СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 6, 2013

Индустриални подове

Индустриални подове

Бетонът се явява основният материал за изпълнението на индустриалните подове. Но освен качеството и състава на бетона, от голямо значение за качествената експлоатация на индустриалните подове са и правилното им проектиране и изпълнение. Подовете са едни от сравнително най-натоварените елементи в една сграда. Затова при промишлените подове е важно да се подбере правилната конструкция на пода, за да може да се отговори на изискванията, предявени към дадения обект. Индустриалните подове, за разлика от тези в жилищните сгради, са изложени на големи механични натоварвания и други различни въздействия като температура, химическа корозия и др. Затова и към финишните покрития на промишлените подове се подхожда с голямо внимание.

Индустриалните подове сами по себе си представляват подове, чиято основа е бетонов под, но за разлика от циментовата замазка, този вид подове притежават по-голяма здравина и експлоатационен живот. В зависимост от изискванията в конкретния случай за горен слой се изпълнява бетонно или полимерно покритие. Бетонните подове най-често са основа за различни подови настилки: полимерни, рулонни, на плоскости и др. Те отстъпват на промишлените подове по външен вид, дълготрайност, устойчивост на ударни и химически въздействия. Понастоящем, широко приложение намират бетонните подове с усилен горен слой. Подовете са лесни за инсталация, имат висока механична устойчивост, не се износват и се отличават с дълготрайност. Такава тенденция се наблюдава при логистични центрове, производствени помещения и други обекти с интензивен човекопоток или натоварване от машини и оборудване.

Полимерните разливни подове са на практика един безшевен полимерен слой, който се изпълнява над основата (бетонната плоча). Полимерните подове се различават в зависимост от вида на свързващото вещество и могат да бъдат полиуретанови, епоксидни или епоксидно-уретанови. Голямото разнообразие от варианти на полимерни покрития позволява да изпълнят най-различни подове със зададени всякакви характеристики и експлоатационни качества. Полимерните подове притежават висока якост, устойчивост на удар и механични натоварвания, химическа устойчивост и надеждна адхезия към бетонната основа. Могат да издържат и на температурни въздействия.

Видове промишлени разливни подове
Тънкослойните полимерни подове (с дебелина на покритието до 0,5 милиметра) са идеални за индустриални подове със средно натоварване. С тяхна помощ се предотвратяват запрашването на бетоновите подове, осигурява се защита на бетоновите и циментови подове от агресивна химическа среда и се придава завършен декоративен външен вид на подовете.

Полимерните подове с дебелина на покритието до 10 милиметра имат по-голяма здравина и издръжливост, което се постига чрез добавянето към покритието на кварцов пълнител с подходящ фракционен пълнител. Такива полимерни подове са препоръчителни за помещения с високи механични и ударни натоварвания, а също така и за такива обекти, където има завишени изисквания към износоустойчивостта на покритията. Разливните полимерни подове не се протриват, не са хлъзгави, лесни са за поддръжка, имат естетически вид и са с изключително дълготрайно покритие.

Епоксидните подови настилки са най-разпространеният вид полимерни саморазливни подове. Покритията на основа епоксидни смоли са широко използвани в промишленото и гражданското строителство поради възможността да им се придават различни експлоатационни характеристики, поради тяхната екологичност, устойчивост и лесна поддръжка.

Съвременните достижения в областта на полимерната химия спомагат да се изменят изцяло и то в широк диапазон свойствата на епоксидите. Вече има епоксидни подове с повишена еластичност и скорост на полимеризация (втвърдяване). Най-новите разработени епоксидни покрития на водна основа имат добра паропропускливост и съответстват на последните тенденции за опазване на околната среда. Най-голямо приложение епоксидните смоли намират в производствените помещения (напр. предприятия от хранително-вкусовата и химическата промишленост), в складове, в паркинги и гаражи.

Епоксидните подове са абсолютно безвредни за здравето, не съдържат токсични съставки, нямат мирис. Заради своята хигиеничност, високи естетически свойства и лесно обслужване този вид подове са подходящи и за болници, училища и детски градини.

Подготовка на основата
Основното предназначение на бързосвързващите вещества в състава на основата е подготовката на пода, който може да бъде от различни материали (бетон, дърво, гипс) за последващото изпълнение на подовата настилка. Изравняващите замазки и саморазливните подове се използват за крайната обработка на пода и в някои случаи за грубо подравняване на основата.

