СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XI, брой 3, 2014

Стъклото в интериора

Стъклото в интериора

Днес, когато става въпрос за интериорен дизайн, едва ли има зона, която не може да се усъвършенства с използване на стъкло. Дизайнерите вече го прилагат за преградни стени, стълби, подове, врати и мебели. Предлагат се множество нови стъклени продукти, както и иновативни техники за обработка и декориране. Може да се каже, че производството на стъкло и стъклени изделия отвори широко врати към този важен пазарен сегмент.

Продължаващата тенденция към по-голяма прозрачност при проектиране на фасади се прехвърли и в дизайна на вътрешните пространства на търговски, обществени, частни и бизнес сгради. Стъклото е строителен материал, който отговаря перфектно на тези предизвикателства и освен това може да изпълни редица други функции. Стъклото създава облян в светлина, модерен дизайн, който може да се индивидуализира по различни начини – с промяна в степента на прозрачност, тониране и повърхностната обработка, с използване на множество форми, включително и огъване. Разнообразието от възможни конфигурации при материала позволява той да има различни приложения – за стъклени тавани, стени и подове, части от мебели, цели мебели и други елементи от интериора.

Засилване на позициите на стъклото в интериора
Множеството гореспоменати предимства на стъклото, както и новите, креативни идеи, идващи от стъкларската промишленост, са важни градивни компоненти за нарастващата популярност на изделията от стъкло в интериорния дизайн. През последните години почти всички производители и доставчици на пазара разшириха продуктовото си портфолио, за да включат различни варианти за прилагане на стъклото в интериора и да обогатят ефектите от това. Все повече дизайнери разчитат на стъклото, за да създадат изискана атмосфера в сградите. Материалът се използва за стълбища, револвиращи и плъзгащи се врати, огледала, тавани, подове, декоративни панели, парапети и душ-кабини. В офис сгради рецепции и входни фоайета, изработени от стъкло, са синоним на модерна обстановка. В офиси и заседателни зали със стъклени стени се подчертава отворен и прозрачен работен климат, който е много функционален.

Основен принос за положителното развитие на стъклото в интериора имат и производителите и доставчиците на аксесоари и фитинги за стъклени изделия. Техните продуктови гами също имат иновационен характер. Обковът вече не е само закрепващ елемент. Фитингите сега са станали елементи от дизайна. Идеално съобразени с изискванията на стъклените конструкции, най-съвременните решения за монтаж не само осигуряват правилно позициониране и лесна и безопасна експлоатация, но също така добавят значителна естетическа стойност към общата картина чрез модерния си дизайн и висококачествените си повърхности.

Нови технологии за обработка на интериорно стъкло
Засилената тенденцията към стъклото в интериорния дизайн се насърчава и от творчески разработки на нови технологии за обработка като дигитален печат и ламиниране. Те създават още по-богата продуктова гама с огромен обхват от приложения. Дигиталният печат отвори нови възможности за дизайн на стъклото. Вариантите за отпечатване на изображения върху стъкло са неограничени – от прости графични структури до снимки с най-високо качество. Такива стъкла могат да се изготвят за индивидуални проекти по зададени от клиентите параметри: размери и вид на стъклото, цветове и избор на изображение. Стъклото с дигитален печат е сред най-модерните алтернативи на традиционните преградни стени, витрините, вратите за гардероби и плоскостите за гръб на кухни. Сред най-новите решения са и така наречените стъкла-картини, заместващи класическите картини с дигитални изображения върху стъкло.

Водещи производители на стъкло вече представиха и нова технология на ламиниране на стъкла – внасяне на вложки от различни материали между два или повече слоя стъкло. Вложките могат да са от естествен камък, дървесен фурнир, текстил, метална мрежа и органични материи. Тази технология също може да използва дигитален печат върху фолио, което след отпечатване на желаното изображение се ламинира. Получените по този начин многослойни стъклени продукти съчетават индивидуален дизайн с устойчивост на счупване и безопасност. Ламинираното стъкло защитава трайно вмъкнатия материал и не създава риск от счупване. Използва се предимно за подови и стълбищни настилки. Към ефектите на вложката могат да се допълнят и светлинни ефекти от подходящи осветителни тела, като LED технологиите са най-търсени напоследък за такова приложение.

В допълнение към последните технологии за обработка на стъкло, класическите процеси на пясъкоструене, механично и лазерно гравиране, огъване и рисуване върху стъкло продължават да създават многобройни възможности за реализиране на сложни и модерни дизайнерски решения от обикновено стъкло.

Без ограничения за дизайнерски решения
В интериора стъклото е на върха на своята популярност през последните 10 години. С многоликите си образи, обогатявани от новите технологии на обработка, то е истинско откритие за интериорните дизайнери. Стъклото пропуска и пречупва светлинните потоци и прави помещенията по-светли, по-широки и изпълнени с енергия. То е идеално за проектиране на малки помещения, които искаме да изглеждат по-големи. Внася лекота в атмосферата на големите офисни помещения. С елементи от стъкло се създават различни акценти в интериора. Главно предимство на стъклото в използването му за вътрешно оформление е че пропуска светлината, за разлика от повечето други материали. Именно затова то позволява постигане на различни оптични и визуални ефекти, но от тук идва и недостатъка да показва всичко. Наред с всички предимства на стъклото в интериора специалистите отбелязват, че прозрачността му може да доведе до неудобство, свързано с нарушаване на личното пространство. Този недостатък може да се избегне като се използват стъкла с дигитален печат, матирани, ламинирани с непрозрачна вложка или тонирани.

