Скелета и кофражиСпециални решенияStade Vélodrome, Марсилия Архитектите са любители на екстравагантните и сложни проекти за всякакви видове конструкции – от мостове до небостъргачи, но предизвикателството за изпълнителите е да завършат сложните проекти в срок и в рамките на бюджета. Това е област, в която доставчиците не само могат да помогнат с технически съвети и специализирани решения, но също така могат да дадат предложения за по-ефективен строителен процес.
В статията ще разгледаме някои проекти и интересни примери на прилагане на кофражни системи и скелета – решения, оптимизиращи строителния процес.
Когато става въпрос за скеле и кофраж, това често означава предоставянето на решения, които позволяват сложни и постоянно променящи се форми да бъдат изградени, чрез приложението на лесни за използване и модифициране на работната площадка стандартни компоненти.
За пример можем да вземем модулната система Variokit на фирма Peri, която е използвана при изграждането на комбинирана стомано–стоманобетонна мостова конструкция над шлюзовете Lanaye в Белгия на границата с Холандия. Въпреки че е базирана на стандартни компоненти, кофражната система има комплексна функция и може да бъде използвана едновременно като подвижна кофражна количка и конзолен кофраж. Съществуващите шлюзове свързват каналите Albert Canal и Juliana Canal, успоредни на река Meuse, като изграждането на допълнителни шлюзове ще увеличи пропускателната способност четири пъти. Част от проекта е и изграждането на нов пътен мост с дължина 200m, който премоства плавателния канал с отвор 136m. Връхната конструкция на съоръжението е с S-образна форма, ширината е 15 метра, с конзоли по 4,5m от двете страни. Конзолите са изградени с използването на две комбинирани кофражни колички Variokit, докато за изграждането на двата силно извити подхода, с дължини по 30 метра всеки, са използвани радиално разположени кофражни скоби отново от системата Variokit. Комбинираната конструкция на съоръжението включва монтаж на стоманени главни греди с кутиеобразно сечение, обединени от стоманобетонна пътна плоча, за чието изпълнение са използвани кофражните колички Variokit. Бетонирането на плочата е реализирано на 13 сегмента с дължини от 8 до 12 метра при строг график на работа, като кофражните колички са доставени на обекта предварително сглобени, с оглед намаляване на времето за изпълнение. Количките се придвижват посредством тежкотоварни ролки, монтирани на подпори върху стоманената конструкция, разположени през 4 метра. Количките са с фермова конструкция, състояща се от стандартни главни греди. Страничните звена са адаптирани към специфичното напречно сечение на връхната конструкция и спомагат за безопасността на работната площадка. Отделните звена за конзолните части на кофража са свързани изцяло на място отгоре върху самите колички. На двата бряга на реката, осите на мостовото съоръжение се пресичат под ъгъл 90°, като са оформени криви, чиито радиуси са приблизително 30m и в тази част пътната плоча е изградена с помощта на конзолни кофражни скоби Variokit, монтирани върху стоманени подпори. В допълнение, най–сложните от геометрична и статическа гледна точка места, където са разположени кръглите колони, в по–голямата си част са кофрирани с използването на стандартни кофражни елементи.
В същото време, мостът Bouregreg Bridge, близо до столицата на Мароко – Рабат, представлява вантова конструкция с дължина 952 метра. Съоръжението има два пилона с височини 197 и 185 метра. За изграждането им е използван катерещ кофраж на фирма Doka – кофражната система SKE100. Съоръжението е основната забележителност на нов околовръстен път до гр. Рабат. Проектното решение за кофражната система е разработено за изпълнителя – обединение MBEC-COVEC от местното представителство на фирмата – Doka Maroc SARL-AU. Проектът е изготвен с помощта на експерти от централата на Doka в Амщетен, Австрия. Двата пилона са с овална форма в план, всеки от които се състои от четири извити стълба, като пътната конструкция се подпира въру напречни греди в средата на всеки пилон. Наклонът и напречното сечение на пилоните се променят с всяка стъпка на кофража, но системата, разработена от Doka, изисква много малки модификации между всеки цикъл. Това е възможо, благодарение на персонализираните компоненти и телескопични платформи в допълнение към стандартните компоненти на системата SKE100, както и на едроплощния кофраж Тор 50, като основните елементи на кофража остават непроменени за всяка стъпка. Мостовите пилони са оформени освен с помощта на автоматичния катерещ кофраж 40 SKE100 и с елементи на едроплощния кофраж 220 Тор 50. Пилонът с височина 185m е изпълнен с 45 цикъла на преместване, а 197 метровият пилон – с 48 цикъла, като едно от изискванията на изпълнителя е бързият напредък да не бъде прекъсван дори и при силен вятър. За останалите пет стълба и при основите на пилоните са използвани елементи от Тор 50 и преместваемата посредством кран кофражна система MF240.
