СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VII, брой 4, юни 2010

Лакове и бои – какво да изберем?

Лакове и бои – какво да изберем?

Пазарът на лакобояджийски материали днес предлага разнообразен избор. Продуктите се различават по състав, начин на нанасяне, естетически резултат, качество и много други показатели, като всички те имат голямо значение. Но първото, на което трябва да обърнем внимание при избора си, е дали са подходящи за проекта ни според предназначението си. По този признак боите и лаковете се делят не просто на такива за вътрешно и външно приложение. Създадени са многообразни разновидности за всевъзможни повърхности и различни експлоатационни условия.

текст Вела Динкова

Лакове, емайли, байцове
Към групата на лаковете се отнасят лакобояджийски материали, представляващи разтвор на природни или синтетични филм образуващи вещества в органични разтворители. Като напоследък все по-широко приложение, особено за вътрешна употреба, имат водоразтворимите лакове. Емайлът или емайл-лакът е суспензия на пигменти (понякога и пълнители) в лак. След нанасяне в тънък слой върху обработваната основа и изсъхване, т.е. втвърдяване, което е резултат от химична реакция, лакът образува прозрачно, а емайлът непрозрачно покритие.

За вътрешна употреба най-често се използват акрилни (водни) и полиуретанови лакове, предназначени за дървени повърхности – врати, первази, стъпала, рафтове, дограма и т.н.. Те се нанасят лесно, изсъхват бързо и образуват дълготрайно удароустойчиво покритие. Могат да бъдат водоразтворими или на основата на органични разтворители. Предлагат различни степени на блясък – от гланцов, през копринен, до матов. Могат да са както прозрачни така и цветни. Разработени са така, че да създават филм, максимално устойчив на надраскване, висока температура и висока влажност, предвид условията при които ще се експлоатира.

При лаковете за подови покрития и стълби също се предлага богат асортимент от продукти с различни цветове и различна степен на блясък. Тук основното изискване е лакът да образува устойчиво на изтъркване покритие, особено ако го избирате за кухня, коридор или друго помещение с активен трафик. Съществуват и много устойчиви прозрачни лакове с гланцов и копринен блясък (обикновено на основата на полиуретан), които обезпечават максимална защита. Те могат да се нанасят след други продукти за обработка или боядисване на дървесина. При работа с полиуретанови лакове трябва много стриктно да се спазват инструкциите на производителите относно интервалите между нанасяне на последователните слоеве. Ако втория слой се нанесе по-бързо от препоръчаното могат да се появят неравности в покритието, а когато се изчака повече от необходимото, адхезията между слоевете се нарушава. И в двата случая се влошават експлоатационните характеристики на филма.

Тук се отнасят и много импрегниращи състави за небоядисани дървени повърхности. Те не скриват текстурата на дървесината. Има такива, който са предназначени за защита на материала, други са за намаляване на абсорбцията на основата спрямо следващо покритие, а някои съчетават и двете. Често за оцветяване на боядисани и небоядисани повърхности в помещенията се използват оттенъчни лакове, които създават прозрачно, здраво и лесно за почистване покритие. Те също се предлагат в широка гама цветове и различен блясък, включително и перлен. Най-подходящи са за повърхности с малка площ – парапети, рамки, мебели, етажерки, первази. За мебели, повърхности от МДФ и други дървени повърхности в помещенията много добро приложение намират лаковете, имитиращи дървена текстура. Асортиментът им е сравнително ограничен, но те са незаменими, когато искате да създадете естетическия ефект на дървесина върху гладка повърхност. Ако пък искате да боядисате дървени повърхности в даден цвят и да получите непрозрачно, еднородно цветно покритие, използвайте специалните бои за дървесина. За получаване на блясък отгоре можете да нанесете и подходящ лак.

Както в групата за вътрешно приложение, така и в тази за работа на открито съществува голям набор от материали в зависимост от ефекта, към който се стремите. Тук се отнасят емайли, байцове, грундове, лакове, импрегниращи, консервиращи и фиксиращи състави. Някои от тях са подходящи и за вътрешно и за външно приложение. Байцовете могат да бъдат водни и органични. Обикновено са прозрачни, но има и полупрозрачни, както и непрозрачни. Ако искате да освежите цвета на мебелите или други дървени повърхности в помещение, използвайте байцове на водна основа, тъй като са екологични и безвредни. Често върху байца се поставя защитен слой прозрачно покритие – лак. Когато става въпрос за дървени повърхности на отрито – външни врати, прозорци, огради, градинска мебел, фасади, настилки на тераси и алеи, около басейни и т.н., трябва да се изберат състави, които образуват трайно покритие, устойчиво на климатичните промени. Байцовете и лаковете за външна употреба трябва да имат също така UV-защита и да са водоустойчиви. Обикновено лаковете за външна употреба са на основата на органични разтворители. Те могат да се използват като финишно покритие върху бои, байцове и консервиращи състави. Съществуват обаче и продукти на водна основа, подходящи нанасяне навън, например за градинска мебел. Те са бързосъхнещи, със слаба миризма и са разработени така, че да образуват покритие, устойчиво на слънчевите лъчи.

