СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина X, брой 7, 2013

ЕТЕМ популяризира добрите практики във фасадния инженеринг

Разговор с инж. Венета Новакова, Директор R&D ЕТЕМ Груп

ЕТЕМ популяризира добрите практики във фасадния инженеринг

Инж. Новакова, като специалист във фасадния инженеринг, за начало на разговора бихте ли казали няколко въвеждащи изречение за фасадния инженеринг и ролята на фасадната система?
Фасадният инженеринг е една специалност, която бих определила като липсваща или, както каза арх. Каранух по време на конференцията -сегрегирана част от целия строителен процес, но всъщност имаща много важни функции и носи съществени характеристики.

В момента около 90% от административните сгради са с една, най-общо казано, стъклена обвивка, която не се третира по начина, по който би трябвало да се третира и не й се отдава нужното значение. За съжаление, в нашите висши училище не се изучава специалност, която да подготвя специалисти по фасаден инженеринг - специалност, която обединява по малко от много други. Най-вече се базира на строителната физика, обединява механична и структурна устойчивост на елементите, статика и още много други. В Европа само 4 университета имат такава специалност. Фасадата е подценявана, а нейната роля е много важна – да предпазва от топлина и да осигурява такава, да реагира адекватно през лятото и през зимата.

Само преди няколко години разглеждахме фасадата с няколко пасивни функции – топлопреминаване, въздухопреминаване, водонепропускливост, и с това изчерпвахме нейните характеристики. Едва в последните години, говорейки за енергийна ефективност и устойчиво развитие, насочихме вниманието си и към други динамични функции на фасадата, и особено - осигуряване на комфорта на обитателите и потребителите.

Заговорихме за фасаден инженеринг може би преди 6 години. Стъпка по стъпка, с доста усилия, започнахме да се развиваме в тази посока.

Наскоро се проведе втората Международна конференция за фасаден инженеринг, чийто домакин беше ЕТЕМ. Бихте ли споделили впечатленията си?
Конференцията се случи като естествено продължение на традиционните симпозиуми, които провеждахме преди години. Тогава ги организирахме съвместно с Дорма и Ей Джи Си. Сега решихме да излезем самостоятелно – ЕТЕМ и още няколко фирми от групата. Преди две години направихме първата фасадна конференция. Имаме опит с подобни събития, искаме да популяризираме добрите практики във фасадния инженеринг, така дойде моментът и за втората ни конференция.

Конференцията мина много успешно. Имаше над 250 посетители, сред които много правостоящи по време на презентациите. Гостите бяха от различни групи - архитекти, строителни инженери, проектанти, работещите в сферата, студенти, преподаватели, чужденци. Интересът им беше голям. Лекторите - арх. Абдулмаджид Каранух, инж. Даниел Пфанер, проф. Улрих Кнаак, арх. Ангел Захариев и арх. Димитър Паскалев, бяха брилянтни. Те самите са утвърдени специалисти в бранша, с натрупан опит и реализирани много интересни проекти.

В моята презентация целенасочено не акцентирах на продуктово представяне. Разбира се, следваме тенденциите и продуктите ни отговарят на съвременните изисквания, но за мен беше по-важно посланието, което ще отправя. В нашия отдел работят инженери от различни специалности, физици, специалисти от техническите университети, строителни инженери, и всички ние заедно се опитваме да развиваме това, за което споменах в предния въпрос – да развиваме фасадния инженеринг, успешно да комбинираме качествено производство и професионален инженеринг. Инвеститорите трябва да осъзнаят, че първоначалното финансиране за проект на фасадната система ще спести много проблеми впоследствие. Бих казала, че вече се наблюдава някакво развитие в тази посока, но нещата се случват по-бавно и трудно.

На следващия ден след конференцията се организира посещение на сградите Капитал Форт и кулите на Софарма. Там архитектите разказаха за работата си по тези проекти и за предизвикателствата в хода на работа. Беше много приятно и интересно за всички. Всъщност, с това завършихме последното събитие от четиридневната програма – една интересна и полезна инициатива, която мислим и в бъдеще да продължим. През първите два дни на събитието проведохме обучение по фасаден инженеринг с обучаващ арх. Абдулмаджид Каранух. Основната цел на лектора бе да извади участниците от зоната им на комфорт и да провокира работа в екип. Обучението започна с разделяне на участниците на три основни групи: архитекти, инженери, търговци. Участниците в тези три групи бяха разпределени в работни екипи, съставени от различни специалисти – своеобразни интердисциплинарни екипи. Бяха поставени практически задачи, които трябваше да се решат от различните екипи.

