СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 2, април 2011

Вайс профил и Био трии инициират борса за иновации

Преговори за създаване на борса за иновации започнаха фирмите Вайс профил и Био Трии с БСК, БАН и Агенцията за малки и средни предприятията. Целта на тази борса е да се усвоят близо 90 млн. евро, които отпуска ЕС от тази година по програма „Конкурентоспособност“. Според инж. Теодора Георгиева, управител на Био Трии – патентовала наскоро първия в света ин витро метод за размножаване на пауловнията (дървото на бъдещото), борсата е особено необходима за всички средни и малки фирми, защото пари от Европейския фонд за регионално развитие ще се дават единствено за иновации и това може да се види на страницата на фонда. Намерението на фирмите, които искат да кандидатстват за тези средства, е да се направи регистър на научните открития у нас, за да може бизнесът да ги ползва и за кандидатстване по европейската програма.

„От опита ми и контактите ми с учени от БАН съм на мнение, че трябва да има такъв регистър, защото той може да осъществи пряката връзка между бизнеса и науката и да се знае във всеки един момент къде какво се работи и какво се търси. Това е важно за хората, които искат да развиват фирмите си“. Това каза Димитър Хрусафов, съсобственик на фирма Вайс профил, която от години поддържа собствено научно звено и единствената у нас лаборатория за изпитване на профили. Двете фирми бяха сред основните организатори на икономическия форум „Бизнесът и науката“ в края на ноември м.г., на който беше представено проучване на Алфа рисърч, според което всеки четвърти от българските предприемачи няма мнение за развитието на българската наука. Тогава експертите препоръчаха по-голяма активност от страна на научните институции при взаимодействие с бизнеса.

Инж. Теодора Георгиева напомни, че на страницата на Европейския фонд за регионално развитие е записано, че тази година ще се дават пари за подкрепа за научноизследователска и развойна дейност на българските предприятия. По тази мярка са заделени 30 млн. евро. За изграждане на технологични паркове се предвиждат 45 млн. евро. За развитие на приложните изследвания в изследователските организации в България се дават 10 млн. евро. За иновационна мрежа-БГ предвидените средства са 5 млн. евро. Няма предвидени средства за закупуване на машини и друга техника.

„От активните програми се вижда, че приоритетно се финансират проекти, свързани с внедряване на иновативни продукти и технологии“, коментира тези цифри Димитър Хрусафов. От Био Трии уточниха, че по програма „Конкурентоспособност“ това ще бъде приоритет и занапред. Тоест ако има такъв регистър на научните разработки, това ще е улеснение за тези фирми, които нямат собствени развойни звена, да ползват експертна помощ и съответно да ползват фондовете.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Новини