СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина IX, брой 6, 2012

Кофражи

Кофражи

Кофражите са ключов фактор при всеки инфраструктурен проект. При съвременните темпове и изисквания към строителството, един добър кофраж може да се окаже незаменима част от проефесиналното изпълнение и критичен момент за удовлетворяване на сроковете за строителство. По същия начин, ако при избора на кофраж, не се съобразят всички особености на проекта, това неизменно ще се отрази както на сроковете, така и на качеството на изпълнение.
В настоящия материал предлагаме поглед към някои съвременни и поръчкови решения за изпълнение на големи и значими проекти.


Водещите прозводители на кофражи за строителството представят най-новите си продукти и решения, обогатени с опита от изминалите няколко години с по-стриктни изисквания към продуктите, по отношение съотнешението функционалност/цена.

Компанията Harasco предлага пълен набор от системи и елементи за кофриране на стени, плочи, катерещ и мостов кофраж. Неини продукти са използвани в редица значими проекти, резлизирани през последните няколко години. Един от примерите е най-дългият висящ кабелен мост Russki Island Bridge във Владивосток, Русия. В проект от такава величина, от особена важност е да се намерят решения за спечифични проблеми, като се гарантира максимална сигурност и надеждност, при изгодни за инвеститорите условия. Мостът ще свързва полуостровната част на Владивосток с остров Руский с 1104 метра дълъг централен отвор. Според проектните спецификации, мостът също ще има най-дългите нисещи кабели.

За производителите на оборудване е важно винаги да се търси развитие и усъвършенстване на продукта, за да се предложи най-функционалното и рационално решение за различните предизвикателства. Една от областите, в които Harasco са фокусирали усилията си, е влиянието на натиска от бетонната смес. При съвременните темпове на строителство, бетоновата смес се излива възможно най-бързо, в съответствие с организационните планове, което означава допълнително натоварване върху кофражната форма. Затова тя трябва да бъде солидна, здрава и със стабилни връзки между отделните елементи.

Сред последните проекти, в които Harasco взема участие, е изграждането на нов 1500-местен театър, в силно развита урбанистична област, където строителното петно е с минималните възможни размери и достъпът на машините е ограничен. От компанията успяват да проектират и реализират кофражна система, която преодолява ограниченията на строителната площадка и позволява изграждането на различни елементи от сградата.

Новият театър в Бордо, Франция, е построен на място, ограничено от съществуващите сгради. Harasco се включва в проекта, снабдявайки изпълнителя с направена по поръчка система, с помощта на която да се кофрират няколко стоманебетонни греди с размери 1.8 х 2.1 х 32 метра. Въпросните греди са предназначени да премостят главната сцена на театъра, като същевременно поемат натоварването от петте етажа офиси и апартаменти, изградени над театъра. Кофражът за греди, предложен от Harasco, предлага различни дължини на основните елементи, като най-дългата носеща греда е 30.9 метра. Системата позволява регулиране на височината на подпорите, преместване, също и регулиране на дължината на цялата кофражна форма, което се налага при преминавато от кофриране на един елемент към друг.

Гъвкавост и надеждност
Работейки за португалската компания Buildin, Harasco реализира и друго поръчково решение – кофражна система на базата на кофражните греди Н33, която осигурява необходимата надеждност и гъвкавост за реализиране на дадения проект. Предложеното решение също така се оказва по-бързо като изпълнение, в сравнение с другите алтернативи. Разбира се, за този проект, предвид на ограниченото пространство, се налага стандартните решения до голяма степен да бъдат модифицирани. На практика, голяма част от работата по сглобяването на кофража е извършена в заводски условия, което позволява да се постигне максимална точност и съответствие с проектните изисквания. В последствие, кофражните форми са частично разглобени, за да се улесни транспортирането и доставянето им на обекта. Интересен в тозии случай е технологичният план на доставките на транспорта, защото поради липсата на място за съхранение на строителната площадка всички кофражни форми етрябвало да се доставят в момента на ползването им.

Запазена марка на Meva, германският производител на кофражни системи и оборудване, са кофражните обшивки от полимерен материал, наречен alkus. Сред основните му предимства, изтъквани от производителя са механичната и химичната устойчивост, постоянството на размерите, възможността за увеличен брой работни цикли и пълната рециклируемост.

