СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 3, май 2011

Топлоизолационните системи стъпка към енергийната ефективност

С прилагането на програмата 20/20/20 на Европейския съюз, която изисква до 2020г. страните-членки да постигнат 20% увеличаване на енергийната ефективност и 20% намаляване на емисиите на въглероден диоксид, необходимостта от по-добро топлоизолиране нараства осезателно. Тук на помощ идват системите за топлоизолация. Те предлагат едно интегрирано решение за постигането на енергийна ефективност, като едновременно с това осигуряват правилното и качествено изпълнение на топлоизолационния слой на сградите. Последващата безпроблемна експлоатация е гарантирана. В настоящата обзорна статия ще разгледаме някои от предлаганите на пазара топлоизолационни системи.

Baumit Duplex: нова топлоизолация върху старата
Баумит разработи специална технология, която да отговори на специфична потребност на собствениците, които искат да подобрят енергийно-ефективните показатели на отдавна санираните си домове. Като предимства на системата Баумит Дуплекс могат да бъдат посочени: удвояването на изолацията; спестяване на разходите за отстраняване на старата изолация и депонирането й; оптимизиране на връзките между фасада и прозорци, врати и покрив; саниране на възникнали повреди и не на последно място увеличаване комфорт на обитаване. Ето и в какво се състои този иновативен метод:
1. Няма нужда да бъде сваляна старата и недостатъчна изолация. Тя е малка, но все пак ще допринесе за цялостното повишаване на показателите на сградата.
2. Подходящото лепило за Дуплекс системата се нарича open Contact. То се отличава с висока слепваща способност, едновременно с това съчетава още няколко по принцип трудно съчетаеми качества – паропропускливост, здравина и еластичност.
3. Оптимални за бъдещия комфорт на обитаване са топлоизолационните плочи Баумит open reflect, които осигуряват 23% повече топлоизолация при еднаква дебелина с белите топлоизолационни плоскости. Освен това, тази патентована Баумит плоча разполага с около 2500 кухини на един квадратен метър, които са особено важни са активното дишане на фасадната топлоизолация. Наблюдавайки функцията на системата, може да се отчете, че паропропускливостта й се увеличава отвътре навън. По този начин се дава възможност на лепилната смес да изсъхне много по-бързо.
4. Закрепването се осъществява чрез Баумит Клебеанкер Дуплекс. Специално разработен за топлоизолация върху топлоизолация, този клебеанкер е навивен и изпитан за високи стойности на изтръгване и по-добро анкериране в стената. Клебеанкерът пробива наличната топлоизолационна плоскост и се анкерира в здравата стена под съществуващата изолация. Дължината му е 138mm, а дебелината на изолацията, която може да преодолее е до 90mm. Схемата на монтаж е в квадрати 40х40cm, дълбочината на разпробиване е 155mm, необходими са 6 броя анкери на квадратен метър, както при стандартната топлоизолационна система. В ръбовата зона и спрямо цокълния профил отстоянието е 10cm. Към главата на клебеанкера е закрепена стъклотекстилна мрежа, която допринася за по-доброто му анкериращо действие. Освен това тази мрежичка дава допълнителна сигурност, тъй като при пробиването на старата топлоизолация става деформиране на старата мазилка. При полагане на Клебеанкер Дуплекс главата заедно с мрежата се зашпакловат добре с дебел слой лепило. Останалото лепило се полага по обичайния начин – по метода на ивиците и топките, като се внимава минимум 40% от контактната повърхност да бъде покрита с лепило.
5. Следващият етап е шпакловане с мрежа на залепените плоскости по обичайния начин.
6. Като подходящи крайни покрития за система Дуплекс се препоръчва Баумит Нанопор или силикатна мазилка, които имат особено добра паропропускливост и ниска склонност към замърсяване.

Разбира се, преди да се предприеме каквото и да било по полагането на Дуплекс система, е наложително добре да се направи оценка от специалист на състоянието на старата топлоизолация. Трябва добре да бъде установено чрез проби на изтръгване дали старата система е носимоспособна, условно носимоспособна или не е носимоспособна. Спрямо резултатите специалистите на Баумит набелязват мерки за закрепване и третиране на основата. Проверяват се връзките към прозорци и врати и състоянието на изолацията в тези зони. Ако е възможно се правят нови детайли, а старите връзки се отстраняват. За да се премахне термическата конвекция (действието като комин на старата изолация) се препоръчва отстраняването на най-горния ред стара изолация и залепването му наново по двуслойния метод – с лепило върху цялата повърхност на плоскостта и лепилен слой върху цялата основа.

