Щориестетика и ефективност в едноЩорите са неизменен елемент на сградата както в жилищните, така и в обществените и индустриални сгради. Все по-често щорите се залагат още в процеса на проектиране като архитектурен акцент, който структурира фасадите и едновременно с това им придава характерно излъчване. Така те се превръщат в изразителен елемент на архитектурния език, наред с чисто утилитарните си качества.
В настоящата статия ще разгледаме най-популярните видове на сегментния пазар в България, за да подчертаем предимствата и подходящите приложения на всеки от тях.
Още в древността, живеещите в пустините преграждали отворите на къщите си с мокри парчета плат, за да охладят помещенията и да ги защитят от горещия въздух. За да се предпазят от слънцето, египтяните преплитали тръстика и я обливали със студена вода, а в Китай използвали за целта бамбукови пръчки. Персийците също били смятани за майстори на слънцезащитните приспособления.
Именно от тях венецианските търговци донасят в Европа познанието за направата на „щори” – дървени летви, широки около 5 см, окачени на платнени ленти. Към края на 18-ти век, щорите са толкова широко разпространени, че дори присъстват на много от картините, изобразяващи подписването на американската Декларация за независимост (1776). Най-големият бум на разпространение настъпва след индустриалната революция и построяването на серия от небостъргачи в Чикаго и Ню йорк в началото 20-ти век – от там нататък щорите се превръщат в елемент на интериора на всеки вид сгради.
Когато говорим за видове щори, ги разделяме според страната на приложение спрямо дограмата на външни и вътрешни.
Интериорни щори
Вътрешните щори са с най-дълги традиции и поради това – с най-голямо разнообразие от видове. Предлага се изключително голям избор на форми, материали и десени, както и на способи за отваряне и прибиране на щорите. При избор на щори, определянето на характеристиките им зависи от два фактора.
На първо място, важно е каква степен на слънцезащита и затъмнение се търси. Например, в много от работните и търговски помещения не е необходимо пълно затъмняване и се предпочитат ажурни материи, които се и поддържат по-лесно.
От друга страна, в жилищни помещения, като спални или хотелски стаи, е наложително да се осигури възможност за пълно затъмняване и се подбират по-плътни материали, обикновено с разгъване по хоризонталната ос на прозореца.
Вторият фактор е какъв е търсеният естетически и психологически ефект върху хората, ползващи помещенията. Ако се върнем към споменатите примери, в офис помещенията се търси формалност на архитектурния език и се предпочитат по-универсални щори като вертикалните или хоризонтални решения, изпълнени от алуминий или друг синтетичен материал.
За разлика от тях, при жилищния интериор са подходящи декоративни форми и материали, които да създадат усещане за топлота – дървени хоризонтални щори, Римски щори, декоративни щори тип Японски пана.
Ето защо, преди да се подберат щорите, трябва да се изяснят проблемите, които се решават с тях, както и търсеният визуален ефект.
Венециански (хоризонтални) щори
Те са сред най-популярните видове и до днес. Те са съставени от хоризонтални ламели, обикновено от алуминий, но често и от дърво или синтетични материали. Ламелите са окачени на вертикален механизъм за повдигане и завъртане до 180°. Стандартно, ламелите са широки 16, 25, 35 или 50mm. Основното предимство на този вид щори е универсалността им за всеки тип дограма и помещения – подходящи са за обществени заведения, индустриални сгради, офиси и частни домове. Венецианските щори придават на пространствата лекота и структура, поради което се използват не само за предпазване от слънчевите лъчи, но и като преграден елемент в интериора. Изпълнението от дърво е особено подходящо при жилищни помещения и обществени пространства, в които се търси мекота и уют - ресторанти, кафенета, хотелски фоайета. Металните щори, напротив, са подходящи при по-формалния език на административните и индустриални сгради, което е обосновано и от по-лесната им поддръжка.
Щорите се монтират върху дограмата или на стената над нея. По-рядко практикувано е монтирането вътре в стъклопакета, при което не се изисква почистване и допълнителна поддръжка. Хоризонталните ламели осигуряват плавно регулиране на светлината, особено подходящо за защита от палещите залези и ниското южно слънце през лятото, затова са подходящ избор за западните и южни фасади.
Важно предимство на Венецианските щори е, че позволяват помещенията да се затъмнят без да се губи възможността за свободен поглед навън. Заедно с това, те предоставят и контрол на видимостта отвън навътре, осигурявайки необходимото уединение. Не без значение е лесната поддръжка и дълговечността на щорите, както и сравненително по-ниската им цена.
Вертикалните щори
Считат се за практичен компромис между завеса и щора, позволявайки както движение по хоризонталната ос на прозорците, така и завъртане на широките 89 или 127mm ламели около остта си. Вертикалните щори, също като хоризонталните, намират широко приложение, но поради формалния си вид се използват най-вече при обществени помещения и офиси.
