СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 1, 2013

Всеки ден излизат нови материали, на база на тях и нови хидроизолационни системи

Разговор с Проф. Д-р. инж. Димитър Назърски, преподавател в катедра Строителни материали и изолации, УАСГ

Всеки ден излизат нови материали, на база на тях и нови хидроизолационни системи

Проф. Назърски, Вие сте един от авторите на Наредба №2 на МРРБ за проектиране, изпълнение, контрол и приемане на хидроизолации и хидроизолационни системи на сгради и съоръжения. Бихте ли се спряли по-подробно на някои от акцентите в наредбата?
В началото, искам да обърна внимание, че в Наредбата, като структура, са включени не само хидроизолациите на сгради, но и тези на транспортни съоръжения - мостове, тунели, също и хидротехнически съоръжения, дюкери и др., тъй като не може да концентрираме проблемите на хидроизолациите само върху сградите.

Акцентите в наредбата са в няколко аспекта. Първо във фаза проектиране. За фаза проектиране в Наредбата се дават основните неща, свързани с избора на хидроизолационен продукт още на ниво идеен проект - какъв е изолационният материал на изолационната система; дали е от вътрешната или външната част на сутерените, когато става въпрос за подземна хидроизолация; решения на въпроси, свързани с хидроизолирането на дилатационните фуги и особено в подземни части на сградата. Още в идейния проект проектантът трябва да е маркирал тези неща, за да може впоследствие да се получи диалог с инвеститора, и инвеститорът да има вече някаква идея, за да се ориентира в ценово отношение. След като е уточнен типът на хидроизолационната система, като в проекта са предложени поне два варианта, за да има възможност за сравняване, се минава към разработването на технически проект със съответните детайли. Това, което искам също да отбележа е, че в нашите технически проекти, които са обикновено в част архитектура, тези детайли липсват. Третата фаза е работен проект, който се изпълнява от строителната компания. Главният изпълнител възлага на подизпълнителя да направи проект по част хидроизолации. Проектът се разработва с всички изисквания към материалите и технологията на изпъление на отделните хидроизолационни работи. И тук вече е проблемът, който е в основата на лошото качество на голяма част от изпълнените хидроизолации на сгради и съоръжения, а именно, че такъв проект няма. При което, без проект хидроизолационните работи се изпълняват по най-лесния възможен начин и с неподходящи материали. Освен това, липсата на проект води до невъзможност за контрол на изпълнението и там вече се къса веригата по отношение на качеството. Що се касае вече до фазата на изпълнение, в наредбата са дадени доста изисквания по отношение на технологичните операции за различните видове хидроизолационни системи, които гарантират качеството, както и кои операции са неподходящи или невъзможно да бъдат използвани, за да се получи наистина качество на хидроизолационните работи.

В последната част са включени всички мерки, свързани с контрола на качеството. По принцип изолационните системи се състоят от компоненти, които при напредване на изпълнението им някои от тях се скриват, тоест имаме и скрити работи. И изготвянето на протоколи за скрити работи с оценка на качеството е просто задължително. Много от нещата са неглижирани от надзорните фирми, тъй като в тях няма колеги, които да са специалисти в тази област. Те само оформят това, което им поднесе строителят. Недостатъчният надзор води до некачествено изпълнение и възникване на проблеми след няколко години, даже няколко месеца след изпълнението.

Какви са тенденциите в съвременното производство на хидроизолационни продукти? С какво се отличават новите материали?
По принцип в частта материали за изпълнение на хидроизолационни системи има такива, които са по-стари и ние наричаме „класика”. Има и нова генерация. Например: за покривни изолации, за подземни части на сгради, за тунели, за мостове, преди 30-40 години масово се използваха битумни хидроизолационни мембрани на база окислени, а напоследък битуми, модифицирани с полимери, както и различни типове армиращи тъкани – нетъкан текстил и стъклен воал, полимерни или полиестерни нишки. Ще добавя и мушамите с основа от фолио, предимно медно, за подземни хидроизолации (за да не бъде наранена изолацията от коренови системи) и т.н.