Фасадни топлоизолации FIBRANxps
Топлоизолацията от екструдиран полистирен FIBRANxps се използва в най-взискателните фасадни системи, при които другите топлоизолации не успяват да покрият всички изисквания. FIBRANxps ETICS GF е препоръчително приложение за външна фасадна система, цокъл, издаден покрив, топлинни мостове (балкони, страници на прозорци и врати, колони, пиластри, греди); FIBRANxps ETICS BT – за външна фасадна система, фасада с каменна или керамична облицовка, фасада с топлоизолация вградена в конструкцията, топлинни мостове (балкони, страници на прозорци и врати, колони, пиластри, греди), а FIBRANxps MAESTRO-L може да се прилага за вентилирана фасада, фасада с каменна облицовка, сандвич панели.

ETICS (Външна комплексна фасадна система за топлоизолация) е най-разпространеният вид топлоизолация за външни стени в България, особено в областта на жилищното строителство. Покритите с декоративна мазилка външни повърхности осигуряват на сградата както модерен, така и традиционен външен вид. С разнообразните дебелини на плочите и елементите от екструдиран полистирен може да бъде постигната динамична фасадна повърхност. С разноцветните завършващи мазилки и цветовите комбинации винаги е налице възможността за уникален вид на сградата. Дори старите, монументални фасади в градовете могат да бъдат обновени по един качествен начин и да бъдат топлоизолирани с XPS, като по този начин се запазва излъчването на позитивна енергия от фасадата – така, както са проектирани от най-добрите майстори в архитектурата.

Предимства на фасадната топлоизолация FIBRANxps ETICS:
- Повърхността на FIBRANxps ETICS е водоотблъскваща.
- Затворената клетъчна структура на плочите осигурява дълготрайно запазване на физическите характеристики на изолацията, дори и във влажна среда.
- Стените на клетките в структурата на FIBRANxps ETICS са изключително тънки, така че топлоизолационният пласт осигурява балансирана пропускливост на измазаните с декоративна мазилка фасади.
- Плочите с оформени ръбове тип „L” не допускат топлинни мостове и дори осигуряват въздухонепроницаемост за целия изолационен пласт.
- FIBRANxps ETICS GF и ETICS BT са топлоизолационни продукти с максимален процент въздух от обема на материала.
- Отворената клетъчна структура на повърхността на фасадните топлоизолации FIBRANxps ETICS GF и ETICS BT, е причината за добрата адхезия с мазилки, лепило, шпакловъчни смеси и бетони.
- Релефната повърхност на FIBRANxps ETICS фасадните изолации позволява допълнителен капацитет на напречно натоварване за тежките слоеве мазилка, както и облицоване на сградата с каменни плочи или други тежки елементи.
- Масивните плочи на фасадната топлоизолация FIBRANxps ETICS GF и ETICS BT са изключително добра основа от гледна точка на товароносимост за различните части на фасадите – цокли, стрехи и корнизи, первази на прозорци, балкони, колони, пиластри и други издадени елементи на сградата.
- Пожароустойчивостта на фасадна система с FIBRANxps ETICS (реакция на огън клас Е) е в съответствие със стандарт EN 13501-1.
- Топлоизолираната фасада с FIBRANxps ETICS е напълно устойчива на замръзване.

Isomat Thermosystem: външна топлоизолационна система
Интегрираната топлоизолационната система Isomat Thermosystem е сертифицирана в съответствие със стандарт EN 13499 (ETICS), отнасящ се за Интегрирана външна топлоизолационна система на базата на експандиран полистирен (EPS), което гарантира годността й при употреба за топлоизолации. Разработената система спомага за опазване на околната среда, като намалява консумацията на енергия и по този начин ограничава емисиите на газове, които причиняват парниковия ефект – въглероден диоксид, азотна и сярна киселина. Освен това се премахват термомостовете и сградата остава топлозащитена и по този начин е възможно поддържането на постоянни температури през цялата година.

Isomat Thermosystem е сигурно и трайно решение за ремонт и освежаване на стари сгради. Фасадите придобиват по-красив и естетичен вид и в същото време стават устойчиви на климатични влияния, като не абсорбират вода и замърсявания. Полагането на интегрираната топлоизолационна система е бързо и лесно. Средната продължителност за цялостно изпълнение зависи от квалификацията и уменията на персонала отговорен за полагането. Освен това по време на изпълнението не се причиняват неудобства, свързани с необходимостта от преместване на живущите в сградата, както и с безпокойство към съседите.

Системата Isomat Thermosystem е съставена от:
- Топлоизолационни плоскости от експандиран полистирен (EPS).
- Спомагателни части (водооткап и стъклофибърна мрежа, ръбохранители с мрежа и т.н.)
- Специални лепила и армирани шпакловки за топлоизолационни плоскости.
- Акрилни или силиконови, водоотблъскващи, готови мазилки.

