СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 6, 2013

Циркулационни помпи

нови изисквания за екопроектиране

Циркулационни помпи

Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент има за цел създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението. Екодизайнът на продуктите е решаващ фактор в стратегията на Общността за единна политика за продуктите. Като превантивен подход, предназначен да оптимизира екологичните характеристики на продуктите, без да променя функционалните им качества, той създава нови възможности за производителите, потребителите и за цялото общество. Последователно ЕС прие серия от регламенти, прилагащи директивата за различни групи продукти, включително и за циркулационни помпи. Новите изисквания ще променят пазара в полза на по-ефективните от енергийна и екологична гледна точка циркулационни помпи.

текст Вела Динкова

Повечето от циркулационните помпите с мокър ротор за отопление и климатизация от 1 януари 2012 г. вече не могат да се продават по силата на Регламент за циркулационните помпи за изпълнение на Директивата за екодизайн на консумиращи енергия продукти. За помпите със сух ротор промените са от средата на 2011 г. Поетапно в периода до 2020 г. в ЕС ще влизат в сила все по-строги изисквания за циркулационните помпи за постигане на стабилно и високоефективно енергийно бъдеще.

Европейска правна рамка за екопроектиране на продукти, консумиращи енергия
Директивата за енергоемкии продукти (EuP) е приета от ЕС на 6 юли 2005 г. Тя дефинира рамка от правила и критерии за установяване на изискванията за екодизайн на продукти, консумиращи енергия, с изключение на моторните превозни средства и обществените транспортни средства. Четири години по-късно тя е заменена от новата Директива 2009/125/ЕО, която засяга по-широк кръг продукти, свързани с енергопотреблението, съкращавана като ErP. Целта на Директивата е да намали вредното влияние върху околната среда, причинено от продукти, използващи енергия, и да осигури природосъобразно развитие в бъдеще.

Възможностите, които създава Директива 2009/125/ЕО, за по-ефективно крайно потребление на електричество, се считат за фактор, допринасящ в значителна степен за постигането на целите за намаляване на емисиите на парникови газове в Общността. Потреблението на електричество е най-бързо нарастващата категория на крайното енергийно потребление и се предвижда да нараства през следващите 20-30 години в отсъствието на каквато и да е политическа мярка за противопоставяне на тази тенденция.

Много отоплителни и климатични системи работят с нерегулирани помпи, което води до ненужно голяма консумация на енергия. Регулираните циркулационни помпи също може да показват незадоволителен индекс на енергийна ефективност (EEI). Тъй като циркулационните помпи със сух и с мокър ротор са продукти с широко приложение в системи за отопление, климатизация, водоснабдяване и повишаване на налягането, те са с голям потенциал за спестяване на енергопотреблението. За реализиране на този потенциал са въведени три регламента.

Какво се променя по силата на Регламентите за циркулационните помпи?
Първият Регламент за циркулационни помпи е №641/2009 от 22 юли 2009 година. Той е за прилагане на Директива 2005/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на изискванията за екопроектиране на безсалникови автономни циркулационни помпи и безсалникови вградени в продукти циркулационни помпи. След измененията в Директивата и той е изменен от Регламент (ЕС) №622/2012 на Комисията от 11 юли 2012 година. Регламентите са задължителни и се прилагат пряко във всички държави членки.

Третият от регламентите на ЕС е този за електромоторите и влиза в сила още преди този за помпите с мокър ротор. Това е Регламент ЕО №640/2009. Той се отнася също и за агрегатите, вградени в помпите със сух ротор за отопление и климатизаиция, както и за водоснабдяване, повишаване на налягането и отвеждане на отпадните води. Той дефинира нови класове на ефективност. На мястото на най-добрата досега категория EFF1 идва ниво на ефективност IE2.

Регламентите за циркулационните помпи спомагат за бързото пускане на пазара на технологии, които намаляват въздействието върху околната среда на циркулационните помпи през целия им жизнен цикъл, което следва да доведе до приблизителни икономии на електроенергия от 23TWh до 2020 г., равняващо се на 11 милиона тона CO2 еквивалент, в сравнение със ситуацията, при която не се предприемат никакви действия.

Изискванията за екопроектиране следва да уеднаквят изискванията за консумация на електроенергия на циркулационните помпи в цялата Общност, като по този начин допринесат за функционирането на вътрешния пазар и за подобряването на екологичните характеристики на тези продукти. Циркулационните помпи консумират голяма част от електроенергията на отоплителните системи в сградите. Освен това повечето стандартни циркулационни помпи работят непрекъснато, независимо от потребностите от топлинна енергия. Следователно циркулационните помпи принадлежат към продуктите, за които приоритетно се установяват изисквания за екопроектиране. Екологичният аспект на циркулационните помпи, който за целите на регламента се определя като съществен, е консумацията на електроенергия през фазата на използване.

Комисията е извършила предварително проучване за анализ на техническите, екологичните и икономическите аспекти на циркулационните помпи, които обикновено се използват в сгради. Проучването е разработено съвместно със заинтересовани страни от Общността и трети държави, като резултатите бяха направени обществено достояние. Предварителното проучване показва, че приблизително 14 милиона циркулационни помпи годишно се продават на пазара на ЕС, а най-значимото им екологично въздействие от всички фази на жизнения цикъл е консумацията на електроенергия през фазата на използване, възлизаща на 50TWh през 2005 г., което се равнява на 23 милиона тона емисии на CO2.

Отчита се, че ако не бъдат взети конкретни мерки, консумацията на електроенергия ще нарасне на 55TWh през 2020 г. Предварителното проучване също установява, че положението с консумацията на електроенергия през фазата на използване може да бъде подобрено значително. Установява се, че циркулационните помпи следва да бъдат направени по-ефективни посредством прилагане на съществуващите свободно достъпни и икономически изгодни технологии, чрез които могат да бъдат намалени общите комбинирани разходи за закупуване и експлоатация.

