СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XI, брой 6, 2014

Керамични плочки

традиции и новости

Керамични плочки

Разновидностите на керамични плочки за външни и вътрешни подови и стенни облицовки са едни от най-старите материали за довършителни работи и не само не излизат от мода, но постоянно завоюват нови позиции в заобикалящата ни среда. Продължавайки да бъдат традиционният начин за създаване на красиви, водоотблъскващи и устойчиви повърхности в бани, кухни и коридори, те постепенно навлязоха в дневни, спални, офиси, шоуруми и обществени сгради, благодарение на иновационни производствени технологии и дизайнерски решения, които обогатиха техническите и естетическите им възможности.

Облицовките с керамични плочки, като фаянс, теракота и гранитогрес, са едни от най-популярните, удобни и практични материали за довършителни работи. Благодарение на качества като пожаробезопасност, хигиеничност, трайност и разнообразен дизайн, в много случаи са незаменими финишни покрития. Те въобще не горят, запазват облицованите повърхности, а при нагряване не отделят вредни вещества. Лесно се поддържат чисти, не провеждат електричен ток и не променят цвета си под въздействие на слънчевите лъчи. Устойчиви са на различни химични вещества с изключение на някои киселини. Материалът, от който се изработват, е напълно екологичен – глина, кварцов пясък и други натурални съставки. Подлежат на рециклиране.

Ще разгледаме някои от най-разпространените видове керамични плочки, начините на получаването им, обуславящи техните характеристики и приложения, както и иновации, с които излизат от традиционния си облик.

Качеството преди всичко
Основните технологични процеси на получаване на керамични плочки са сухо пресоване (най-често с хидравлични преси) и екструдиране. Въз основа на тях и абсорбцията на вода, изразена в проценти, става класификацията на плочките и свързаните с тях стандарти и изисквания. Характеристики, определени от международни норми, посочват техническите параметри за подови и стенни керамични плочки. Стандартите за тези продукти съдържат техническите качества и изискваните стойности по показатели, които трябва да бъдат достигнати или надвишени, за да може продуктът да съответства на стандарта.

Основни характеристики, обхванати от тестовете за изпитване на керамични плочки, са: размери и качество на повърхността, абсорбция на вода, устойчивост на удар, повърхностна и дълбочинна абразивна устойчивост, топлинно разширяване, химическа устойчивост, разширяване от влага, мразоустойчивост, устойчивост на петна, термо-шок, освобождаване на олово и кадмий, малки цветови разлики и други.

БДС EN 14411:2013 е европейски стандарт, дефиниращ термините и определящ характеристиките за керамични плочки (произведени чрез екструзия и технология чрез сухо пресоване) от най-добро търговско качество, използвани за външна или вътрешна облицовка на подове и стени. Освен това, той дава нивата на изискванията за тези характеристики и препратки към методите за изпитване, които се прилагат като разпоредби за оценка на съответствието и маркировка. Качеството на плочките е ключово за успеха на проекта. Само ако отговарят на изискванията, плочките ще изпълнят техническите и естетическите си задачи. Чрез информацията от класификациите и стандартите можете да се ориентирате и за най-подходящ продукт за това, което сте замислили. Класификацията PEI например, показва устойчивост на глазираните плочки на абразивно износване и доколко даден продукт е подходящ за подово покритие и при какво натоварване. PEI0 е група, неподходяща за под, докато PEI5 е предназначена за най-натоварени от трафик подове на обществени места.

Бикотура (bicottura)
Това е пресована, двойно изпечена и глазирана керамична плочка, която се използва за стенни облицовки предимно на закрито. Външно се отличава с малка дебелина на изделието, червеникаво-кафяв основен цвят и ниско тегло. По време на производството изпичането се провежда на две степени – едната при формиране на основата, а другата при нанасяне на глазурата. Тялото на плочката се изработва от червена глина, която се пресова в специални форми и се изпича във високотемпературни пещи. Този продукт е с висока порьозност и показател на водопоглъщане 10%. Плочките бикотура не са така здрави като другите типове керамички плочки, което се свързва с малката им дебелина – 5-7мм. Емайлът на повърхността им обаче прави възможно създаване на модели за всеки дизайн и предпазва тялото на плочката от вода. Глазурата може да е матова и гланцова. Техниката бикотура се използва за продукти като майолика и котофорте. За постигане на релефни повърхности течна глазура може да се положи с валяци, покрити със специален материал, правещ желаните отпечатъци. Друг вариант е изработка на гипсови обемни орнаменти, които след полагане на плочката се покриват с емайл и се изпичат.

