СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина VIII, брой 6, ноември 2011

Хидроизолационни системи на сгради

Хидроизолацията на една сграда, било то на покрив, на цокли или подземни етажи, фундаменти, мокри помещения, тераси и балкони, е съществена част от строителната и ремонтна дейност на сградата.
За да осигурява сигурна и дълготрайна защита на конструктивните елементи, здравословен климат в закритите помещения, както и дълъг експлоатационен живот на сградата, от значение е правилният избор от разнообразието от продукти и качественото полагане на хидроизолационната защита.
В настоящата обзорна статия са представени хидроизолационни продукти за сгради, предлагани на пазара.


Хидроизолационна система ARCO от Fibran
Мембраните ARCO са резултат на дългогодишен опит, изследвания, работа с високи технологии и ефективна организация на производството.

ARCO модифицирани битумни мембрани са многопластови мембрани, съставени от:
- хидроизолационен състав, състоящ се от дестилиран битум и АПП (Атактен Полипропилен) полимери или СБС (Стирол Бутадиен Стирол) еластомери. Според типа на използваните битумни смеси и армировки, различните хидроизолационни мембрани предлагат различни параметри като механична устойчивост, еластичност, гъвкавост при ниски температури и други
- носещата основа (армировка), позиционирана на 2/3 от долната и на 1/3 от горната повърхност на мембраната, представлява химически или термично стабилизиран нетъкан полиестер или стъклен воал. Мембрани, армирани с нетъкан стабилизиран полиестер, притежават много високи якости на опън в двете посоки, статична и динамична устойчивост на пробиване и максимална разтегливост.
- полиетиленов филм, който при навиване предпазва долната повърхност на мембраната от залепване. Стопява се лесно при нагряване. При достигане на подходящата температура при нагряване се разтапя леко щампованата повърхност под полиетиленовия филм, която спомага пародифузията и предотвратява появата на мехури.
- посипка от минерални шисти за защита на горната повърхност срещу UVA и UVB лъчи. Мембраните с минерална посипка се използват като финишен слой, когато са подложени на UV лъчи, а и предават естетичност.
- кварцов пясък, талк или нетъкан полипропилен (TNT) защитава горната повърхност на мембрани, използвани като първи пласт в двупластови покривни системи, за изолация на основи на сгради или други специални предназначения.

Хидроизолационни фолиа от Baumit
Баумакол Пруф е изолиращо течно фолио, готово за употреба – за шпакловане или нанасяне с валяк. Фолиото е еднокомпонентно, не съдържа разтворители, водонепропускливо, трайно еластично хидроизолационно покритие за безшевно и безфугово полагане. Фолиото е само за вътрешно приложение. Използва се като хидроизолация срещу безнапорна вода, директно под керамичните покрития в мокри помещения, душ-кабини и бани.

Доставя се в кофи от по 7kg. Трябва да се съхранява на сухо и защитено от замръзване място, върху дървени скари, в неотворени оригинални опаковки, около 12 месеца. Разходът му при 1mm дебелина на слоя е около 1,5 kg/m2.

Покритието се нанася в два до три слоя, всеки с дебелина минимум 1 – 2mm. Трябва да се обработва при температури над +5°C, а времето необходимо за изсъхване на един слой е около 2 часа. След 24 часа може да се извършва полагането на керамично покритие, а 8 дни след това покритието поема и натоварване.

Баумакол Протект е прахообразно уплътнително фолио – за шпакловане или мазане, приложимо и за лепене. То е еднокомпонентно, хидравлично свързващо, не съдържа разтворители, водоплътно е, но паропропускливо, еластично изолационно покритие за безшевна и безфугова изолация. Прилага се вътрешно и външо. Използва се за безфугово хидроизолиране, директно под керамичното покритие, за стени и подове, в мокри помещения, балкони и тераси.

Доставя се в торби от 18kg. Съхранява се на сухо и защитено от замръзване място върху дървени скари, в неотворени оригинални опаковки, около 12 месеца. При 1mm дебелина на слоя разходът му е около 1,5 kg/m2, като се нанася минимум в два слоя. Като при безнапорни води трябва минималната дебелина на покритието да е 1.0mm, а при напорни – минимум 2.0mm. Необходимото количество вода при мазане е 6,75 l за 18kg от сместа, а при шпакловане – 5,85l. Нанесеният слой изсъхва за около 2 часа. Керамичното покритие може да се положи след 24 часа. Температурата на околната среда, при полагане на продукта, трябва да надвишава + 5оC.

Битумно-каучукова хидроизолация 1К стандарт
Представлява еднокомпонентна, шпакловъчна смес, без разтворители. Покритието е на битумна основа, за студена обработка чрез шпакловане. Прилага се външно и вътрешно. Използва се за изолиране на строителни помещения срещу земна влага, просмукващи води и безнапорна вода под кота терен, напр. фундаменти, стени на мазета, подове на мазета, подземни гаражи, шахти и др. Доставя се в пластмасови кофи от 25kg. Съхранява се в сухи и защитени от замръзване места в ненарушени оригинални опаковки около 6 месеца. За слой с дебелина 1mm разходът е около 1 kg/m2. Когато се прилага при изолация срещу влага от земната основа (безнапорна вода), разходът на продукта е около 4kg/m2, а минималната дебелина на слоя (на работен цикъл) е 2-3mm. Продуктът е готов за последваща обработка след 24 часа, а изсъхва за 3 дни. Обработва се при темпаратура на околната среда от +5°C до +30°C.

