Поддържане на сградните електроинсталацииВ една съвременна инсталация има стотици и дори хиляди пасивни компоненти като кабели, контакти, разклонители, индикатори, превключватели, предпазители и др., които се износват и трябва да се поддържат и подменят. Например, повечето електрически кабели би трябвало да се подменят поне веджък на 25 години, а всички контактни повръхности да се проверяват поне веднъж годишно. Част от компонентите, като например високоволтови трансформатори, преобразуватели на напрежение, акумулатори, сухи батерии и т.н., изискват специални помещения или кътове, където да се съхраняват, за да работят успешно.
Някои инсталации може да включват големи количества акумулатори и/или сухи батерии за еднократна употреба, които може да експлодират при къси съединения, обратни свързвания, опити за презареждане при повишена температура и при други неподходящи манипулации. Това трябва да се взема предвид при тяхното разполагане, използване и снемане от експлоатация. Понякога се правят специални помещения за тях (battery rooms).
Трябва да се обърне особено внимание на наличието на батерии и/или акумулатори, вградени в апратурата или инсталацията. Например, сградата може да включва отделна инсталация за захранване директно от 12V или 24V акумулаторни батерии за захранване на знаци, сигнализация и осветление по време на аварийни ситуации. Портативните и настолни компютри, измервателни устройства и компютърезирани периферни устройства може да съдържат няколко вида батерии и акумулатори. Някои от тях може да работят безпроблемно толкова дълго, че на практика да бъдат забравени, докато един ден се изтощят напълно или дори протекат и направят апаратурата неработоспособна. Протичането на батерии и акумулатори обикновено разрушава гаранцията на апаратурата или инсталацията.
Ето защо всички акумулатори и батерии в апаратурата и извън нея трябва да се проверяват по утвърдена процедура и при необходимост да се подменят след изтичане на определеното време или да се дозареждат независимо от това, че може да имат още енергия за работа.
Сухите батерии за осветление и за захранване на комуникационно и охранително оборудване имат значителни размери и цена. Те обаче са за еднократна употреба и никакви опити за презареждане не трябва да се правят, за да не възникват инциденти.
В част от инсталациите имат кондензатори със значителен капацитет, които се зареждат с високи напрежения. Тези кондензатори трябва да се проверяват и разреждат с подходящи инструменти и в никакъв случай не бива да се окъсяват, защото токовете са толкова силни, че може да се достигне до завяряване на окъсяващия ги инструмент, до разрушаване на кондензаторите, до стопяване на кабелите и до други проблеми.
Последователно и паралелното свързване на акумулатори и батерии трябва да се прави само с вземане на съответните предпазни мерки.
Когато предписанията за експлоатация се спазват, рискът е минимален. При обръщане на поляритет или при претоварване рискът е значителен и може да има раздуване на корпусите и дори експлозия. Неправилната комбинация от акумулатори в сложна верига може да доведе и до обратно зареждане на част от акумулаторите във веригата.
В някои апаратури и инсталации може да има химически активни вещества или дори радиоактивни вещества и това трябва да се вземе предвид при използването и извеждането от експплоатация на инсталацията и апаратурата. Обикновено, ако има радиоактивни компоненти, това се указва със специален знак.
Куплунги, кабели и предпазители
Куплунгите (съединителите), разклонителите, контактите, релетата и държателите на предпазителите са особено важен проблем, не само защото се износват, затоплят, нагарят, чупят, но понякога трябва да се почистват и подменят след определено време, за да не предизвикат пожар. При някои от куплунгите е важно да се спазва определен начин и дори последователност на включване и изключване. Може да има механични ключове да се предотврати неправилно включване. Неправилното включване на източник или апаратура, като например обръщането на полярността, довежда в най-добрия случай по прогаряне или изключване на предпазител, а в по-тежък случай до повреда или дори до пожар.
Разклонителите и контактите са пожароопасни части от инсталацията. Особено ако имат ключове с вградена светлинна сигнализация и ако те се подлагат на претоварвания и чести включвания и изключвания. Добро правило е да не се претоварват на повече от около 70%, т.е., ако разклонителят или контактът е за 16А, може да се препоръча да не се натоварва с повече от около 11-12А. Трябва да се има предвид, че при включване на апаратурата, токът може да е няколко пъти по-силен от номиналния, а при изключване може да се получат по-високи напрежения от нормалните и дори електрически дъги, които разрушават ускорено контактните повърхности, увеличават контактното съпротивление, което от своя страна повишава температурата на контакта, води до нагаряния и може да доведе и до пожари.
Всички кабели, включително и оптическите, имат минимален радиус на огъване и могат да издържат на определен натиск и на определен брой огъвания. Ето защо притискането им и огъването им трябва да са според нормите. Кабелите, пренасящи електрическа енергия, обикновено се затоплят и трябва да са опънати, за да се охлаждат. Или с други думи казано, използването на голямо количество навити на руло кабели при токове близки до максималните трябва да се избягва поради опасност от прегряване.
В процеса на работа на едно работно място може да се съберат десетина уреда и трябва да се избегне плетеницата от захранващи и комуникационни кабели, която може да предизвика и нещастни случаи. Това налага тяхното подходящо разполагане и групиране.
Понякога се налага кабелите да висят от тавана, за да се избегне настъпването им и да се подобри охлаждането им. Този вид инсталации може да са опасни при придвижване на хора и пренасяне на обемисти предмети. Кабелите с едно и също сечение може да имат големи различия в изолационното съпротивление, топлинните характеристики, капацитета и индуктивността на линеен метър и други важни параметри. Ето защо, когато се избират кабели, трябва да се вземат предвид всички параметри на кабелите и на инсталацията.
