СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 4, 2013

Телескопични товарачи

Ако в момента има доминираща тема на пазара за телескопични товарачи, то е трудно тя да бъде определена, толкова разнообразни са новите машини и технологии, които производителите представят. Очевидно разпоредбите за съвместимост на двигателите с Етап 4i и Клас IIIB в Северна Америка и Европа са основна движеща сила за развитие и научноизследователска дейност, и в същото време предоставят възможност за актуализиране на машините. В същото време производителите добавят едновременно големи и малки машини към продуктовите си гами. Някои от тях въвеждат различни технологии като автоматично изключване на двигателя и устройства за разпознаване на окачването.

Сред новопоявилите се тенденции, интересът е насочен към машини с по-голяма мощност, например 12000 lb, които предлагат по-голяма подвижност и гъвкавост, в сравнение с телескопичните товарачи тип 10000 lb.

По отношение на новите продукти, фирма Terex AWP работи по серията телескопични товарачи Genie едновременно в Европа и Северна Америка.Компанията показа новите GTH-4014 с дължина 14 m и 4018 с дължина 18 m, които ще заместят моделите в 4 тонния клас GTH-4013 и GTH-4017. Беше представен и 21 метровият въртящ се модел GTH-5021-R. Новите модели са оборудвани с двигатели на фирма Perkins, съвместими с клас IIIB. Някои от важните промени при машините с фиксирана стрела включват по-голямо уеднаквяване на компонентите, включително на осите, както и тяхната по-добра защита, например стоманен предпазител за предните и задни светлини и по-здрави калници. Капакът на двигателя е разположен по-ниско, което осигурява по-добра видимост на водача. След влизане в сила на разпоредбите на клас IIIB, досегашният модел 50-22 ще бъде заменен от въртящия се GTH-5021-R. Подобренията при него включват по-лесна поддръжка, тъй като клапаните се намират под кабината и достъпът до тях е по-лесен. Също както новите модели с фиксирана стрела, 5021 е с по-добри показатели на кабината.

В Северна Америка вниманието е насочено към обновения Genie GTH-844, представен за първи път преди началото на прозводството му на изложението Rental Show миналата година. Моделът има максимален обсег за издигане на товара от 13,4m (44ft) и носимоспособност от 3628 кг (8000 lb). Напълно обновен, ключовите промени включват двигател на фирмите Deutz или Perkins, съгласно Етап 4, промяна в разположението на двигателя от централно на дясно разположен, спрямо задните колела и стеснена до 2,43m (96 in) ширина.

И ако Terex използва новите разпоредби за вида на двигателите като възможност да подобри някои от основните си модели, английският производител JCB пусна на пазара изцяло новата гама машини Loadall. Единият от моделите в серията - новият 550-80, предлага обсег за издигане до 8,1m с носимоспособност от 5,0 т – най-голямата досега.

Моделът 550-8- може би не е най-подходящата машина за отдаване на лизинг – предназначен е основно за насипни работи и за тежкотоварни операции, но друга машина на JCB – 540-200 определено е подходяща. Моделът е оборудван с пет секционна стрела (за първи път при машина на JCB), носимоспособността му е 4 т, а обхватът на издигане на товара е 20m, което е с 3m повече от това, което предлага следващият най-голям телескопичен товарач на фирмата.

Стрелата е проектирана специално за строителния пазар, като е използван по-лек, по-висок клас материал за подобряване капацитета при максимален обсег. Тя се задвижва посредством вътрешна верижна система от бутала, която осигурява равномерно удължаване. По думите на производителя JCB, маркери за удължаване са необходими единствено в първата секция, което прави машината по-лесна за използване.

Подобно на останалите производители, фирма JCB заменя двигателите на телескопичните си товарачи с такива, съвместими с Клас IIIB/Етап 4, с предимството да използва собствени двигатели. Новият фирмен двигател JCB Ecomax вече е достъпен в широката гама Loadalls. Той отговаря на изискванията за намaляване на вредните емисии, без да е необходимо допълнително оборудване с дизелови филтри за твърди частици (DPFs) или с течности за последваща обработка на изгорели газове.

