BAU 2013Иновации и вдъхновениеИзложението BAU е водещо международно изложение за архитектура, строителство, материали и решения, което се провежда на всеки две години в германския град Мюнхен. В началото на тази година, в рамките на няколко дни през средата на януари, то за пореден път събра професионалистите в сферата от цял свят. Нека разгледаме какво се случи на BAU 2013, кои бяха акцентите и водещите теми, какви нови материали и технологии бяха представени.
текст инж. Милена Чолакова В дните от 14-ти до 19-ти януари 2013 г. за пореден път германският град Мюнхен беше домакин на международното изложение BAU - водещият панаир за архитектура, строителни материали и системи, който за поредна година се превърна в най-ценната платформа в Европа за представяне на иновативни продукти, фирмен прогрес, за създаване на нови бизнес контакти, за формиране и налагане на тенденции в архитектурата и съвременното строителство.
По традиция продуктовата гама на BAU е подразделена на продукти и материали. Спектърът на продуктите представя всеобхватно целия свят на строенето – алуминий, стомана, дърво и пластмаси, стъкло, керамика, строителни материали, сухо строителство, готово строителство, строителна химия, асансьори и ескалатори, енергийна и сградна техника, софтуер и хардуер, естествени и изкуствени камъни, изграждане на градски пространства.
Въпреки студените зимни дни, метеорологичните условия, заснежените пътища, стотици забавени или отложени полети, над 235 000 търговски представители посетиха Мюнхен за изложението. 60 000 са посетителите, които не са от Германия – рекорден брой за първи път. Особено силно присъствие са отбелязали гостите от Русия – 2920 посетители, следвани от Китай и Япония, съответно 1091 и 750 посетители. Или както го окачествиха накратко – „BAU – по-интернационален от когато и да било.” С над 2060 изложители от цял свят BAU 2013 отново се превърна във фокус за цялата индустрия - възможност за реализиране на бизнес контакти, платформа за всички професионалисти, участващи в процесите на проектиране, изграждане и управление.
Репутацията на BAU като водещ търговски панаир в света за сектора се основава не на последно място и от технологично устроените в архитектурно отношение щандове за изложителите. И тази година, повече от всякога, организаторите не пожалиха усилия, за да издигнат отново успеха на своята марка по време на шестте дни на шоуто. Зрелищни конструкции, дизайнерски решени изложбени зали, непрекъснат диалог и кипящ живят около щандовете, добре информирани клиенти от цял свят, които търсят индивидуални решения за конкретни проекти - това са основните впечатления от шоуто тази година, и всичко изброено дотук гарантира трайния успех на BAU 2013.
Изложбените зали са разделени в категории, в зависимост от продуктите, материалите или системните решения, които се презентират. Това е замислено най-вече за облекчение на посетителите, така че те да могат да се ориентират по-лесно в огромното разнообразие на портфолиото на изложението. Ето и големите теми: „фасади“, „подови покрития“, „енергийни системи“.
Символите на тазгодишното изложение
Тази година водещите мотиви и символи на изложението, които можеха да бъдат видяни навсякъде – по постери, рекламни брошурки и лога, бяха орхидеите и гъбите. Те са израз на основната идея на изложението – да свързва природата с архитектурата. Тези мотиви са визуална метафора за бъдещето на сградата. Цветята символизират непрекъснатия стремеж за развитие и напредък в строителния сектор, или неговия „цъфтеж” – процес, към който BAU има значителен принос като платформа за иновации и вдъхновение.
Орхидеята – царицата на растителния свят
Орхидеята е символ на естетика и елегантност. Известно е за семената й, че не могат да покълнат без наличието на симбиотични гъбички. Затова и тези растения имат пряка връзка със средата, която обитават. Освен това, има и орхидеи, които виреят и върху доста необичайни места – върху други растения и дървета, и съществуват именно благодарение на връзката си с тях. Избрана е за мотив, защото символизира не само архитектурната красота, но и функционалността – хармоничният баланс между застроената и природна среда. Симбиозата между орхидеята и околната й среда също символизира устойчивост и модернизация чрез запазване и удължаване живота на съществуващите сгради.
