Новия национален стадион в БукурещРазположен в източните покрайнини на румънската столица и носещ името на световно известната румънска атлетка Лиа Манолиу, новия национален стадион се очаква да бъде изграден преди края на 2010 година. Със своите 55 200 седящи места и футуристична конструкция новото съоръжение е предвидено да приеме финала на шампионската лига през 2012 година.
текст инж. Вера Ангелова Новият национален стадион в Букурещ вече придобива форма. Според плановете за изграждане, грубият строеж на съоръжението трябва да бъде приключен до декември 2010 година, за да може през следващата година да бъде монтиран подвижният покрив.
Строителството на спортното съоръжение представлява особен интерес за специалистите от бранша, тъй като Букурещ, подобно на София, е разположен в район с висока сеизмична опасност.
Първият национален стадион Лиа Манолиу е построен през 1953 година, като мултифункционален, предназначен да приема различни спортни прояви. Решението за реконструкция и модернизиране на националния стадион от основи е взето през октомври 2005 година, като новият стадион е решен конкретно като футболен, отговарящ на всички изисквания на международните организации. В проекта на новото съоръжение са предвидени 55 200 седящи места с възможност за увеличаване до 63 000 броя.
Интегрираният проект – разрушаване, проектиране и изграждане, на новия национален стадион е спечелен от съвместното предприятие на германската компания Max Boegl, известна като най-големия частен строителен предприемач в страната и базираната в Рим, Италия строителна компания Astaldi, работеща в сферата на гражданското, транспортното и инфраструктурното строителство.
Работата по разрушаването на съществуващия, по-малък стадион, започва през месец януари 2008 година и е напълно приключена през март същата година. Непосредствено след това започват изкопните работи за новото съоръжение, равняващи се на 200 000 кубични метра земни маси. Вземайки предвид повишена сеизмична опасност, изпълнителят изгражда основите с повече бетон от първоначално предвиденото, за да се гарантира структурна стабилност. Това е и причината фундаментите да са заложени на дълбочина 3,5 метра.
Не по-маловажен аспект от строителството на стадиона е и връхната стоманобетонна конструкция. Тя е решена като комбинирана и за изграждането й са използвани 25 000 куб. метра бетон във на предварително излети елементи, и почти тройно повече за монолитно строителство. Този вариант на изпълнение се налага, поради силно натоварения автомобилен трафик в Букурещ, като за улесняване на логистиката се използва специално изградено производствено предприятие в близост до обекта.
Монтирана е бетоносмесителна инсталация Elba ESM 60, с производителност 60 куб.м/час. Класът на използвания бетон е F5 CEM, като в състава му са включени едър и дребен добавъчен материал от местни производители, цимент от Холсим Румъния и за достигане на необходимите технологични показатели като обработваемост на сместа са добавен продукти на BASF и Bauchemie. До достигане на търсените свойства, изпълнителите изпробват шест различни вида смеси, като в окончателния вариант се постига оптималното съотношение обработваемост / якост. F5 CEM предлага достатъчно добра консистенция и якостни показатели и е прозиведен на база Портланд цимент.
Според данни от изпълнителите на обекта, по време на завършването му бетоносмесителната инсталация ще е произвела 75 000 куб.метра бетонна смес за изливане на място, както и 25 000 куб.метра за сглобяемите елементи. По отношение на разхода на стомана за армировка, изпълнителите предвиждат около 9 000 тона. Досега в най-натоварените дни на обекта са били заети 180 работника, заети с бетонните работи, което дава идея за мащабите на строителството.
На строителната площадка работят шест кулокрана Liebherr, три от които са 280 EC-H Litronic. За полагането на сглобяемите елементи към се присъединява и един верижен кран Liebherr LR 1350, с товароподемност 55 тона при максимален радиус 24 метра.
Кулокрановете са с височина на куката между 49 и 68 метра и обсег между 60 и 65 метра, в зависимост от разположението им на работната площадка.
Технологията на изпълнение на стадиона предвижда изграждането му на две половини. По този начин през целия период на строителство се налага само едно преместване на крановете от западната към източната половина.
За полагането на бетона са използвани шест автобетонобъркачки Stetter C, работещи на ротативен принцип за доставяне на бетонната смес от бетоносмесителя както до съоръжението за производство на готовите елементи, така и до автобетонпомпата Putzmeister BSF 42-5.16 H, използвана за монолитно полагане. С капацитет от 160 куб.метра/час и 5-секционна стрела тази машина достига до височини от 42 метра и се оказва най-подходящото решение за този обект. Работата с тази бетонпомпа се очаква да продължи до месец февруари 2010г.
Носещият скелет на конструкцията се състои от 120 колони, за формоването на които е използван кофраж Мева. Той позволява бързо достигане на проектната височина от 27 метра на елементите в заложените в организационния план срокове.
Space Tower на Мева е катерещ кофраж с диаметър 4,8 метра, съставен от три секции. Предимството на системата, което строителите оценяват най-високо, е че формата може да бъде повдигната като едно цяло и преместена в готов вид на следващата колона, веднага след декофрирането на завършената. Характеристиките на избраната кофражна система позволяват всичките 120 колони да бъдат завършени напълно за 240 дни.25/11/2009 |