Съоръженията на Зимната ОлимпиадаЧаст IIОлимпиада 2014, все още не започнала, но вече даде на град Сочи нови съвременни инженерни комуникации, транспортна инфраструктура, което е прекрасно. Освен канализация, водопровод, газопровод, електрически мощности, пътища, летище, съвременни пречиствателни съоръжения, след Олимпиадата жителите на Сочи и пристигащите туристи ще получат много търговски и развлекателни обекти, изложбени центрове, спортни съоръжения, съвременна туристическа инфраструктура.
В първата част на статията запознахме читателите на Списание Строители с особеностите на Имеретинския залив, където вече приключва подготовката за XXII Олимпийски Игри и някои от съоръженията, предвидени за състезанията по зимните олимпийски дисциплини.
В тази част на статията ще разгледаме останалите от тях, както и сградите, предвидени за участниците, гостите и журналистите. Ще се спрем и на изграждането на съпътстващата инфраструктура.
Зала Адлер-Арена
Залата за бягане на кънки Адлер-Арена представлява овал, доближаващ се до правоъгълник. Гъвкавите линии на покрива и на фасадата придават на сградата динамичност - присъща за бягането на кънки. Цветово залата е решена в два цвята – цвят метал и сиво-синьо стъкло, които хармонично вписват сградата в околния планинско-морски пейзаж, и в същото време предизвикват асоциации с цвета на леда. При проектирането особено внимание е отделено на технологията за преструктуриране на съоръжението от спортна зала в съвременен изложбен център. Залата е с капацитет 8000 зрителски места и по време на Олимпийските игри в нея ще се провеждат състезания по кънки бягане и шортрек, а след приключване на Игрите залата ще се използва за изложбен център. Голямо внимание е отделено на енергийната ефективност.
Преди изграждане на фундаментната плоча е проведено укрепване на нестабилните почви по метода на струйно инжектиране и виброуплътнение по технология на Keller Grundbau Gmbh (Австрия). В основите на закрития кънкобежен център са излети 7987m3 бетон.
Основните носещи конструкции на скелета на централния блок, в който е разположен кънкобежният овал с централната арена и трибуните, са стоманени ферми с отвор 104,2 метра, със стъпка 24 метра. Фермите стъпват на V-образни колони. Всички стоманени конструкции са обработени с безопасни пожароустойчиви покрития.
Покривът с площ 41,8 хил. квадратни метра съвместява покритие с топлоизолация. Покритието на покрива е комбинирано: на изпъкналите участъци - алуминиево (Kalzip), на вдлъбнатите - меко покривно покритие. За да се намали натоварването на системата за отопление и вентилация, обшивката на 20-метровата конзолна козирка е изпълнена с просечени метални панели, които осигуряват естествена циркулация на въздуха. Алуминиевата витражна система с енергоефективно остъкляване и слънцезащитни ламели (Schüco) намалява топлинното въздействие на слънцето. Северната и южната фасади на ниво първи етаж са изцяло остъклени, което позволява да се използва максимално естествено осветление във вестибюлите на залата. Медиафасадата (динамично художествено осветление) е създадена с помощта на линейни светодиоди (IntiLED) с ниско енергопотребление.
В края на октомври миналата година строителните и довършителните работи, както и настройките на техническите системи (осветление, звук и др.), са приключени. През февруари 2013 г. на стадиона се провежда етап от Световното първенство по шортрек, а през март 2013 г. – Световното първенство по бързо бягане на кънки на отделни дистанции.
Център за кърлинг „Леден куб”
Центърът за кърлинг е най-компактното спортно съоръжение в Олимпийския парк. Той е един от трите обекта, които могат да се демонтират и да се преместят на ново място. По време на Игрите там ще се провежда състезанието по кърлинг и по кърлинг на колички, а след Игрите центърът ще се пренесе в друг район на Русия, където ще се използва за тренировъчна база на националния отбор. Капацитетът му е 3 хиляди зрителски места.
Сградата е построена на две нива, като връзката между тях се осъществява с помощта на три асансьора и четири стълбища. Над фасадата на сградата е монтиран голям екран, на който ще се транслират състезанията.
Върху монолитната стоманобетонна фундаментна плоча се издига стилобат с височина 5,3 метра. Той представлява стоманена конструкция, върху която по безкофражна технология е излят бетон.
Стилобатът обгръща арената и накрая преминава в стоманобетонни стълби и рампи. За покриването на арената се използва конструкция от осем П-образни стоманени арки с височина над 19 метра. Облицовката е изпълнена от трислойни сандвич-панели. Долната част е изградена с помощта на витражни конструкции със стъклопакети. Отвън е използвано тунирано огледално стъкло.
Строителството приключва в края на октомври миналата година. Монтирано е устройството за замразяване на леда. През февруари 2013 г. се провежда Световното първенство по кърлинг с колички, а през март 2013 г. - Световно първенство по кърлинг за юноши.
Главен пресцентър с хотел за журналисти
Главният пресцентър с хотела за журна-листи е едно от най-внушителните архитектурни съоръжения в крайбрежния клъстер. Центърът, където ще живеят и работят представителите на средствата за масова информация, е в непосредствена близост до Олимпийския парк и дава възможност за броени минути пеша да се стигне до всеки спортен обект. До него се намира и железопътна станция със същото име, откъдето за 25-30 минути може да се стигне до планинския клъстер на Олимпиада 2014.
