СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XI, брой 2, 2014

Експлоатация на електрооборудването

В съвременните офис, промишлени и битови сгради, има десетки инсталации в експлоатация и към тях са включени апаратури, всяка от които си има своите особености. Независимо от това има общи съображения и правила, които могат да се приложат за повечето електрически и електронни апаратури и инсталации и свързаните към тях апаратури, независимо от това дали са аналогови, цифрови или смесени и независимо от производителя и от мястото на производство. Кои са общите правила и съображения, предпазни мерки за безопасното използване на инсталациите и апаратите? Тази статия се опитва да даде отговор на тези въпроси.

Тъй като голяма част от фирмите са с малки и средни размери, те не винаги могат да поддържат пълен щат от всички необходими специалисти, а изполването на външни консултанти и подизпълнители не винаги е достатъчно бързо и икономически изгодно. Ето защо, във всяка фирма трябва да има определено количество основни познания и умения по използване и промяна на електрическите инсталации и конфигурации от апарати.

Документацията
Документацията, в по-подробен или по-съкратен вид, съпътства техниката и софтуера. Част от докуметацията се включва автоматично в доставката, но друга част трябва да се поръча допълнително и да се заплати. През последните години все по-голяма част от документацията се преставя в електронен вид и се обновява непрекъснато по интернет.

В наръчниците, съпътстващи инсталацията и апаратурата, има няколко особени секции с предупреждения, ограничения, степените на опасност при използване на съответната инсталация или апаратура и за случаите на ограничаване на отговорността на производителя и/или доставчика.

Една от важните секции е тази за безопасност (safety), в която има както общи, така и специфични указания за безопасната експлоатация на продуктите.

Секцията за обръщане на внимание (caution) съдържа информация, на която трябва да се обърне внимание преди да се пристъпи към някои опасни или потенциално опасни манипулации. Например, апаратурата може да не съдържа никави елементи, подлежащи на инспекция или подмяна и затова съответната пломба или капак не бива да се отварят. Или пък отварянето на определен капак може да нарушава или да ограничава гаранцията на производителя или доставчика.

Повечето апаратури и инсталации имат определен списък от предупреждения. Секцията за предупреждения (warnings) се индицира понякога и с удивителен знак в триъгълник, използван за обръщане на внимание върху определени много важни въпроси и особености от използването или поддръжката на апаратурата. Напр. може да има високи напрежения, нагорещени детайли, калибрирани и запечатани възли, вградени термостати, заслепяващи светлинни излъчвания, канцерогенни прахообразни вещества, отровни течности или газове и др.

Изпозлването на червен цвят в някоя от секциите или на кутията може да указва опасност, но това не е задължително. На много места всички надписи и знаци, включително и най-важните, са само с един цвят.

При закупуването или при инсталирането апаратурите получават някаква степен на гаранция (warranty) за определен период от време. Гаранцията е валидна само при определени условия, които са дадени в писмена форма. В някои случаи гаранцията включва връщане на парите, ако например до един месец потребителят не е доволен от параметрите. Това налага бързо разопаковане, монтаж и включване в експлоатация на апаратурата с цел да се оцени нейната полезност в конкретните условия.

След този период обикновено има много по-дълъг период на гаранция, при който средствата не се връщат, но се прявят безплатни ремонти при нужда. Условията за гаранцията и правилата за експлоатацията трябва да се проучат внимателно и да се включат в инструкцията за използване на апаратурата. Инсталациите на сградите обикновено също получават определена гаранция при определени условия, които обикновено се уточняват при предаването на инсталацията за експлоатация. Всяка инсталация трябва да се предава заедно с подробна документация, позволяваща експлоатацията, ремонта, модернизацията и отстраняването на инсталацията. Често пъти има и договор за поддръжка, която може да е платена, безплатна или комбинация от двете, в зависимот от източника на проблема.

На много места апаратурата се предлага с карти с инструкции за безопасност (Safety instruction cards). На други места се изработват правила за безопасно и практично облекло (dress code), което е свързано с безопасността на извършваните операции с апаратурата.

В документите на производителя може да има и раздел за снемане на отговорност (disclaimer). Този раздел съдържа важна информация, която от една страна предпазва потребителя от неразумни действия и щети, а производителя от възможни съдебни искове. Може да има ограничения за областта на приложение на компонентите или на апаратурата, например, не бива да се използват в индустриални условия, в животоподдържащи системи, в системи за сигурност и т.н. Обикновено за тези приложения има отделно сертифицирани продукти, които са и на много по-високи цени.

