Облицовки за стениинтериорни решенияАко фасадата е „лицето” на една сграда и изборът на облицовъчен материал за фасадата определя индивидуалното излъчване на сградата, то вътрешните облицовки са този завършващ щрих, който подчертава „душата” на помещението. Уютната обстановка и чар на помещението зависи от избраната вътрешна облицовка и декорация на стените. А каква да бъде тя, зависи от приложението на сградата/помещението, индивидуалния усет и изискване на обитаващите.
текст инж. Милена Чолакова Облицовките за вътрешни стени са довършителната част, която освен, че има за цел да подобри естетическия вид на помещенията и да им придаде индивидуален вид и атмосфера, има принос към топло- и шумоизолацията. Сред традиционните решения за вътрешните стени на помещенията са гипсовата шпакловка и някаква мазилка или тапети. Все повече обаче, особено на фона на голямото разнообразие от продукти и решения, се прибягва до други решения – облицовки от различни материали. При това не само в обществени и сгради със специфично приложение, но и в жилищни домове.
Разнообразието от облицовки за стени е голямо. По отношение на материали, естествени или изкуствени, комбинация от материали и цветове. Подходящо избраният материал ще придаде индивидуалност и стил на помещението. Ще му вдъхне живот. Материалите имат различно излъчване, в зависмост от текстурата или избрания цвят. Внушават различни емоции и според това винаги може да се намери решение, което да отговаря на изискванията на клиента и да се вписва стилно с идеята за вътрешно оформление на дома, офиса, магазина, ресторант, кафене и др.
Материалите за облицовки основно може да бъдат разгледани като две основни групи - с естествен и с изкуствен произход. Сред най-често използваните материали с естествен произход са дървото и камъкът. Материалите с изкуствен произход са от органични или неорганични съставки. Неорганични са керамичните, стъклените, гипсови и други листови плочи. От органичен произход са дървесните и пластмасови плоскости.
Изборът на материал за вътрешна облицовка зависи от предназнчението на помещението, начина на неговото използване, както и вътрешния микроклимат.
Каменни облицовки
Освен като облицовъчен материал за фасадата, естественият камък може да се види и по вътрешните стени на помещенията. Облицовките от камък са подходящи за обществени и административни сгради, фоайета на хотели. Освен за цели стени, каменната облицовка може да се използва само като отделен акцент - облицоване на колона, една стена, около камина, ниша или стълби, най-често в жилищни домове.
Каменните облицовки са здрави и дълготрайни, не пропускат вода и лесно се поддържат. Обикновено се използват скали като гранит, сиенит, варовик, мрамор, травертин, пясъчници, брекчи и др. Облицовъчните плочи от естествен камък са бичени (полирани и неполирани) и цепени. Произвеждат се в различни размери и цветове. Дебелината на каменните плочи зависи от вида на камъка, от размерите на плочата и от начина на получаване. При машинно разбиване – от 2 до 4cm.
В зависимост от дебелината им, плочките се залепват или закрепват към основата, като пространството между плочата и основата се запълва (залива) или се оставя вентилируемо. Плочките не се фугират.
За дебелите каменни плочи се използват стоманени поцинковани анкери за прикрепване към стената. Пространството зад плочите може да се остави празно или да се запълни с разтвор. Празно пространство се препоръчва при мраморни, травертинови и други по-леки плочи. Тези плочи се прикрепват с кламери, скоби или други, които трябва добре да бъдат гипсирани. Ако плочите са по-големи, се поставят гипсови подложки, за да не се повреждат плочите при експлоатация. За да се предпазят от влага, се препоръчва гърбът на плочите да се намаже с влагоустойчив лак.
Дървени облицовки
Дървото създава уют и много комфорт в помещението. Топлината, която излъчва, е несравнима с друг материал или продукт. Затова е предпочитан облицовъчен материал за жилища. Дървото има и добри звукоизолиращи качества. Затова и стените с дървена облицовка осигуряват добра звукоизолация на пощенията. Дървените облицовки може да бъдат от различни видове дървесина. Сред най-често използваните дървесни видове са: бор, бук, махагон, дъб, орех, корк и др., които се обработват по различен начин.
Вътрешните дървени облицовки се наричат ламперии. Разновидностите на изпълнение зависят от индивидуалните интериорни решения. Може да се изпълнят във вид на цокъл (облицовки с височина около метър над пода), до вратата на помещението или по височина на цялата стена, до самия таван, който в някои случаи също може да е с дървена облицовка.
Дървената обшивка може да се реализира от дъски, широки около 12cm, които да са вертикално или хоризонтално разположени. Дъските се свързват една с друга чрез фалц, с глъб и зъб, една върху друга – чрез присядане. Ламперията се закрепва върху стената чрез взидани дървени трупчета.
Друга разновидност на ламперията са рамките (фризове) или използването на табли. Таблите са от шперплат с дебелина 8mm или от дъски с дебелина 2-2,5cm.
