СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XI, брой 3, 2014

Безопасна експлоатация на електроапаратурата

Инсталациите и апаратурите са чувствителни на удари, вибрации, сътресения и други механични въздействия, които трява да са в нормите. Модерните инсталации и апаратури са скъпи и затова трябва да се застраховат, като се обърне внимание на клаузите в съответните документи.

В тази статията ще разгледаме съображенията, свързани с безопасното включване и изключване на електроапаратурата. Ще се спрем на поведението при аварии, наводнения и бедствия.

Компонентите и апаратурите се получават в меки или трърди опаковки, които понякога са многослойни и имат запълващи обема вещества или вещества, поглъщащи влагата. Работата с тях изисква определени умения и затова ще ги споменем и тях. Преместването на апаратурите и машините може да налага използването на специални поставки и колички. И не на последно място, в сградата, до инсталациите, до машините и съоръженията и на апаратурите има голямо количество символи и надписи, на които трябва да се обърне необходимото внимание, за да се избeгнат инциденти. Част от оборудването може да изисква и специализирани кътове за разполагането му.

Гръмотевичните бури, и изобщо атмосферното електричество е опасно за много апаратури, електрически и комуникационни инсталации. Освен автоматичните предпазители и изключватели е възможно да се наложи ръчното изключване на определени апаратури, независимо от това дали са на основно, буферно или резервно буферно захранване. Това е особено важно, ако към апаратурата има включени антени или други инсталации, които излизат извън габаритите на сградата. Такъв е случаят със сигнално-охранителната техника, с пожаро-известителните системи, с някои комуникационни системи и др.

Когато има съобщения за магнитни бури или за други природни явления, които може да се отразяват неблагоприятно на електрическите и електронните съоръжения, трябва да се вземат необходимите и достатъчни предпазни мерки. Обикновено за такива явления има няколко дневни предупреждения, но точното им проявление и последиците от него не винаги може да се прогнозират в детайли.

Особени важни са точките, през които кабелите излизат или преминават през корпусите на апаратурите, стените на мебелите, временните прегради и изобщо навсякъде, където изолацията може да се повреди. След всяко преместване или промяна в конфигурацията тези точки трябва да се проверяват.

Кабелите не трябва да се полагат безразборно, напр. на пода в безразборно оплетени купчини, а трябва да се поставят в специални кабели, групирани по подходящ признак.

Ако апаратурата не се използва дълго време, трябва да се изключи, всички акумулатори и батерии трябва да се приведат в указаното състояние и изобщо да се изпълни инструкцията за пълна или частична консервация или дезактивиране на апаратурата или инсталацията.

Аварии и бедствия
В случаи, когато с апаратурата или инсталацията има произшествия, като например след кондензация на течности върху нея, наводнение, излагане на дъжд, замръзване, след пожар, изпускане при пренасяне, събаряне от стойка, транспортна катастрофа, разливане на течности, използвани в офиса и предприятието, отктриване на мухъл или плесен, усещане на странен мирис, забелязване на дим и др., апаратурата или инсталацията трябва да се изключват и да се извиква упълномощен персонал, който да разреши проблема.

Напитките, изполвани в офисите като кафе, чай, безалкохолни или нискоаколохолни напитки, са по принцип химически агресивни и попадането им на неизолирани контакти или в електронната апарататура има отрицателни въздействия. Ето защо остатъците от тях трябва да се отсранят по определената процедура.

Удари, вибрации, сътресения
Повечето апаратури са чувствителни към удари и вибрации. В техническите им характеристики са указани стандартите, на които отговарят, а понякога има и допълнителни данни, като описание на особености за приложението им. Обикновено ако се установи, че апаратурата е повредена в резултат на удари, вибрации, сътресения или изпускане, то гаранцията отпада и ремонтът, ако е възможен, е за сметка на потребителя.

Електрическите и електронни апаратури, и най-вече тези с повишена мощност, са източници на вибрации от инфразвуковия, звуковия и ултразвуковия диапазон, които не винаги са посочени в техническите данни. Понякога вибрациите се появяват след определен период на работа или само в определен работен режим. Така че, ако от време на време не се чувствате удобно в офиса или забележите промени в настроението на работещите около вас, е добре да проверите дали не е заработила някоя машина или инсталация. Проблемите може да идват и от съвсем прости устройства, като например мощните вентилатори, монтирани на разстояние един или няколко етажа от вашия офис.

