Керемидите класика в жанра, но със съвременен привкусКогато си представяме покрив автоматично го виждаме в червено, с онези плътно подредени керамични керемиди. Това не е случайно, защото тези керемиди са познати още от дълбока древност, преминали са изпитанията на времето и са дали живот на съвременната им алтернатива - циментно-пясъчните (бетонови) керемиди. Решихме да ги разгледаме по-подробно и да обърнем внимание на етапите на изграждане на такъв покрив, защото са покривния материал с най-дълга история и намират широко приложение и до днес.
текст Анастасия Янкова Поради специфичната им роля, покривните покрития трябва да отговарят на няколко основни изисквания. Те са не само завършващия елемент на всяка сграда, придаващ й индивидуален външен вид, но и служат за топло-, паро- и хидроизолация. Абсолютно неосъзнато хората още от дълбока древност стремят към това. Така преди повече от четири хилядолетия са изобретили керамичните керемиди (в района на Средиземноморието) и въпреки голямото разнообразие от появяващи се с течение на времето алтернативни продукти и до днес те си остават единица мярка за качества, към които се стремят или които се подобряват в новите материали. Тези керемиди, наричани още традиционни, заедно със съвременния им еквивалент - циментно-пясъчните, са от групата на натуралните продукти, тъй като са получени от естествени природни материали, а технологията им на производство не се е променила с хилядолетия с изключение на механизирането на процеса.
Радостен е фактът, че през последните години в България също навлязоха производители на съвременни керемиди. Развиват се и се предлагат пълна гама продукти за изграждане на качествен покрив. Тези продукти се произвеждат съгласно Европейските продуктови стандарти, хармонизирани с нашето законодателство. Някои от производителите дори разполагат със собствена лаборатория за изследване на основните параметри на изделията, а производствения процес се контролира от система за контрол, интегрирана със системата за управление на качество ISO 9001:2000. Освен сертификати за качеството, някои производители имат и специален сертификат, който е гарант за биологичното качество и екологичната безопасност на продукцията.
Същност и технология на производство на керемидите от бетон
Както вече споменахме съвременните технологии позволяват да се създаде алтернатива на керамичните керемиди – циментно-пясъчни/бетонови керемиди, които по нищо не отстъпват на познатите от векове наред техни предшественици. Производството на тези керемиди се осъществява по добре утвърдени в Швеция и Германия поточни линии с възможности за различни профили – ниска, средна, плоска и др. Характерно керемидите и покривните елементи от бетон е, че се обработват с допълнително второ покритие. Самата технология на производство се отличава от тази при керамичните керемиди, защото вместо изпичане се използва само сушене при температура 40оС до 60оС. Тази технология придава на керемидите уникални качества като висока устойчивост на чупене, влагоустойчивост, сигурност при бури, сигурност срещу замръзване, здравина. Бетоновите керемиди се произвеждат от естествени суровини, което ги прави екологично чист продукт. При производството им особена роля играят съставът на циментно-пясъчната смес и качеството на формоването.
Технологията на производство на бетонови керемиди минава през следните етапи:
1. Хомогенно смесване на бетона и железо-оксидни пигменти и екструдиране в калъпи.
2. Подготвената смес се налива в алуминиеви фигури, определящи формата на бъдещите керемиди.
3. Следва конвейер и специални ножове, синхронизирани с работата на конвейера, които изрязват оформените керемиди. След изрязването краищата са правилно закръглени.
4. Прави се първа запечатка или първо боядисване върху още мократа повърхност с акрилна боя.
5. Сушене при температура до 40о С в специално изолирана сушилня с влажност 80 % за 12 часа – именно контролирането на температурата и влажността са причина за постигане на качествен краен продукт.
6. Втора запечатка или второ боядисване върху сухата повърхност и допълнително естествено съхнене.
При производството им особена роля играят съставът на циментно-пясъчната смес (бетона), която задължително е висококачествена, както и качеството на формоването. Друг компонент е кварцовият пясък с различен гранулометричен състав. Обикновено се използват 12 фракции пясък: от 0 до 4мм. Наличието на всяка фракция е регламентирано, така че да се създаде добро сцепление между частиците на пясъка с помощта на цимента. Съотношението вода/цимент е строго дозирано. Смесването се извършва механизирано в бетонобъркачки. Следенето за качеството на суровините, строгото спазване на съотношенията и на технологичните параметри в производството, гарантират получаването на устойчиви и трайни керемиди.