Докато при хоризонталните щори има известни ограничения за дължината на ламелите, вертикалните щори покриват широки и високи витрини, затова често се предпочитат в административни пространства с голяма светла височина. Материалът на ламелите варира от текстил и синтетика до PVC и алуминий в разнообразни цветове, и се подбира според предназначението и дизайна на помещението. Именно поради широката употреба в офис пространства, най-често се избират полу-проницаеми материали - текстил, синтетика - които да пропускат светлина дори и в изцяло затворено състояние.
Благодарение на по-голямата ширина на ламелите, пропускливостта на светлината и възможността за затъмнение без да се губи гледката навън, вертикалните щори запазват усещането за простор на помещенията.
За разлика от много други видове щори, те позволяват затъмняването на конкретна част от пространството, прибирайки се настрани. Обособяването на светли и тъмни кътове е особено полезно при помещения с големи междуосови разстояния, като издължени офиси или дневни. Страната, на която се отварят щорите, се избира предварително според разпределението на помещението – може да бъде вляво, вдясно или централно – в последния случай двете половини се срещат в центъра на прозоречния отвор.
Щорите тип Японска стена
Тези щори са вдъхновени от традиционните японски панели Шоджи, които представляват оризова хартия, опъната върху бамбукова или ратанова рамка. Окачените панели се използвали за защита на помещенията от лъчите на слънцето, но често и за разделяне на дома на отделни пространства. Изрисуваните панели се използвали като декори на традиционната чаена церемония и на различни театрални представления – в тези тържествени случаи броят им обикновено надхвърлял осем, за да се осигури разнообразие в сценографията.
Днешните щори Японска стена са донякъде подобни на вертикалните щори – представляват окачени на релси вертикални пана, най-често от полу-прозрачен материал. Ширината и броят на паната зависят от разстоянието, което трябва да покрият. За да стоят опънати и в линия с корниза, в долния им край се разполагат улеи с дървени или метални летви. Също както и вертикалните щори, панелите са подходящи при дълги и високи остъклявания, позволявайки частично затъмняване на помещенията. Често се използват и като мобилна преграда в интериора, наподобявайки подвижните стенни пана, но поради лекотата си се придвижват много по-лесно от тях. Японската стена е отличен вариант за създаване на уединение, като се запази осветеността на помещенията, и поради това е предпочитан избор за разделяне на жилищни помещения или хотелски стаи.
Рулонни щори
Набират популярност не само като интериорни, но и като екстериорни щори, печелейки симпатии с изчистената си универсална естетика. В зависимост от приложението им се избира подходящ материал – текстил, синтетика, PVC. Все по-предпочитани са щорите от естествени материали като импрегнирана хартия или бамбук, които разсейват светлината, но оставят помещенията светли.
Щорите-руло представляват лента от материал, навит на вал и според механизма на развиване се разделят на два вида – с водач и без водач. Първият вид се прилага при алуминиеви и PVC дограми, както и при капандури. Негово предимство е възможността за монтаж на наклонен прозорец, както за монтаж на крилото на прозореца. При отваряне и затваряне, движението на щората се ръководи плътно по стъклото, оставяйки дограмата видима. Моделите без водачи имат универсално приложение, като се отварят свободно и могат да покрият по-голяма площ от прозореца, включително дограмата. Те се монтират по-лесно, тъй като не изискват допълнителни към механизма на рулото устройства. Възможно е монтирането на свързана система от рулонни щори, които се повдигат и спускат едновременно. Този вариант улеснява контрола при обществени помещения като офиси или магазини.
Римските щори
Представляват рулонен материал с разположени през равно разстояние летвички или друг твърд елемент, така че при прибиране материалът се нагъва на равномерни хоризонтални гънки. При класическите Римски щори набирането се получава само в долната част, натрупвайки диплите една върху друга, докато при т.нар. френски щори механизмът позволява гънките да се образуват по цялата дължина на щората, придавайки й силно театрален характер. Това е причината френските щори да се предпочитат за декориране на обществени пространства, придавйки им тържественост и кокетство. Подобни на Римските са и Австрийските щори, при които повдигането се осъществява също както при Римските - само в долната част. При тях вместо твърди хоризонтални елементи са пришити вертикални ленти, които при повдигане на щората повдигат материала и го надиплят.
Римските щори могат да се монтират както над прозорците, така и върху дограмата, позволявайки по-лесно отваряне на крилата. Най-удобно е приложението им за неотваряеми части, тъй като тогава покриват дограмата, като подобряват естетиката на помещенията и осигуряват ежедневен „декор”. Предлагат се и варианти с двоен механизъм, контролиращ два вида плат – ажурен и плътен, които осигуряват денонощно уединение.