Хидроизолация на циментова основа за обратно налягане от Ада Колор
Тя е прахообразна хидроизолираща смес на циментова основа. Отличава се с издръжливост на водно налягане и е леснa за нанасяне. Създава висока непромокаемост. Притежава висока устойчивост на механични и химически въздействия.

Водоизолиращият материал може да се използва за предотвратяване на влагата, създаваща се от обратното налягане, при стари и нови циментови повърхности и на места, които изискват хидроизолация като мазета, тераси, басейни, водни резервоари, подпорни стени, основи, галерии, тунели, вътрешни стени, основите и северните страни на сгради.

Разходът й за един слой е 1-1,2kg/m2 при нанасяне с четка и 1,8-2 kg/m2 при нанасяне с мистрия.

При нанасяне с четка се смесват 25кг Betekstop с 5,5-6l вода, а при нанасяне с мистрия - с 4,5-5l вода. Разтворът се разбърква с помощта на нискооборотен миксер (400-600об/мин.), докато въздушните мехурчета изчезнат и се получи хомогенна смес. Разтворът, който се е втвърдил, не трябва да се използва отново, поради изтеклото функционално време. В зависимост от вида на повърхността, Betekstop се нанася на два слоя с общ разход 2-4kg/m2. Първият слой обезателно се нанася с четка. Вторият слой може да се нанесе с четка или със стоманена мистрия. За да се увеличи издръжливостта на BetekStop в участъците на пешеходни зони, 48 часа след прилагане на Betekstop трябва да се нанесе облицовка, фаянс или керамични плочки.

Топливо предлага хидроизолиращо решение с битумно-полимерната мушама Globusflex
Globusflex e хидроизолационна битум-полимерна мушама на ролки, произведена по изискванията на Европейските стандарти EN 13 707 “Еластични хидроизолационни мушами. Армирани битумни мушами за покривни хидроизолации” и EN 13 969 “Еластични хидроизолационни мушами. Битумни влагонепроницаеми мушами, включително битумни мушами за подземни части на сгради.”

Продуктът е базиран на битум и термопластични полимери с армировка: полиестер и/или фибростъкло и клас на реакция на огън: Евроклас F.

Някои от предимствата на Globusflex са: отлична устойчивост на ултравиолетова радиация; повишена устойчивост на стареене и високи температури; гъвкавост при ниски температури; широк температурен диапазон на приложение; много добро поведение в корозионна среда /киселини, неорганични соли, замърсители на въздуха, озон и др./; увеличена способност за залепване към всякакви повърхности, армировка от високо стабилен полиестер, повърхностен слой от минерални шисти /посипка/.

Продуктът Globusflex намира широко приложение в системи за: хидроизолация на покриви - плоски (конвенционални и обърнати) и скатни; хидроизолация на фундаменти; хидроизолация на подземни паркинги и др.

Изборът на подходящата комбинация армировка, повърхностен слой и тегло на мембраната е предпоставка за надеждна хидроизолация на обекта.

Хидроизолационна система за тераси от Izomat
Хидроизолационният слой на тераси, които след това ще бъдат покрити с плочки, трябва не само да бъде направен с подходящото лепило, но трябва да притежава и отлична еластичност, добра адхезия към основата, надеждност и стабилност. Полагането на AQUAMAT-ELASTIC - еластична запечатка на циментова основа, която се нанася с четка в комбинация с локално полагане в ъглите на 10cm широк полиестерен плат или мрежа от фибростъкло, отговаря на всички тези изисквания. Полагането му по тераси създава един силен, еластичен и дълготраен хидроизолационен слой, с отлично свързване и устойчивост, които следват съответните разширения и свивания на терасата. Това е идеалното решение когато хидроизолацията е комбинирана с полагане на керамични плочки като краен слой.

Хидроизолационната система включва следните компоненти: isomat AK-20 - еластично полимерно лепило за абсорбиращи и неабсорбиращи плочки; MULTIFILL SMALTO 0-8 - водоотблъскваща фугираща смес; DUROCRET - полимерна циментова смес за поправки; AQUAMAT-ELASTIC - еластична, циментова хидроизолационна запечатка, двукомпонентна; RAPICRET - бързовтвърдяваща се циментова смес за поправки и корекции; ADIPLAST - синтетична смола подобряваща свойствата за замазки и мазилки; полиестерен плат - полиестерен-геотекстил за усилване на хидроизолационни покрития; армировъчна мрежа - стъклофибърна мрежа за усилване на хидроизолационни покрития.

