Пневматични инструментиПневматичните инструменти, наред с широкото им приложение за пръскане на боя и мазилки или песъкоструйки, могат да бъдат полезни в още редица сфери на дейност и да са в помощ в извършването на различни по вид дейности – строително-монтажни, ремонтни, довършителни, в производствени предприятия и индустрията. Имат предимства, които им отреждат конкурентно място сред другите масово използвани инструменти – електрически и акумулаторни.
В статията ще разгледаме някои от характеристиките на пневматичните инструменти и особеностите им на работа.
текст инж. Милена Чолакова Използването на пневматични инструменти датира от 70-те години на миналия век. Появяват се в един етап, когато все още не може да се говори за популярност на електрическите инструменти, а технологичният период на парните машини вече е отминал.
Първоначално, едни от първите модели пневматични инструменти са се използвали за нуждите на индустрията. Но благодарение на многото предимства, които притежават, бързо навлизат и намират приложение и в други области.
С развитието на технологиите и материалите характеристиките на пневматичните инструменти непрекъснато се усъвършенстват - стават по-леки, по-ергономични и надеждни, и днес са предпочитани в много сфери на работа.
Принцип на действие и други особености
Всички пневматични инструменти работят на един и същи принцип – задвижват се от сгъстен въздух. Сгъстеният въздух се осигурява от компресор. Принципът на работа на компресора е следният – бутало компресира въздуха в резервоар, който след това се освобождава чрез регулатор, поддържащ налягането. Най-често използваните компресори са с производителност от 2.5 до 5.4 кубични метра на минута при налягане 7 бара.
В процеса на работа пневматичните инструменти трябва непрекъснато да са снабдявани със сгъстен въздух. Затова е необходим мощен компресор, който да задвижва всички инструменти и гарнитурата. За различните инструменти и предназначението им е необходим въздух под различно налягане, затова преди избора на компресор, трябва да се имат предвид неговите параметри и инструменти, за чието захранване ще бъде използван.
Компресорът трябва да е с оптимална мощност, определяща съотношението между изразходваното напрежение и отдаваното количество въздух за съответното налягане.
Липсата на електрозахранване осигурява безопасна работа с тези инструменти на места като мини, заводи, работилници, при работа в по-специфични условия, например взривоопасни среди. Сред основните им предимства е тяхната пожаробезопасност и надеждността им при работа.
Корпусът на пневматичните инструменти се изработва най-често от алуминиеви сплави, което е причина тези инструменти да са леки и в същото време с високи якостни характеристики. В сравнение с електрическите инструменти те се отличават с дълготрайност и значително по-малки експлоатационни разходи. Пневматичните инструменти имат високи експлоатационни характеристики. Отличително при тях е голямата им мощност при сравнително малко тегло. Леки са и удобни за работа.
Притежават редица предимства, които ги правят конкурентни на електрическите и предпочитани в много дейности: в дървообработващи цехове, цехове за мебели, механични монтажи, металообработващи заводи, цехове за обработка на пластмаси, бои и лакове, производство, корабостроенето, минното дело и автомобилните сервизи, в строителството, при изпълнение на ремонти, работа на открито и т.н.
Като недостатък на тези инструменти може да се посочи необходимостта от източник на захранване – компресор, което ги прави недотам портативни. Компресорите също така са източници на неприятен шум. Затова е задължително носенето на предпазни облекла, защитни очила и антифони.
Според принципа на действие пневматичните инструменти биват следните групи: инструменти с ударно действие – тук спадат пробивните чукове, къртачи, длета и др.; инструменти с ударно-въртеливо движение – гайковерти, крикове и др.; инструменти с въртеливо действие – шлифовъчни и полиращи машини, винтоверти и др.
Поддръжка и изисквания при работа с пневматични инструменти
За дълготрайността на експлоатацията на пневматичните инструменти решаваща роля има правилната им ескплоатация, от качеството на сгъстения въздух, почистването, сушенето и омасляване на инструмента.
Въздухът, с който се задвижват инструментите, трябва да бъде чист и сух, и да работи под налягане не повече от 7 бара. При по-високо налягане значително намалява дълготрайността на експлоатация.
За омасляване на инструмента трябва да се използва специално предназначено за пневматични инструменти масло. Капват се по 4-5 капки във въздушния вход на инструмента. Маслото трябва да е със среден вискозитет. При по-плътно масло работата на инструмента значително се намалява. Инструментът трябва да бъде редовно гресиран.
