СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 1, 2015

Интегриран подход за контрол на достъп и защита

Интегриран подход за контрол на достъп и защита

Да шпионираш някого не е възпитано. Спомняте ли си това просто правило на етикета, на което ни учеха в детството? Когато обаче става въпрос за модерни системи за контрол на достъп и защита, спокойно можем да забравим за него. За съжаление, в днешния свят без някои предпазни мерки и контрол е невъзможно да се постигне сигурност. Истината е, че в съвременното общество се развиват две паралелни дейности - как да се откраднат и как да се опазят информация и имущество. Освен това изключително важни са противопожарната сигнализацията и контролът на персонала и посетителите. Това не е шпиониране, а високоотговорна задача за организация на бизнеса и защита на хората и собствеността, за решаването на която е необходимо постоянно подобряване на системите за контрол. Ясно е, че такива мерки за сигурност не са възможни без съвременните електронни "помощници".

Системите за контрол на достъпа и алармените системи са елементи на „умната” сграда и са толкова тясно свързани, че често се разглеждат комплексно. Ние не веднъж сме се спирали на темата за „умния” дом и многократно ще се връщаме към нея, тъй като тя е центърът, около който се формират всички системи на сградата, като тези за контрол, видеонаблюдение, сигнализация и други, независимо дали става въпрос за жилища, офиси, промишлени обекти или обществени сгради.

Подобряването на системите за сигурност изисква много технологии. На върха на тези технологии обаче е полезно да има система, която интегрира всички в едно, така че да се контролират по-лесно. Интегрирането на различните системи за сигурност става със специален софтуер, който с подходящ интерфейс позволява лесно управление на всички системи. Такава интеграция дава възможност за сигурност с предоставяне на по-точна, актуална и значима информация за състоянието на охранявания обект.

Някои хора предпочитат физическа охрана с въоръжени лица и кучета, но това не винаги е ефективно и икономически оправдано. Техническите средства в лицето на „умните” системи за охрана имат несъизмеримо по-големи възможности от чисто физическата охрана. Когато искате да поставите под контрол и защита даден обект с технически системи, от съществена важност е те да бъдат планирани професионално. Не е достатъчно просто да поставите сензори и това да гарантира сигурност. Трябва да се избегне и ненужно претоварване със системи за защита и да се следва принципа на разумната достатъчност. Някои системи са неприемливи за дадени приложения, заради техническите си особености.

Затова проектирането и изпълнението на системите за защита се прави според особеностите на обектите и характеристиките на системите от специалисти. Това важи за всички елементи от интегрираната система – охрана на периметъра, видеонаблюдение, сигнализация, контрол на достъпа и интегрирано управление.

Охрана на периметъра
Създаването на всяка система за сигурност трябва да започне с разглеждане на точните характеристики на самия обект, анализ на възможните заплахи и оценка на възможните щети, причинени от нежелателни действия и ситуации. Всичко това ще позволи по-точно да се определят техническите нужди и разходите за изграждане на система за защита на обекта.

Всяка сграда разполага с околно пространство. Задача на системата за техническа защита е възможно най-рано да се открие проникване в защитен обект и възможно най-бързо да се уведоми за ефективна защита. Най-простият инструмент, който защитава прилежащата територия, е оградата. Тя е първото препятствие за нарушителите и първа линия за защита, която при наличие на специални сензори не само предупреждава за влизане в обекта, но и посочва точното място, където това е станало.

Много е важно освен да се избере най-подходящата система за сигурност, тя да се инсталира правилно и конфигурирането на работата й да елиминира зони, които няма да бъдат включени в защитената зона.

Това е възможно само с интегриран подход, като се използват няколко вида системи за сигурност. Има много варианти за обезопасяване на периметъра. Ще разгледаме някои от най-използваните системи за защита на периметъра.

Радиовълнови системи
Едни от най-разпространените системи за охрана на периметъра са радиовълновите. Те функционират чрез успоредно разположени проводници. Електрическият сигнал, който преминава през тях, създава електромагнитно поле с определени параметри, зависещи от разположението на проводниците. Така между проводниците се създава специална зона за откриване на обект. Проводниците са свързани помежду си с предавател и приемник. Разстоянието между тези устройства е около 5 метра. Когато в специалната зона има нарушение, то се проявява като промяна в параметрите на полето. В резултат на това приемникът засича друг сигнал, който информира за тревога в контролния блок. Такава система може да се намира не само в горната част на оградата, но и близо до земята, дърветата, стените на сгради. Системата е много устойчива на неблагоприятни метеорологични въздействия - дъжд, мъгла, натрупване на сняг, вятър до 35m/s, слънчева светлина. Може да се конфигурира така, че да не реагира на малки животни и птици (мишки, котки, врани) и на движението на превозни средства (не по-близо от 1,5-2м).

Капацитивни системи
Системите с капацитивни детектори са много ефективни и предпочитани в практиката. Действат чрез електрически (капацитивен) метод. Скритите сензори са със зарити в земята кабели и генерират поле в периметъра им.

