СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 2, 2012

Защитно облекло и екипировка

Защитно облекло и екипировка

снимка: Robert Bosch

За да се чувства работникът максимално защитен и в безопасна работна среда, той трябва да носи специално предпазно облекло и екипировка. Изборът на работно предпазно облекло трябва да е съобразен с извършваната дейност и по никакъв начин да не затруднява движенията и да възпрепятства работния процес. Защитното облекло трябва да включва няколко задължителни компонента. В статията са представени едни от най-често използваните предпазни облекла и аксесоари.

Съгласно НАРЕДБА № 3 от 19.04.2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място, „лично предпазно средство” е всяко приспособление, екипировка, проектирано да се носи или използва от работещия, за да осигурява защита от рискове, без то самото да води до увеличаване на риска, на който е подложен работникът. Да са съобразени с ергономичните изисквания и здравословното състояние на работещите.

Личните предпазни средства се определят в зависимост от конкретното работно място, от степента на риска и от характеристиките. Те трябва да съответстват на размерите на използващия ги, да имат възможност за регулиране.

Материалите трябва да са внимателно подбрани, за да не оказват вредно влияние върху хигиената и здравето. Личното защитно/предпазно оборудване се отнася до защитно облекло като каски, очила или друга техника и оборудване, които са предназначени да защитят тялото на носещите ги от наранявания, топлина, химикали.

Опасностите и нараняванията могат да бъдат предизвикани от различни източници, по-честите сред които са: падащи и остри предмети, машини в движение на строителния обект, падане от необезопасени работни площадки, източници на енергия, високи температури, вреден прах и химични вещества.

Към личните предпазни средства спадат ръкавици, очила за защита на очите, маски и каски, работни костюми.

Предпазни аксесоари за главата
В строителната дейност рискът от нарянаване на главата е голям. Затова носенето на предпазна каска е задължително в голяма част от строителните работи, най-вече при работа около скеле, повдигащи устройства, кофражни и монтажно-демонтажни дейности. Също така при разрушителни и взривни дейности. Работа по стоманени конструкции и мостове, кули и стълбове. Работа около подемни устройства и кранове. Каските трябва да са подбрани така, че да прилягат добре и да са удобни. Те не бива да възпрепятстват или да пречат на работния процес. Например каските с козирка не бива да се ползват, когато ограничават видимостта на работника, за пример – геодезически дейности. При работа, съпроводена с непрекъснато навеждане/изправяне или при силен вятър, е препоръчително носенето на каски с каишка под брадичката. Предвид постоянната им употреба, каските трябва да са леки и много удобни. От голямо значение за правилното прилягане към главата е възможността за регулиране на обиколката. Някои модели имат възможност за поставяне на антифони или визьори.

Към личните предпазни средства за глава, задължителна е и употребата на предпазни очила или екрани при някои трудови дейности. Нараняванията на очите могат да бъдат предизвикани от химични или метални частици – стружки, стърготинки, прах, камъчета, капки, отровни газове и изпарения. Възможните начини на предпазване са чрез очила, козирки и предпазни екрани. Защитните очила трябва да са леки, комфортни, незапотяеми, недраскаеми, ударозащитни. Да са с широко зрително поле и с олекотени елементи в чувствителни зони около носа и ушите. Предлага се богата гама от предпазни очила, като модели, материали и предназначение. За да отговарят на изброените изисквания, повечето защитни очила са с поликарбонатен визьор, обработени са против надраскване и са с добра механична защита. Могат да бъдат от затоврен или отворен тип, като се изисква възможност за регулиране или на ластичната лента (затворен вид), или на рамката (отворен). Повечето модели са снабдени със странични отвори за вентилация. Някои модели позволяват носенето им с корективни очила. Има и по-специализирани модели, които се използват само при определени дейности. Например очилата за оксиженисти. Те трябва да са термоустойчиви и с много добра вентилация. Повечето модели са тип маска, с повдигащ се екран. Рамката им е изработена от PVC или полиестер, леки са.

Към предпазните аксесоари за очите се отнасят и щитовете са заварчици. Моделите трябва да са със сменяеми тъмни стъкла, леки рамки и регулируеми пластмасови околожки.

За защита на работника от шумови въздействия, които са над допустимите стойности, трябва да се използват предпазни аксесоари като: външни антифони за самостоятелна употреба, вътрешни антифони, каски с антифони. Те трябва да се леки и плътно да прилягат към главата, с минимален вътрешен резонанс. Някои модели са с възможност за намаляване нивото на звука. Има и модели с вградени приемници, за повече удобство при комуникацията на работника.

Редица строителни дейности изискват употребата на средства, защитаващи дихателните пътища. Използват се филтриращи маски и прахозащитни респиратори, които предпазват от твърди частици, прах или течни аерозоли.

Облекла и аксесоари за тялото
Работните предпазни облекла са предназначени да осигуряват защита на тялото от различни по вид и произход въздействия. Затова и разнообразието от предпазни облекла е голямо. Те могат да бъдат: обезопасяващи облекла, облекла за защита срещу механични въздействия, за защита срещу химични въздействия, пръски разтопен метал, искри и стружки. Да са непроницаеми за прах и вредни газове. Облеклата трябва да са устойчиви на топлина, термични облекла, които защитават от студ. Към предпазните облекла се отнасят предпазни наметала, сигнални облекла – флуоресциращи и отражателни, а също и специални облекла за радиоактивни замърсявания. Предпазното облекло трябва да е въздухопропускливо, в случаите, когато плътно прилепва по тялото, за да се ограничи изпотяването. Ако не е осигурена въздухопропускливостта, то трябва да е снабдено с материали и/или аксесоари, абсорбиращи потта. При заваряване и други дейности около горещи материали, е препоръчително носенето на огнеустойчиви облекла. Всяка част от човешкото тяло трябва да бъде защитена, съобразно вида на съответната работа и рисковете, които носи.

