Качественото проектиране и изпълнение са основните фактори за постигане на енергийна ефективност и комфортРазговор с Борис Радулов, Председател на Управителния съвет на Българска асоциация за изолации в строителствотоБорис Радулов е завършил Университета за национално и световно стопанство – специалност „Маркетинг и мениджмънт”. Квалифицирал е в областите право, системи за качество и финанси.
В момента е заместник изпълнителен директор на фирма ФИБРАН БЪЛГАРИЯ АД и председател на Българска Асоциация за Изолации в Строителството.
Женен, има трима сина.
Г-н Радулов, какви са приоритетите за 2011г. на Българската Aсоциация за Изолации в Строителството?
Втора поредна година БАИС полага усилия в много сложните условия – финансови и икономически, да съхрани постигнатото през годините от учредяването й през 2003г. и да продължи да се развива. Сред нашите приоритети на първо място е разширяването на членския ни състав с приобщаването на фирми от цялата страна. Това постепенно ще допринесе за утвърждаването ни като национално представителна секторна асоциация на строителния бранш.
Независимо от сериозните трудности, които срещаме в работата си, ще продължим да търсим диалог и сътрудничество с централната и местната власт. Разработихме много добри и качествени нормативни документи и няма да отстъпим от убеждението си и досегашния си стил на работа да полагаме максимални усилия както за разясняването, така и за тяхното приложение спазване. Предвиждаме с подкрепата на областни представителства на Камарата на строителите да продължим провеждането на обучителните семинари по Наредба №2 от 6 октомври 2008г. за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения. Вече е започната подготовката на първия такъв семинар за тази година в град Плевен.
През изминалата година в резултат на срещи и дискусии с ръководството на КИИП постигнахме споразумение двете организации да провеждат съвместни квалификационни курсове за проектиране на строителни изолации като отделна част от инвестиционните проекти с издаване на документ за правоспособност.
Тече втора година откакто сме депозирали в МРРБ една много добра разработка на БАИС – „Указания за проектиране, изпълнение, контрол, приемане и експлоатация на подови настилки и подови покрития”. Нормативният документ не беше актуализиран 30 години. Очакваме от министерството позиция по предложената разработка, отмяна на сега действащите „Правила за приемане на подови настилки” (БСА бр.2-3 от 1989г., попр. бр.8 от 1989г.), съвместна работа на специалисти и утвърждаване на новите указания. Ако това се случи в края на тази година БАИС ще проведе национална конференция дискусия, на която ще представи нормативния документ.
Наш приоритет ще бъде доразвиване на Етичния кодекс на БАИС и Знака за качество, с който са отличени част от членовете ни. На Общото събрание, което се проведе в края на април, предложихме на делегатите да обсъдят и приемат идеята за надграждане на Знака за качество. Новите правила ще бъдат разписани в документ, който назовахме Харта за качество. Хартата ще съдържа доброволни, широко огласени ангажименти към клиентите за коректно пазарно поведение. С приемането й Комисията по етика на БАИС ще следи за спазването й, ще може да извършва проверки по всяко време и да я отнема и да предлага нарушителя за санкции, съгласно действащия Етичен кодекс. С това бихме искали на първо място да организираме нашата членска маса да предлага и продава изолационни продукти и системи с качество, съответстващо на предназначението им. И да ги подтикнем да бъдат непримирими в случаите, в които се натъкват на груби нарушения от външни фирми. Нашите членове знаят, че при подаване на сигнал от тяхна страна в БАИС той се изпраща от името на асоциацията в ДНСК, която предприема проверка. Очакваме активизиране от членовете ни, тъй като те са преките участници в строителния процес и имат наблюдения по отношение качествата на влаганите в строежите материали.
Ще положим максимално усилия да завършим трудоемката и изискваща време работа по подготовката и издаването на второто специализирано издание на БАИС – „Ръководство по хидроизолационни системи на сгради и съоръжения”, от което има потребност и се очаква с интерес от участниците в строителния процес – инвеститори, проектанти, архитекти, строители, студентите от УАСГ и другите строителни висши учебни заведения.
И не на последно място – независимо от това, че обемът на строителство рязко е намалял, ние ще продължим периодично да предоставяме на нашите членове систематизирана от нас статистическа информация за издадени разрешителни за строеж и внос на изолационни продукти в България.
Според Вас, какви мерки трябва се предприемат, за да се гарантира качественото проектиране и изпълнение на топлоизолационните системи в България?
Качественото проектиране и изпълнение на топлоизолационната система са основните фактори за постигане на енергиен комфорт в съответната сграда и оправдан разход на средства. Това е инвестиция, която се възвръща за няколко години. Ето защо първото и най-важно условие е още на фаза проект да има част „Енергийна ефективност”. Там подробно трябва да бъде описана съответната топлоизолационна система – от структурата й до взаимодействието с конструкцията на сградата. И тогава няма да има изненади. За съжаление, у нас в проектите за ново строителство тази част присъства само формално. Тоест всички лица и организации, които пристъпват към саниране на сградата трябва да подберат надеждна, доказала се с работата си фирма, която да избере и препоръча съответна топлоизолационна система, която е съобразена с конструкцията на сградата. Следващият момент е да не се закупуват некачествени изолационни продукти и системи, както и самия процес на саниране да се извърши професионално и качествено.
В този ред на мисли, отговаря ли нашата нормативна уредба на европейските стандарти?
Да, тя напълно покрива европейските изисквания, тъй като България като член на ЕС. Трябва да отбележим, че в България през всичките тези години по отношение на нормативната база не сме вървели със същите темпове, с които вървят европейските страни. Спазвайки Наредба №7 за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради със сигурност можем да достигнем много по-високо ниво на енергийна ефективност. Редица европейски страни постоянно се стремят да повишават изискванията в действащите норми, което е свързано с държавна подкрепа и икономически възможности.
Енергийната ефективност и санирането, както и ползата от тях, са вече добре познати понятия, но каква е тенденцията – санират ли се повече сгради?
Не можем да кажем, че има някакъв сериозен напредък в тази посока. Излишно е да цитираме цифри. В публичното пространство се говори предимно за панелните и ЕПК блокове, но малко се коментира сградния фонд, който е собственост даже и на едно домакинство. Имам предвид еднофамилните къщи. Там също има голям потенциал, тъй като количество те са много в страната. Тяхното изолиране може да стане много по-лесно, най-малкото поради факта, че в повечето случаи има един или няколко близки помежду си собственици. Те не са за подценяване, а в същото време ще се подобри качеството на обитаване, ще се постигне енергиен ефект, ще се намалят разходите за отопление и т.н. По отношение на санирането на жилищните сгради, наистина сериозен проблем се явяват многото собственици – в повечето случаи трудно се постига консенсус и навсякъде има някой, който да не е съгласен. Може би за това постоянно се правят промени на Закона за етажната собственост и се търси някакъв работещ вариант.
Как може да се преодолее проблема с т.нар. „саниране на парче“?
Това е още един сериозен проблем, с който ежедневно се сблъскваме. Използват се различни топлоизолационни материали с различни дебелини и технически характеристики, различни и често естетически несъвместими цветови решения. Тук възниква и още един проблем – когато е взето решението за цялостна изолация на сградата, а вече по фасадата има няколко „кръпки”. Става доста трудно те да се прикрият, а също така това са и потенциални проблемни места от чисто техническа гледна точка. И не на последно място тези собственици едва ли ще се съгласят отново да изолират след като веднъж са го сторили. Колкото по-бързо се намери решение на такива ситуации, толкова по-добре. 06/06/2011 |