Правилната експлоатация, чистият въздух и поддръжката имат най-голямо значение за дълготрайната и безпроблемна работа с инструмента. На всеки 3-4 часа работа е необходимо да се извършва омасляване на използвания инструмент.
След приключване на работната дейност се прекратява доставката на въздух, снадката се разединява, инструментът се почиства и смазва. На всеки три месеца, в зависимост от експлоатацията, моторът на инструмента трябва да се разглобява, почиства и смазва. Съхранението му трябва да е в сухи помещения. Цедката на входа за въздух също трябва да се почиства добре. Маркучът, свързващ инструмента и компресора, трябва да е добре почистен от прах и водни частици преди работа. Това става чрез струя въздух, преди да бъде свързан към инструмента.
При работа с пневматични инструменти, работещите с тях трябва да носят подходящи лични предпазни средства и облекло, задължителни сред които са: маска за лице за предотвратяване поглъщането на прах и дуги вредни частици; тапи за уши или антифони за намаляване вредното влияние на шума; предпазни очила срещу малки частици; предпазни ръкавици за по-добър захват.
Инструментите
Ще разгледаме особеностите на работа и приложението на някои от най-често използваните пневматични инструменти в строително-монтажните и довършнителни работи.
Пневматични бормашини
Пневматичните бормашини се задвижват от сгъстен въздух, подаван от компресор. За приложението им донякъде голяма роля играе използваният компресор. Ако компресорът е електрически, то бормашините намират по-широко приложение в производства, свързани с пробиване на отвори. Компресорът може да бъде с двигател с вътрешно горене. Бормашините, задвижвани от такъв компресор, имат по-широк кръг на приложение, дори и на открити места, където няма източници на мрежово захранване.
При избор на машина за работа трябва да се следи за налягането на компресора, вида и обхвата на патронника, оборотите на празен ход. Дали е реверсивна или не.
Пневматични гайковерти
В сравнение с електрически задвижваните гайковерти, пневматичните имат някои неоспорими предимства, които ги правят успешна конкуренция на електрическите. Те са малки и леки, осигуряват сравнително по-лека и ненатоварваща работа, което от своя страна е предпоставка за по-висока производителност. Имат много добри показатели при различни условия на експлоатация. Работят в голям температурен диапазон, висока влажност, в прашни и замърсени помещения.
Всеки пневматичен гайковерт се характеризира с максимален въртящ момент, обороти на празен ход, максимално въздушно налягане, накрайник за въздух и максимален размер на болта.
Пневматични шлифовъчни машини
Пневматичните шлифовъчни машини се използват за шлайфане и полиране на различни повърхности – от метал, цимент, бетонни поврърхности, керамични повърхности, мрамор, гранитогрес и др. Най-голямо приложение имат в довършителните и ремонтните дейности.
Дори и с много малки размери, пневматичните шлифовъчни машини се отличават със сила и висок капацитет.
Шлифовъчните машини, захранвани със сгъстен въздух, се разделят на две групи. Първият вид са т. нар. прави шлифовъчни машини. При тях моторът и шлифовъчното вретено са разположени на една ос. Могат да бъдат конструирани с много високи обороти – около 85000U/min. С малките си размери са подходящи за фино шлифоване и са особено практични при по-труднодостъпни места.
При другия тип машини – вертикални шлифовъчни машини, средната дръжка и спусъкът за в десния ъгъл към корпуса. В случай на машини с по-голяма мощност, дръжките са две, с които по-удобно мохат да се регулират по-бързите обороти на въртене. Използват се за грубо и междинно шлифоване на големи и леко заоблени повърхности.
Пневматични чукове
При пробивните чукове с пневматично задвижване ударът се предизвиква чрез пневматично, механично задвижващо се бутало. С пробивните чукове се обработват почти всякакви строителни материали – тухлена зидария или зидария от камък, бетон, стомана и др. В зависимост от обработвания материал се използват различни видове длета (плоско, копиевидно и др.).
Има различни модели пневматични чукове, и подходящи длета към тях, сред които и такива за по-сериозни разрушавания.
Аксесоари
Към всеки един пневматичен инструмент има редица аксесоари и принадлежности, необходими за работата. Към тях спадат филтър с приемник на кондензатор, редуктор, устройства за дозиране на масло, муфи, тръбопроводи, пружинно задвижване и шумозаглушители.25/11/2013 |