Помещенията на пресцентъра са предвидени за работа на 17 хил. журналисти. Предвидена е възможност за работа и на трудноподвижни хора. На първото ниво на пресцентъра е проектиран паркинг, който по време на игрите ще бъде използван като помещения за бързо хранене, фото център и други помощни цели. На второто ниво са разположени основните работни помещения за средствата за масова информация.
Носещата конструкция е стоманобетонна, като за колоните е избрано кръгло напречно сечение. Конструкцията на покрива е лека стоманена. За фасадата са използвани сандвич панели, които са със светлопропускливо покритие.
След Игрите центърът ще бъде превърнат в търговско-развлекателен център.
Олимпийското село
Олимпийското село е разположено на 74,78 хектара площ, а застроената част е около 334 233 квадратни метра.
Основното Олимпийско село (вкл. Параолимпийско) включва 53 къщи с различна височина (от 3 до 6 етажа) с обща площ 216 077m2 – общо около 1500 апартамента за 3 хил. души.
Комплексът от сгради, предназначени за Олимпийското семейство и Международния параолимпийски комитет, включва 14 сгради с височина 7 етажа, или 1285 апартамента с обща площ 118 156m2.
По време на игрите там ще се настанят спортистите, членовете на Олимпийското семейство, на МОК и Параолимпийския комитет. След игрите Олимпийското и Параолимпийското селца, заедно с хотелите, ще станат част от строежа на курортния град „Сочное”, предвидено за целогодишно ползване.
Жилищата, в които ще се настанят участниците в Игрите, се изграждат на крайбрежна територия в близост до Олимпийския парк. Архитектурата и градоустройството са дело на архитектите Андрей Осокин, Владимир Коротаев, Павел Андреев, Сергей Туманин, Александр Асадов, Олег Козинский и др. Основната идеология на проекта е създаването на хармонична среда.
За стилистичен ориентир е избран усреднен образ на европейска средиземноморска архитектура. Сградите са ниски и средни по височина (от 3 до 7 етажа) с балкони и тераси, със светли фасади. Покривите са използваеми - с тераси.
За спортистите са предвидени от едностайни до четиристайни апартаменти с площ от 30 до 150m2. Проектът на Параолимпийското село е получил сребърен сертификат LEED. При проектирането на жилищата за параолимпийците (16 къщи, 470 апартамента) е измислена система за безопасно придвижване на хора с ограничени физически възможности, с колички (без прагове, по-широки врати и коридори и др.). В апартаментите за параолимпийците ще има специално оборудване: ключове, санитарна техника, кухненско оборудване, дръжки, бутони за бързо повикване. В корпусите са предвидени противопожарни зони с надналягане на въздуха за осигуряване на евакуация на трудноподвижни групи хора. Безбариерна среда е проектирана и в съседните участъци – входни рампи, акустични устройства (звукови фарове, шумови индикатори), а също и тактилни средства за информация – релефни указатели и табла с шрифт на Брайл за незрящи спортисти и др.
Сградите са изпълнени по монолитна технология. За да се разширят възможностите за преустройство според изискванията на бъдещите собственици на елитни апартаменти, в монолитните стени са направени просвети, които по време на използването за жилища на олимпийците са запълнени с тухли.
Целият комплекс от сгради за настаняване на участниците в Олимпиадата и Параолимпиадата е пуснат в експлоатация през юни 2013 г., приключва се благоустройството на територията.
Инфраструктура
Пътят от зала Адлер минава покрай руслото на река Мзимти. Пътуването отнема около един час. След края на строежа на общото пътно и железопътно трасе Адлер – Алпик – Сервиз пътят с бърз влак ще се съкрати два пъти.
Обединяването на автомобилното и железопътно трасе с продължителност около 48 километра всяко (под „обединение” се има предвид, че те ще се строят успоредно, в един „коридор”) е един от най-сложните и скъпоструващи олимпийски проекти. На строителите се наложи да построят 50 моста, около 30 километра автомобилни и железопътни тунели и транспортно-евакуационни штитове.
За изграждането на тунелите в планината са използвани две основни строителни технологии: с помощта на тунелни машини и пробивно-взривен метод. По график цялото железопътно-автомобилно трасе, заедно с гарите, трябва да бъде пуснато в експлоатация към края на 2013 година.
Общото трасе стига едва до курорта Алпик – Сервиз, а основните спортни и инфраструктурни обекти от планинския клъстер (трасетата за бобслей и за спускане с шейни, трамплинният комплекс, стадионът за биатлон, планинското Олимпийско село и др.) са разположени по-далече и високо в планината. Към тях се полагат автомобилни и съвременни въжени линии (в повечето случаи тези транспортни варианти дублират един друг, за да осигурят максимално бърза евакуация в случай на извънредна ситуация). За да се намалят щетите на природата, поставянето на опорите за въжените линии частично се прави с помощта на въртолети. Сред строящите се въжени линии има уникални. Така например, лифтът, изграден по системата на 3S с две секции, в случай на авария на автомобилното трасе, може за кратък срок да бъде приспособена за извозване на хора в автомобилите.
В планинския клъстер се строят и съвременни хотели – представени са всички водещи световни хотелски вериги. Строи се планинско Олимпийско село, тъй като според международния регламент, спортистите трябва да живеят на височината, на която ще се съревновават. 26/11/2013 |