Консумативи и допълнения
При закупуване на апаратура трябва да се обърне вниманиe на състава на основния комплект за закупената апаратура и на предлаганите допълнения (accessories). Понякога част от тези допълнения са необходоми за успешната експлоатация и имат значителна цена, която може да е съизмерима с цената на основния апарат.

Консумативите може да са химически агресивни, пожароопасни, взривоопасни, отровни, канцерогенни и т.н. В повечето случаи консумативите изискват специални помещения за съхраненение, определни начини на транспортиране, обучение, опит и сертификация на персонала и т.н.

Статичното електричество
Все по-голяма част от съвременните офиси имат изкуствени материи за подови настилки, за покрития на стените и на работните бюра. За съжаление повечето покрития са доста добри изолатори и водят до натрупване на статично електричество. По дрехите и обувките на служителите може да се натрупват до заряди, пораждащи 3-4kV, без служителите да усещат това. Разбира се, става дума за малки заряди от човешка гледна точка, които могат да съществуват само върху материали с достатъчно високо повърхностно съпротивление. Тези заряди са опасни за много от маломощните електронни документи. Нещата стават още по-сериозни, като се вземе предвид, че служител, който се движи в сухо време по изкуствена подова настилка, може да натрупа по дрехите си заряди от 15 и повече киловолта. Почти всички дрехи съдържат малък процент от изкуствени материи. Ето защо може да се счита, че статичното електричество е неразделна част от съвременното облекло.

Статичното електричестово е познат проблем на всички служители, но също така изглежда масово пренебрегван при работа с електронни апаратури и инсталации. Една от причините е, че повредите, предизвикани от статично електричество, рядко се проявяват незабавно. Снимки с електронни микроскопи показват, че електрическите заряди причиняват малки, но трайни повреди върху интегралните схеми. Тези повреди в началото водят до незначителни промени в параметрите на компонентите и на апаратурата като цяло. Проблемът е, че с течение на времето повредите под влияние на протичащите токове и отделяните мощности вътре в кристала на електронния компонент започват да стават все по-сериозни и могат да доведат до частични или постоянни откази на апаратура. Понякога дефектите се проявяват само при определено захранващо напрежение или околна температура и това ги прави още по-трудни за откриване.

Моментът на повредата, предизвикана от статично електричество, нейният размер и точните последици не може да се предвидят и затова трябва да се вземат предпазни мерки, които са описани в специализираната апаратура.

Има фирми, предлагащи широк набор от антистатични дрехи, столове, покривала за работни повърхности, средства за заземяване на персонала и т.н. Тези средства не се познават добре, повечето помещения нямат подходяща инсталация, към която да се разреждат натрупаните заряди. Както вече стана дума, изглежда основната причина, е че повредата на апаратурата рядко следва незабавно попадането на заряда. В някои фирми има специални указания за дрехите и обувките (dress code), но това е по-скоро рядкост.

Опаковките и кутиите
Отношението към опаковките е важно за сигурността на инсталациите и апаратурите. В идеалния случай определени опаковки трябва да се запазват до края на гаранционния период или дори след това, за да може демонтираната апаратурата, или контейнерите с изразходваните консумативи, да се върнат на производителя или да се изпратят на местата за рециклиране.

По принцип, консумативите, компонентите и апаратурите не бива да се разопаковат, ако се получат в повредена опаковка. В такъв случай трябва да се информира доставчика.

Част от апаратурите и съоръженията трябва да се закупуват със специални поставки за работа и колички за преместване. Тези две помощни съоръжения не винаги влизат в основния комплект, с който се закупува апаратурата. Ако обаче при рекламация се окаже, че те не са използвани, има реална опасност рекламацията да не се уважи.

Специализирани кътове
В много сгради има специализирани кътове като например противопожарни табла, подвижни аптечни пунктове, кътове за сортирани отпадъци и др. На тях трябва да има табла с инструкции, които са чисти, видими, удобни за четене, разбираеми и лесни за приложение.

Тези специлизирани кътове подлежат на регулярни проверки, обновявания и за тях трябва да има отговорен персонал, чийто списък с описания на начина на контакт се окачва на подходящо място в къта.