Инсталации за събиране и съхранение на дъждовна водаВероятно сте се замислили какво количество вода би могло да се събере, ако по някакъв начин съумеете да съберете дъждовната вода, стичаща се по покрива. В този материал ще ви представим именно този способ, чрез който ефективно се решават различни проблеми, свързани с водоснабдяването.
Инсталациите за събиране и съхранение на дъждовна вода представляват реална възможност съществено да се намалят разходите както на отделните потребители, така и на обществото като цяло.
Можем напълно основателно да считаме атмосферните валежи за ефективно оперативно решение при водоснабдяването на битови граждански обекти.
Природни водни ресурси
Известно е, че в зависимост от вида на водния източник ще се определя и качеството на водата. Природните водни източници могат да се разделят на:
- Атмосферни (дъждовна вода);
- Повърхностни проточни (големи и малки реки);
- Повърхностни басейни (езера и морета);
- Изворни, подпочвени (кладенци, геотермални води);
- Повърхностни (разположени на неголяма дълбочина).
При всички тези разнообразни източници е логично да се запитаме, защо точно дъждовната вода е подходяща за събиране и използване? По принцип има няколко причини, върху които трябва да акцентираме. На първо място, дъждовната вода няма съприкосновение с почвата, с горните земни пластове и съответно в нея няма разтворени соли и минерали. Също така, тя не е подложена на действието на различни замърсяващи вещества, присъстващи в горните земни слоеве. Дъждовната вода спада към т.нар. “меки” води, които са по-малко склонни да отлагат твърди вещества от вътрешната страна на водопроводната и канализационната системи. Това ги прави и подходящи при използване за задоволяване на различни битови нужди – хигиенни, напояване на градински площи и то само след минимална обработка.
У нас цялостното изграждане на системи за събиране и съхранение на дъждовна вода е все още рядко срещано, въпреки сравнително лесното им инсталиране. В западна Европа тези инсталации са много по-разпространени, като на пазара са се наложили продукти на фирми от Германия, Чехия и други.
Инженерната система
Независимо от размера, системата за събиране и използване на дъждовна вода по правило има следните елементи:
- Участък за събиране на вода;
- Система за отвеждане на водата от мястото за събиране към резервоар;
- Възел за обработка (пречистване) на водата;
- Резервоар за съхранение;
- Мрежа за разпределение на пречистената вода.
Нека сега ги разгледаме поотделно.
Участък за събиране на вода
Този участък представлява повърхността, върху която ще се събира дъждовната вода. Това може да е специално подготвена повърхност, обаче най-подходяща в качествено отношение и съдържаща най-малко замърсители се счита водата, стичаща се по покрива на сградата.
Съответно материалът, от който е изграден покрива на обекта, определя и дали е възможно инсталирането на подобна система. При немалко случаи степента на замърсяване на събираната вода и последващото й пречистване се определят от вида на покрива. Специалистите препоръчват участъка за събиране на водата да се изработва от инертни материали с ниско ниво на отделяне на частици и вредни вещества. Най-подходящи материали са керамичните и циментно-пясъчните керемиди, а така също и покриви, изградени с шиферни плочи, като всички те по възможност не трябва да съдържат изкуствени оцветители. Категорично се изключва събирането на вода от стари покриви, съдържащи азбест или олово.
С необходимото внимание следва да се подхожда и при всички видове метални покриви.
Система за транспортиране на водата
Като система за транспортиране на водата най-общо се използва водосточната инсталация на сградата. Чрез нея събраната от покрива вода се транспортира през пречиствателен възел до резервоара за съхранение.
Тук също основно внимание следва да се обърне на материалите, от които са изготвени водосточните тръби. За съвършено непригодни се считат водостоците от по-стария тип, съдържащи олово, дори и в малки количества.
Съвременните материали за изработване на водосточни тръби и олуци (ПВЦ, поцинкована стомана и т.н.) не създават никакви проблеми, като се изключват медните такива.
Съоръжения за пречистване
Естествено, водата ще се замърсява от всичко, което се е наслоило върху покрива. Следователно е необходимо нейното пречистване преди отправянето й за съхранение в резервоара. Препоръчва се първите потоци вода от покрива да се изхвърлят в канализацията, докато покривът се отмие и едва след това тя да се пренасочва за пречистване и съхранение.
Това е лесно да се организира с помощта на специално устройство, наричано roof washer (от английски “миене на покрива”). То представлява вертикални тръбопроводи, съответстващи по сечение (по правило, 0.38м2 на всеки 300м2 повърхност водосточна тръба) на изградената водосточна система и отвеждащи водата към преливен клапан и система за отстраняване на твърдите частици.
Очевидно е, че степента на последващо филтриране и пречистване ще се определя главно от предназначението на водата. Ако използването й е само като допълнителен ресурс за непитейна вода, първото и най-просто пречистване се осъществява посредством поставяне във водосточните тръби на филтрираща решетка, задържаща твърдите и най-големи частици (листа, клечки и т.н.).
По-ситни филтриращи мрежи се поставят в ниската част на водосточните тръби, така че в пречиствателното съоръжение да не попадат елементи, които обикновено се наслояват от вътрешната им страна.
