СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 6, 2013

Пасивни и активни противопожарни мероприятия

Пасивни и активни противопожарни мероприятия

В тази статия ще се спрем накратко на мероприятията, които се предприемат за противопожарна защита, и които обикновено се разделят на пасивни и активни средства за защита. Целта на пасивните средства за защита е да запазят основната конструкция на сградата или съоръжението така че тя да не се разруши под собствената си тежест. Активните средства пък са предназначени да алармират, да ограничат и да подтиснат достатъчно бързо пожара.

текст инж. Петър Петров

Ценните апаратури, инсталации, сгради, промишлените и пътните съоръжения представляват дълговременни инвестиции, които се използват десетки години. Що се отнася до сградите и пътните съоръжения, те понякога служат по повече от сто години, ако са проектирани перспективно и подлежат на модернизация.

Пожарите, предизвикани от природни явления (напр. мълнии), от човешка небрежност, злоумишлени действия или катастрофи на превозни средства, превозващи лесно запалими товари или експлозиви и могат да нанесат значителни материални и човешки щети. Всичко това налага произвеждането на определени противопожарни мероприятия на всички етапи от жизнения цикъл на материалната част.

Пожарите в модерни сгради с добре документирани инсталации и с вградени системи за видео и аудио наблюдения, като напр. Световният търговски център в Ню Йорк, позволиха да се оценят в реална обстановка ефективността на пасивните и активни средства за противопожарна защита, на процедурите за действие и да се набележат мерки за подобряване на тяхната ефективност в други значими сгради и съоръжения.


Противопожарни мероприятия
При разработване и изработване на апаратури, инсталации, сгради и съоръжения се вземат редица мерки на противпопожарна защита, като например: анализ на риска на всички етапи на проектирането, построяването, експлоатацията и снемането от експлоатация на съответната сграда или съоръжение; проектиране съгласно нормите за съответния клас системи, инсталации и постройки; сертифициране на проекта в началния етап и на крайната му реализация; разработване на правилници, разпоредби, обучение и периодични проверки на способността на персонала да се справя с извънредни ситуации, включително и пожари; разработване и съгласуване на процедури за взимодействие на персонала с местните противопожарни служби, на службите по сигурността и на медицинските служби в случай на пожар и бедствия; поддържане на противопожарни ядра (групи) в постройките и съоръженията и т.н.

Пасивна защита
Пасивната противопожарна защита (ПППЗ) обикновено включва архитектурни и строително-монтажни дейности с материали и технологични решения, които затрудняват възникването на пожари, а ако пожарът възникне, те пречат на неговото разпространение, предпазват от разрушване на структурата на съоръжението и защитават хората и животните, намиращи се в постройките и съоръженията.

Стари сгради и съоръжения, които не отговарят на съвременните норми, се модернизират със средства за ПППЗ като се поставят покрития на стените, подовете и на таваните, изграждат се задължителни преградни стени, ограничаващи разпространението на огъня, вентилационни отвори, допълнителни аварийни изходи, аварийни входове за спасителните екипи, усилва се носещата конструкция на покрива и на цялата сграда, отдалечават се от сградата всички възможни източници на пожар и т.н. Проведените мероприятия се описват, архивират и контролират. Сградата може да бъде сертифицирана като отговаряща на определено ниво на защита, ако това се налага.

Една от основните цели на ПППЗ е да ограничи температурата на пожара до по-ниска от температурата на запалване и самозапалване на материалите в сградата.

Втората и по-важна цел е ако все пак пожарът се разпространи неконтролируемо в сградата, да се поддържа температурата на подовете, стените и най-вече на носещите елементи на сградата по-ниска от критичната температура, над която те вече не могат да изпълняват функциите си и сградата започва да се саморазрушава под собственото си тегло.

В редица сгради има огромни помещения, които благоприятстват бързото разрастване на възникнал пожар. Това са помещенията от така наречния тип отворено пространство (open space). С цел да се подобри ПППЗ тези големи помещения се разделят на по-малки пространства чрез леки негорими прегради, които при нужда могат да бъдат променяни и премествани, за да се осигури по-добра функционалност.

Отрицателно на ПППЗ на сградата се отразява безразборното пробиване на отвори за климатични и вентилационни системи, безразборното инсталиране на отоплителни тела, нанасянето и монтирането на тежки и вибриращи машини, преместване на стени, вкарването на материали, които при запалване развиват висока температура, която може да доведе до повреждането на носещата конструкция, провеждането на взривни и строителни работи с голям обем прекалено близо до сградата, повреди на водопроводната, отводнителната и канализационнта система, довеждащи до приплъзване и свличане на терена до и под сградата, продължителни наводнения в мазетата на сградата, продължителни течове по покрива и др.

Вратите и прозорците заемат важна част от пасивната защита. От една страна неподходящи въздушни течения разпалват бързо възникналия пожар. От друга страна, затворените врати от подходящи материали може да попречат на проникването на огъня в стаите и коридорите. От трета страна, обаче, блокирането на достъпа до вратите и прозорците по време на пожар може да попречи на напускането на сградата и на проникването на спасителните екипи в нея.

Активна защита
Активната противопожарна защита (АППЗ) служи за ръчно и/или автоматично алармиране при възникаване на пожар. Тя може да включва и ръчни и/или автоматични средства за потушване на пожара, като през последните две десетилетия се набляга все повече на автоматичното откриване, алармиране и потушаване на пожарите. Автоматизираните противопожарни инсталации (АПИ) обикновено включват в себе си и комуникационни системи, напр. системи за жично или безжично автоматично изпращане на съобщения до избран персонал и до местната противопожарна служба.

