Осветление в съвременните офис сградиСъвременните офис помещения се характеризират със семпъл и минималистичен стил на оформление. Всичко в тях, започвайки от разположението на работните места, и стигайки до конкретните интериорни решения, е подчинено на една-единствена цел – да се увеличи производителността и ефективността на труда. Едно от най-важните места в организацията на работната атмосфера заема осветителната система.
текст инж. Вера Ангелова Съществуват няколко начина за осветление на помещенията. При директното осветление се използва насочена светлина от източника, като например при настолните лампи или разположените върху тавана осветителни тела: лъчът светлина е насочен директно към мястото, което трябва да бъде осветено. Такова осветление се характеризира с ясно очертани сенки и висок контраст. При другият вид осветление се разчита на отразената светлина: източникът е насочен към повърхността на тавана или стената, която отразява светлината. В този случай, светлината се разпределя равномерно, няма резки сенки и яркостта е ниска.
Най-доброто решение, естествено, е да се проектира система за осветление, съчетаваща предимствата на пряката и непряката светлина.
Възприятие на светлината
Според субективните човешки усещания, най-благоприятна работна среда се постига при осветеност над 200 лукса. Но при изпълнението на различни видове работа често се изисква различно ниво на осветеност. Например, осветеността на работното място, когато се работи с малки по размер обекти, текстове или основно с клавиатурата на компютър, трябва да бъде поне 300-500 лукса.
Психологическо въздействие върху хората оказват, също така, контрастът и цветовете. Увеличаването на контраста дразни очите и влияе неблагоприятно върху психиката, докато намаляването му успокоява, но при непрекъсната продължителна работа води до отпадналост и умора.
На практика, светлината като техническа величина не винаги е това, което можете да бъде видяно. За хората най-често важни се оказват и психологическите аспекти, а именно, как мозъкът възприема това, което човек вижда. Яркостта на светлината, което може да се измерва със съответните физико-оптични уреди, не винаги е еднаква с това, което очите ни възприемат. Например, една лампа, поставена на тавана може да изглежда прекалено ярка, но това е изцяло субективно възприятие, което се дължи само на отсъствието на други източници на светлина.
За да изпълнява максимално добре функциите си осветлението в офис помещенията, трябва да се проектира с отчитане на вида на изпълняваната работа и характеристиките на самото помещение. Интересен вариант е осветлението на две нива: общо и местно. Общото осветление има за цел да създава мека светлина без отблясъци, затова то може да бъде осигурено от източници на отразена или разсеяна светлина. Местното осветление е предназначено за отделните работни места и, като правило, е пряка светлина, която осигурява необходимото ниво на осветеност за всяка конкретна работа.
Смисълът на една такава организация на осветление, от гледна точка на ергономията, е, че окото, възприемайки помещението като цяло, не е необходимо да се обременява с прекалено силни контрасти между осветените и тъмните зони, защото в противен случай ще се създаде усещане за психическа умора и ще се намали работоспособността. Такъв ефект може да се постигне с помощта на система, основаваща се на осветителните принципи на отразената светлина. Най-често общото ниво на осветление се разполага на тавана, като едно добро решение е да се използва мощна лампа, насочена вертикално нагоре, да се създаде достатъчно равномерно разпределение на осветлението. Но не бива да се забравя, че отразената светлина почти не създава обособени сенки, което води до по-трудно различаване формата на обектите в помещението. За сметка на това, всяко едно работно място трябва да бъде осветено от източник на директна светлина, като съответната мощност на осветителния уред е съобразена с типа на извършваната дейност. Освен мощността от значение е и начина на насочване на директната светлина. Колкото по-голяма е насочеността на светлината, толкова по-добре се различават формите и характеристиките на предметите, особено малките по размер.
Изисквания и решения
В днешни дни се разработват подробни стандарти за осветление в обществени помещения, чиято задача е, от една страна, да се намали разходите за осветление, а от друга - да се направи светлинната обстановка в офиса максимално комфортна. Според действащия в момента в страната стандарт БДС EN 12464-1:2004 „Светлина и осветление. Осветление на работни места. Част 1: Работни места на закрито“ минималните стойности на осветеността на постоянно заети работни места и зони не бива да бъдат по-ниски от 200 лукса. Това изискване е съобразено с факта, че интензивността на осветлението и нейното разпределение в работния обсег и непосредствената околна среда имат голямо влияние върху бързината, сигурността и комфорта, при които работещият ще схване и изпълни свързаната със зрението задача.
Препоръчителни интензивности на осветление в работния обсег варират силно в зависимост от извършваната дейност, като при преснемане, копиране и обща офис работа стойността е 500 лукса, за приемни гишета е 300 лукса, а при техническо чертане – 750 лукса.