Всички тези елементи се полагат в 6 стъпки със следната последователност:
1. Поставят се алуминиевите подвеждащи профили около сградата, успоредно на земята и се анкерират към основата със специални анкери (2 броя за метър).
2. След което се полага лепилото върху топлоизолационните плоскости по два различни начина: равномерно върху цялата повърхност на плоскостите, чрез назъбена маламашка, ако основата е гладка или по периметъра на плоскостите и на две или повече избрани места в центъра, чрез мистрия, ако основата е неравна.
3. Топлоизолационните плоскости се поставят върху основата като се редят отдолу нагоре, в последователни хоризонтални редове, които се застъпват един друг, така че да се избегне образуване на вертикални фуги, които впоследствие ще доведат до поява на пукнатини в мазилката.
4. На следващия ден топлоизолационните плоскости се анкерират механично с дюбели, които са с дължина в зависимост от дебелината на плоскостите, лепилото и вида на основата. След това плоскостите се шпакловат цялостно с Isomat AK – T35.
5. Полага се шпакловката с назъбена маламашка на широчина, по-голяма от 1m. След това се поставя стъклофибърната мрежа и се притиска върху все още пресния слой шпакловка с гладка маламашка.
6. След като армираната шпакловка е напълно изсъхнала, се грундира с акрилен грунд Flex-Primer. Повърхността се покрива с полимерни или силиконови мазилки Marmocryl на Isomat.

Защита отвън с фасадните решения на Knauf
Вече е от голямо значение колко енергия е необходима за производството на единица строителен продукт и свързаното с това отделяне на въглероден диоксид. Тенденцията е сградите да се изолират топлинно с все по-високи параметри и да се строят предимно от изолационни материали, т.е. масивното строителство, което само по себе си дава скромни топлоизолационни показатели, ще се конкурира все повече от сухите строителни технологии.

Националните законодателства динамично се развиват в посока завишаване на изискванията към енергоемкостта на сградите, пример за което е и България с изменението на Наредба 7 за енергийна ефективност, където коефициентът на топлопреминаване за външни стени (важен показател за топлоизолацията на сградата за специалистите по топлотехника) пада от U=0,5W/m².K на U=0,35W/m².K. Така ние се приближаваме към стандартните минимални немски изисквания, при които също се наблюдава постоянна тенденция към завишаване на изискванията.

В Кнауф съществуват отдавна решения за фасадни стени със системи сухо строителство, които от години се прилагат предимно в ниското строителство. С усъвършенстването на материалите и системите в момента, компанията предлага решения за фасадни стени, базирани на циментовите плоскости Aquapanel, гипсфазерните плоскости Vidiwall HI на завода във Видин, фасадна топлоизолация и други, които удовлетворяват и най-високите изисквания за енергийна ефективност, екологичност, топло- и шумоизолация за всякакъв вид строителство. Фасадната термосистема на Knauf е една високоефективна комбинирана система, в която съставящите я компоненти изпълняват различни задачи. Плочите експандиран полистирен поемат топлоизолационната функция. Изолационните плочи се закрепват със системни дюбели, като техният брой се определя в зависимост от ветровото натоварване и височината на сградата. Армиращата мрежа заедно с лепилно-армиращия състав осигурява една стабилна основа върху еластичните изолационни плочи за финишното покритие. Фасадната мазилка осигурява защита на системата от атмосферните влияния и придава естетичен вид на фасадата.

Системата W333 е неносеща външна стена предназначена за сгради с бетонна или метална основна носеща конструкция. Състои се от стандартни профили CW100/0,6mm, облицовка от гипскартонени плоскости отвътре и гипсфазерни плоскости Vidiwall HI отвън. Малкото й тегло (50kg/m²) и отлични физични характеристики (U= 0,22W/m².K и Rw = 55dB при дебелина 20cm), бързото изпълнение по метода на послойния монтаж и достъпността на материалите я правят подходяща за надстройки на съществуващи сгради или ново строителство.

Фасадна интегрирана система за топлоизолация Теразид
Фасадната интегрирана система за топлоизолация на Теразид е сертифицирана по БДС и е съобразена с всички европейски норми и изисквания за качество и устойчивост. Системата включва следните компоненти:
1. EPS с различни дебелини и плътности Теразид произвежда плоскости от фасаден стиропор (EPS-F) в различни плътности (14-16kg/m³, 16-18 kg/m³, 18-20 kg/m³) и дебелини (от 1 до 10cm).
2. Термозид – лепило и шпакловка за плоскости от EPS, XPS и минерална вата с много добра пластичност и отлични показатели за студоустойчивост.
3. Неделима част от фасадната интегрирана система за топлоизолация на Теразид са дюбелите и стъклофибърната мрежа и профилите. Повече за тяхното значение и особеностите при влагането им, може да намерите в наръчника за изпълнение на Фасадна система за топлоизолация на интернет страницата на Теразид.
4. Универсалният грунд за мазилки Теразид G-33 – друг задължителен елемент в топлоизолационната системата е. Проникващият грунд запазва възможността за „дишане” на стената, осигурява водонепропускливост и подобрява сцеплението при полагане на декоративни мазилки върху различни основи.
5. Фасадни мазилки Теразид.