Изискванията за екопроектиране ще бъдат въведени поетапно, за да се осигури достатъчен период от време на производителите, ако е необходимо, да препроектират продуктите, които са предмет на регламента. Освен това, изискванията за екопроектиране следва да не оказват отрицателно въздействие върху функционалността на циркулационните помпи и следва да не влияят отрицателно върху здравето, безопасността и околната среда. По-специално, предимствата от намаляването на консумацията на електроенергия през фазата на използване трябва да превъзхождат по своето значение всички допълнителни въздействия върху околната среда през фазата на производство.

Преди продуктът да бъде пуснат на пазара и в действие, се нанася маркировка „СЕ“ и се издава ЕО декларация за съответствие, с която производителят или негов упълномощен представител гарантира и декларира, че продуктът е в съответствие с всички съответни разпоредби на приложимата мярка по прилагането на Директивата.

Поетапно навлизане на новите изисквания
Индексът на енергийна ефективност (EEI) е показателят, по който се определя, кои помпени модели ще могат да се използват в бъдеще. Той се определя според метода на изчисление, дефиниран в Регламента (ЕО) 641/2009. Сравняват се различните консумирани мощности в рамките на един товарен профил с една средно-статистическа референтна помпа.

Новите изисквания се прилагат в съответствие с определен график. От 16 юни 2011 г.електромоторите в помпите със сух ротор за отопление, климатизация, водоснабдяване и повишаване на налягането, както и за отвеждане на отпадни води, трябва да достигнат най-малко ниво на ефективност IE2. От 1.01.2013 г. индексът на енергийна ефективност (EEI) на външните циркулационни помпи с мокър ротор не трябва да превишава стойност от 0,27 (с изключение на външните циркулационни помпи с мокър ротор, които са конструирани специално за първични контури на термични соларни инсталации и на топлинни помпи).

От 1 януари 2015 г. електромоторите в помпи със сух ротор с номинална изходна мощност от 7,5 до 375kW трябва или да са достигнали ниво на ефективност IE3, или да съответстват на ниво на ефективност IE2 и да бъдат оборудвани с управление на оборотите. От 1 август 2015 г. индексът на енергийна ефективност на външните циркулационни помпи с мокър ротор и на циркулационните помпи с мокър ротор, вградени в продукти, не трябва да превишава стойност от 0,23 (с изключение на резервните помпи за циркулационни помпи, вградени в продукти, които са били пуснати на пазара преди 1 август 2015 г.).

От 1 януари 2017 г. електромоторите в помпи със сух ротор с номинална изходна мощност от 0,75 до 375kW трябва или да са достигнали ниво на ефективност IE3 или да съответстват на ниво на ефективност IE2 и да бъдат оборудвани с управление на оборотите. От 1 януари 2020г. индексът на енергийна ефективност за резервните циркулационни помпи с мокър ротор, вградени в продукти, не трябва да превишава стойност от 0.23.

Изискванията към продуктовата информация също навлизат поетапно. От 1 януари 2013г. индексът за енергийна ефективност на автономни циркулационни помпи, изчислен в съответствие с изискванията на регламента, трябва да бъде обозначен върху фирмената табелка и опаковката на автономната циркулационна помпа, както и в техническата документация по следния начин: „EEI ≤ 0,[xx]“. Върху автономни циркулационни помпи и вградени в продукти циркулационни помпи се осигурява следната информация: „Базовата стойност за сравнение за най-ефективните циркулационни помпи е EEI ≤ 0,20.“ Върху автономни циркулационни помпи и вградени в продукти циркулационни помпи се предоставя информация относно демонтажа, рециклирането или отстраняването като отпадък на излезли от употреба компоненти и материали, предназначена за заводите за рециклиране.

За циркулационните помпи за питейна вода върху опаковката и в техническата документация се осигурява следната информация: „Тази циркулационна помпа е подходяща само за питейна вода.“ За вградени в продукти циркулационни помпи, пуснати на пазара не по-късно от 1 януари 2020 г. като заместители на идентични вградени в продукти циркулационни помпи, пуснати на пазара не по-късно от 1 август 2015 г., върху заместващия продукт или върху неговата опаковка трябва да бъде посочено ясно за какъв вид продукт/и е предназначен той. Производителите предоставят информация за начина на инсталиране, ползване и техническо обслужване на циркулационната помпа с цел да бъде сведено до минимум нейното въздействие върху околната среда. Описаната по-горе информация се поставя на видимо място на свободно достъпните интернет страници на производителите на циркулационни помпи.

От 1 август 2015 г. за вградени в продукти циркулационни помпи индексът за енергийна ефективност, изчислен в съответствие с изискванията на регламента, трябва да бъде обозначен върху фирмената табелка на продукта, както и в техническата документация по следния начин: „EEI ≤ 0,[xx]“. Към момента на приемането на регламента базовата стойност за сравнение за най-добрата технология, която е налична на пазара, е EEI ≤ 0,20. Комисията преразглежда настоящия регламент не по-късно от 1 януари 2017 г. в светлината на техническия напредък. Преразглеждането включва оценка на вариантите за проектиране, които могат да улеснят повторното използване и рециклирането. Резултатите от това преразглеждане се представят пред Консултативния форум по екопроектиране.

На българския пазар има производители, които предлагат помпи с потенциални икономии на електроенергия до 90% в сравнение със стандартните помпи без контрол на скоростта. Те вече са в съответствие с граничните стойности на следващия етап, който ще навлезе през 2015 г. Те ще Ви подготвят за бъдещите изисквания без ограничения.