Стъклото прави пространството не само луксозно, но и практично. То е надеждно и осигурява добра топло- и звукоизолация. Може да разделя големи пространства на зони, но при това не създава граници както непрозрачните материали. То не спира погледа и помещението изглежда просторно, светло и изпълнено с въздух. Използването на стъкло в интериора няма ограничения: можете да създадете разнообразие от елегантни и практични елементи. Освен това е възможно да се създадат продукти, които комбинират стъкло с други материали като дърво, метал или кожа. Ако искате да прекъснете затворените форми в сградата и визуално да ги разширите, стъклото е най-подходящият избор. Стъклени прегради в интериора днес се използват все по-често. Те могат да са стационарни и плъзгащи се. Със стъклени стени в интериора могат да се създават отделни площи за различни дейности. Те са трайни, надеждни и в допълнение перфектно пропускат естествената и изкуствена светлина, само леко намаляват интензитета й, така че са и енергийно ефективни. Конструкциите от стъкло заемат малко място и не “изяждат“ жизненото пространство. Пространствата с тях изглеждат без граници.

Днес изцяло стъклените врати са сериозна конкуренция на традиционните врати. Най-вероятно това се обяснява с факта, че когато се използват, премахват традиционния вид и придават модерно, стилно и раздвижено излъчване на пространствата. Специално за врати се използва закалено стъкло с дебелина 8,10 и 12mm. Изцяло стъклени врати могат да достигнат височина над 2.5m и ширина над 1m. Те могат да са на панти или плъзгащи се, могат да са и с автоматично задвижване. Приложими са за всякакъв тип и размер помещения. Много често се използват в магазини, заведения, хотели, бизнес и обществени сгради.

Фитингите тук играят много важна роля. Те трябва да издържат цялата тежест на вратата, да позволяват лесна експлоатация и в същото време да не нарушават естетиката. Затова се предлагат фитинги от различни метали и с различни покрития и цветове. Възможно е дори оцветяване по RAL, ако интериорният замисъл изисква това. Съчетаването на стъклените врати с метални елементи за монтаж и дръжки придава още по-елегантен, изискан и съвременен вид на обстановката.

Стъклените подове са сравнително нова тенденция в подхода към оформление на под. Те са украшение за всеки интериор. За производство на стъклени елементи за подови повърхности се използват прозрачни, тонирани или покрити със специални състави стъкла. Подовото стъкло се произвежда като се подлага на триплексна технология – нагрява се до високи температури (от +135 до +145оС) при високо налягане 12-14 бара, при която се създава многослойна структура с голяма здравина и прозрачност, устойчива на статични и динамични натоварвания. Дебелината на стъклото е около 20-40 mm, монтира се върху специална носеща конструкция.

За да се избегне хлъзгане върху стъкления под, както и неговото изтъркване, се използва матиране с помощта на пясъкоструйна обработка на повърхността или с нанасяне на специални бои и лакове. Матирането намалява прозрачността на стъклото, но и добре разсейва светлината, особено от точкови източници, което създава по-мека светлина в интериора. С пясъкоструене могат да се нанесат графики и картини, които светят, ако пода се комбинира с осветление. Друго идейно решение е под прозрачния и осветен стъклен под да се създаде микроландшафт с трева, камъни или други природни елементи. Цветята ще внесат романтика, а черупки от морски животни ще ви потопят в морска тематика. Прозрачни стъклени подове днес могат да се видят в частни домове, модерни сгради в хай-тек стил, търговски центрове, концертни зали и нощни клубове. Те са ярко и ексцентрично допълнение към интериора.

Стъклените стълби са грациозни и леки конструкции, които се вписват идеално в интериора от различни стилове. Тези стълби изглежда много стилно в нощни клубове, барове, дискотеки, както и в модерни офис сгради, хотели и домове. Особено впечатляващ външен вид тези структури придават на местата, където има и други стъклени или метални елементи. Този дизайн, доминиран от стъкло и метал обикновено се намира в кината, офис сгради и магазини. Стъпалата на стъклените стълби, въпреки малките си размери, трябва да издържат на много високи натоварвания. Затова се използва стъкло, получено по технологията на многослойното слепяне. Вътрешна полимерна вложка гарантира пълна защита за хората и съоръженията, без рис от неприятни изненади и опасни ситуации. За предотвратяване на хлъзгане стъклото се обработва както при стъклените подове. Всички елементи на стъклените стълби трябва да са тествани преди монтаж и експлоатация. Стъклени парапети за стълби, ескалатори и тераси са също предпочитани заради лесните монтаж и поддръжка. Те се изработват предимно то ламинирано стъкло – трислойно закалено стъкло с 8-12mm дебелина, с междинен слепващ полимерен слой, който гарантира безопасност от нараняване при евентуално счупване.