В един от последните значими проекти, изпълнени от компанията, качествата на полимерната обшивка alkus се проявяват с пълна сила. При строежа на новия терминал на автогарата в Мерсебург, Германия, покривът е разположен на стоманени колони с височина 5.88 метра и има размери 86 на 13 метра. Според архитектурното решение, покривът е изпълен от стоманобетон във формата на буквата М като Мерсебург, допълнен със стъклении стоманени елементи. Стоманобетонната част е проектирана така, че бетонът да остане видим след изпълнението,което изисква безшевно изпълнение и отлична гладкост на повърхността. Използваният архитектурен (бял) бетон не позволява третиране на кофражната обшивка, което би могло да се отрази върху цвета на готовия елемент. Според изискванията на проекта, по готовия бетон е изключено да има каквито и да било отвори, неравности, следи от ръжда или мърсотия.

Обшивката alkus, която може да бъде заварявана, както други термопластични полимери, позволява да бъдат удовлетворени всички изисквания на проекта.

За постигане на оптимални резултати, първоначално геометрията на покрива е модифицирана, за да се вмести в страндатрните размери на платната alkus. След това елементите са изрязани с необходимите размери и транспортирани до строителната площадка, където са положени на опорната мрежа и подредени в работна конфигурация.

Всеки панел е фиксиран към притягаща скоба, свързана с подпорна греда. Самата скоба е разположена в задната част на кофражната обшивка, за да се предотвратят всякакви рискове от увреждане на повърхността на кофрираната плоча.

Мобилна 6-метрова тента е поставена, за да позволи извършване на заваръчните работи межфу отделните елементи на кофражната обшивка, независимо от атмосферните условия. Специално за проекта е изработена допълнителна приставка към заваръчния апарат, за да се прецизира максимално работата по 900-метровите съединителни шевове.

За да се постигне еднороден цвят на готовата повърхност, цялата кофражна обшивка е изравнена с помощта на роторна шлайфаща машина със специални дискове. Тестово бетониране върху малък участък показва, че най-добри резултати се получават, когато не се използва кофражно масло за обработка на повърхностите, така че строителният екип решава да се спре на този вариант за изпълнение на цялата конструкция. Кофражната рамка за изпълнение на 36 см борд на покрива е сглобена предварително, чрез съединяване на двуметрови платна alkus, до дължина 8 или 10 м, които след това са поставени в проектно положение с помощта на дървени скоби и осигурени с допълнителни скоби от задната страна. След сглобяването на кофражната форма, тя е измита, за да се премахнат всички остатъци от мърсотия, прах, акумилирани твърди атмосферни частици и други. Чрез обилното поливане с вода също се създава термична възглавница, която подобрява поведението на бетона при ниски температури.

Самото изливане на бетона се извършва в един-единствен цикъл, след отводняване на формата. За да се постигне желаното качество на повърхността на готовия бетон, по време на бетонирането тя е обработвана с професионална индустриална прахосмукачка.

След края на бетонирането, кофражната обшивка е нарязана на лесни за транспортиране панели, които мога да се използват отново. Това подобрява цялостната икономичност на реализирането на проекта.

Друг интересен проект с участие на Meva е реконструкцията на масивна язовирна стена на Чешко-Германската граница. Построен през 1914 година язовирът Клингенберг беше сериозно увреден след наводненията през 2002 година и беше решено хидротехническите съоръжения да се изградят отново и да се моденизират. Самата язовирна стена – полукръгла, с височина 46 м, 34.7 метра широка в основата си и с дължина 312 метра, изградена от кариерни камъни, трябва да бъде запазена като паметник. От видимата страна, обаче стената трябва да бъде оборудвана с нова водозащита и дренажна система. За целта 4 допълнителни слоя са добавени към съществуващата стена от естествен камък, като за надеждното им позициониране са използвани над 2000 постоянни анкера. Инженерите на Meva съобразяват особеностите на проекта и успяват да превърнат на пръв поглед възпрепятстващите катеренето на кофража анкери в подпомагащи катеренето средства. Общо десет катерещи блока, независими един от друг и с до 4 рабони платформи са използвани при изграждането на стената.

Новост от Doka при кофрирането е системата за кофраж на конзолни греди, без подпори, предназначена екзлузивно за кофриране на мостове. Системата ParaTop позволява армиране, кофриране и бетониране директно от готовата част на моста, без необходимост от допълнителни платформи, като така се намаляват вложените средства и се спестява време. Всички елементи в новия кофраж са подбрани оптимално, за да се гарантира бързо сглобяване и минимално краново време.

