СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 1, 2015

Обновяване и възстановяване на фасадни мазилки

Мазилките могат да се полагат върху различни основи като придават на фасадата завършен и естетичен вид и я предпазват от агресивни фактори. Те постоянно понасят въздействия на влага, промени в температурата, изсоляване, микробиологични агенти, замърсявания и други. В резултат от тях с течение на времето стареят и могат да променят цвета си, да се покрият с бели петна, да се напукат и отделят от основата, да се лющят. Така се компрометират не само декоративните, но и защитните им функции. Именно затова е задължително фасадните мазилки да се ремонтират при нужда.

Стареенето и появата на различни дефекти във фасадните мазилки може да са резултат от разнообразни фактори. Изключително негативно въздействие върху структурата им оказват промените в метеорологичните условия. Вода може да проникне през основите, ако има проблем в хидроизолацията, или при изтичане на дъждовни води при повреда и запушване на водосточни системи. Мазилката се мокри, напуква и подпухва. Когато климатът е свързан с висока влажност на въздуха или ниски температури, има опасност и от получаване на изсоляване (карбонизиране). Това е отделяне на калциев хидрат от състава на фасадната мазилка или шпакловка на повърхността, където се превръща в сол на калциев карбонат.

Особено голям риск представляват участъци с по-тъмен цвят на покритието, гипсови корнизи, както и материали с различни еластични и херметизиращи качества.

Когато фасадната мазилка е намокрена, с изсолени слоеве, цветни разлики и пукнатини, става неестетична и податлива на мухъл и плесени. В случай че не се предприемат мерки, и по нея ще се получат дефекти и ще започне да се руши. Никой не иска това да се случи с фасадата му. Затова през определени периоди от експлоатацията се налага обновяване и възстановяване на всяка фасадна мазилка.

Този процес се извършва в строга последователност. Първо фасадата се оглежда и се установяват повредите – какви са характерът и степента им. После се подготвя основата, избират се материали за ремонт и едва тогава се полага новото покритие или система от материали за саниране на фасадата.

Подпухване на мазилката над основата, изсоляване, влага
Ремонтът на фасадните мазилки започва с определяне здравината на покритието и степента на повредите. Подпухването води до обелване на мазилката. Ревизия за него може да се направи с простия метод на почукване с чукче по повърхността. Нетрайната мазилка издава звънко звучене, а здравата – глухо. Там където се държи слабо за основата, мазилката се изстъргва и отделя със специални стъргалки (скребери). Ако мазилката се държи по-здраво за основата, но е видимо увредена, се намокря с топла вода и след това се премахва по-лесно. Важно е пълното отстраняване на негодната мазилка, защото впоследствие може да възпрепятства нормалното сцепление на смесите с основата. Леко ронливи основи се запечатват със заздравяващ грунд. След премахване на увредената мазилка и стабилизиране на основата, с мистрия може да се нанесе новият състав за възстановяване на покритието. Новият състав трябва да е идентичен с този на старото покритие. В края на този процес се образува тънко и гладко покритие, което заличава неравностите, стига да не става въпрос за пукнатини.

Наличието на изсоляване се установява лесно, защото то е ясно видимо. Забелязва се като изсветляване на основния цвят на мазилката на петна заради кристализиралия калциев карбонат на повърхността. Когато се налага използване на варови и циментови състави за фасадни шпакловки и мазилки при студено или влажно време, забавянето в свързването на разтвора не може да се предотврати и тогава неминуемо резултатът е изсоляване. За такива случаи производителите предлагат специално разработени изравняващи бои, които елиминират визуалните дефекти и допълнително подсилват покритието с устойчивост на цвета на UV лъчи и замърсявания и със защита срещу образуване на плесени. Когато се прибягва до подновяване на фасадна мазилка с изсолявания, те предварително сухо се изчеткват. Замърсявания и наслагвания се измиват с вода под налягане. Ако има влажни петна, източникът на влага се отстранява и се оставя да изсъхне напълно. При наличие на плесени, те се отстраняват механично и после повърхността се обработва химически с противоплесенни препарати.