Като цяло импрегниращите състави за защита на дървесина на открито са създадени на основата на восъци. Те имат защитно-декоративна функция и предимно водоотблъскващи свойства. Предпазват от проникване на влага, от огъване и цепене на материала. Към някои от тях се добавят фунгициди и инсектициди, което ги прави консервиращи препарати за защита от гниене и от развитие на гъби, плесени, микроорганизми и насекоми. Има и специални лакове, байцове и емайли, които защитават повърхностите от пожар, т.е. материала става по-трудно запалим и по-малко горим. Те са подходящи както за външно, така и за вътрешно приложение.

От разгледаните до тук групи стана ясно, че те се разделят само условно за по-лесното им проследяване. В практиката обаче, не е достатъчно да знаем дали продукта е воден или ограничен, и дали е за вътрешна или външна употреба. За да изберете правилния продукт за проекта си трябва да проследите редица показатели в зависимост от характеристиките на основата, климатичните особености, специфичността при експлоатация и да се убедите, че дадения продукт ще създаде очакваното от вас защитно-декоративно покритие при конкретните за случая ви обстоятелства.

Бои
При боите важи същото правило както и при лаковете – различните цели изискват различни бояджийски състави. Съществуват разнообразни по състав бои – грундови, акрилни, алкидни, полиуретанови, оксидни, поливинилацетатни, емулсионни, полиестерни, латексни, силикатни и т.н. Принципно всички те са съвкупност от следните компоненти: оцветители, разтворители, втвърдители, свързващи вещества, пълнители, активатори и стабилизатори. Многообразието от бои затруднява избора, но дава възможност ако се спрете на правилния продукт да получите задоволителни и трайни резултати. Първоначалното объркване ще изчезне след като веднъж се ориентирате в различните типове бои според конкретните цели и повърхности.

В зависимост от разредителите боите най-общо се делят на алкидни (маслени, на основа на органични разтворители) и бои на водна основа. В зависимост от свързващото вещество боите на водна основа се делят на няколко класа – вододисперсионни (латексни), силикатни, силиконови и минерални – циментови и варови. Известни още като водоемулсионни, водоразредими или латексни, вододисперсионните бои представляват едни от най-разпространените, икономически изгодни и лесни за употреба бои. В интериора се използват главно за боядисване на стени и тавани. Някои от тях намират и широко външно приложение. Вододисперсионните състави не съдържат органични разтворители, поради което са екологически чисти и не представляват заплаха за здравето на работещите с тях хора. Нанасят се с четка, валяк или пистолет. Покритията, които образуват имат висока адхезия практически към всички основи и притежават високи експлоатационни характеристики. В зависимост от вида на полимерното свързващо вещество вододисперсионните бои се делят на поливинилацетатни, акрилни и бутадиенстиролни (каучукови, наричани още латексни). Боите на основата на поливинилацетатни (ПВА) дисперсии имат слаба водоустойчивост и сравнително тясна област на приложение. Те се използват главно за вътрешно боядисване на тавани и стени в сухи помещения. Продуктите от тази група представляват едни от най-евтините вододисперсионни бои. Добавянето на акрилни полимери към ПВА бои в известна степен увеличава водо- и износоустойчивостта на покритието. Такива бои обаче отстъпват по споменатите показатели на боите с чисто акрилни дисперсии, въпреки че цените в много случаи се изравняват.

Бутадиенстиролните дисперсии имат добра водоустойчивост, но под действие на светлината са склонни да пожълтяват. Това значително ограничава употребата им. Използват се само за вътрешно боядисване на помещения с неярко изкуствено осветление. Боите с този тип свързващо вещество са сравнително евтини.

Боите на основата на акрилни свързващи вещества (акрилни бои) са най-голямата група вододисперсионни бои. Те са по-скъпи, но и по-универсални – подходящи са както за вътрешна, така и за външна употреба. Не случайно представляват повече от 70% от произвежданите в Европа бои. Акрилните дисперсии лесно се подлагат на тониране до получаване на над 15 000 цвята и оттенъци. Издържат интензивно ултравиолетово облъчване без да променят цвета си. Лесни са за употреба, изсъхват бързо, дълговечни са и са устойчиви на миене.

Много често към водоемулсионните бои се добавя латекс (дисперсна фаза от синтетичен каучук), който придава на лако-бояджийския филм силно водоотблъскващ ефект. Така се създават водоразредими бои, които след изсъхване са водоустойчиви и издържат над 5000-10000 цикъла на миене с четка. В същото време вододисперсионните бои без латекс могат само леко да се избършат и то в редки случаи. Трябва да се подчертае, че водоотблъскващия ефект в случая не възпрепятства паропроницаемостта.

Друга група бои на водна основа са силикатните. Благодарение на високата им въздухо- и паропроницаемост те много често са предпочитани за завършване на фасади на стари сгради, чиито стени са лошо защитени от покачване на нивото на подпочвените води. Тези бои са подходящи и за боядисване на стени, подложени на въздействието на висока влажност, идваща от вътрешността на сградата. Ако влагата в стените е по-висока от атмосферната, трябва да се спрете именно на този тип бои. Обратно, ако атмосферната влага е по-висока, правилният избор ще е сред другите видове бои. Важно предимство на силикатните бои, е че те не поддържат развитието на микроорганизми и следователно не се нуждаят от бактерицидни добавки.

