Дървени екологични сградиДървесината е материал, който уважава околната среда. Предимствата й в строителството са много. Отличава се със здравина, среща се във всички географски ширини, с изключение на полярната и високопланинската област, възобновима е, създава уют и топлина във всяко помещение. Всичко това буди интерес и решихме да надникнем по-дълбоко под коратa.
Дървесината е основна съставна част от стъблата на дървесните растения – дървета, храсти, увивни и пълзящи растения, лиани. Състои се от целулозни влакна, свързани помежду си с лигнин. Дървесната тъкан се образува с цел поемане на натоварване и затова човек я използва и я превръща в здрав строителен материал.
Какво е усещането, когато в интериора сме заобиколени от дървен материал? Приятно и топло. В действителност, много проучвания и наблюдения са доказали, че дървесината създава сигурен и спокоен живот в хармония с природата, пред което не можем да останем безразлични в днешното напрегнато ежедневие. Освен тази субективна характеристика, дървото присъства в съвременната строителна действителност и поради редица обективни причини. Благодарение на способността си да поглъща и възстановява влажността на въздуха, дървеният материал създава здравословен вътрешен „климат”. Той няма свойството да акумулира или да отдава топлина, поради което бързо регулира промените в температурата и се счита за добър изолатор (12 пъти повече в сравнение с бетона). Дървото се „адаптира” лесно към топлината, благодарение на системи за проветряване, предпазване от слънцето чрез лакове, плочи, зидария и др.
Дървесината има добри изолационни стойности в сравнение с други материали. Лабораторни тестове, проведени в Канада, показват, че лека метална конструкция (рамка) намалява ефективното топлинно съпротивление (R) на стените, което води до увеличаване на енергийното потребление. От друга страна, конструкция от дървени летви осигурява висококачествена изолация и отговаря на всички енергийни изисквания, т.е. в дървените къщи, офиси, училища и други търговски или промишлени сгради потреблението на енергия за отопление има по-ниски стойности.
Дървесината е много лек материал – една дървена конструкция е 5 пъти по-лека в сравнение със зидарията. Освен това е много устойчив на вода. Това са предимства, които се използват при изграждане на основи в несигурни терени (напр., песъчливи терени). Дървото се характеризира и с дълготрайност. Доказателство за това са, например, дървените основи на парижката „Света Богородица” и конструкцията от колове в основите на Венеция.
Днес архитектите и проектантите се стремят към изграждането на все „по-зелени” и екологично съобразени и чисти офис сгради и жилища. Дървото заема естествено място в този процес чрез намаляване на използваната енергия и факта, че не вреди на околната среда. Важно качество на дървото е, че е възобновим ресурс.
В Канада, САЩ и редица северни страни производителите на дървени продукти и материали трябва да спазват горските закони и да сертифицират продукцията си, че произходът й е от възстановими гори, а био равновесието в естествените гори се поддържа и запазва. В резултат на тази политика в Канада 90% от естествените гори са се запазили още от времето на Христофор Колумб. Канада е и световен лидер в разработване и прилагане в други страни на програмата за сертификация.
Приложения в строителството
Дървесината се е използвала векове наред за различни цели. Една от главните употреби е като гориво. Дървесината е била важен строителен материал откакто хората са започнали да си строят подслони и остава с многобройни употреби и днес. Дървото е естествен материал и дървените конструкции са доказали, че имат дългогодишен и изпитан жизнен цикъл. Използва се като материал за изграждане на структурната конструкция на сгради (носещи и напречни греди, обшивки), както и като довършителен материал за изработване на мебели, подови настилки, лодки, кораби, инструменти, оръжия и др.
Дървесината може да заеме стилно място сред модерните строителни системи и архитектите, които го използват в своите проекти познават отлично възможностите за реализация. Добре се съчетава с бетонови основи, както и стоманени конструкции. Дървесината се вписва хармонично в естествения пейзаж, играе със светлината и слънцето. Дървеният материал позволява голяма свобода при създаването на всякакви форми и връзката интериор-екстериор е правопропорционална.