Гъбата
Гъбите са организми, които са превъзходно средство за рециклиране. Заедно с други организми те превръщат органичните отпадъци в хумус, което от своя страна е предпоставка за насърчаване растежа на други растения. Гъбата символизира изкуството на сградата да се адаптира перфектно към средата, чрез използване на необичайни стратегии – например новаторски носещи конструкции и материали. Символизират и стремежа към рециклиране на съществуващи материали като дърво, камък и метал. Изобразени да растат върху ствола на дърво, тези гъби символизират многото предимства, които могат да се извлекат от обновяване и модернизация на съществуващи сгради.
Акцентите, групирани в няколко ключови теми
Всичко, което се случваше по време на изложението тази година, що се отнася до подготовка на изложбени зали, на форуми и презентации, на продуктово представяне и дискусионни форуми, се ръководеше от ключовите теми на изложението. Нека ги разгледаме:
Устойчиво строителство
Понятието обхваща не само цялостния жизнен цикъл на сградите (от планиране през използване до разрушаване), в цял свят се създадоха съответните системи за сертифициране на устойчиви сгради. И не само сградите, а и отделните строителни системи също биват оценявани за тяхната устойчивост.
Енергия 2.0
С „Енергия 2.0“ се има предвид рязко нарастващото значение на възобновяемите енергии, а също и съчетаването на различните източници на енергия – конвенционални и възобновяеми, и пестенето на енергия и енергийната ефективност.
Развитието на градовете през 21-ви век
По тази тема основна роля играят въпроси като потребление на енергия, мобилност, „интегриран“ град, в който сградите са оптимизирани разумно енергийно, енергийно саниране, без да се разрушава идентичността на градския пейзаж, и т.н.
Строителство, отговарящо на потребностите на различните поколения
Предизвикателството пред специалистите от бранша така да проектират, строят и оборудват една сграда, че в нея да се чувстват комфортно всички поколения и всеки да може да я използва безпроблемно без значение от възраст и физически ограничения.
Във връзка с основнте теми на изложението, се проведоха и някои форуми и дискусии, където видни специалисти в областта на архитектурата, планирането и строителството, представиха своите идеи за архитектурата на бъдещето, града на бъдещето и възможностите днешните мечти утре да се превърнат в реалност.
Форуми
Инфраструктура и градско развитие
Градовете в Европа, а и по целия свят, са подложени на натиск за промяна. Мобилността, интеграцията на работа, живот и дом, изменението на климата и намаляващите енергийни резерви – всичко това стимулира търсенето на нови решения за градските зони. Какво значение има архитектурата и градоустройството? Как изглежда градът на бъдещето? И Какви ще бъдат различията по цял свят? - бяха въпросите, които намериха своето разглеждане и обсъждане на провелия се форум.
360 градусово планиране: Интегрирано планиране и процес
За разлика от миналото, когато напредъкът на технологията не е навлязъл така силно в строителния сектор, както в индустрията и автомобилното инженерство, например, сега е повратна точка и сградите стават все по-сложни. Това се отнася както за новите сгради, така и за старите, които се реновират, за да се направят по-енергоефективни. Причините за това развитие от една страна се коренят в развитието на технологиите, и от друга – в стремежа за запазване на всяка минимална част енергия. Как процесите на планиране трябва да се променят? – водещ въпрос на форума.
Енергия 2.0
Разпределението на енергията и интелегентни мрежи. Кое днес е реалност и кои ще са стандартите утре?
Следващото „голямо нещо”
Кои са героите в архитектурата, строителното инженерство, изграждането на сградни инсталации и системи за осветление, проектиране на нови материали, все неща, които да се превърнат в следващото голямо „нещо”. Какво ще стане реалност в нашето общество и кое ще бъде прието?17/03/2013 |