За фирма Haulotte насочването към телескопични товарачи е резултат от стремежа на компанията винаги да предлага на клиентите си широка гама продукти. Фирмата няма намерение да се превръща в основен доставчик на телескопични товарачи и няма да развива гама от продукти, предназначена специално за Северна Америка, например. Вместо това, на пазарите, където се търсят такива машини, включително някои страни от Латинска Америка, ще се търсят купувачи, които предпочитат по-висококачествен европейски продукт. За пример служи Бразилската фирма Solaris, която купува телескопични товарачи от компанията. Haulotte наскоро създаде своя производствена база и съсредоточи цялото си производство и научноизследователска дейност в завода си в L’Horme, Франция. Там фирмата ще произвежда занапред всички свои модели телескопични товарачи. Логичен въпрос е дали компанията има планове да разшири настоящата си гама, която се състои от седем модела с обсег 10m, 14m и 17m. По-малките модели товарачи с обсег от 6m и 9m и носимоспособност под 3 т, както и някои по-големи модели, ще бъдат разработени за пускане на пазара до края на 2013 г. По думите му фирмата се стреми да осъществява диалог с клиентите си, за да разбере нуждите им и няма намерение да произвежда продукти единствено, за да разполага с такива. В този смисъл, съвместна дейност с други производители на телескопични товарачи може да бъде начин за запълване на пропуските, но е най-вероятно първите произведени модели да бъдат машини, разработени изцяло от Haulotte. Подобренията, които бяха представени на изложението Bauma, включват обновените версии на 14 и 17 метровите модели, с по-плавно и прецизно управление и подобрена машинна диагностика. Промените са направени, тъй като фирмените двигатели трябва да отговарят на изискванията на Клас IIIB/Етап 4. Подобрения и в 10 метровите модели също са на дневен ред.

Междувременно вниманието на фирмите JLG Industries, Dieci и New Holland Construction е насочено към по-малки, компактни модели. JLG представи новите си Powershift модели 3706 и 3707, оборудвани с двигатели Клас IIIB с носимоспособност 3,7 т и максимален обсег съответно 6,1m и 7,3m. В класа до 4 тона бяха представени моделите 4014 и 4017 с обсег съответно 14m и 17,3m. Всички модели са оборудвани с четири-скоростна Powershift трансмисия и двигатели Deutz с мощност 75 kW, въпреки че 3706 и 3707 могат да бъдат оборудвани и с по-мощни двигатели от 90 kW. Предназначени за продажба на лизинг, както и за крайни купувачи, машините са проектирани така, че да бъдат по-здрави. Например, външната част на стрелата е подсилена с двойно поцинкована стомана, а главата на стрелата е удебелена.

Друга нова компактна машина е производство на фирма Dieci. Моделът Apollo 25.6 е с максимална носимоспособност от 2,5 т и максимален обсег 5,78m. Машината тежи 4,8 т, висока е 1,95m и е широка 1,8m, захранва се от двигател Yanmar 50.7 или с мощност 62,5kW. Производителят се е постарал много, за да направи кабината възможно най-удобна. Сред оборудването има джойстик, интегриран в подлакътника, регулируем по височина и наклон волан, климатик, стерео система, покривен люк и високо повдигната седалка за по-добра видимост на водача.

Фирма New Holland също навлезе в компактния клас, чрез споразумение с Dieci за производството на разновидност на Apollo 25.6, която New Holland нарича LM625. Подобно на оригиналния модел, машината има носимоспособност 2,5 т, обсег 5,8m и е висока не повече от 2m. По данни на производителя, радиусът на завиване е 3,4m, което означава, че може да работи и в най-тесните пространства, а новата хидростатична трансмисия позволява плавен контрол.

Други производители на телескопични товарачи, като италианският Merlo, също представиха новите си продукти. Също в търсене на новите технологии е фирма Manitou, която наскоро демонстрира своята Stop & Go функция, разработена за намаляване работата на двигателя при празен ход. Това ще доведе до 5% икономия и ще намали обичайното работно време на двигателя с една трета. В същото време Bobcat представи нова по-мощна версия на 7 метровия си модел TL470 телескопичен товарач. Новият TL470HF е оборудван с дизелов двигател на фирма Perkins с мощност 97.5kW, докато стандартният модел е оборудван с 74.5kW двигател на същата фирма. Основният ефект на по-мощния двигател е по-големият въртящ момент и по-високите обороти. Максималният въртящ момент нараства от 410Nm на 516Nm, докато оборотите са по-високи. В други отношения, TL470HF предлага същите спесификации, като предшественика си с максимална носимоспособност 3,5 т и обсег 7,0m. При максимален обсег на повдигане, капацитетът на машината е 3,0 т, докато при достигане на максимален преден обхват от 4,0m е 1500кг. Също като останалите TL модели, новият TL470HF е проектиран да извършва тежки работи в строителството и в земеделието.

Испанската фирма Ausa, която току-що завърши пълната си гама от компактни телескопични товарачи с представянето на T 235, вече търси допълнителни функции и опции за настоящите си модели. Добър пример е специалната версия на модела T 144H, която предлага много по-голям хидравличен поток от първоначалния модел. Той нараства от стандартните 18 л/сек при налягане 240 бара до 40 л/сек при 200 бара. Целта е машината да дава възможност за използване на широка гама от приложения, за да конкурира челните товарачи. Ausa постига това с добавяне на двойна зъбна помпа с разделител на потока, който насочва необходимия хидравличен поток към стрелата. В новата конфигурация е включен и хидравличен окачвач, подобно на мини товарач.