В последните години доста широко навлязоха течни състави на база полимери, предимно полиуретанови или полиакрилни смоли, които са водоразтворими; течни състави – битуми на база органични разтворители, които се обмазват или разпръскват машинно. Не искам да пропусна и бентонитовите мембрани, които са за подземни изолации и се базират на свойството на бентонитовата глина, когато е в контакт с вода и има ограничен обем на експандиране, да се уплътнява и се образува слой, който става изцяло водонепропусклив. В нашата страна преди седем-осем години са изпълнени много такива хидроизолации, включително и на една от метростанциите.

Специално искам да обърна внимание и на хидроизолационни продукти, предназначени за хидроизолиране на деформационните фуги на подземните части на сградите. В тези места се използват различни типове гел на база на полиуретани, на база полиакрилати и т.н., които дават едно надеждно хидроизолиране на тези зони, които са с широчина от 2 до 10 cm.

Нов момент в хидроизолирането, специално на съоръжения като Метрополитен, подземни части на сгради, са инжекционни състави за изолации, предимно на база полиуретани, чрез които може да се спре интензивен теч. Контактувайки с водата те образуват плътна пяна още на третата секунда и спират теча. След което пукнатините и фугите се инжектират с други полиуретанови смеси, които ги запечатват напълно. Всеки ден излизат нови материали, на база на тях и нови хидроизолационни системи.

Хидроизолацията на сграда или съоръжение има много голямо значение за тяхната дълготрайност и експлоатационни качества. Вие, като професионалист в сферата, какви препоръки бихте дали по отношение избора на хидроизолационни продукти и тяхното полагане?

Искам да обърна внимание и да акцентирам върху качеството на изпълнение, което от една страна зависи от правилния избор на хидроизолалционна система и продуктите за нейното реализиране, и то още на фаза идеен проект, и след това от задължителното изпълнение на работен проект за тази хидроизолационна система, в който технологичната част – методи за изпълнение и изисквания за изпълнение, трябва да бъде в императив и това да се следи от надзорната фирма. И тук е големият проблем, че инвеститорите, а и надзорните компании, не изискват от изпълнителите такъв работен проект, а от друга страна, липсата на такъв проект е предпоставка за липса на контрол и от там и лошо изпълнение.

Позволявам си да апелирам органите на независимия строителен контрол, в частта хидроизолации и топлоизолации на сгради, да изискват работни проекти от фирмите изпълнителки, разработени на база технически проекти, и след това стриктен контрол.

Бихте ли споделили очакванията си по отношение развитието в строителния сектор и факторите, които са от решаващо значение за качествено проектиране и изпълнение на обектите?
Безспорно ясно е, че в обозримите няколко години, примерно пет, у нас ще преобладава инфраструктурното строителство – пътища, железници, не само ново, но и обновяване на съществуващите съоръжения, както и инфраструктурно строителство от типа на сметища, пречиствателни станции и т.н. Това са сериозните инвестиции, които у нас се реализират в момента и в бъдеще. И в тоя смисъл, на по-задна позиция ще остане строителството на жилищни сгради, офис сгради, на молове. Може би в близък план ще се интензифицира строителството на сгради в промишлеността, предимно леката, обработващата. Но сериозните инвестиции, не по-малко от 80%, ще бъдат в инфраструктурното строителство. И ако се върнем пак към проблема с качеството, аз си позволявам да кажа, че всичко, което е насочено към доброто качество на проекта и изпълнението на сгради и съоръжения, има няколко компоненти. Първо, качествн проект, на който е направена оценка за съответствие, особено в част конструктивна. Но също и в част архитектура, част инсталации и т.н. След това, по време на изпълнението, нещата се свеждат до изпълнители, строителни компании, които са с добро ниво на персонала, които имат системи за управление на качеството ISO 9000. Това предпоставя като краен резултат едно добро качество, но без един стриктен строителен надзор по време на изпълнението, нещата няма да бъдат доведени до край. Държавата с нейните органи в областта на строителството трябва да упражнява своите правомощия по отношение на строителния контрол по време на строителните работи, за да може по-нататък да говорим за качествени и дълготрайни сгради и съоръжения.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини