаята, ще бъде особено подходяща, защото ще представлява едновременно разделящ и обединяващ елемент. Прозрачното стъкло може да пропуска до 85% от светлината и все пак е доста по-непрозрачно от прозоречното стъкло. От другата му страна изображенията се виждат с неясни контури, замъглени и в този смисъл то достатъчно добре изпълнява преградните си функции.
Ако стъклената повърхност на тухлата е гофрирана, в зависимост от положението на страните, тя може да бъде светлоразсейваща или светлонаправляваща. Изображенията, наблюдавани през тях са особено деформирани и се внася елемент на загадъчност във вътрешната среда.
Стъклените стени, изградени от тухли с матирана повърхност, пропускат около 50% от светлината от едното помещение в другото, като същото важи и за цветните. Стъклените тухли могат да бъдат матирани от една или от двете страни. Цветните са особено подходящи, когато е необходим акцент на дадено помещение.
За постигане на желания цвят при производството на тухлите се добавя пигмент в стъклената маса. Така могат да бъдат получени различни цветове и нюанси. Гамата се простира от светлите пастелни нюанси до ярките наситени цветове (зелени, червени, жълти, сини). На практика ограничения не съществуват. Преградните стени и елементи от цветни стъклени тухли могат да бъдат както единни, така и във вид на мозайка. Те естествено се вписват в интериора на бани, дневни, детски стаи, зали за домашно кино, както и на конферентни зали или кухненски боксове в офис-помещения. Едно уникално качество на цветните стени е, че те могат да разделят пространството, така че да осигуряват от една страна, светлопопускливост за естествената светлина, а от друга предпазване от любопитни погледи и уединение. Матираните цветни стъклени даже дават възможност за постигане на по-голяма степен на защита, благодарение на разсейващия ефект.
Подбрани цветни стъклени тухли могат да бъдат част от оформлението на бар, ресторант, кафене, кабинет или зимна градина. Интересното е, че в зависимост от електрическите осветителни тела или дневната светлина, както и декоративно осветление, една и съща стъклена стена може да изглежда по различен начин, което означава, че постоянно ще се внася усещане за новост в жизненото или работното пространство.
Някои производители предлагат и тухли с релефни оформления, както и специална обработка на стъклата, придаваща им индивидуална визия.
В дизайнерски изложбени магазини могат да се намерят и стъклени блокчета с артистичен нюанс. От такива стъклени блокчета може да се направи стена във вид на пано с пейзажи, абстрактни картини, и други изображения.
Използването на стъклени тухли в интериорния дизайн е разнообразно и предлага на строители и архитекти нови, неограничени възможности, които позволяват да се осъществят дори най-смелите и модерни проектантски и дизайнерски решения. Стъклени блокчета са особено подходящи за изграждане на стъклени стени в помещения с висока влажност. Сауни, плувни басейни, душове, бани и тоалетни - това са някои приложения за които стъклените стени са особено практично решение, още повече че възможните материали са по-малко.
Изграждане на стъклените стени
Огромно значение за пълното проявяване на споменатите технически и естетически достойнства на стъклените тухли в интериора има правилното изграждане на стената, вземайки предвид спецификата на материала.
Има два начина на монтиране на стъклени блокчета. Първият се основава на използването на специални модулна система, направена от пластмаса, което позволява за кратко време, да се изгради перфектно равна стена. Модулният скелет е направен така, че всяка тухла да „ляга“ в предвиденото за нея пространство.
При този начин, всяка стъклена тухла получава красива и идеално правилна рамка, която напълно скрива монтажните линии. Ако при полагането на тухлите се използва и силиконов херметик стената ще получи допълнителна звукоизолация и добра степен на уплътнение.
Вторият начин е традиционно зидане на стъклените блокчета със строителен разтвор. Ако се работи според него, за да се гарантира равност на стената, се препоръчва да се използват специални пластмасови кръстачки, фиксиращи положението на всяка тухла.
По принцип, стъклените тухли могат да бъдат монтирани във различно положение – хоризонтално, вертикално или под наклон. Единственото изискване е височината на стената да не е много голяма, защото самото стъкло е достатъчно тежко и прекалено високи преградни конструкции, теглото на горните редове може да причинят напукване или счупване на тухлите в долните редове.
Има възможност стъклени тухли да се поставят и в готови стени, най-често външни за постигане на специфичен светлинен и цветен ефект. В този случай е необходимо да се изчисли точно и да се изреже желаният отвор, тъй като дебелината на прослойката между стъклените блокове не е хубаво да надвишава 10-12 мм.
Ако желания контур на преградната стена е дъговиден, криволичещ или друг подобен, кривата трябва да бъде достатъчно голям радиус. В противен случай, фугите между елементите ще бъдат твърде големи и здравината на конструкцията ще намалее.
Стъклените стени имат редица предимства. Тяхната поддръжка е много по-лесна, отколкото тази на традиционните тапети и интериорни бои. Стъклената стена не задържа петна, неприятни миризми и се почиства изключително лесно и бързо. Достатъчно е само да се забърше стената с навлажнена кърпа в разтвор на почистващ препарат и помещението отново засиява, благодарение на играта на светлината във вътрешните пространства. 25/11/2009 |