Ще бъде интересно да споделите за някои проекти, реализирани с продукти и системи на ЕТЕМ. Какви иновативни решения внедрихте?
Работим по изключително много проекти. Дори не винаги сме запознати в какви проекти се влагат нашите продукти, тъй като изпълняваме поръчка, идваща от фирмата изпълнителка на фасадата на конкретния обект. С гордост мога да кажа, че работим по обекти в цял свят – в момента, например, в Судан, Манхатън, Ирак. Изключително много работим в Централна Европа – Белгия, Холандия, Германия.

В България имаме сериозно присъствие в голяма част от моловете. В Paradise Mall всички обшивки са на ЕТЕМ. Този обект се отличава и с най-голямо количество вложен еталбонд. Бих добавила още и Кулите „Литекс” (там правихме слънцезащита) и „Софарма”, чийто покрив е с нашата система Е85. Обшивките са направени с наша вентилируема фасада. В Strand Mall Бургас разработихме ЕFТ мембрани за козирките – една от най-новите ни разработки. И разбира се, не на последно място Капитал Форт.

Разкажете повече за участието си в проекта на Капитал Форт.
Имаме щастието да работим по такива проекти, за които да разработваме системите. В случая с Капитал Форт спечелихме доверието на инвеститора и участвахме с фасадна система, която вече имахме разработена. По време на изготвяне на техническия проект преминахме към троен стъклопакет с различно тегло и дебелина. Разработихме система конкретно за изискванията на тази сграда.

С уникални предизвикателства се сблъскахме в този проект. Работейки, всеки ден възникваха нови и сложни решения. За целия ни екип беше изключителна възможност с работата по този обект да навлезем много навътре във фасадния инженеринг.

Специално за Капитал Форт разработихме 4 основни фасадни системи – система Е99 модулна фасада, система Е99 тип колонно-гредова фасада за подиума на сградата, вентилируема фасада за по-ниските сградни тела – т. нар. „бъчви”, ламаринена обшивка от специална сплав за декоративните елементи („вилиците”). Направихме специален елемент за фасадата, който е за спускане на „люлката” за почистване.

За тази сграда бих казала, че се отличава с определението „най” в много отношения и с решения, внедрени за първи път. Направени са множество тестове – за сеизмична устойчивост, за въздухопроницаемост, водонепропускливост и устойчивост на ветрово натоварване, тестове в лабораторията на УАСГ за всички окачващи елементи. Направихме тестове за адхезия на лепилата и силиконите, за да проверим как взаимодействат с профилите. За първи път проект за мълниезащита. Използвахме нов софтуер за различни симулации. Въвлякохме и много фирми, произвеждащи метални изделия, фирми, които обработват ламарини.

Като идеология всичко в този проект е иновативно, различно и предизвикателно. Това много ме радва и съм щастлива, че имахме възможност да участваме в проекта.

Мислим евентуално и за книга за Капитал Форт. Или поне за една голяма презентация, защото има скрити работи, за които е добре да се разкаже. Трябва нещата да се показват на по-голяма публика, защото има хора, които имат желание да ги видят, да се научат, дори да се гордеят с тях. Опитът и знанието трябва да се разпространяват.

В заключение, какво бихте споделили с нашите читатели, също и с Вашите клиенти и партньори, по отношение на бъдещи планове, свързани с развитието Ви?
Разбира се, че основният ни стремеж е все по-нагоре и все по-напред. Надявам се след конференцията и впечатленията на лекторите, които бяха възхитени, да осъществим трайни бъдещи партньорства и много общи проекти.

Много ни се иска да се повиши квалификацията и знанията на кадрите, работещи в тази сфера. Ние самите сме се заели и с образователна функция. Провеждаме конференции, обучения, следим новостите, участваме в разработването на европейски стандарти. Затова и нашата цел донякъде е да популяризираме добрите практики и да налагаме правилните решения.

Може би чисто организационните проблеми понякога ни пречат да достигаме т. нар. топ ниво. Необходима е повече дисциплина. Всеки да уважава труда и усилията, които е положил другият преди него по веригата.

Вярваме, че усилията, които полагаме за разпространяване на познанията и повишаване на квалификацията не само на колегите в отдела в ЕТЕМ, но и в гилдията, ще доведе до по-плавен процес на проектиране, по-високо качество на сградите и ще осигури комфорта на обитателите.

Прелисти броя

  • Прелисти този брой на списание СТРОИТЕЛИ

още в рубриката

Събития

Новини