Дървените ламперии се монтират върху добре изсъхнала стена на разстояние около 2cm от тях. За да се улесни проветряването между ламперията в стената, в ламперията се оставят отворчета в долната и горната част. Стената зад ламперията обикновено не се измазва.
Тухлени облицовки
Все по-често „тухленият зид” намира приложение в интериора. Може да се реализира като допълнителна облицовка от тухли или да се оставят стените от тухла видими, без допълнителни облицовки или покрития.
Тухлената облицовка се прави от декоративни облицовъчни тухли, които имитират тухления зид. Може да са в различни цветови нюанси, както и текстури, да придават по-стар и автентичен вид. Тухлите са с малка дебелина, около 16mm и са леки.
Тухлената стена придава старинен чар и внася нотка артистичност в помещението.
Керамични облицовки
За облицовка на стени се употребяват фаянсови, теракотни, клинкерни плочки, гранитогрес, майолика и др. Фаянсовите плочки, изработени от каолин и с дебелина 4-5mm, се залепват за стените с циментов или варо-циментов разтвор или специални лепила. Подходящи са за трайна облицовка на стени с по-висока влажност – бани, тоалетни, санитарни помещения, кухни и др.
Стенните облицовки от теракотни или каменинови плочи се изпълняват както тези от фаянсови плочки.
Дизайнът на керамичните плочки непрекъснато се променя. Все по-често навлизат продукти, които имитират други материали. Например, керамични плочки, имитиращи дърво, метал или естествен камък. Освен имитацията на различни материали, върху керамичните плочки може да се реализират различни рисунки, които да подчертаят индивидуалния стил на помещението.
Интересно решение за интериора може да се получи с облицовка от майолика. Майоликата се прилага за облицовка на вътрешни стени в жилищни помещения с ниска влажност на въздуха. Не е приложима за мокри и влажни помещения, тъй като има висока пористост и голяма водопоглъщаща способност – 15-25%. Въпреки това някои производители предлагат специални серии, подходящи за влажни помещения.
Клинкерните плочки са емайлирани или неемайлирани, еднократно изпечени, с разноцветна (обикновено плътна основа) и се получават по пътя на екструзията. Клинкерните плочи имат много добри характеристики на съпротивление на механични въздействия, триене. Освен това те са устойчиви към въздействието на агресивни химични вещества, почистват се лесно и са непретенциозни по време на експлоатация. Поради тези си характеристики клинкерните плочи имат широко приложение. Те могат да се използват както за подова настилка, така и за вътрешна облицовка на стени в жилищни, обществени, промишлени сгради.
Керамичните (фаянсови) облицовъчни плочи биват квадратни или правоъгълни, прави и фризови, едностранно или двустранно заоблени, цели и половинки.
Лепят се на фуга, с подходящо лепило, отдолу нагоре. Минималната фуга е 2mm. За спазване на избраната фуга се ползват пластмасови фиксатори или шаблони.
Облицовка от декоративни камъни и тухли
Съвременните технологии позволяват да се имитират тези продукти много успешно и почти без разлика от естествените продукти. Имитира се както формата, така и цветовете на естествените материали.
Изработват се на базата на бетон, гипс и полимерни смеси. За оцветяване на облицовъчните материали се използват неорганични оцветители. Подходящи са за декорация на стени както екстериорни, така и интериорни. Полагането на декоративните плочки се извършва отдолу нагоре, като не е задължително да се фугират. Препоръчително е да се използват специални лепила за фасадно приложение. Преди полагане на облицовъчните плочки повърхността трябва да е твърда и почистена от стари тапети, мазилки, прах. Предварителна шпакловка трябва да се направи, ако повърхността на стените е неравна или пореста. Плочките тип тухла се монтират с фуга.
Декоративни панели от PVC
Декоративните облицовъчни пана, които имитират облицовка от керамични плочки, дървен материал, дъсчена обшивка и др., се превръщат в предпочитана алтернатива за интериорните облицовки. Предлагат се във вид на плочи или листове, в зависимост от дебелината им. Предлагат се в голямо разнообразие от цветове и текстури, имитиращи различни материали.
Водоустойчивите им качества ги правят изключително подходящ продукт за облицовка на помещения като кухни, бани, гаражи и др. Подходящи са за окачени тавани на сухи и мокри помещения, както и за преградни стени. Те имат дълъг живот. Не се нуждаят от боядисване, не позволяват образуването на мухъл. Отличават се с лесен и бърз монтаж. Почистват се лесно, може само с вода. Антибактериални са. Предлага се в широка гама от цветове, покрития, текстури и размери, за да отговарят на индивидуални клиентски изисквания и особености на интериора. За декориране или за ново изграждане на стени и тавани PVC облицовките позволяват изграждане на преградни стени, скриване на кабели и тръби, прикриват неравни стени или тавани и други пространствено-конструктивни решения.17/03/2013 |