При силиконовите бои свързващите вещества са емулгирани силиконови смоли. Те се отнасят към последните поколения бои, съчетаващи в себе си положителните качества на акрилните и на силикатните бои. Преди всичко това е свързано с паропроницаемостта, която при силиконовите бои е висока както при силикатните. Едновременно с това за разлика от силикатните те образуват водонепропусклива повърхност, на която дъждовната вода остава на капки, без да може да премине във вътрешността на стената. Образуваният от силиконовите бои филм не оказва повърхностно налягане на подложката, което е особено важно предимство при боядисване на фасада върху мазилка. За разлика от акрилните полимери силиконовите смоли не са термопластични, т.е. не омекват при повишаване на температурата. Това в съчетание със силните им водоотблъскващи свойства означава, че фасади завършени със силиконови бои, практически не се замърсяват.

Силиконовите бои са силно пропускливи не само за пара, но и за СО2. Именно затова за разлика от акрилните бои те не защитават от корозия армирания бетон. Те са подходящи практически за всички типове минерални повърхности и са съвместими както с минерални, така и с акрилни латексни бои. С тези бои може да се пребоядиса и старо силиконово покритие.

Минералните бои – циментни и варови се използват по-рядко в сравнение с разгледаните вече видове бои. Циментните бои образуват покрития с висока паропроницаемост и водоустойчивост. Употребата им е най-целесъобразна за боядисване на бетонни и тухлени повърхности, подложени на толкова силно въздействие на влага, при каквото други бои не биха издържали. Преимуществената област на приложение на варовите бои е при стари сгради с варови или варово-циментни мазилки. Тук трябва да отбележим, че цветовата гама на варовите бои е ограничена и включва нюанси само от светлата палитра. Освен това варовите бои са неустойчиви на въздействието на серни газове и аерозоли, които са сред основните замърсители на въздуха в градски и промишлени условия.

В сравнение с водоразредимите бои, тези на основата на органични разтворители имат две неоспорими преимущества. Те могат да се използват при отрицателни температури - по данни на някои производители до –20оС и дори скоро нанесеното още нестабилизирано покритие няма да се увреди при дъжд. Тези особености позволяват съществено да се разширят границите на активния годишен период за ремонти, като се включат есента и пролетта. Използването на такива бои е теоретично възможно и през зимата, но е свързано с някои технологични усложнения при нанасянето – необходимо е предварително размразяване и изсушаване на подложката.

Голям импулс в разширяване на пазара на органоразтворими бои дават специално разработените термопластични акрилни смоли, които влизат в състава в качеството на филмообразователи. Боите на такава основа притежават не само гореспоменатите предимства на органоразредимите бои, но и имат способността да образуват толкова качествени покрития, колкото и най-новите поколения бои на водна основа.

За ограничаване на кондензацията в помещенията се прилагат специални противокондензационни бои. Те се използват за стени и тавани на бани, кухни, мокри помещения, басейни и други. Такъв тип продукти решават проблемите, възникващи при употреба на традиционните бои при условия на висока влажност – задържане на влага в стените, намаляване на сцеплението между покритието и стената, подпухване и лющене на боята. Освен това повърхностите в мокрите помещения често съдържат алкални вещества и соли, които след изсъхване изкристализират и са предпоставка за некачествено боядисване, ако боята не е избрана според случая. За избягване на нежелателни последствия от този род антикондензационните бои имат текстура, максимално проницаема спрямо водните пари, т.е могат да “дишат”.

Влагата и топлината в помещенията са предпоставка за развитие на бактерии, гъби и лишеи по стените и таваните. За решаване на този проблем са разработени бояджийски състави с правилно подбрани пигменти, свързващи вещества и подходящи съставки – биоциди (бактериоциди, фунгициди, алгициди), действащи отровно на съответните групи организми.

Интериорните противоплесенни бои са предназначени за вътрешно боядисване на стени и тавани в жилищни помещения, промишлени и обществени сгради, подложени на въздействието на висока влажност и изпарения, в които има условия за развитието на микроорганизми. Полученото покритие осигурява дълготрайна защита срещу развитието на микроорганизми, плесени и гъбички. То има структура, която му позволява да “диша” и за това е подходящо за защита на мокрите помещения от поява и разрастване на плесени. Повечето от тези бои гарантират противоплесенно действие за повече от 5 години.

Съществуват и антикорозионни бои за метали. Те са една обширна група от продукти със защитно-декоративни функции, на която сме посветили отделни материали. Могат да се изброят още много специфични групи бои, в зависимост от типа основа, експлоатационните условия, състава, защитните и естетическите резултати. Както стана ясно лаковете и боите се предлагат в неизчерпаемо разнообразие, позволяващо за всеки конкретен случай да се избере най-подходящия продукт.