СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 4, юни 2011

Осветление на водните съоръжения

Осветлението на водните съоръжения се подчинява на общите закони на архитектурното осветление, съобразявайки се със специфичните характеристики на водната среда. То може да се прилага чисто утилитарно - за по-добра ориентация и безпроблемно ползване на во

Осветление на водните съоръжения

Отдавна отмина времето на чисто работното осветление в архитектурата и ландшафтния дизайн - днес като основни фактори на преден план излизат естетиката и атракцията. Декоративното осветление е задължителен елемент на съвременните обществени, административни и търговско-развлекателни комплекси. Много често в тях се прилага не просто осветяване на водните съоръжения, а ангажиране на цялостни аудио-визуални системи, чрез които светлината изплита разкази върху водната повърхност. С повишаването на достъпността на технологиите, декоративното осветление на водните съоръжения навлиза свободно и в частния дом.

Важно при проектирането на осветление от такъв тип е да се съобрази предварително търсеното въздействие и необходимите за постигането му осветителни тела.

Избор на вид и местоположение
Основополагащо за избора на осветителни системи, както и за разположението им, е видът на осветявания обект – за какви цели е създаден, публичен или частен е достъпът до него, има ли практически аспекти във връзка с ползването му? Водните басейни, каскади или фонтани, които са част от обществено пространство или търговска атракция са много по-пищни от частните, позволяват високи технологии, размах, многоцветност и програмиране. Многоцветният пеещ фонтан в задния двор, обаче, може да се приеме с много по-малък ентусиазъм. Препоръка на специалистите е, светлинната интензивността (сила на светлината) да се съобрази с мащаба на съоръжението.

Подводно и контурно осветление
Важно съображение за схемата на осветителните тела е възможността да се подчертаят специфичните характеристики на водния басейн. Разполагането на контурно осветление по ръба се прилага при по-свободна планировка на басейна и акцентира върху формата му. В този случай изискванията за защита са занижени в сравнение с подводните тела - минималната степен на защита е IP54 за разположените в директна близост до водата и IP44 – за по-отдалечените.

Когато се търси подчертаване на осветявания обем или на разположени в него акценти (включително силуетите на хората в плувните басейни) чрез общо сияние на водата, осветителните тела се разполагат подводно - вградени или на поставки. Те се монтират на поне 20cm под обичайното водно равнище, за да се избегне попадането им над водната повърхност, което може да доведе освен до негативен естетически ефект и до опасно прегряване при осветителните тела с нажежаеми жички и халогенните лампи. Броят на телата се определя по правилото, че на 1кв.м. вода се падат по 25W осветителна мощност. Важно е да се има предвид, че подводните лампи трябва да са специално предназначени за водна среда. Препоръчително е да са с устойчиво на корозия и химични агенти полимерно покритие от типа на ABS и тяло от неръждаема стомана или устойчиви сплави. От съображения за безопасност, задължително е да имат минимална степен на защита IP68, както и захранване с по-ниска мощност – 12 или 24V, осигурени от понижаващ трансформатор и междинна разпределителна кутия.

Телата на поставки са с улеснен достъп за ремонт, по-лесно се преаранжират и подменят, но пък изискват изграждане на технически тунели в околовръст на басейна и са със занижена степен на безопасност. Използват се при осветяване на вече изградени обекти или в обекти с динамичност на функцията - например плувен басейн, който се осветява за вечерно събитие. Вградените лампи са по-удобни с компактността си в обема на басейна, но пък създават известно неудобство при сменяне на светещите елементи, тъй като за целта трябва да се извадят от гнездата си над повърхността на водата.

Осветление на динамични потоци
За системи с падаща вода като водоскоци, фонтани и водопади е от особено важност да се подчертае именно падът на водата. При вертикални водни потоци, източникът се разполага подводно в голяма близост до водната повърхност, така че да подчертае най-ниската им широка част, където водата е на капчици. При водоскоци и наклонени струи, най-често се осветява с концентрирана светлина изворът на водната струя, а с разсеян сноп на едно или няколко места в зависимост от ширината й - падащата вода. При фонтани и водопади има два основни подхода за осветяване. При първия се осветява широката част на пада, като насочените вертикално нагоре източници се разполагат подводно и подчертават движението на водата. При втория метод, източниците се монтират над водната повърхност пред или зад падащата вода, така че да поставят ударение по-скоро върху формата и площта й.

Мобилно осветление
Свободностоящите, носещи се по водната повърхност осветителни тела са сравнително ново допълнение към семейството на осветителните системи за водни обеми. Те са екологично чист и естетически издържан метод за освежаване на водни съоръжения като басейни, фонтани и водни огледала, както и езера, реки и морски заливи.

Осветителните тела представляват обгърнато в полупрозрачна полимерна обвивка компактно ядро от светлинен източник, свързан с презареждащи се батерии, които осигуряват 8-10 часа работа. Светлодиодите са предпочитаният източник на светлина, тъй като са икономични консуматори на енергия. По-ниската им светлосила обяснява характерното за мобилните осветителни тела меко сияние. Все по-често към ядрото се свързват и фотоволтаични клетки за акумулиране на слънчевата енергия, което прави системата устойчива в енергийно отношение.

Освен природосъобразни, предлаганите дизайнерски решения са и наистина красиви. Най-популярни са разнообразните по размери сфери, водните лилии в различни цветове, светещите водни медузи и различни закачки с традиционните интериорни осветителни тела. Светлината може да бъде излъчвана радиално във всички посоки или насочено - нагоре към околната среда или надолу към водния обем.