Предлагат се три основни варианта на фасадни мазилки – полимерна, силикатна и силиконова в над 600 цвята и 7 различни структури и зърнометрии.
- Декорит е една от най-продаваните фасадни мазилки. Тя създава бяла или цветна водоустойчива грапава повърхност с гарантирана паропропускливост, устойчивост на измиване, студоустойчивост.
- Силикат е фасадна мазилка на база течен алкален силикат и дисперсии с добавени минерални пълнители с подбрана зърнометрия, пигментни пасти и спомагателни добавки. Добавеното водно стъкло я прави подходяща за райони с висока влажност.
- Сиколит е фасадна мазилка на база силиконова смола и дисперсии, с добавени минерални пълнители, с подбрана зърнометрия, пигментни пасти и спомагателни добавки. Силиконовите добавки в мазилката не дават възможност за задържане на твърди частици по фасадата и осигуряват т. нар. „самопочистващ ефект” на мазилката.

Система за касетъчни стени Rockprofil
Rockwool предлага голямо разнообразие от продукти за покривна изолация, фасадна, и подова изолация пожарозащита и техническа изолация. Системата за топлоизолираща стенна обшивка под името „Касетъчна система Rockprofil“ е предназначена и се препоръчва като концепция за леки, предварително изработени елементи за външни фасадни и вътрешни преградни стени на сгради. Използват се стандартни метални елементи – товароносими стенни касети с топлоизолационен пълнеж от каменна вата и облицовка от външната страна принципно основаваща се на профилирани елементи от ламарина. Системата е приложима при стоманени или бетонни носещи конструкции на сгради, без ограничения, като конструкция на окачена фасада или предоставяща възможност за закрепване към носещи стени и греди (например при монолитни или панелни стени от бетон или газобетон, евентуално стени изградени от тухли или блокчета).

Касетъчната система Rockprofil е сходна с традиционните касетъчни стени, но премахва линейните „топлинни мостове” при касетъчните снадки, провеждащи топлина от вътре навън и намалява общите топлинни загуби на стената. Поради това, тя е подходяща навсякъде, където се налага осигуряване на малък коефициент на топлопреминаване (U-стойност) свързана с малка строителна дебелина (например свързана с малка обща дебелина на стената) или дори за покриване на амбициозни изисквания за постигане на препоръчително ниво на коефициент за топлопреминаване на стената, като по този начин позволява минимизиране на енергийните изисквания за отопление на сградите. Това е една проста и надеждна система, продуктивни и подлежащи на промяна възможности за монтаж, подобрени акустични свойства, малък брой стандартни компоненти съчетани с опция за избор на различни обшивки от външната касетъчна страна. Rockprofil притежава по-добро поведение при пожар в сравнение с традиционните касетъчни стени със сходни параметри (например еднаква касетъчна дълбочина и дебелина на ламарината, еднаква дебелина и качество на изолация с каменна вата, еднаква външна метална обшивка). Системата е лесна за монтаж а възвращаемостта на вложените средства е по-бърза при леко повишени инвестиционни разходи. При използване на тази фасадна система, ефективността на топлоизолацията от каменна вата се повишава с над 40% при еднакво качество и дебелина на изолацията.

Касетъчната система Rockprofil се основава на идеята за премахване на „топлинните мостове” при снадките на касетите с помощта на препокриващи елементи от каменна вата, която се поставя в касетите. Носещите касети и външните облицовъчни елементи са стандартни, външната облицовка се фиксира с помощта на специални закрепящи дистанциращи винтове, захващани чрез пробиване на борда на касетите, като същевременно те поддържат окачените елементи на разстояние 40mm от самия борд. Полага се в един слой каменна вата като топлинна, акустична и пожароустойчива изолация във формат въведен в касетата и едновременно оформящ препокриване от 40mm при борда на касетите при съвместно елиминиране на въздушните кухини при всички хоризонтални снадки на изолационната вата.

Впоследствие системата използва стандартни материали и с изключение на употребата на конкретно обозначени специфични компоненти, системата се разглежда като отворена система, особено относно употребата на различни алтернативи при външните облицовки (трапецовидни и гофрирани метални листа, външни касети и други облицовки).

Продължава в брой 4 на списание СТРОИТЕЛИ