Поради редица качества, които притежава, дървеният материал намира приложение не само в строителството на жилища, но се оказва и добър избор за конструкции от всякакъв тип – библиотеки, спортни зали, хокейни игрища, офиси, търговски центрове и др.
Еко предимства
При оценка влиянието на даден продукт върху околната среда се взима под вниманието влиянието му върху качеството на въздуха, водите и почвата. За да е „екологичен”, продуктът трябва да има минимум отпадъци по време на строителния процес, нисък разход на енергия, вода, твърди отпадъци и химикали, както и минимално замърсяване по време на производствения процес. По принцип проектантите трудно могат да определят дали избраните материали причиняват замърсяване на въздуха, водите и почвата по време на тяхното извличане, добив, производство, транспортиране до обекта и монтаж или полагане. Затова напоследък в страни като Канада и САЩ се прави анализ на целия жизнен цикъл на даден материал, което позволява на архитекти и проектанти да сравнят показателите на различните материали и да направят оценка на влиянието върху околната среда не само по време на строителството, но за по-дълъг период. Създават се база данни и компютърни програми за жизнения цикъл на редица строителни материали и продукти, с чиято помощ лесно се определя влиянието на всеки един материал или продукт върху околната среда.
За да създадат еко-къщи и сгради, архитектите трябва да знаят, как влияе всеки един компонент от проекта (бетонови блокчета, тухли, дървени греди, пирони, гвоздеи, стъкло, бои, лакове) върху околната среда в дългосрочен план.
Тези бази данни, както и множество проучвания показват, че използването на дървесината в строителството води до: по-ниски емисии на вредни газове, които причиняват парников ефект, в сравнение със стоманата и бетона; по-малко замърсяване на въздуха в сравнение със стоманата и бетона; по-малко замърсяване на водите в сравнение със стоманата и бетона; по-малко количество тежки отпадъци в сравнение със стоманата и бетона.
Строителството се интересува все повече от дървения материал, поради многобройните предимства, които предлага за предпазване на околната среда и здравето. Един от важните показатели на дървесината е ниската енергоемкост, т.е. в сравнение с други материали, енергията (вътрешна и външна), която е необходима за добив, производство, транспорт и монтаж на дървесина и дървени продукти и материали е по-ниска не само по време на експлоатация, но през целия жизнен цикъл.
По време на производствения процес на дървесината е необходима много малко енергия – 4 пъти по-малко от бетона и 60 пъти по-малко от стоманата.
Дървесината участва активно в борбата с глобалното затопляне. Ето и обяснението: по време на растежа дървото абсорбира въглеродния диоксид (CO2) и по този начин предпазва атмосферата от разпространението на този газ, който от своя страна би предизвикал затопляне на въздуха, а от там опасност от климатични промени. Когато обаче дървесината се разгражда, абсорбираният газ се връща отново в атмосферата. Така че се възстановява балансът на CO2. Освен това дървесината, която се използва в строителството е от „зрели” дървета и съдържанието на въглероден диоксид в тях остава едно и също, на тяхно място се засаждат нови дървета, които отново абсорбират CO2. Дървесината съдържа 1 тон CO2 на м3. Следователно, докато другите строителни материали отделят CO2 по време на тяхното извличане или преработка, дървесината го абсорбира по време на растежа на дървото и отделя много малко по време на преработка. Това има положителен ефект за планетата.
Друг показател, който се взима предвид при оценка на влиянието на даден продукт или производствен процес върху околната среда, е отделянето на токсични химикали във въздуха, водите и почвите. Този показател е сравнително нисък при дървесината. Освен че се свежда до минимум външното замърсяване на въздуха, дървесината и дървените продукти, материали, настилки и всичко, което се използва в довършителните работи на интериора, създават чист и здравословен климат. Например, дървените подови настилки задържат малко прах и микроби в сравнение с други, а дървените материали за обшивки, фасади, греди и дъски се обработват със смоли и лепила, които не предизвикват алергии.
Освен това, отпадъците, свързани с преработването на дървото, се рециклират и влизат в производството на ламинати, MDF, HPL-панели за фасади и интериор, както и брикети за отопление 26/09/2014 |