При полагане на системата основата трябва да бъде добре почистена от прах, кал, остатъчни материали и др. Ако е необходимо да се нанесат корекции се използва DUROCRET или силна циментова замазка (цимент:пясък = 1:2 до 1:3), подсилен с ADIPLAST полимерен латекс. Там където е необходимо бързо полагане, може да се използва RAPICRET, бързо втвърдяваща смес за корекции. Препоръчва се свързването на циментовата смес към основата да бъде подсилена със свързващ слой ADIPLAST (цимент : пясък : ADIPLAST : вода = 1 : 1 : 0,5 : 0,5 в обемни части). Основата трябва да бъде добре навлажнена, но без да се образуват по нея водни капки.

Съдържанието на една опаковка от 25kg (компонент A) AQUAMAT-ELASTIC се добавя към 10kg от течния еластификатор (компонент B) при продължително разбъркване, докато не се получи еднородна смес, подходяща за полагане с четка. При разбиването може да се използва нискооборотен миксер. По протежение на фугата на терасата с вертикалните елементи, както и надлъжните пукнатини и пукнатините от разширения, се полага един 15cm широк слой AQUAMAT-ELASTIC и докато е още пресен се подсилва с 10cm широк полиестерен плат или мрежа от фибростъкло. Ако е необходимо, локално се полага един допълнителен слой AQUAMAT-ELASTIC, за да се подобри адхезията на подсилващите елементи към хидроизолацията. След изсъхването на този слой, се полагат 2 допълнителни слоя AQUAMAT-ELASTIC по цялата крайна повърхност, като вторият слой се нанася след изсъхването на първия. Дебелината на всеки слой не трябва да надвишава 1mm, за да се избегнат пукнатини. Хидроизолацията трябва да се простира на около 15-20cm по стените над вертикалната повърхност, за да се формира една водоплътна запечатка. Разходът на AQUAMAT-ELASTIC е 2kg/m2.

Плочките се залепят с еластичното лепило Isomat® AK-20, еластифицирано с ADIFLEX-B еластификатор. Фугират се с MULTIFILL SMALTO.

Система SINTEC LAMINADOS за полагане на мембрани от PVC
Криома представя разработената система от SINTEC LAMINADOS – Испания, която се базира на синтетични мембрани от PVC. Материалът URDIN във всички свои разновидности се характеризира с висока механична якост и устойчивост и не се влияе от процесите на гниене. Полагането му не изисква безупречно суха основа, тъй като той няма пряка връзка с нея. За отвеждане на остатъчната влага в конструкцията могат да се предвидят отдушници за хидроизолация от PVC, които спомагат за вентилирането на слоевете под изолационната мембрана. Като всички представители на синтетични хидроизолации, URDIN се разстила свободно и се заварява с горещ въздух по снадките, при което се получава вулканизация и се постига изключително надеждна хидроизолационна система.

В обработката на хидроизолацията се включват три вида специализирани инструмента за заваряване с горещ въздух на монофазен ток: ръчен пистолет за горещ въздух с работна температура до 1000°С; робот за хоризонтални шевове с единичен заваръчен шев от 4cm.; робот за вертикални заварки с двоен шев с тест-канал.

В системата на синтетичните хидроизолации са разработени и по-меки материи за обработка на конкретни детайли, както и накрайници за обработка на кръгли сечения с диаметър от ø50 до ø160. Препоръчително е по-голямата част от елементите, които трябва да се обработват, да са с кръгли сечения, тъй като системата позволява по-прецизна и надеждна обработка.

Хидроизолационните системи от синтетични мембрани се нуждаят от механична защита - геотекстил, която ги предпазва от увреждане. Той се разстила свободно и се затежава със замазка или филц.

С изпълнението на тази система се гарантира водоплътност на съоръжението.

Абелид с решение за хидроизолация на скатен покрив
Покривната изолационна система ISOTEC дава едно различно решение на хидроизолацията при скатния покрив. При нея хидроизолацията не е на битумна основа, а се осигурява от алуминий, който е с много висока устойчивост на резките температурни колебания, които имаме често в България, не старее като материал и е с много дълъг живот. Алуминият има и способността да отразява слънчевата топлина навън през лятото, а през зимата да връща топлината към къщата, с което значително се засилва енергийната ефективност. Системата ISOTEC предсатвлява полиуретанови панели, облечени в алуминиево фолио и с вграден ALUZINK профил, върху който лягат керемидите. Дори и да не се наредят веднага керемидите, панелите гарантират сигурността на подпокривните пространства, където могат да се извършват довършителните работи. Освен хидроизолацията на покрива, ISOTEC гарантира и топлоизолация и пароизолация с високо качество, осигурява плътна и здрава обшивка на покрива и дава много прави редове за керемидите. Ако има счупени или разместени керемиди, течовете минават през отворите на ALUZINK профила и се отвеждат директно в олука. През тези отвори се осигурява и вентилацията под керемидите, която не позволява на керемидите да правят конденз през зимата и така се удължава техният живот. През лятото тази вентилация отвява горещината на покрива през вентилируемото било.