Intermat 2012Едно от най-престижните изложения за строителна техника, оборудване и технологии се проведе отново тази пролет в Париж. С обща изложбена площ от 375 000m2 и 1500 изложители от цял свят, организаторите се радваха на по-добра посещаемост от предходното издание през 2009 г., но и създадоха условия за много нови ползотворни бизнес контати.
Изложението се проведе в периода от 16 до 21 април в Международния Изложбен Център Paris Nord - Villepinte в Париж.
текст инж. Вера Ангелова По традиция на събитие от такава величина водещите производители на строителни машини и оборудване представят най-новите си модели и разработки, както и ценна информация за насоките си на развитие. През тази година основен двигател на иновациите и технологичното развитие е влизането в сила на поредния етап от Международните директиви за намаляване на емисиите от отработени газове от строителните и селскостопанските машини. Влезлите в сила в началото на годината разпоредби засягат машините с двигатели от 56 до 130kW. Към този клас машини спадат едни от най-популярните в строителството багери – от 8 до малко над 20 тона, както и различни видове товареща и уплътняваща техника.
В настоящия материал представяме някои от новостите в разделите Кранове, Оборудване за достъп и Фундаменти, представени на Intermat 2012.
Кранове – фокус върху енергийната ефективност и удобството при транспортиране
Гамата от средни по размер верижни кранове Kobelco G-Series в момента се предлага в Европа с маркировката СЕ. Kobelco оповести за първи път представянето на седем CKE и BME модела от 60 до 250 тона капацитет през изминалата година. Официалната премиера на европейския пазар беше на Intermat. Измежду новите модели е 250-тонният Kobelco CKE2500G с облекчена система за управление и пълен комплект екстри, както и Kobelco CKE800G с 80 тона капацитет и иновативна ходова част.
Замислени като гъвкави машини, подходящи за всички предполагаеми приложения, актуализираната серия също така се съсредоточава върху енергийната ефективност. От компанията определят три „зелени” функции за пестене на енергия, като характерни за G-серията. Според представените данни при работа може да се постигне до 25% намаляване на разхода на гориво. В същото време емисиите на въглероден диоксид, отделяни в атмосферата, могат да бъдат намалени с до 25%, а емисиите на азотни оксиди с до 50%.
Функцията Auto-Idle Stop (AIS) автоматично спира двигателя след около 10 секунди работа на празен ход. Като резултат, неизменно се реализира намаляване на консумацията на гориво и съответно икономическите разходи, както и намаляване на износването на компонентите на двигателя.
Работният блок предлага по-висока скорост на работа, без да се увеличават оборотите на двигателя. Куката може да бъде повдигната или снишена при максимална скорост на линията, без да вдигат оборотите на двигателя, при повдигане на куката без товар или с лек товар.
Третата функция за пестене на енергия е G-двигателят, който поддържа работа с ограничени максимални обороти. В същото време капацитетът на помпата се контролира така, че да се поддържа максимална скорост на повдигащия блок при позициониране или повдигане. Това подобрява разхода на гориво с 10%, по данни на Kobelco.
Флагмен в новата серия кранове Liebherr е 4.5-тонният 65 K. Неговият дизайн се основава на концепцията на 81тон-метровия модел 81 K, който беше представен за пръв път на Bauma 2010. Капацитетът е 1 400 kg при радиус 40 метра и всички товари се повдигат по-ефективно с помощта на функцията Speed 2 Lift.
За транспортиране на цялостно оборудвания 65 K, включително баласта, са необходими два камиона. Размерите са значително намалени, в сравнение с предходните модели. Дължината на крана е редуцирана до по-малко от 14.5m, а по-малкото междуосие от само 6m гарантира подобрена маневреност на крана по време на транспорт.
Нов верижен кран от Liebherr на изложението беше 160-тонният LR 1160, произведен в завода Nenzing в Австрия. Кранът е разработен, съобразно с програма за увеличаване на броя на приложенията на машината чрез добавяне на опции. Като резултат броят на различните конфигурации на стрелата с допълнително приспособление е нараснал многократно в сравнение с предходните модели.
Кранът се захранва от 270-киловатов дизелов двигател Liebherr,отговарящ на изискванията на стандарта Euro IIIb. Силата на опън във всяка от двете подемни лебедки е 12 тона, а скоростта на въжето – до 136 m/min. Кранът се предлага и във вариант с високоскоростна лебедка – до 220m/min.