За разлика от керамичните керемиди, тези не се изпичат, а се сушат при температура 40°С - 60°С (различна е при различните производители). Технологията на обагряне на бетонните керемиди също е по-различна и включва три етапа. Най-напред преди формоването към циментно-пясъчната смес се добавят висококачествени пигменти, след това готовите керемиди се покриват с оцветители на акрилна основа и накрая, след изсушаването в сушилна камера, върху керемидите се полага специален слой (запечатки), възпрепятстващ кристализацията на соли на повърхността на изделието и осигуряващ еднородност на повърхността и допълнителна защита от климатичните условия. Използването на различно обагрящи пигментни вещества дава възможност на съвременните производители да предложат богата гама от трайни цветове.
Предлагат се няколко вида профила на бетоновите керемиди като средна вълнђ, ниска вълнђ, плоска керемида, която наподобява каменните тикли и др. Освен това керемидите могат да бъдат оцветени и/или състарени, което се прави в целия им обем. Това гарантира дълготрайност на основния цвят на продукта.
Основни предимства на керемидите
Бетоновите керемиди се отличават с редица качества като висока якост, влагоустойчивост, пожароустойчивост, шумоизолация, екологично чист продукт, произведен от природни елементи. Характеризират се с многократна употреба, добри хидрозащитни свойства и издръжливост на външни влияния. Средният им експлоатационен живот е над 30 години. Основните критерии за качество при бетонните керемиди е високата плътност и малката порестост. Това предполага много добри хидроизолационни качества и издръжливост на замразяване и размразяване.
Бетонните керемиди са устойчиви на вредни атмосферни условия и успешно защитават сградата при сняг, лед, градушка и ураганни ветрове, без да се счупят или да бъдат разместени. Те издържат температурни амплитуди от –30°С до +70°С и натиск на вятъра до 180км/ч. Повърхността им не позволява образуване и развитие на плесени. Друго тяхно предимство е бързият им и лесен монтаж, както и безпроблемната подмяна на увредена керемида с нова, ако се наложи. Допълващата гама аксесоари, които предлагат производителите, освен че придава завършеност и сигурност на покрива, позволява и изпълнението на най-сложните покривни конструкции.
Грижа за околната среда
Съвременните технологии на производство на бетонови керемиди се разработват в съответствие с изискванията за опазване на околната среда. Търсят се производствени решения с минимално екологично въздействие. Повечето производители залагат на естествени материали – изходните вещества са безвредни елементи като вода, пясък, фракции. Оцветителите също са на естествена основа. Някои от най-модерните производства позволяват напълно безотпадна технология, отговаряща на най-високите европейски изисквания в областта. Продукцията, която остава като „брак” може да се преработи изцяло във вторичен строителен продукт.
Какво включва идеалната покривна система
За да бъдат отлични качествата на един покрив е необходимо да се използва цяла покривна система, която включва всички необходими изолиращи и защитни елементи. Днес, повечето фирми производителки предлагат в своите продуктови каталози голяма част от тези елементи, което значително улеснява потребителя и подобрява значително качеството на покрива. Броя на тези аксесоари и елементи не е малък, но най-общо те могат да се групират по следния начин:
- Покривна изолация – включва различни видове покривни фолиа, предназначени да се полагат върху или вместо дървената обшивка на покрива. Те могат да бъдат с различни технически характеристики, които определят основното им предназначение съответно като топло-, паро- или хидроизолиращ материал.
- Елементи за отводняване – един от най-важните и задължителни елементи на покривната система, които наред с покривното фолио спомагат за качественото отвеждане на дъждовната вода и предпазване само покривното пространство, но и фасадата и цялата сграда. Елементите за отводняване са част от цяла окомплектована система от водосточни тръби, улуци, решетки, колена и др.
- Елементи за вентилиране – това се елементите, подходящи за отвеждане на парата и влагата от подпокривното пространство и покрива, предотвратяващи процеса на нагряване на покрива и съответно проникването на топлина надолу в помещенията.
- Крепежни елементи – за прикрепване на керемиди, капаци и други бетонови елементи към покривната обшивка и ребрата. По този начин се осигурява защита при буря и ураганен вятър.