Системата се активира при приближаване или докосване на контролна точка от периметъра. Тогава нарушителят променя електрическия импулс. Задейства се аларма, която в мрежовите системи се предава по сензорните кабели до компютърната контролна система. Падащи листа, сняг или пясък лесно могат да се филтрират, така че само обекти, надминаващи минималните зададени характеристики, да бъдат засичани от сензорите. Така с модерните адаптивни алгоритми е възможен интелигентен анализ на сигналите за елиминиране на фалшиви сигнали.

Вибрационни системи
Тези системи имат по-големи изисквания при монтажа и настройката на контролните устройства и затова не са толкова разпространени като електрическите. Проектирани са да засичат вибрации, които възникват в момента на контакт на нарушителя с каквото и да е препятствие. Изграждат се така че да е невъзможно влизане в обекта без да се нарушат границите на контура. При наличие на такова нарушение, вибрациите произвеждат електронни сигнали, анализирани от контролен блок. Тези системи могат да се комбинират със сеизмични детектори. Те реагират на вибрации и деформации в контактуващата с тях среда. Те се монтират в огради, стени и в земята и регистрират промени в тях. Системата възприема не само сигнали на нарушители, но и други "сеизмични" сигнали, така че в периметъра за откриване не трябва да има дървета и големи храсти, защото системата може да се задейства при движения на частите им. По същите тези причини минималното разстояние от сензора до пътища с автомобилен трафик трябва да бъде 10м, а до високоволтови електропроводи - 50м.

Инфрачервени системи
С лесен монтаж и добра ефективност инфрачервените системи са надеждна опция за периметрова защита. Работят с предаватели, които непрекъснато излъчват инфрачервени лъчи към приемника. Непрекъснатостта на сигнала е в основата на функциониране на системата. При преминаване на нарушител, той прекъсва сигнала и в системата се генерира сигнал за тревога. Възможна е защита на голяма територия, защото разстоянието между предавателя и приемника може да е няколкостотин метра. Има и инфрачервени системи, които работят чрез регистриране на топлинното излъчване и промени в зададените характеристики от движещ се обект. Тъй като са чувствителни на промени във времето, се препоръчват за монтаж на закрито.

Радиолъчеви системи
Подобно на системата за ориентация в пространството на прилепите, радиолъчевите системи работят с микровълнови датчици, които създават електромагнитно поле. Датчиците разпространяват радиовълни, които се отразяват от предметите и се регистрират в контролния панел. Когато в защитената зона настъпи изменение на електромагнитното поле, системата регистрира сигнал за тревога. Благодарение на широкия диапазон на настройки и големия радиус на действие, а също и заради възможностите за скрит монтаж, тези системи са широко разпространени в ежедневието.

Системи за „активна” охрана
В някои случаи периметровата алармена система може да се комбинира със средство за активно възпрепятстване на нарушителя с електрошок – кратък електрически импулс. Системата се изгражда чрез бариери от паралелни проводници. Когато нарушител се опита да премине бариерата, за части от секундата е подложен на електрошок, който не застрашава живота и здравето му, но е достатъчно неприятен, за да се откаже. Освен това, при контакта на нарушителя с бариерата системата генерира аларма. Електрическите огради могат да се изградят върху вече съществуващи огради или отделно. Стоманени проводници се разполагат на разстояние около 95мм и се издърпват по метални прътове по цялата височина на бариерата (1-3м). Те едновременно изпълняват ролята на сензори и електроди за електрошок. Контролерът на системата може да управлява няколко зони. Той регистрира опити за проникване и генерира аларма, контролира напрежението на проводниците, както и открива опити за повреда на проводниците.

Видеонаблюдение
Ролята на видеонаблюдението в защита на обекти и хора, както и в организация на бизнеса, производството и трафика е много голяма. Необходимост от защита и мониториране на хора, активи и имущество изпитват ежедневно разнородни обекти като се започне от летища и метростанции и се стигне до банки, магазини, училища и домове.

Компании, специализирани в бранша, предлагат интегриране на системите за видеонаблюдение с други системи за сигурност, разрешавайки уникалните и сложни потребности за безопасност и сигурност на различни обекти.

За всеки конкретен случай те предлагат специално проектирани решения от множество системи (контрол на достъп със смарт карти, биометрични технологии, видеонаблюдение и други), които безпроблемно се интегрират в една стабилна система, център на мониторинга.

Системите за видеонаблюдение се състоят от различни камери (вътрешни, външни, аналогови, въртящи, безжични, цветни, черно-бели и т.н.), стойки за тях и компютър с платка за видеонаблюдение и специален софтуер. Те позволяват непрекъснат мониторинг на цялата защитена зона. Броят и видът на свързаните камери е ограничен само от вашите финансови възможности и потребности. Компютърът получава сигнал от камерите за наблюдение, предава изображението на монитора и едновременно записва сигнала.