Монокотура (monocottura)
Както се подразбира от наименованието, тази техника прилага еднократно изпичане като глазурата се нанася върху предварително изсушеното тяло на плочката. В тази технология са въведени иновативни решения за нанасяне на глазурата (пясък, каолин, багрила) в прахообразна форма и пресоването й върху плочката. При производството на монокотура се използва предимно матов емайл, защото гланцовото покритие по време на изпичане отделя вещества, които причиняват дефекти и могат да развалят външния вид на продукта. Разликата с предходната група е че тези плочки освен за стени са подходящи и за под, а някои продукти са подходящи и за външно приложение. Това е така, защото са по-плътни и здрави, имат по-малка порьозност и ниска водопоглъщаемост (3%). Освен това емайлът им е устойчив на износване и на химични реагенти.

Друг случай на монокотура е монопороза. Този тип керамични плочки са произведени чрез пресоване и последващо еднократно и едновременно изпичане на тялото и емайла. Това е точно както при монокотура. Тук обаче някои съставки в сместа правят физичните свойства различни, а от там и сферата на приложение по-близка до бикотура. В производството на монопороза се използва глина с високо съдържание на карбонати и железни окиси (предимно фелдшпати). По време на изпичането те предизвикват образуване на множество пори в тялото на плочката, които водят до висока водна абсорбция (около 15%) и по малка здравина. Това налага основата да е около 12мм, а приложението – само в закрити помещения.

Гранитогрес
Това е неемайлирана керамична плочка, еднократно изпечена и съставена от светли видове глина, фелдшпати, каолин и кварц. Произвежда се подобно на монокотура. Сместа се разбърква, екструдира, суши и след това се изпича при висока температура, при което се образува монолитна плочка. Гранитогресът има много нисък показател на водопоглъщане – едва 0.05%, устойчивост на удар, на деформации, на абразиви и резки температурни промени. Тялото на плочката е плътно и здраво, което обяснява и устойчивостта на изтъркване при интензивен трафик. Ето защо гранитогресът е навлязъл широко в облицовките на подове, особено на обществени места. Практически няма ограничения в използването му за всевъзможни облицовки както вън, така и вътре.

Различните варианти на обработка дават различния в естетическия вид и някои технически качества. Матовият граниторгес е този, който не се обработва след изпичане. Той има напълно естествен вид. Изделието може да се полира, което увеличава естетическите му качества, но намалява здравината му. При полирането се изрязва горната повърхност на необработените плочки и след това се изсветлява, така изглежда блестяща. Непосредствено след полиране на повърхността се нанася импрегниращ състав, който затваря порите и ги прави по-малко податливи на замърсяване. Недостатък тук е че след намокряне такава плочка става много хлъзгава, затова трябва редовно да се почиства и то със специални препарати.

Друг вариант предлагат полуполираните плочки граниторгес. На такава обработка се подлагат обикновено неравни плочки, които след изрязване на неравностите показват интересен ефект на съчетаване на полирани и матови участъци. Още една технология обогатява колекциите гранитогрес – сатенена обработка с восък. При нея преди изпичането върху плочката се нанасят прозрачни минерални кристали с различна температура на топене. Резултатът е отново блестяща повърхност, но не толкова хлъзгава както при полирането.

Керамични плочки с фотопечат
Много често архитекти и дизайнери се сблъскват с предизвикателството да направят малките пространства визуално по-големи. Това което могат да предложат керамичните плочки тук е все по-актуалния 3D фотопечат. В банята например стенните плочки могат да са с изображение на изглед към морето. Това ще изпълни атмосферата с лекота и ще създаде допълнителен обем. Интересно решение е ситуацията, когато такова решение се използва за гръб на кухня (вертикалната плоскост над плота, зад мивката). Различни пейзажи, отпечатани на плочките, могат да изиграят ролята на прозорец. Фотопечатът върху керамични плочки се вписва идеално в интериора на ресторанти, СПА центрове, както и бизнес помещения.

Също така изключително интересен вариант е завършването на басейни и пространството около тях именно с такива плочки – на дъното на басейна може да е отпечатано изображение от морското дъно, а по стените - водни дълбини с типична флора и фауна. Използват се различни методи за отпечатване на 3D изображение върху керамични плочки. Методът на сублимация, например, не отнема много време за производство и позволява да се отпечата ярка картина.

Получената повърхност е устойчива на външни влияния, но не може да се почиства с абразивни средства. Технологията с UV лъчи е една от най-модерните и щадящи околната среда, което се постига чрез използването на специални нано-мастила, моментално изсъхващи под ултравиолетова светлина. Друг начин е изображението да се нанесе със специални багрила, които след това се изпичат и се получава глазирана повърхност.