В нормативния документ е отделено особено внимание на принципите на проектиране на осветлението на работни места, снабдени с екрани. То трябва да позволява четене на текст от екран, четене на писан текст, писане върху хартия и работа с клавиатура, без да предизвиква неприятни усещания при продължителна работа. Затова трябва да се подберат качествени показатели на осветлението и осветителните системи в съответствие с вида на помещението, съответната зрителната задача или дейност.
Използването на екраните и клавиатурата може да бъде повлияно от отражения и да предизвика физиологическо или психологическо заслепяване. Поради това, е необходимо осветителните тела да бъдат подбрани, разположени и включени по такъв начин, че да се избегнат смущаващите отражения.
Според БДС EN 12464-1:2004 интензивността на осветлението трябва да се увеличи когато зрителната задача показва необичайно ниски контрасти; когато свързаната със зрението задача е особено претенциозна; когато последиците от грешки на зрението са твърде скъпи; когато точността и високата производителност са от голямо значение; когато зрителните способности на работещото лице са под средните.
По тази причина степента на осветеност на всяко работно място е необходимо да има възможност да се регулира, защото често вида на работата, общата осветеност и възрастта и зрителните способности на работещия са променливи величини.
Всичко това налага една нова тенденция в офисното осветление – мобилността. За да удовлетворят изискванията на динамичния работен процес, оборудването в офиса, включително и осветлението, трябва да може да променя своето местоположение и конфигурация бързо и ефективно.
Това изисква специален подход към проектирането на осветлението в офисите. Когато разпределението на мебелите и техниката в офиса се променя, осветителното тяло трябва да бъде преместено заедно с работното място. За тази цел, често се използват настолни лампи, вградени в композицията на работното място, или подобни решения, които не ограничават възможностите за движение.
Когато трябва да се избере осветителна система, често икономическият фактор се оказва решаващ. Но при изчисляване на разходите, трябва да се вземат под внимание не само преките разходи за закупуване на арматура, оборудване и окабеляване, но последващите разходи за електричество, ремонт и поддръжка на оборудването. Все по-голямо внимание се обръща на темата за икономия на енергия. Това е актуален проблем и съобразяването с него говори за една екологична загриженост и модерно мислене. Спестяването на енергия не е просто индивидуален въпрос, касаещ намаляването на разходите: колкото и тривиално да звучи, по-малко консумирана енергия от всеки един магазин, офис, апартамент означава по-малко изгорени въглища, нефт, газ, разделени атоми и по-чиста и хармонична околна среда.
Практиката е доказала, че от възможните пазарни варианти, най-икономично се оказва осветлението на офиси, базирано на използване луминесцентни лампи. За много от нас, то се асоциира със студена бяла светлина. Но в момента на пазара се предлага широка гама от цветове за луминесцентни осветителни тела: от студени до топли тонове. Ефективността и икономичността на тези лампи значително превъзхожда другите видове осветление. За създаване на едно и също количество светлина с луминесцентна лампа се изразходват 4-5 пъти по-малко енергия от електрически крушки с нажежаема жичка и продължителността на експлоатацията им е до 10 - 12 пъти по-голяма.
Коефициентът на полезно действие на съвременни луминесцентни осветителни тела достига 75-85%, като производителите се стремят постоянно да увеличават тази стойност, внедрявайки модерни технологии на производство. Благодарение на тях се постига и значителната икономия на електроенергия, като се отчитат влияещите върху нея фактори. Така например при използване на високочестотни електронни устройства за контрол се реализира спестяване на от около 20% енергия, в сравнение с електромагнитните. В допълнение, те не създават шум, и честота им е такава, че трептенето на лампата не се отразява негативно на човешкото здраве. Дебелината на осветителния източник също е от значение: колкото по-малък е диаметъра на лампата, толкова по-малко се проявяват ефекти на затъмняване.
Материалът, от който се произвежда отражателя е един от важните фактори за подобряване на ефективността на лампата. Някой компании използват иновативни огледални материали чиято степен на отражение е до 95%, което води до 10-15% повишаване на ефективността на лампата.
Оптичните свойства на плафона, рефлекторите и решетките на осветителното тяло оказват решаващо влияние върху ефикасността на лампата. Все пак, за да създадат комфортни условия за възприемане на работната обстановка, често трябва да се направи малка жертва спрямо ефективността чрез оборудване на лампата с матови плафони.
Качественото осветление в офиса може да се приеме като проява на уважение на работодателя към неговите служители, но в същото време представлява директна полза за компанията, която се измерва чрез повишаване на производителността на работещите и икономията на енергия. 22/02/2010 |