Друг верижен кран на щанда на Liebherr беше 60-тонният LTR 1060 с телескопична стрела, пуснат в продажба през 2010 г. В допълнение към продажбите в традиционните пазари на Западна Европа, този модел е сред предпочитаните от клиенти от Източна Европа, Северна и Южна Америка и Близкия Изток. С 40 метра телескопична стрела, кранът осигурява завидна товароподемност и обхват. Едно от предимствата на този тип верижен кран над моделите с решетъчна стрела е, че товарите могат да бъдат премествани и чрез телескопично разтягане на стрелата.
Два нови модела кранове представи на щанда си и немският производител Sennebogen: 40- тонният кран 643 с 30m телескопична стрела, и моделът 650 HD. 90-тонната версия на този модел, 690 HD, стартира на последния Intermat, през 2009 г.
На открития щанд на Terex с площ 1500m2 се представят повече от 20 машини, от които 14 са нови или подобрени модели.
Нов самоиздигащ се кулокран е сред водещите модели при крановете. Моделът има товароподемност от 6 тона на 13.3m и 1.4 тона при максимален обсег от 45m. Производителят също така показа 160 тон-метров високопроходим кран Challenger 3160. Той може да повдигне 32.5 тона при радиус 5m и в момента е на разположение в триосен вариант.
Сред характеристиките му е натоварване в рамките на 12 тона на ос до 35.6 тона капацитет при четири метра радиус. В съответствие със специфичните за отделните страни от Европейския Съюз изисквания към автокрановете, кранът може да използва противотежест, така че да постигне общо тегло по-малко от 30 тона.
Оборудвана, за да не се нуждае от персонал работещ на височина, стрелата може да се наклони 5 градуса надолу от хоризонтално положение, за лесен и бърз монтаж на допълнителните приспособления и специфичните работни блокове. Такелажната система намалява теглото на превозваното оборудване и спестява време и пари по време на работа и при превоз.
В 100-тонния клас последното допълнение към гамата наTerex е Roadmaster 5300 прикачен кран, който също ще бъде показан. Той използва стандартен 5-осен камион и се предлага в два основни варианта – с дължина на стрелата 59.4 или 50m и с максимална дължина на система съответно 81.7 или 77m. Товароподемността е 7 тона в радиус 20 метра, с напълно изпъната стрела и 9.1 тона противотежест, на разпънати опори от системата X-Type.
Оборудване за достъп – фокус върху здравината и функционалността
Haulotte показа експонати от цялото си продуктово портфолио. Новост на изложението беше обновената гама компактни ножични повдигачи за трудни терени, както и нова гама HDL телескопични товарачи. От компанията споделиха, че подобренията и новите продукти се разработват след задълбочен процес на анализ на необходимостите на клиентите, който е неизменна част от развойната дейност на Haulotte през последните две години. Целта е да се гарантира, че всички продукти и характеристики точно отговарят на изискванията на клиентите.
Обновената серия компактни ножични товарачи за труден терен включва моделите C10DX и C12DX. Те са описани като подходящи за редица приложения и индустриални услуги. Двата модела са оборудвани с нов двигател Kubota, който съответства на изискванията на новия стандарт Tier IV. Новият двигател значително намалява шума, като в същото време редуцира разхода на гориво с 5% (в сравнение с предходния модел двигател) и емисиите на отработени газове.
Задвижване на четирите колела, пътен просвет от 270mm и автоматичен хидравличен блокаж на диференциала позволяват на машините да изкачват стръмни склонове и да работят продуктивно върху неравен терен.
Отчитайки ежедневните изисквания, при които платформите за работа на височина трябва да работят, конструкторите на Haulotte са обърнали специално внимание на здравината, и новият дизайн включва стабилизатори в рамките на шасито на машината, за предотвратяване на щетите, причинени от удар. Бронята и дизайнът на предните стабилизатори улесняват значително разпъването и прибирането, като в същото време правят машината много по-стабилна и сигурна.
Двата нови модела са проектирани да бъдат максимално лесни и комфортни за работа, като управлението е с напълно пропорционални контроли. Един превключвател разгръща и респективно прибира четирите стабилизатора едновременно. Радиусът на завиване от 3.5m ги прави лесни за маневриране.
Новото табло за управление е по-трайно и надеждно, благодарение на обновената горна част на контролната кутия, с която е по-лесно да се свързва и прекъсва захранването. Чувствителните контроли са заменени с ключове за по-лесна поддръжка. Ново поколение боя също е било използван върху кутията за контрол, за да я направи по-дълготрайна – според тестовете на компанията резултатът е четири пъти по-дълъг живот.