Предпазни аксесоари за горните крайници на тялото
Предпазните аксесоари за горните крайници трябва да осигуряват защита срещу разнообразни механични въздействия – пробождане, порязване, вибрации и др., химически вещества, електричество и топлина, при работа със стъклени изделия, пясъчноструйни и др. Сред най-често използваните са ръкавици, ръкавели, ръкавици с един пръст и т.н.

За ежедневно ползване и предпазване от замърсяване, при дейности неизискващи по-сериозна защита – употреба на ръкавици от памучно трико (с шев или безшевни). Предпазват от надраскване, използват се при фини монтажни чисти дейности.

Ръкавици от PVC или неопрен, които са масло- и киселинноустойчиви. Ръкавици от цепена свинска или телешка кожа, с велур и плат за защита от механични въздействия и при работа с груби повърхности и предмети. Специални ръкавици за заваръчни дейности, изработени от естествена (телешка или агнешка) кожа, подсилени с плат, с памучна подплата и кевларен конец, които са и топлоустойчиви. При бетонополагащи дейности с употреба на вибратор, задължителна е употребата на антивибрационни ръкавици, които да са с допълнителни вложки при дланта и върховете на пръстите. Бутил ръкавици – изработени от синтетичен каучук и защитаващи от широк спектър от химикали.

Предпазни аксесоари за долните крайници на тялото
Най-сигурната защита на долните крайници, при строителна работа, е носенето на ботуши и подходящи обувки. Изборът на обувки зависи от спецификата на извършваната работа и изискванията, на които е необходимо да отговарят.

Работните обувки, ползвани в строителството, може да бъдат: обувки-половинки, обезопасяващи боти, обувки с допълнително защитно бомбе, обувки и надобувки с устойчиви на топлина ходила, устойчиви на топлина боти и надботи, обувки, които могат да бъдат бързо развързани или разкопчани.

При работа се използват термични обувки (защитаващи от студ), обувки устойчиви на вибрации, изолиращи обувки, обувки с дървени подметки, устойчиви на топлина, пробождане или подхлъзване.

При строително монтажни и демонтажни работи, кофриране и декофриране, полагане на армировка, временно укрепване, монтаж на инсталации и технологично оборудване, се налага носенето на обувки, които са с устойчиви на пробождане ходила. При работа на покриви е задължително носенето на обувки с шипове или клинове, които също да са с устойчиви на пробождане ходила. Обувки с изолиращи ходила се използват при работа върху много горещи или много студени материали.

Работните обувки трябва да са от естествена кожа, с маслоустойчиво, грайферно, антистатично ходило, антиалергични, противоизпотяващи стелки, да с метални пластина и бомбе.

При строителни рабори, като предпазни аксесоари за долните крайници често се налага носенето на ботуши. Те са от PVC, нитрил или каучук, топлозащитни. Може да са с акрилова подплата, грайферно ходило. Трябва да са още и водо-киселинно-топло защитни. Защитават от влага и прах. Ботуши с метално бомбе за защита от механични въздействия и натиск върху пръстите.

Понякога се налага и употребата на подвижни котки за поледица, сняг и хлъзгане. Някои строителни и ремонтни дейности налагат използването на предпазни крачоли за защита на долните крайници. Те трябва да са плътно прилепнали и с вградена защита от срязване. Използват се най-вече при работа с режещи инструменти.

Допълнителна предпазна екипировка и оборудване
Освен задължителни части от облеклото и аксесоарите, редица строителни дейности налагат използването на допълнителна екипировка, както и да бъдат извършвани при наличието на защитно оборудване. Най-често това е специална екипировка, предназначена за работа на височина – кули, стълбове, монтаж на голяма височина, монтаж на топлоизолация и др., където съществуват рискове от падане.

Екипировката, предназначена за защита от падане се състои от предпазен колан за цялото тяло и свързваща система, прикрепена към осигурителна точка.

Най-често използваните средства от предпазната екипировката това са въжетата и коланите. Употребата им е задължителна или препоръчителна в много строителни дейности. Те спадат към т. нар. височинна защита, защото в повечето случаи служат за предотвратяване на падане от високо. Предпазни колани трябва да се ползват и при преминаване по необезопасени конструктивни части – ферми, ригели и др. При монтаж на стоманени конструкции, при кофражни работи, при кули и стълбове.

Въжета – най-често използваните са от полипропиленови (плетени или усукани), синтетични въжета от полиамид (капрон) или полиетилен, въжета от модифициран полипропилен с якост на скъсване 35% по-голяма от тази на обикновените полипропиленови. Предлагат се в различни диаметри. Стъпки, наричат се още и котвени примки – изработени от галванизирана стомана, в двата края имат „ушички” (отвори за карабинири). Предлагат се с дължина от 1 и 2m. Има и текстилни стъпки с различна широчина на текстилната лента.

Предпазните колани може да са раменно-бедрени колани (сбруя) за цяло тяло, позициониращи колани или комбинация от раменно-бедрен и позициониращ колан. Коланите трябва да са с лека и ергономична конструкция. При точки на укрепване (D-ринг) на гърба и отпред капацитетът им на работа е увеличен. Ринговата връзка между ремъците на гърдите и раменте предпазва от стресово натоварване, в случай на прилагане на сила върху предния D-ринг.

Личните предпазни средства и облекло гарантират сигурността на работника. Тяхното носене, съобразено с индивидуалните нужди и особеностите на работа, могат значително да намалят броя на инциденти на работното място, голям процент от които са вследствие на несъобразителност и непредпазливост.