Има редица предписания за нанасянето и условията на втвърдяване на сместа. Температурата на бетона не бива да е по-малка от 5-10°С. Основата трябва да бъде суха и стабилна, без обрушвания. Изискванията към повърхностната якост е тя да бъде поне 10-15MPa. Основата се почиства щателно от прах, следи от вещества, които биха компрометирали сцеплението. Изчистената основа се обработва с грунд, който осигурява добра адхезия, предотвратява образуването на мехурчета и ограничава абсорбцията на вода от положената смес. Преди нанасянето на финишното покритие грундът трябва да изсъхне и добре да се абсорбира в повърхността.

За изпълнението на бетонния под могат да се използват различни класове бетон. Класове като В20 и В25 се използват в жилища, офиси, обществени сгради и складове с очаквани товари в рамките на 250-300 килограма на квадратен сантиметър. Всички пукнатини и нарушения в основата трябва да бъдат запечатани. Повърхността се навлажнява с вода, а за много порести или сухи повърхности тази процедура се повтаря. При изравняването на големи площи промишлени подове се препоръчва бетонът да се напръсква с вода на всеки 8 часа. Обикновено, бетонната повърхност е готова за следваща обработка след 48 часа. При необходимост повърхността се шлифова. Финишното покритие се изпълнява след 2-3 седмици.

Полимерни покрития
Полимерните покрития се полагат на суха (минимум 21 дена след полагането) бетонова основа. Равнинността на пода трябва да бъде осигурена от бетона – нивелирането с полимерни материали е технически по-трудно и неоправдано по отношение на разходите. В повечето случаи за логистични центрове се използват полимерни покрития на основа епоксидни и полиуретанови смоли. По дебелинта на слоя и технология те се разделят условно на тънкослойни (0,2-0,5mm), самонивелиращи се (разливни – 1-4mm) и дебелослойни (4-8mm).

Срокът на безремонтна експлоатация на всяко полимерно покритие до голяма степен зависи от подготовката на бетонна основа. Адхезията на полимера към основата се определя от грапавостта на повърхността (площта на сцепление) и отсъствието върху повърхностния слой на циментово мляко или други вещества, заедно с които покритието може да се отлепи от бетона. Единственият начин, който осигурява надеждно сцепление на полимерното покритие към основата, е почистването й с пясъчна струя. За да се премахнат отделни неравности е възможна и обработка с диамантени фрези, шлифовъчни машини и др. Почистването с пясъкоструйка осигурява равномерна грапавост на повърхността, неколкократно увеличава площта на сцепление между покритието и бетона и отстранява филма, образуван от циментовото мляко.

Тънкослойните покрития като правило не се използват при изграждането на нови подове, а служат за защитата на стари повърхности, които вече са започнали да се компрометират. Дълготрайността на оцветяващите системи не превишава една-две години, след което се изисква няколко дена (понякога до 10 дни), за да се възстанови цвета на настилката.

Саморазливните покрития започват широко да се използват през 80-те и 90-те години на миналия век. Тяхната технология е сравнително проста и включва подготовката на бетонната основа, грундиране и полагане на основния саморазливен слой. Производителността при изпълнението на такива покрития достига 600-700 квадратни метра на смяна.

Дебелослойните покрития се характеризират с висока устойчивост на триене и удари. В строителната практика се използват за ремонт на стари бетонни покрития – при строежа на складови помещения със специални изисквания към външния вид, устойчивост на химикали и износване. Технологията за изпълнение на дебелослойни покрития включва следните етапи: Третиране на бетонната основа (премахване на слоя циментово мляко и осигуряване на необходимата грапавост на повърхността); Обработка на пукнатините, запълването им и при необходимост за обработката на по-сериозни пукнатини армиране със стъклени нишки между два слоя запечатка; Нанасяне на грунд с малък вискозитет, който осигурява необходимата адхезия с основата; Полагане на основното полимерно покритие; Обработка на покритието с шлифовъчни машини, следвана от отстраняване на праха; Нанасяне на защитно-декоративния слой; Оформяне на деформационните шевове и запълването им с полиуретанов уплътнител.

На пода може да се стъпва след 1 ден, но реалната експлоатация на покритието може да започне 2-3 дена по-късно. Производителността на изпълнение на такива подове заради по-голямата трудоемкост е не повече от 1500 квадратни метра на седмица.

Бетонни подове
Използването на бетон за индустриални подове се явява едно добро технологично решение. Простият „евтин” бетонов под в съвременен смисъл представлява гладка безпрахова повърхност, проектирана и изпълнена като са отчетени специфични условия на строителната площадка и изисквания на инвеститора. Бетонни подове са подходящи за производствените помещения на заводи и фабрики, складови помещения, развлекателни центрове, търговски и изложбени зали, паркинги, гари.