Пожароизвестителните системи (fire alarm system), като важна част от АППЗ, съдържат следните основни блокове: управляващ панел, захранващ блок, входно-изходни устройства и специализирани интерфейси.

Управляващият панел (control panel) на пожароизвестителните системи (ПИС) съдържа електрониката, която е необходима за комуникация с обслужващия персонал, за снемане и обработка на сигнали от датчиците, за задействане на изпълнителните механизми и др.

Захранващият блок на ПИС обикновено включва токозахранване от поне два токоизточника – единият е основната мрежа, а вторият е от буферно акумулаторно захранване, което най-често е от оловни необслужваеми акумулатори за 12V или за 24V. Голяма част от периферните устройства като сирени, датчици, светлинни сигнализации и др. имат и собствени вградени токозахранващи устройства. Тъй като все повече от тези периферни устройства понастоящем са интелигентни те могат да изпълняват известно време подадените им команди от управляващия панел (напр. да сигнализират) дори и връзката с панела и неговото захранване да не работят. В част от тези устройства токоизточниците са сухи батерии, които трябва да се подменят през определени периоди от време.

Активната противопожарна защита включва множество периферни устройва. Към тях се отнасят устройствата за ръчно задействане на противопожарната защита, датчиците за повишена температура, датчици за наличие на дим или на пламъци, датчици за наличие на газови продукти от процеса на горене, устройства за звукова и светлинна сигнализация, устройства за подаване на гласови съобщения, устройства за жична и безчина аналогова или цифова комуникация, интерфейси за връзка с местни или отдалечени компютри, блокове за връзка с локална компютърна мрежа и т.н.

По-новите и по-интелигентни системи за АППЗ може да включват камери и компютри за анализ на изображенията с цел да се установи с по-висока скорост и степен на сигурност наличето на пожар, неговото местоположение, размерът му и вероятната посока на разпространение. Тези системи биха могли да подават и подходящите за обстановката гласови команди с цел да се намали вероятността от инциденти при паниката, която обикновено възниква при задействане на алармите за пожар. Командите и съобщенията може да са различни за различните етажи на сградата.

Противопожарни аларми
Съществена част от противопожарната защита са алармиращите системи. Те обикновено съчетават в себе си както ръчно, така и автоматично задействане. Автоматизираните системи анализират два или повече параметъра на околната среда (например температура и наличие на дим) и сигнализират, когато те надвишат определени норми. Сигнализацията може да е както локална в рамките на съоръжението или на сградата, така и дистанционна, достигаща до местната противопожарна служба, органите за сигурност и за медицинска помощ. Дублирането при изграждането на подобни системи е основен принцип, в мисъл, че ако един датчик се повреди, то неговият район се наблюдава и от други датчици. Или ако едно сигнализиращо устройство, като напр, система за звукова сигнализация се повреди, то сигнали от съседни алармиращи устройства трябва да достигат с достатъчно ниво до пространството, покривано нормално от повреденото сигнализиращо устройство.

Алармиращите устройства може да са звукови, светлинни или вибрационни. Отделя се все по-голямо внимание на алармирането и спасяването на хора с ограничена подвижност. Това е важно, защото в много страни има стимули за наемане на инвалидизирани служители с цел подобряване на тяхната социална интеграция. До много учреждения, предприятия и превозни средства има рампи, които облекчават достъпа на инвалиди до тях. Част от тези рампи са с електрическо или пневматично задвижване и би трябвало да работят и в случаи на пожари или бедствия.

Сертифициране, периодични проверки и тестване
Мерките за пасивна и активна противопожарна защита подлежат на проверки и тестване. Стандартите и процедурите са различни в зависимост от типа на обекта и от местното законодателство. В някои страни, например, се изискват доказателства, че определените строително-монтажни работи с подходящите материали са били извършени по време на строителството на сградата или на съоръжението, а в други не. Периодичността на проверките и на тяхното съдържание също са различни. Те може да включват както актвирането на системата за пожарогасене, така и само оглед на нейните компоненти и частично активиране.

Местата, където се съхраняват средствата за борба с огъня, като пожарогасители, кофи, помпи, защитни облекла и покривала, торби и сандъци с инертни материали (пясък и др), инструменти (кирки, брадви, лопати и т.н.), също подлежат на периодични проверки. На тези места може да има и бутони за подаване на сигнал на пожар или средства за сигнализация и комуникация.

Пасивните и активни мерки за противопожарна защита са неразделна част от ескплоатацията на съвременните сгради и превозни средства. В тази област е натрупан голям опит, който позволява да се намали вероятността от възникването и разпространяването на пожари, а също и да се ограничат щетите от вече възникнал пожар.

Активните и пасивните противопожарни мерки трябва да работят заедно за осигуряване на изискваното ниво на пожарна безопасност. Наличието само на единия от двата типа защита не е достатъчно, за да осигури необходимото ниво на сигурност. След всяко мероприятие в тази насока, както и след всеки пожар, трябва да се направи нова оценка на риска за сградата и да се набележат мерки за неговото намаляване в случай на необходимост. Едно от важните изисквания е всички планове на сградата и на инсталациите в нея да са актуални и да се съхраняват на достъпно място за използване по време на аварийните ситуации.