Основи за летище
През месец юни миналата година, консорциум от фирмите TAV, CCC и Arabtec спечели поръчка на стойност 10.8 милиарда дирхама или 2,9 милиарда щатски долара, за изграждането на нов терминал към международното летище на Абу Даби в Обединените Арабски Емирства. Конструкцията ще включва 65 изхода и се очаква да бъде открита през 2017 г. В началните етапи от строителството е необходимо да бъдат изпълнени приблизително 1 860 пилота с диаметри по–големи от 1 метър, на дълбочина до 25 метра. Пилотите ще бъдат обединени на групи от стоманобетонен излят на място ростверк, чиято дължина може да достигне до 22 метра, в зависимост от това колко пилота обединява – обикновено между два и десет пилота. За изграждането на всеки ростверк, ще бъде използвана универсалната кофражна GE система на фирма Paschal, чиято ключова характеристика е възможността да бъде регулирана до последния сантиметър. Това означава, че кофражът за 16 различни вида основи може да бъде сглобен от едни и същи кофражни елементи. Модулният кофраж се състои от 11 – слоен шперплат от финландски бук с дебелина 15mm. Рамката е стоманена, лесна за почистване и поправка, а малкото тегло на отделните елементи позволява ръчно сглобяване, което е едно от основните предимства на системата, тъй като на обекта не винаги е на разположение кран.
Предизвикателство за подпиране
За реконструкцията на стадиона Stade Vélodrome в Марсилия, Франция е използвана пълната гама кофражи и скелета RMD Kwikform. Реконструкцията се състои в изграждането на нов футуристичен самоносещ покрив, като основният сектор Jean Buin Stand е напълно възстановен, а реконструкцията на останалите три сектора ще увеличи капацитета им от 60 000 на 67 000 места. Ремонтът е част от подготовката за Европейското първенство по футбол през 2016 г. Една от причините за модернизацията и изграждането на нов покрив са критиките след световното първенство по футбол през 1998 г. за това, че съществуващият покрив не е бил достатъчен за всички зрители.
С изграждането на 6 000 нови „бизнес места” във ВИП – сектора и увеличения капацитет на общата част е важно стълбовете на новия покрив да не пречат на видимостта. Ето защо, по време на изграждането на изключително тежката самоносеща покривна конструкция, е приложено решение с използването на кулите Megashor, разработено от RMD Kwikform. За целта, към основната конструкция на стадиона са свързани стоманени греди на различни височини, посредством използването на специални съединения, които впоследствие служат за подобряване на конструктивната цялост на подпорната конструкция. За основа на кулите около стадиона са изградени специални стоманобетонни фундаменти с използването на кръгли стоманобетонни пилоти и изляти на място стоманобетонни греди, които позволяват подпорните кули Megashor да бъдат директно монтирани на съответните им места. Всички кули са сглобени на нивото на терена, с оглед намаляване на рисковете от работа на определена височина и след това с помощта на кран са поставени на необходимите места. За увеличаване на носещата способност и устойчивостта при вятър са използвани стоманени подпори Superslim като връзка между кулите. Според говорител на RMD Kwikform, задачата е била изключително сложна, но благодарение на 3D моделиране, специалистите съумяват да визуализират решения, които могат да бъдат приложени на обекта. Едно от най–големите предизвикателства пред проектантите се оказва балансът между мащабите на стадиона и необходимостта от намаляване на разходите и съкращаване на сроковете. За преодоляване на тази трудност е разработено решение, при което оборудването, което вече не е необходимо в дадена част от работната площадка, се премества на други места.
Достъпно решение
В Barranquilla, на Карибския бряг на Колумбия, Националният жилищен фонд изгражда нов квартал, наречен Las Gardenias, който се състои от общо 5000 достъпни апартамента. Традиционно, при жилищното строителство в Колумбия не се използват кранове. Стените и плочите се изливат наведнъж, като по този начин се пести време и вместо да се покриват с мазилка, стените се оставят във вида в който са. За да се съобрази с всичко това, изпънителят на строителството – консорциумът Unión Temporal Havivir, се нуждае от кофраж, който се сглобява бързо и лесно на ръка, но и който е достатъчно устойчив на тежките климатични условия на работната площадка. Необходимо е също така кофражът да осигурява готови повърхности с високо качество и да може да бъде използван при влажни условия. Системата, върху която строителят се спира, е ръчно сглобяемият кофраж AluFix на фирма Meva, за който са използвани изцяло пластмасови кофражни платна на Alkus. Въпреки че това решение е относително просто, то все пак е голям скок по отношение на кофражните технологии в Колумбия, където за подобни проекти обикновено се използва индивидуален дървен кофраж. Стените на апартаментите са с височина 2,30m и дебелина 80mm, докато плочите са с дебелина 100mm. Кофражните платна AluFix за плочите са същите стандартни панели като за стените, единствената разлика е, че при плочите са използвани подпори със специални глави. Това решение отговаря на нуждите на строителя от проста система, която се сглобява бързо. Кофражът е с носимоспособност от 55kN/m² за прясно положената бетонова смес, което позволява стените с височина 2,30 метра да бъдат изляти наведнъж, заедно с плочата. За всички пет нива на дадена сграда от комплекса е необходим един кофражен комплект. Благодарение на атмосферните температури, които варират от 25 до 35°C, бетонът втвърдява бързо и това позволява бързото отстраняване на кофража, скоро след полагането на бетона. Допълнително се спестява време от лесните за поддръжка и почистване кофражни платна Alkus. Комплексът трябва да бъде завършен през следващата година, като на ден се завършват 20 вместо планираните 16 апартамента. В допълнение на това, върху площ от почти 5 хектара е изградена цялата необходима инфраструктура, включително комунални услуги, медицински центрове и училища, разположени в обширен парк. Всичко това доказва, че без значение дали ще бъде изграден сложен мостови пилон или обикновена сграда с апартаменти, производителите на кофражни системи могат да предложат много, от технически решения до системи, които да съкратят сроковете на строителство. 08/03/2014 |