СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VII, брой 4, юни 2010

Екологично и сигурно строителство през 21 век: зид и изолация в едно

Екологично и сигурно строителство през 21 век: зид и изолация в едно

Шест са основните законови изисквания към строежите, при изпълнението на които се постига осигуряване на безопасността и здравето на хората и опазванeто на околната среда и имуществото: носимоспособност; безопасност при пожар; хигиена, опазване на здравето и на околната среда; безопасна експлоатация; защита от шум; енергийна ефективност. Сред тях особено предизвикателство пред строителните компании е постигането на енергийната ефективност на сградите. Високите стандарти са заложени в Наредба № 7 за енергийна ефективност и отразяват общоевропейската и глобална тенденция. Новите изисквания означават постигането на оптимална топлоизолация в дома за максимално снижаване на разходите за отопление, а оттам и по-малко вредни емисии на въглероден двуокис в атмосфератa. Възможностите на традиционните зидарии в това отношение обаче са изчерпани отдавна. През измазана от двете страни стена от обикновени тухли преминава четири пъти повече топлина от приетите в нашите норми референтни стойности. Неефективността на зидарията трябва да се компенсира с допълнителен изолационен слой с дебелина поне 10 cm. Използването на това решение създава мека, податлива на повреди фасада, с ограничена трайност и ниска пожароустойчивост.

Идеята за външни стени от еднороден материал, съчетаващ здравина и топлоизолационни качества е стара може би колкото самото строителство. В северните страни достъпна и ефективна се оказала дървесината. Там и досега се изграждат къщи от дебели дървени трупи. В Армения от незапомнени времена се използват блокове, изрязани от силно пореста и лека вулканична скала. Безспорен пробив в това отношение е създаването в началото на миналия век в Швеция на първия промишлено произвеждан топлоизолационен зидарски материал – YTONG. Това е материал, създаден само от естествени суровини - пясък, вар, цимент и вода, практически неизчерпаеми в природата.

В България досега се произвеждаха и предлагаха три типа YTONG: за неносещи стени, за носещи стени и за стени, от които се изисква повишена звукоизолационна способност. Новия продукт YTONG A+ е създаден с амбициозна и отговорна задача – изграждането на външни стени на еднофамилни и многофамилни жилищни сгради с най-високия клас А за енергийна ефективност. В новия материал е вложено уникално за зидарски продукт съчетание на технически качества: здравина, изключителна топлоизолация, намалено тегло, пожароустойчивост в пъти по-голяма и от най-строгите изисквания, както и трайност, съпоставима с тази на обикновените бетони. YTONG A+ е ориентиран към енергоефективните жилищни сгради. Всеки 5 сантиметра от него се равняват по топлоизолация на 20 cm от обикновените тухли “четворки”. Следователно от тях трябва да се изгради зид с абсурдната дебелина от 1.40 m, за да се ограничи изтичането на топлина през фасадата толкова, колкото при използването на 35 cm YTONG A+. Новият материал дава на стените с 30% по-добра изолация дори от керамичните блокове с най-високи претенции, предлагани у нас.

Заложените в YTONG A+ възможности позволяват външните стени на жилищните сгради да се изпълняват само със зидария, без други изолационни слоеве, и да гарантират сигурна защита от студа и жегите. При дебелина на зидарията 35 cm количеството топлина, преминаващо през тях, независимо от сезона, е по-малко от посочените в нормите референтни стойности. За сравнение може да послужи един пример. Ако при външна стена с “четворки” и 5 cm изолация (най-масово използваната днес) заменим тухлите с 25 cm YTONG A+ ще получим двойно по-добра топлинна защита, без да променяме общата дебелина на фасадата. Топлинните загуби, съответно и енергията необходима за покриването им, ще намалеят двойно и качествата на новата стена ще станат много по-добри от референтните.

YTONG A+ притежава още едно ценно качество – способността да “диша”. Той пропуска безпрепятствено излишните водните пари, които през зимния сезон се движат от помещенията към външния въздух. Така се избягва натрупването на влага в стените, така характерно за запечатаните с неподходящи изолации фасади. Резултатът е оптимален микроклимат на помещенията.

Зид и изолация в едно – една идея, съчетаваща простотата и надеждността на традиционна технология на изпълнение с авангарден материал. Влагането в един продукт на всички необходими за една външна стена качества улеснява изпълнението и контрола на строителството. Премахва се нуждата от различни допълнителни защитни слоеве и покрития, които трябва да придадат на стената свойствата, които основният зидарски материал не притежава.



Њсела БълварШя

софия 1870, Промишлена зона Кремиковци
тел.:02/ 8193343