Високи технологии в осветлението
Черешката на съвременните осветителните технологии при водните съоръжения е прожектирането на озвучени светлинни ефекти, образи и видео клипове върху динамична водна повърхност. Този метод се прилага при създаване на градски атракции, в увеселителни центрове и търговски паркове, музикални концерти и представления.

Прилагат се два подхода – водни завеси и водни екрани, като и при двата могат да се създадат сцени с височина десетки метри. При водните завеси върху линейно падаща водна редица се прожектират абстрактни форми, фотографски изображения и видео клипове. Водните екрани са дори по-впечатляващи, тъй като при тях светлината се прожектира върху водна мъгла, създавайки илюзия за триизмерност на образа. За целта се използват водонепроницаеми HD проектори, които се поставят под водната мъгла, осветявайки я в дълбочина под ъгъл до 180°.

Видове светлинни източници
Светлинните източници на съвремието се развиват непрекъснато, усъвършенствайки безопасността и ефективността си. Най-често използваните източници на светлина при водните съоръжения са халогенните крушки, LED-осветлението и фибро-оптичните ленти.

Крушки с нажежаема жичка
Енергоефективността се превърна в една от най-важните характеристики на осветителните тела в последните години и е ключов фактор при избора им. Ето защо, макар и с усъвършенствана степен на безопасност, осветителните тела съдържащи класически крушки с нажежаеми жички имат затихваща роля в архитектурното осветление и в частност – в осветлението на водни обеми. Това е отразено и в споразумението от 2009г. на страните от ЕС за пълна забрана на продажбата им от 1 януари 2012г. Тези източници имат КПД от едва 5-10%, т.е. 90-95% от консумираната енергия се отделя като топлина и едва 5-10% – като светлина. Традиционният им живот от около 1000 часа е няколко пъти по-малък от този на халогенните крушки и десетки пъти по-малък от този на светлодиодите.

Халогенни крушки
Халогенните крушки са еволюирал вариант на обикновените крушки, при които вместо във вакуум, жичката е поставена в среда с инертен газ и малко количество халогенен газ като йод или бром. Това поражда химична реакция, позната като халогенен цикъл, която увеличава живота на крушката до 4-5 пъти в сравнение с този на обикновените крушки и я прави до 3 пъти по-ефективна. Поради доброто съотношение между цена и качество, тези крушки са класическото решение за осветление на водни съоръжения. Те са с висока мощност – до 300W, като за подводно осветление се използват най-често 50, 100 или 300W. За осветяване с различни цветове се използват халогенни крушки с различни филтри.

Светодиодно (LED) осветление
Все по-често традиционните лампи с нагреваеми жички се заменят със „студено” LED-осветление, съставено от множество светодиоди затворени херметично в обвивка. Сред силните предимства на светодиодите са възможността за подводен монтаж, понижената консумация на енергия (едва 10% от използваната от стандартна електрическа крушка със същата светлосила), високото КПД (25-35%), удълженият експлоатационен живот (50 000 до 100 000 часа) и миниатюрните размери на източника - от порядъка на няколко кв.мм. Друго предимство е и природосъобразността им - за разлика от халогенните лампи, светлодиодните не съдържат живак. Основният им недостатък е сравнително високата им все още цена. Друг минус е значително по-ниската сила на излъчваната светлина, което води до необходимост от няколко източника за да се постигне работна сила на осветителните тела.

LED осветлението се прилага за осветителни тела както над така и под водната повърхност, за осветление на фонтани, басейни, джакузита, водни огледала, светлинни атракции. Те могат да излъчват цветове от целия спектър без допълнителни филтри, които биха оскъпили производството и намалили светлосилата. Смяна на цветовете може да се осигури чрез комбинирането на светлодиоди с различни цветове в едно осветително тяло. Предлагат се и дистанционни системи с т.нар. colour changers, които позволяват дистанционно програмиране на смяната на цветовете, както и ефекти като примигване, преливане на цветовете и др. В съчетание с възможността за контролиране на светлосилата без промяна на излъчвания цвят, LED осветлението дава възможност за постигане на почти всяка желана осветителна комбинация.

Фибро-оптични осветителни ленти
Този тип осветление е сред най-често използваните за водни площи, тъй като е удобен за монтаж и експлоатация, има ниско потребление на енергия и висока степен на безопасност. Системите са съставени от оптични влакна, източник на светлина и дистанционно управляван фибро-оптичен генератор. Захранваният от генератора светлинен източник е халогенен или метал-халогенен, като оптичните ленти не провеждат електричество, а разпространяват светлината на принципа на пълното вътрешно отражение. Това прави оптичните осветителни ленти икономически ефективни и безопасни за декоративно осветление на водни съоръжения. Впечатляващо предимство е и дългият им експлоатационен период от 15 до 20 години.

Оптичните влакна могат да бъдат съставено от стъклени или пластмасови оптични влакна. Те излъчват светлина по цялата си дължина (странично осветление, свързано с двата си края към проектора) или само в свободния си край (насочено осветление), като е възможна и комбинация от двете. Скрити под ръба на басейни, фонтани и други водни съоръжения, излъчващите по цялата си дължина ленти създават мек и успокояващ светлинен фон. Те са подходящи за подчертаване на широкия фронт на каскади и падове. Видимите ленти пък създават агресивен светлинен акцент, подходящ при подчертаване на формата на басейни, фонтани и атракции. Въздействащо приложение на излъчващите в краищата си влакна е точковото им монтиране в отвори по дъното и страните на водни съоръжения, така че вечер да се постигне илюзията за отразено звездно небе.