Проектирани да повдигат товари на височина до 10m, новата гама на телескопични товарачи - HTL 3210, 3510, 4010, са насочени към строителството и промишлеността. Тези три нови машини, допълват гамата от съществуващите четири машини в диапазона 14 до 17 метра височина на повдигане.
Съществено за новите попълнения в гамата на Haulotte е товароносимостта, която имат при максимален обсег. Със стабилизатори капацитетът на повдигане на HTL 3210 е 3200kg и съответно 850kg при максимален обсег. HTL 4010 е с товароподемност 4000kg (1200 килограма при максимален обсег). С рамката за изравняване HTL 3510 има 3500kg капацитет, като при максимален обсег, той е 500kg.
Телескопичните товарачи HTL в десетметровия клас се отличават с компактен дизайн: дължина само 5 метра, при максимална височина на товарещата вилица 10m, максимален обсег напред 7.2m. Новата стрела е с изчистен дизайн и предлага значителна мощ и стигурност, както и максимална видимост ри работа.
JLG показа на Intermat моделa 510AJ, произведен в новия румънски завод на компанията, както и моделите 1500SJ и 340AJ, пуснати на пазара миналата година.
Товарачът 510AJ е с работна височина от 17.81 метра и е специално проектиран и произведен за европейския пазар. Машината е предназначена за сложни задачи и трудни условия, като може да се позиционира бързо и лесно в тесни, ограничени пространства.
Моделът 1500SJ e с телескопична вишка, която издига операторите до 45.72m с телескопично удължение, което позволява допълнителен обсег от 7.62m и осигурява гъвкавост на работата. Гамата Ultra Boom също беше представена на изложението, макар и само от един модел, артикулираният повдигач 1250AJP.
Представен като прототип на изложението SAIE, Италия през октомври 2010 г., компактната вишка 340AJ предлага работна височина от 12.35m с хоризонтален обсег на 6.07m, отговарящ на търсенето на широка гама от приложения. Допълнителната стрела достига до 1.2m при почти вертикално положение. Сигурната работа при оффроуд условия е гарантирана от конструкцията на осите и задвижването на четирите колела.
Немският производител на автовишки Ruthmann пусна нова линия от машини на Intermat. Новата гама, наречена Height Performance, разчита на успеха на моделите Steiger TB270, 27m машина на 3.5 тона шаси и Steiger T330, с 33m работна височина и 7.5т GVW шаси. Новата серия автовишки, от компанията описват като отлично съотношение между цена и производителност, като в същото време са по-достъпни, отколкото някои от най-високите технологии в този пазарен сегмент.
Първият от новата серия, машина с работна височина 40m +, беше видяна на Intermat, където компанията също така осигури подробна информация за още два модела в сегмента 50m + и 70m +. Те в последствие ще бъдат представени на изожението Bauma в Мюнхен през 2013 година. Ruthmann планира да предостави информация за разработките си на по-ранен стадий, за да даде възможност на потенциалните си клиенти да се запознаят с възможностите на компанията още когато са на етап планиране на разширяване на работния парк.
Новата серия автовишки използва мултисгъваем профил профил на стрелата и стомана с висока якост на опън, като подобрения към базовия модел Steiger T330.
Моделът клас 40+ е монтиран върху двуосно 18-тонно шаси.
Въвеждането на серията Height Performance не оказва влияние върху предлагането на съществуващите модели на Ruthmann. Компанията възнамерява да продължи да предлага Steiger T470, 47m и Steiger T580, 58m – машини, предназначени за висока якост и по-ниско тегло.
Фундаменти – нови техники и нови модели
Soilmec, която наскоро отпразнува 4000-дна машина, концентрира представянето си на Intermat върху новото технологично решение САР. Според наблюдения на компанията, тази техника позволява инсталирането на 5 пилотни фундамента за един ден вместо един за два дни, като работата е по-бърза, чиста и безшумна.
Щандът на BAUER представи моделът MC 64 от основите гама на компанията, както и актуализирана версия на ротационната сондажна машина BG 30-BS 95. Новият модел заменя BG 28-BS 80, популярна машина, която бе пусната на пазара през 2004 г. Обновеният вариант включва редица подобрения, предложени от клиенти, както и нов дизелов двигател, отговарящ на изискванията на Етап IIIB.
Нова технология за мониторинг предложи Atlas Copco, разработена съвместно със SPC Technology. Благодарение на новата система, постоянно се следят работните процеси по пробиването, като към оператора се подава информация в реално време. Устройството е приложимо с всички пробиващи машини и сонди на компанията. Друга новост на изложението беше серията машини T-WiZ, предлагащи до 30% по-дълъг сервизен живот от своите предшественици.28/04/2012 |