Условно можем да разделим този вид подове на обикновени бетонни и бетонни, армирани с мрежа или влакна. В чист вид първият вариант се среща рядко. Често се има предвид съвкупността от самата бетонова основа и нанесеното финишно покритие. Бетонните подове са практически незаменими при силно натоварени промишлени подове. Отличават се с предимства като надеждност, висока износоустойчивост, лесна експлоатация и поддръжка. Широко използвани са именно заради относително ниските разходи за изграждане, тъй като изпълнението на износоустойчивото покритие се обединява в един технологичен процес с изпълнението на носещата подова конструкция. Как ще бъде проектирана бетонната плоча зависи от много фактори – характеристики на почвата, големината и разположението на товарите, вида на армировката и др. За да се придадат на бетонния под високите експлоатационни характеристики се прилага повърхностно „закаляване” (1-3 милиметра) с помощта на течни или сухи състави на етапа изпълнение на бетонния под. Също така могат да се използват и специални високоякостни цименто-полимерни състави с дебелина на слоя 5-12 милиметра, които се полагат върху стари бетонни плочи.

Саморазливни подове
Саморазливните подове предлагат редица предимства: те са дълготрайни и износоустойчиви, а също така и устойчиви на въздействията на агресивни химически вещества, вибрации и удар. Благодарение на своята хигиеничност, универсалност, икономичност на експлоатацията и добрите си естетически качества, самонивелиращите се подови настилки могат да считат за идеален вариант за помещения, при които има високи изисквания към подовите покрития. Разбира се, всички тези характеристики са обезпечени единствено при внимателното изпълнение и съблюдаване на технологиите за полагане.

Саморазливните подове се използват за постигането на висококачествено финишно изравняване на основата (в това число влизат бетонните подове и циментно-пясъчните повърхности). Този вид настилки е изключително лесен за изпълнение и експлоатация: първо, не се изисква предварително изравняване на основата и на второ място, тази технология може да се прилага както за промишлени, така и за жилищни сгради. Подходящи са и за основа по финишни покрития, като например промишлени балатуми.

Подготовка на основата
Преди да се изпълни самото саморазливно покритие, основата трябва щателно да се почисти – важно е по повърхността й да има вещества с водоотблъскващи свойства. Ако това условие не бъде удовлетворено, не е възможно качественото изпълнение на саморазливния под, тъй като ще бъде нарушена адхезията между основата и бъдещата подова настилка. За да може основата на саморазливния под да достигне номиналните си якостни характеристики, повърхността се обработва с грунд. Когато работи при температури на 25°С, тази процедура е задължителна. Правилната подготовка на основата е ключът към успешното изпълнение на саморазливните подове.

Подготвяне на сместа
От голямо значение е и приготвянето на сместа за самонивелиращото се подово покритие. Нужно е да се следват точно инструкциите на производителя. Температурата на разтвора не бива да е под 15°С – според специалистите идеалният температурен интервал е между 18 и 25°С. Водата и сухата смес обикновено са в следните пропорции: 25 килограма смес към 5,5-6 литра вода. Спазването на това условие зависи от предполагаемата дебелина на слоя на подовото покритие. Например, при изпълнението на подове с дебелина над 5 милиметра количеството на водата се намалява до 5,5 литра. Така се получава по-гъста смес. Разбъркването на сместа също е важен момент – препоръчително е сместа да се разбърква два пъти. След първото разбъркване, тя се оставя за 5-10 минути да „узрее” и след това се разбърква отново. След това може да се престъпи към полагането й.

Нанасяне
След приготвянето на готовата смес тя се нанася равномерно по повърхността на основата. Течните саморазливни подове се изливат, а „по-гъстите” се разнасят с помощта на назъбена шпатула или специални валяци. Не е нужно да се полагат допълнителни усилия за изравняване на положената смес.

Грижа след изливането
Този етап е може би най-важният. За току що положеното покритие са нужни специални грижи: изключва се попадането на пряка слънчева светлина, не се позволява стъпването по прясно положения под, а също така и резки промени на температурата в помещението. Саморазливните подове следва да се изпълняват при температури от 20-25°С и влажност на въздуха не повече от 60%. Ако всички препоръки на производителя са изпълнени, експлоатацията на подовете може да започне от 10 до 18 часа по-късно, в зависимост от дебелината на положения слой. По-нататъшни „леки” подови настилки могат да се монтират след ден, а тежко производствено оборудване е препоръчително да се инсталира след седмица.