Един мащабен проект, изпълнен наскоро именно с продукти и ситеми на Doka е модернизирането на централната ж.п гара във Виена. В първата част на най-големият подобен проект в австрийската история, с извършване на бетонните работи е ангажиран консорциума HBF-Wien 01, който избира икономически оптимизирана концепция за кофраж от Doka.

Новата Централна гара се строи във Виена на мястото на бившата станция Südbahnhof и проекта се разгръща до епични размери. Един милион кубически метра изкопан материал, 300 000 куб. метра бетон, 38000 тона на армировъчна стомана, 38000 линейни метра пилотни фундаменти. Бетонирането се извършва изцяло с кофражни ситеми и оборудване от Doka. Основните причини зад това решение са техническата и логистична експертиза при извършване на мащабни проекти, комплексните услуги при планирането, които Doka предлага и наличието на необходимите количества кофраж от парка за отдаване под наем с висок капацитет, които Doka има във Виена.

Работейки в тясно сътрудничество с ръководството на строителния обект, Doka Виена създава подобрена и далновидна концепция за кофраж, която цели оптимизиране на операциите по кофриране и бетониране. Ключов момент от интегрираното планиране е начинът, по който е предвидено кофражната техника да бъде разположена на строителната площадка във всеки един момент, така, че тя да се вписва изцяло с напредъка на работата в различните организационни етапи на бетонирането. Това осигурява оптимална степен на използване на оборудването през всички фази на строителството, което увеличава и ефективността на строителството като цяло.

Основните системи, които се използват за изграждане на грандиозната станция, която се разполага на три етажни нива, са Framax Xlife рамков кофраж и кофражни маси Dokamatic Тableforms. Системата Framax Xlife позволява лесно и икономично адаптиране към различни конфигурации на кофрираните вертикални елементи.

При изпълнението на плочите, максимална скорост се осигурява от кофражите тип ‘маса’ Dokamatic.

Също така, масивните (с дебелина до 2 метра) топлинни колектори със земен топлинен източник, разположени на плитката фундаментна конструкция са изпълнени с помощта на Framax Xlife панели.

Носещата конструкция за релсите, в близост до надземното разпределително ниво на станцията, както и петте платформи за пътниците, са кофрирани с използване на подсилени Dokamatic маси, разположени върху носещи кули Staxo 100 и със стоп-кофраж по края, изработен от панели Framax Xlife.

Компанията Paschal, предлагаща разнообразни решения за изпълнители от различен калибър и специализация, наскоро се оказа ключов фактор за реализирането на черупковата конструкция на частна биометанова инсталация в Долна Саксония, Германия. За конструирането на съоръжението са използвани TTR системите (трапецоидален кофраж с регулируем радиус).

Биометановата инсталация се състои от техническа постройка, резервоар за съхранение и три цилиндрични резервоара с диаметри съответно 21 м, 24 м и 32 м, които да бъдат изкрадени с излят на място бетон. Дебелината на стената на всеки от резервоарите е 20 см.

Предварително подготвени с извивка и подредени в окръжност от изпълен преди това проект за производствено предприятие за био-газ, кофражните платна са били готови за употреба веднага. Благодарение на придобития опит, трудоемките операции по сглобяване на кофража с едновременно армиране, последващо бетониране и почистване на формата за следваща употреба, се улесняват и ускоряват значително.

При изпълнението на проекта са премахнати пристягащите пръти в горната част на кофража, за сметка на пристягащи скоби, поставени оторе над формата, което не само улеснява работните операции, но и спомага за постигане на по-добро качество на готовата бетонна повърхност.

По данни на Paschal само 170 кв.м дъгов кофраж е използван за кофрирането на цялата конструкция с площ около 2000 кв.м. Системата TTR е стандартно оборудвана с 21 мм, 15-пластов шперплат от финландска бреза, който позволява огъване с радиус до 2.5 метра, без да се копрометира повърхността на покритието. Голяма част от алтернативните шперплати, използвани в кофражни системи, биха се пропукали при толкова маък радиус на огъване. В система с две надлъжни греди в двата края на платното, кофражният шперплат с дебелина 18 мм може да бъде огънат дори до радиус един метър.