Щорите-плисе
Сравнително нов за българския пазар продукт. Изработени са от нагънат текстил или синтетика, като добавянето на сребърна промазка повишава светло- и топлоизолационните им качества. Стандартните широчини на плисетата са 16, 20, 25 и 50mm – подобни на стандартите за хоризонтални ламели. Материалът се подбира според предназначението на щорите – прозрачен и лек за декоративните щори до плътен и тежък, когато се търси по-голямо затъмнение на помещенията. Най-приятно въздействие в интериора имат материи, които са достатъчно прозрачни за да пропуснат мека светлина, но и достатъчно плътни за да създадат изразителната светлосянка на плисетата. Възможна е и комбинирана система от два вида материя - за леко и пълно затъмняване.
Щорите могат да са с посока на прибиране отдолу нагоре или в обратната посока. Предлагат се модели и с двойно събиране, при които е възможно горната част на щората да се сваля и долната да се вдига, при което щората се движи свободно по страничните релси.
Основното предимство на плисираните щори е приложението им при прозорци с нестандартна форма – при арки и сегменти от кръг, триъгълни прозорци и т.н. Възможно е и монтирането под ъгъл до 90°, което ги прави подходящи за капандури на скатни покриви. Щорите се полагат на повърхността на таван, стена или върху дограмата в зависимост от естетическите и утилитарни изисквания в помещенията – отваряемост на прозорците, желание за изтъкване или скриване на дограмата. Плисетата имат силно пластично въздействие, затова при прозорци с правилна форма е подходящо дограмата да се остави видима, балансирайки нагънатата материя с правите си контури.
Дует щорите
Подобни са на плисираните, но имат въздушни джобове със сечение на пчелна пита по цялата си широчина. Благодарение на тях, този вид щори осигурява сравнително по-добър контрол върху уединението и пропусканата светлина. По-добри са и топлотехническите им характеристики. Аналогично на плисираните щори, дует щорите са подходящи за прозорци с неправилна форма и могат да се монтират под наклон. При прибирането си, пчелните пити се превръщат в хоризонтални равнини подобно на хармоника и така намаляват дължината на щората
Щори за екстериора
Съвременните тенденции в слънцезащитата водят към преминаване от вътрешни към външни щори, особено при обществените, административни и индустриални сгради. Външните щори са дълговечни и лесни за поддръжка, подобряват комфорта на обитаване, спестяват разходи за отопление и електричество, и по този начин щадят околната среда.
В България, този вид щори прохожда в началото на 90-те по-скоро като физическа защита на единични жилищни и офис помещения. Днес външните щори се налагат все повече като единен планиран акцент, осигурявайки не само защита от слънчевите лъчи, но и специфичен архитектурен облик. За близка разновидност могат да се смятат капаците за прозорци, тъй като статично окачените във фасадата архитектурни щори се доближават по концепция до капаците с мобилни ламели, като границите в типологиите на практика се размиват.
Външни ролетни щори
Те са най-честият избор когато се търси практично и дълготрайно решение, което да осигури и безопасността на помещенията. Те представляват свързани една за друга PVC или алуминиеви пластини по фирмен детайл, които се плъзгат по странични релси и се прибират в кутия или фасаден джоб. Добре е разположението на щорите да се заложи още при проектирането, за да се избегнат кутиите по фасадата. Панелите на щорите са пълни с пенополиуретан, който спомага за топло- и шумоизолационните им качества.
В топлотехническо отношение ролетните щори създават изолационен слой. През лятото слънчевите лъчи не достигат до повърхността на стъклото и вътрешността на помещенията, оставяйки ги приятно хладни. През зимата PVC повърхността спира радиационното излъчване на топлината от интериора, спомагайки за запазването й. Важна изолационна роля играе и въздушният джоб между щората и стъклопакета на прозореца.
Освен за защита на жилищни помещения, ролетните щори и решетки намират широко приложение за предпазване на входовете и витрините на търговските и индустриални обекти.
Фасадните рулонни щори
Предпазват ефективно от слънчевите лъчи и въздействат естетически с площта си. Често те се залагат още в процеса на проектиране като цялостен фасаден акцент. Изпълняват се в богат избор от цветове от устойчиви на климатичните условия материали като PVC. Монтират се върху прахово боядисани алуминиеви държачи на желаното отстояние от фасадата. Най-удачното решение за задвижването на щорите е централизираното управление, което позволява едновременното им спускане и вдигане, както и отделен контрол на всяка от тях.
Външните хоризонтални щори
Изпълняват се от алуминиеви ламели, водени на странични шини или свързани с корди за управление. Те комбинират най-доброто от хоризонталните и ролетните щори, осигурявайки слънцезащита, но и добра видимост. При фасадните щори се предпочитат по-големи широчини на ламелите за подобряване на устойчивостта им на климатичните условия – най-често те са кратни на 10mm и между 60 и 90mm. При големи обекти, управлението е улеснено чрез централизирана система за управление, като оптималният вариант е отварянето на щорите и наклонът на ламелите да се контролира от система датчици за слънце, вятър и температура. И при този вид щори ламелите се предлагат в голямо разнообразие от цветове, като държащата конструкция се боядисва в подходящ цвят. 22/04/2014 |