Изображението на монитора може да се показва в режим на цял екран или в сплит формат на екрана (сигнали от няколко камери едновременно излъчвани на монитора). Видеонаблюдението може да се извършва непрекъснато или в определени часове, което може значително да намали разходите за допълнителни носители за архивирана информация. Софтуерът за видеонаблюдение дава възможност на операторите да определят точно причината за алармата, да видят най-важните събития – неочаквана проява, бързо движещ се обект и т.н. В същото време, системата за видеонаблюдение може да бъде конфигурирана така че да не акцентира на малки животни и птици, за да се наблюдават по-качествено по-важни обекти. Друг аспект на системите е възможността за предаване на сигнала по мрежа, включително чрез интернет, което позволява обектът да се наблюдава, независимо от местоположението на потребителя.

Така можете да наблюдавате работата на персонала в офиса или в дома, когато не сте там. Това би открило нарушения на служители, кражби и още нещо изключително важно – насилие над деца в отсъствие на родителите. В същото време с периметровото видеонаблюдение можете да виждате децата си, когато играят навън без да се налага да излизате.

Днес различни разработки позволяват висока производителност на видео анализа. Системите с DSP цифров анализ на картината правят възможно отчитането на реални размери на образите и разстояния в перспектива в триизмерно пространство. Така могат да се разпознаят обекти в картина от стандартна видеокамера и да се алармира за търсения обект. HD-TVI е също напреднала технология за видеонаблюдение с пренос на видеосигнал с мегапикселова резолюция по стандартен коаксиален кабел. Поради липсата на компресиране на сигнала, няма закъснение и накъсване.

Алармена сигнализация и контрол на достъпа
Системите за алармена сигнализация имат задачата навреме да открият нарушения и да подадат сигнал за тях. Някои усъвършенствани системи за сигурност могат не само да откриват и записват (аудио и видео запис) действия на нарушителя, но и активно да се противопоставят на неправомерни действия. Например, някои особено важни обекти могат да бъдат оборудвани със специални сензори, които действат върху нарушителя с електрически импулс. Тези системи често работят заедно с противопожарна сигнализация, с детектори за дим, повишена температура, изтичане на газ и вода (за защита от наводнение и пожар), както и със системи за управление на достъпа.

Целият комплекс от технически средства се разделя на център за управление (получава сигнали от друго оборудване, което се намира непосредствено на обектите, анализира техните сигнали и осигурява съответната команда за изпълнение) и оборудване, което събира информация (сензори, записващи устройства, детектори) и я предава на системата за управление.

За да влезем в охраняван обект, първо трябва да изключим алармата. Това може да стане с инсталиран на входа четец, който ви позволява да преминете системата за сигурност по няколко начина – с въвеждане на код върху специално табло, с програмируем чип, с магнитна карта или с по-сложни системи с прочитане на пръстови отпечатъци и устройства за безконтактна идентификация. Само лицата, които имат устройствата и данните за изключване на алармата, имат достъп до обекта. При това охранителната система не се изключва, а преминава в друг режим на работа. Вътре в обекта може да има помещения с ограничен достъп, тяхната система за сигурност продължава да работи. Пожароизвестяването работи независимо от охранителните аларми и също не се изключва.

Освен, че защитават хора, информация и имущество, системите за сигурност и контрол на достъпа изпълняват и друга важна функция – проследяване времето за работа и локализация на персонала. Стигайки на работното място, служителят трябва да премине през входа, от където попада в „полезрението” на една сложна система за контрол.

С набиране на специален код, чип, карта или биометрични данни той има достъп до помещението. От този момент е започнал работното си време. В случай на прекратяване, лесно може да се изчисли колко е било работното време.

Интегриране на системите
Интегрираните системи за сградна автоматизация предоставят големи възможности за сигурност. Както разгледахме по-горе, тук се отнасят широка гама продукти и решения, които могат да отговорят на изискванията за сигурност на всеки отделен клиент. Новите технологии позволяват системите за сигурност да се мащабират и интегрират към всяка ситуация, както и да се комбинират с мобилни устройства. С мобилен телефон или таблет вече имате пълен контрол над охранявания обект и пълен достъп до информация какво се случва там, независимо къде се намирате. От устойството в джоба или чантата си можете да проверите дали сте изключили ютията и дали сте заключили вратата наизлизане. Вече няма причина разстоянието да ви разделя от системата за сигурност. Голямо предимство на интегрирането на системите за защита с мобилни устройства е че при наличие на рисково събитие, получавате позвъняване, SMS или имейл от GSM комуникатор със SIM карта или интернет контролер. Съобщението може да е за отделни събития (наводнение, пожар, влизане в обекта) или за няколко събития. Друго предимство е че GSM и интернет контролерите служат и за дистанционно управление на уредите в обекта през GSM мрежата с позвъняване или SMS към SIM картата или през интернет с уеб базиран интерфейс. Например, ако получите съобщение за навлизане в обекта, от телефона си бихте могли да включите всички лампи в имота, за да действат като спирачка за нарушителите.

Също така можете да получите видео или аудио запис от охранителните камери, да се обадите на охранителната компания или полицията и отново от телефона си да отворите завесите, така че нарушителите да са лесно откриваеми. С голямото разнообразие от мобилни устройства днес – iPhone и iPad (iOS), Android и Windows устройства, вече е много лесно да наблюдавате и контролирате всичко в даден обект, както и да настройвате системата само с едно приложение за автоматизация дистанционно през интернет.