- Елементи за уплътняване – това са елементите, които осигуряват специално изолиране на съединяващите се части – при комин, улама, при покривни прозорци и било. Те допълнително изолират подпокривното пространство от проникване на вода.
Етапи на полагане на покрив
На пръв поглед изграждането на покрив изглежда лесна работа. Като че ли повечето хора се вълнуват и отделят внимание и време на избора на конкретен материал, с който да се придаде завършеност на дадена сграда. Но за да бъде качествен и изряден всеки един покрив трябва да се спазват и редица други изисквания, които остават „скрити” под завършващия покривен материал. Когато се спрем на класическия керемиден покрив трябва да се мине през следните етапи до пълното му изграждане:
1. Изолиране на покрива – покривът се покрива с водонепропускливо фолио за защита от вода. На пазара вече се предлагат най-различни варианти, но за покрив от бетонови керемиди оптимален вариант е пародифузното фолио, което позволява движение на въздушните пари отвътре-навън и същевременно не пропуска вода и студен въздух отвън-навътре. Фолиото се полага върху дъсчената обшивка или директно върху ребрата на покривната конструкция като се закрепя внимателно за тях.
2. Поставяне на водоотвеждаща система – тя спомага за качественото отвеждане на дъждовната вода и предпазва не само подпокривното пространство, но и цялата сграда.
3. Разпределение на хоризонталните летви – една от важните стъпки при полагането на покрив е правилното разпределение на летвите, върху които ще се поставят керемидите. За да се изчисли това разстояние трябва да се знае наклонът на покривната конструкция, профилът на керемидата, която ще се полага, както и дали ще се слага странична керемида (ако се слага – разстоянието между летвите трябва да е 31-32 см.
4. Начин на редене – реденето на керемиди става отдясно наляво и от стрехата към билото. По този начин керемидите се застъпват по жлебовете, не се разместват и не позволяват навлизането на вода помежду им. Керемидите се застопоряват със скоба или гвоздей, като необходимостта от застопоряване зависи от наклона на покрива – под 45о не се слагат гвоздеи, до 60о се застопорява всяка трета керемида, а над 60о – всяка керемида.
5. Покриване на билото – този етап е свързан не само с окончателното естетическо завършване на покрива, но и с предпазването му от навлизаща вода. В същото време се осигурява нормална циркулация на въздуха. Поставя се добре укрепена билна летва, закрепена с летводържатели на необходимата височина. Преди да се наредят капаците се полага билен елемент, който се закрепя за билната летва, а капаците се фиксират със специални скоби за закрепване върху билния елемент. Посоката на редене следва посоката на вятъра.
6. Полагане на различни завършващи елементи.
Снегозадържащи куки – предпазват от свличане на снежна маса и бройката им зависи от количеството валежи в дадения регион. За стандартна ситуация е необходимо да се слагат шахматно на втория и третия ред от покрива, като само при плоската керемида се закрепят на фугите между две керемиди и се фиксират със силикон, а при останалите керемиди не е необходимо фиксиране.
Вентилиращ профил – слага се на челните керемиди и заедно с билния елемент осигурява нормална циркулация на въздуха под керемидите. Освен него може да се слага предпазна решетка против птици за допълнителна защита.
Улами – необходим елемент, който изолира покрива на местата, където се събират два ската. Профилът се поставя върху летвите и се покрива с керемиди, за да се осигури добра изолация. Рязаната керемида се закрепя със специална скоба.
Обкантяване и уплътняване – необходимостта от тези елементи възниква, когато покривната конструкция има комини, покривни прозорци (капандури, табакери) или завършва в стена. Ролята на обшивка изпълняват различни алуминиеви самозалепващи фолиа, които се обкантяват със специален завършващ профил.
От всичко казано до тук може да направим извода, че бетоновите керемиди имат с какво да привлекат вниманието на клиента. Все пак, няма материал без недостатъци. Техен основен недостатък е голямото им собствено тегло, което налага ограничения към покривните конструкции, с които могат да се използват. Средното тегло на керемида е 4,4 до 4,9 кг. Ако обаче се спазват необходимите норми за изпълнение няма да възникне никакъв проблем в продължение на години. Тези керемиди, които могат да се използват както при нови сгради, така и за реконструкция на стари, придават хармоничен и естествен завършващ нюанс.07/04/2011 |