Документацията, която е получена заедно със закупената техника, включително и документацията за всички инсталции в сградата, трябва да се поставят в специална техническа библиотека (technical library, technical repository). Обикновено се правят работни копия на документите, а оригиналите се пазят само за целите на сравнение и копиране. Методът се прилага както за книжната докуметация, така и за тази, получена на оптически и други носители.

Най-важните елементи от експлоатационната документация, и особено предупрежденията, касещи безопасността, се използват за разработване на кратки и ясни работни инструкции, които се размножават и раздават на персонала, който ще има нужда от тях. Тук се включват и инструкците за демонтаж и последващо извеждане на апаратурата от експлоатация с възможно предаване за рециклиране или унищожаване.

Въпроси, дефекти, рекламации
Рекламациите, при възникване на проблеми, трябва да са убедителни и понякога е желателно да се подкрепят със снимки, кратки филмчета и подробни описания за поведението на обекта на реклама. В част от фирмите се закупуват камери или други апарати за документиране на възможните проблеми с техническите средства. Съществуват и специални формуляри за попълване с описание на потенциалния проблем, които се изпращат на производителя.

Докладването за проблеми, въпросите към произоводителя и дефектите може да изисква работа със съответни интернет-базирани приложения (bug/issue tracking systems) на производителя и специализирани бази с данни. По-големите потребители имат собствени системи за регистриране на проблеми и задаване на въпроси, от които рапортите се препращат автоматично на производителя.

Доставка и разопаковане
Експлоатацията на оборудването започва с доставката и с разопаковането му. Тази дейност обикновено изисква и попълването и подписването на определени документи. Това е моментът на първото запознаване, което трябва да се превърне във внимателен оглед и описване на всички възможни дефекти в опаковката, във външния вид на оборудването, а също и непълнота на доставката, изразяваща се в разлики между описаното съдържание и на нейното действително. Понякога разопаковането трябва да стане в определен ред, а също и последващото го сглобяване.

Разопаковането може да изисква специфично антистатично или предпазно облекло, заземяване на персонала чрез специални гривни, поддържане на определени температура и влажност и други изисквания. Ако се открият дефекти в доставката, е най-добре оборудването да не се използва, а да се уведоми незабавно доставчика.

Ако оборудването е скъпо или високоотговорно, понякога се изисква присъствие на поне двама представители на доставчика за попълване на документите и понякога даване на необходимите указания за разопаковането и пускането в експлоатация. До изясняване на всички въпроси, оригиналната опаковка трябва да се запази, защото ако се налага ремонт при производителя, обикновено се изисква връщане на оборудването.

Магнитните материали
Съвремените апаратури имат инсталирани различни компоненти и системи, съдържащи значително количество магнитни и феромагнитни материали, например твърди дискове, бобини, феритни антени, магнитни глави и др., които може да имат значително по-тесен работен температурен диапазон от останалата част от устройството. За част от тези устройства обикновено са важни и влажността, и степента на запрашеност на помещението и външните магнитни полета.

Носители на данни като магнитни ленти, касети с магнитна лента, гъвкави и твърди магнитни дискове може да имат много по-тесни работни диапазони от диапазоните на апаратурата, да са по-чувствителни към ускорения, удари и вибрации, и това трябва да се вземе предвид.

Подходящ микроклимат
Повечето електрически инсталации и електронни апаратури са несъвместими с влажност, инсталации съдържащи вода, природен газ и други инсталации с течности и/или газове. Между апаратурите и тези инсталации трябва да се поддържа необходимото разстояние.

Апаратурите и консумативите за тях може да имат различно ниво на максимална работна влажност и температура. Голяма част от тях не работят добре в условия на кондензирана влага по тях. Освен това работният темературен обхват, обхватът на температурата на съхраненение и консервация може да са различни.

Почистването на апаратурите, на кабелите, контактите и други компоненти трябва да се извършва по определена процедура и с подходящи материали, като процедурата и подходящите материали обикновено са описани в наръчниците за потребителя (users manuals, maintenance manuals) и трябва да се спазват, дори когато препоръчваните материали изглеждат неразумно скъпи. Противното може да доведе до нарушаване на условията за гаранцията на продукта и до щети.