Европейски проект „MILD HOME - Моята модулна, интелигентна, на ниска цена, „направи си сам”, почти нулево енергийна къща за нашето Зелено еко селищеИнтервю с ръководителите на българските партньори по проекта: Столична Община, Българската търговско-промишлена палата / БТТП/ и Европейски институт по труда /ЕИТ/Бихте ли представили проекта Mild Home & Eco-Green Village? Кои са основните му цели?
г-жа Терзийска /ЕИТ/: MILD HOME е проект по Програма Югоизточна Европа, финансиран от ЕС и Министерството на регионалното развитие. Крайната му цел е да се разработи иновативен проект – модел на Зелено Еко селище - ЗЕС, състоящо се от три типа жилищни сгради /MILD HOME/: многофамилни сгради с апартаменти за 1-2 човека, жилищни клъстери от няколко двуетажни сгради с 2-4 апартамента във всяка, еднофамилни сгради за по-големи фамилни общности.
Както показва заглавието на проекта, сградите ще отговарят на конкретни изисквания относно: екологичност, висока енергийна ефективност и максимално използване на възобновяема енергия, достъпни цени, модулна система на строителство с възможност за „направи си сам”. ЗЕС ще се поддържа и управлява от неговите обитатели, затова изискването към тях е да бъдат съпричастни в неговото изграждане и интелигентно управление. Създаденият модел на ЗЕС ще бъде еталон за мултиплицирането му в страните-партньори по проекта. А те са: Италия /координатор/, Гърция, Румъния, Австрия, Унгария, Сърбия и България.
Преди да се стигне до този еталонен модел, са планирани много и разнообразни дейности на национално ниво, а именно:
Започнахме с пазарно проучване за визията и възможностите за изграждане на ЗЕС в страната ни и избор на потенциален терен за него, продължаваме с конкурс за архитектурен идеен проект, обучение на архитекти с цел реализацията му, разработване на Ръководство „Как да изградим Зелено еко-селище” и др. Бихме желали да благодарим на списание Строители за възможността да запознаваме регулярно читателите му с резултатите от горните дейности.
Бихте ли представили кратка информация за всеки от българските участници в проекта?
Първият партньор е Столична Община, с ръководител на проекта г-жа Ирина Савина, Заместник-кмет по направление “Инвестиции и строителство”. Другите партньори и техните проектни ръководители са: БТПП – в лицето на г-ца Елеонора Карнаса, ръководител на отдел “Enterprise Europe Network”, и д-р инж. Ирина Терзийска, председател на УС на ЕИТ.
Основната задача на Столична Община в този проект е да избере подходящ терен за изграждането на екоселище, както и да организира конкурс за създаване на негов архитектурен модел.
Мрежата “Enterprise Europe Network”, чийто домакин е БТПП, е най-голямата консултантска мрежа в подкрепа на бизнеса с цел помагане на малките и средни предприятия за използване възможностите на Европейския пазар. Мрежата работи чрез 600 бизнес организации в над 50 страни от ЕС и извън него. БТПП, като партньор по поректа, има водеща роля за изработване и реализирарне на Комуникационна стратегия с цел запознаване и включване на специалистите и всички заинтересовани лица в реализацията му.
ЕИТ е неправителствена организация с екип от 15 експерта: архитекти, строителни, ВКИ и електро инженери и - инженери по автоматизация. Предметът на дейност на института е разработване и внедряване на проекти, информиране и консултации, обучение в областта на енергийната ефективност и използване на ВЕИ в сградния фонд и инфраструктурата. Основната му роля в проекта е активно участие в разработване на Техническо задание и журирането на конкурса, създаване на Програма за обучение на специалисти от публичната администрация и разработване на Ръководство за изграждане на Зелено екоселище и мултиплицирането му в страната.
Моля, разкажете за участието на Столична община като основен партньор в инициативата?
Столична община има много важна роля за създаването на идейния модел на ЗЕС и за цялостната реализация на проекта. Освен ангажимента за подбор на подходящ терен за изграждането му, тя е възложител на конкурса, както и главно действащо лице за неговото журиране. Специалисти от Общината ще бъдат бенефициенти на предвиденото обучение. Обсъжда се и въпросът за създаване на частно-публично партньорство с цел реалното изграждане на селището, назначаване на временен екип от експерти за реализиране на строителството му и др.
Бихте ли споделили Вашите очаквания от реализацията на този проект?
г-жa Карнаса: Очакванията на БТПП са проектът MILD HOME да допринесе за принципите на устойчиво развитие на градската среда. Бихме искали да видим планиране, отчитащо всички локални специфики: климатични условия, релеф, модели на транспорт, човешки фактор, приоритет на местните доставчици, енергийна ефективност и икономическа целесъобразност.
г-жа Терзийска: Първо, да споделим очакванията на интервюираните граждани и специалисти от направеното пазарно проучване – ЗЕС да бъде селище, в което ще се живее природосъобразно, с оптимално изразходване на средства, използване на нови технологии, задружно и с висока степен на отговорност, защото ще бъде създадено с активното участие на неговите обитатели. А конкретните ни очаквания от проекта – да бъде разработен иновативен пилотен модел на ЗЕС, той да бъде реализиран и повторен многократно в страната ни като селище от нов тип, с възможности и условия за по-природен и по-човешки начин на съществуване. 26/11/2013 |