Предпазителите може да се различават значително по бързодействието си. На някои места трябват по-бавни предпазители, защото има преходни процеси, които трябва да завършат без да задействат предпазителя. На други места трябват бързи предпазители (напр., тези, които защитават входове на електронните апаратури). Ето защо отбелязаните ток, напрежение и размери на предпазителите са само част от параметрите, които трябва да се вземат предвид.
Влагата и течностите – основна опасност
Не бива да се разполагат съдове, съдържащи течност, дори да са чай, кафе или просто вода над нивото на апаратурите и електрическите контакти и кабели, а винаги под тяхното ниво. Това се отнася и за нисковолтови апаратури, като клавиатурите на компютрите, активните колони за компютрите, телефоните, интеркомите, мишките и всякакви пултове за управление с бутони, ключове, лостове, светодиоди и др. индикатори.
Електрическата мрежа
Мрежовите блокове на апаратурите не са еднотипни. Част от тях са с мрежови трансформатори, други са с автотрансформатори, а трети са безтрасформаторни. При част от апаратурата корпусите може да са свързани с масата, с нулата или да са заземени. Дори между захранващите блокове за персоналните компютри, които са силно унифицирани, има големи разлики по отношение на електрическото и механично оформление, което трябва да се взема предвид.
Факторът на мощността е важен за безпроблемната експлоатация на електрическата мрежа и затова трябва да се контролира, както на ниво отделна машина или апарат, така и на ниво инсталация и на входа на сградата или предприятието. Неспазването на изискванията обикновено води най-малкото до икономически санкции за фирмата.
Заземяването и зануляването на апаратурите са проблем, който трябва да намери правилното решение на ниво помещение и за цялата сграда. По въпроса има нормативни документи, които трябва да се приложат. Заземяването и зануляването на апаратурата трябва да са в изправност за нормалната работа на машините и апаратите.
Мрежовите филтри са скъпи и затова се поставят само в краен случай. За много устройствта те са задължителни и не бива да се пести от тях, защото тяхната липса може да доведе до появата на смущения и нестабилно поведение на апаратурата, което не винаги се свързва с липсата на мрежови филтри или с поведението на захранващата мрежа. Тези проблеми се проследяват трудно, защото мрежовите анализатори са скъпи и не се използват масово. Нещата се усложняват още повече, защото все по-голяма част от оборудването използва импулсни захранващи блокове, генериращи широкоспектърни смущения.
Охлаждане, отопление и вентилация
Охлаждащите отвори на апаратурата трябва да са чисти, открити и ориентирани по подходящ начин. Понякога между стените на помещението и апаратурата, или между апаратурата и прозорците, трябва да има определено разстояние. Някои електрически машини и апарати се разполагат в рядко посещавани помещения, тъй като на практика не изискват поддръжка в продължение на много месеци. В такъв случай в помещениято не бива да проникват гризачи, насекоми, да се образуват плесени и други биологични агресори. Ако бъдат открити такива, те трябва да се елиминират, защото може да предизвикат повреди.
Добра практика е в помещенията да има измерители на температура, влажност и атмосферно налягане, за да се знае при кави условия се експлоатират апаратурите и инсталациите.
Ако инсталацията или апаратурата има дневник за описване на поддръжката, той трябва да се поддържа според предписанията.
Включването и изключването
Включването, изключването и преместването на електрическите машини и апарати трябва да става според предписанията. Някои от тях може да изискват специални подложки, стойки, постаменти или определено положение в пространството, за да работят нормално и безшумно.
Често пъти към конфигурацията на вече закупената и инсталирана апаратура се додавят нови кабели, апарати или периферни устройства. Лесно е да се каже, че това трябва да става само със сертифицирани устройства, за които е указано в документацията, че са съвместими, но не винаги е лесно да се направи. Освен това, за разширението на инсталираната система трябва да се използват само проверени устройства с гаранция и то така, че да не се наруши гаранцията на основната апаратура, ако има такава. Понякога обаче инсталацията се модифицира с разработени в предприятието възли и апаратури, което може да доведе до несъвместимости.
Често пъти производителите публикуват обновяван списък на тестваните устройства, които са съвместими или препоръчвани за разширение. Има обаче и практика техническата документация на по-старите изделия да се изважда от обращение и не е лесно да се определи какво да се използва и какво не за модернизация. Понякога в документацията има интернет линкове, които са били деактивирани и е необходим директен контакт с производителя, за да се поиска техническа консултация.
Всички уреди и инсталации, които отделят топлина, като например печки, радиатори, тръби за отоплителната инсталация, мощни усилватели, радиопредаватели, термостати, хладилни инсталации и др., трябва да са на безопасно разстояние от апаратите чувствителни към топлината.
Много от апаратурите имат вентилатори, които с течение на времето понижават скоростта си на въртене, замърсяват се и намаляват ефективността на охлаждането. Ето защо те трябва да се проверяват, почистват, лагерите им трябва да се почистват, смазват или да се подменят. Понякога трябва да се подменят и самите вентилатори. Ако се подменят вентилаторите трябва да се обърне внимание и на посоката на въртене. В част от апаратурите има по няколко вентилатора, които се въртят в различни посоки с цел да се осигури необходимото охлаждане. Ето защо посоката на въртене трябва да се отбележи преди подмяната и да се спази след ремонта.
Голяма част от апаратурите имат високоволтови източници на напрежение и кондензатори с голям капацитет. Това изисква най-малко две предпазни мерки. Първата е, че ако апаратурата се разглобява трябва да се разредят кондензаторите за високо напрежение, за да се избегнат токови уреди. Втората, е че между последователните включвания и изключвания трябва да има определено време, за да се изтриват съдържанието на паметите и схемите за начално установяване, за да сработят правилно. Ако това не се направи ембедед системите в апаратурата или инсталацията може да не стартират правилно. 22/04/2014 |