За решение на немаловажния проблем по пречистване и обслужване на тези транспортиращи водата възли, на съвременния пазар за строителни материали се предлагат различни системи за предварителна филтрация, които се инсталират на повърхността на земята преди резервоара за дъждовна вода. Те премахват от водата по-големите плаващи частици и имат нелоша микрометрична филтрация (до 200мкм). Събраната по такъв начин вода по правило си остава достатъчно мътна поради множество тегловни частици с неголеми размери, например глина, тиня, органични вещества. Затова е необходима и фина обработка на водата (до 5 микрона) и рафиниране, чрез използване на оборудване от многослоен тип.
Периодично се препоръчва да се извършва дезинфекция на пречиствателния филтър, за да се неутрализират различни бактериални натрупвания, които неизменно се наслояват върху филтърната решетка.
Резервоар за съхранение
Този агрегат е най-скъпият компонент в цялата система и затова при избора му трябва да се отнесем внимателно. Що се отнася до разположението му, то може да бъде както открито, така и под земята.
При първия случай се икономисва от копаене и съществено се облекчава обслужването и поддръжката на съоръжението. За съжаление, излагането на резервоара на пряка слънчева светлина и топлина способства за развитието на водорасли и бактерии. Това се избягва при вкопания в почвата резервоар, който е естествено охладен.
Резервоарите за съхранение се изработват от бетон, поцинкована стомана, полиетилен (PVC), фибростъкло и т.н., такива материали, които не си изменят свойствата с течение на времето и не влияят на качеството на съхраняваната вода.
Поради по-ниската си цена и лесна инсталация на съвременния пазар са се наложили полиетиленовите резервоари – тип моноблок, специално разработени за различни приложения. При тях са налице определени точки за захващане и се предлагат в комплект с приспособления, значително улесняващи монтажните работи.
Отвора на резервоара винаги се затваря плътно с капак, така че да не се допуска развъждане на комари, проникване вътре на насекоми, гризачи и други малки животни.
Обема на резервоара се определя от различни фактори - честотата на валежите в региона, големината на участъка за събиране на вода, броя на потребителите и размера на техните нужди от водоснабдяване.
Разпределителна мрежа
Ако резервоарът се намира на достатъчна височина над обслужващите съоръжения, подаването на вода може да се осъществява по естествен път. Обаче, при повечето случаи резервоара е вкопан в земята и се налага използването на някакъв вид помпа.
Като се има предвид природата на циркулиращата вода (пречистената дъждовна вода от резервоара за съхранение на практика представлява дестилирана вода, а такава вода е особено агресивна по отношение на различните метални материали), помпеният агрегат трябва да е изпълнен от неръждаема стомана или друг устойчив на корозия материал.
Водопроводните тръби от резервоара също трябва да се избират с оглед на по-горе посочения фактор. Ако така описаната система ще се използва в жилищни сгради с изграден метален тръбопровод, специалистите препоръчват във водата да се добавят фосфосиликати, които образуват защитен слой, възпрепятстващ корозията на метала от водата.
Правилната експлоатация на системата се обезпечава чрез пултове за управление и контрол, изпълнени във вид на единен възел. Чрез тях се постига правилно разпределение на водата от резервоара и при необходимост смесването й с вода, постъпваща от централния водопровод.
Предложената система за събиране на дъждовна вода представлява безспорна алтернатива по време на сухите летни месеци. Освен за битови нужди, това е лесен способ за осигуряване на напояването на оранжерии, градински или полски насаждения.
Дъждовна канализация
След проливен дъжд почти винаги се образуват големи обеми вода, която няма накъде да се оттекат. Така паркинги, дворове пред къщи и кооперации, и дори улици и булеварди стават труднодостъпни за пешеходците, а да не споменаваме изключително разрушителното въздействие на водата върху различните видове настилки.
Една сравнително нова разработка в тази насока е изграждане на т.нар. дъждовна канализация. Чрез нея се предотвратява натрупването и задържането на голямо количество вода върху хоризонтални повърхности. Всъщност, решението е много лесно за приложение и инсталиране, като може да спести редица неприятности на собствениците на сгради, открити паркинги и т.н. Дъждовната канализация представлява вид дренажна система, предназначена да поема големи количества вода и след това постепенно да ги отдава на почвата, без да наводнява околният участък. Състои се от определен брой РР-блокове с правоъгълна форма, конструирани като пчелна пита. В тях се акумулира различно количество вода от 200-300 литра до 1м3, което зависи от модела и производителя.
Технологията на инсталация се състои в следното. В участъка, където ще се инсталира дъждовната канализация, се прави изкоп. Неговата форма, размери и дълбочина зависят от много фактори: количеството на валежите в региона, геометрията и наклона на терена, типа на почвата и т.н. Препоръчително е да се направи и консултация със специалист по ВиК, който ще направи и най-точна преценка, взимайки предвид горепосочените фактори. След направата на изкопа, дъното му се покрива с геотекстил, върху който вертикално или хоризонтално се нареждат блоковете за дъждовна канализация. Те могат да са подредени последователно в редица, което е и най-често срещаното приложение. Водата в тях постъпва или от водоотвеждащата система на сградата или отводнителни канали, разположени по периметъра на участъка.
В частност, блоковете за дъждовна канализация, могат да се монтират след резервоара за дъждовна вода, като в тях да се отвежда излишната вода в случай на проливен дъжд и преливане. 26/05/2010 |