Какво да правим с напуканите мазилки?
Ако се питате какво кара мазилките да се напукват, отговорите могат да бъдат няколко. Пукнатини в мазилката могат да се получат, ако първоначално основата не е подготвена. Например, старото покритие не е било отстранено. Друга причина е неправилно избрана смес - ако мазилка е предназначена за едни условия и повърхности, а се използва за други. При дълга експлоатация под влиянието на нежелателни условия също е естествено да се появят пукнатини, особено когато съставът на мазилката не осигурява достатъчна еластичност.

Отстраняването на пукнатини в мазилка се извършва по различни методи в зависимост от техния размер и дълбочина. За да започнете премахване на каквито и да било пукнатини, те се разширяват до премахване на нездравата мазилка около тях. Обилно се навлажняват с топла вода, за да се премахнат и свързаните, но нездрави части от основата. После се запечатват с циментова шпакловка за външни приложения. Важно предимство при такива довършителни работи е използване на подложка от армирана лента по цялата дължина на пукнатината. Тя се поставя във вдлъбнатината и се шпаклова. Големи пукнатини се шпакловат с разтвор, съставен например от 1 част цимент, 2 части вар и 9 части пясък, като се прибавя и малко количество поливинилацетатно лепило.

Саниращи системи с фасадни мазилки
В случаите, когато се изисква изолация на сградата, ремонтът на фасадата се прави със специални саниращи системи, предлагани от редица производители и търговци. Те се състоят от топлоизолация, която се закрепва за фасадата с лепило и механични връзки, използват се и специални профили. Следва армиране с мрежа, която се шпаклова с фасадна шпакловка от циментно-лепилен състав и накрая се полага финишно защитно-декоративно покритие от фасадна мазилка, избрана според условията на експлоатация и естетичните цели на клиента.

Системите от този вид на Баумит се състоят от лепило, фасадна топлоизолационна плоча, стъклотекстилна мрежа, армирана шпакловка, крайно покритие, дюбели и профили. Те създават здравословен и уютен климат и водят до силно намаляване на енергийните разходи – до 50%. Приложими са върху всички обичайни строителни основи. Системата Баумит open Климафасада е активно дишаща, силно паропропусклива и без термомостове. Лепилната и шпакловъчна смес е специално разработена за фасадни топлоизолационни плочи на производителя. Те са от сив експандиран полистирен с добра паропропускливост (μ≤10), подобрени топлоизолационни свойства и бяла рефлектираща повърхност. Използва се алкалоустойчива стъклотекстилна мрежа за армиране на шпакловки при големи повърхности и за поемане на въздействия и напрежения при интегрираните топлоизолационни системи. Паропропусклив, усилен с фибри универсален грунд изравнява попиващата способност на основата и запълва мрежовидни пукнатини в нея до 0,5мм, като служи за свързващ мост преди полагане на пастообразни мазилки. Те са с отлична паропропускливост (μ=25), с особено ниска склонност към замърсяване и лесно полагане.

Топлоизолационна система Престиж за постигане на високи топло- и шумоизолационни резултати, изпълнена с плочи от каменна вата предлага Вебер. Тя е устойчива на екстремни атмосферни и топлинни натоварвания. В системата са включени стилни и модерни крайни покрития в 218 цвята и 6 повърхностни структури. Системата предлага спокойствие, комфорт и уют в сградата, постигнати с дълготрайни и изпитани материали. Друго решение е Ultra Climа, изпълнено с фасаден полистирол с различна дебелина на изолационния материал. Тук полистиролът се отличава от обикновения EPS-F с по-голямата плътност на материала и допълнителните графитни гранули вградени в него, откъдето идва и по-добрата изолационна способност. Графитът има уникални свойства да отразява и възпрепятства преминаването на инфрачервените и UV лъчи. Това го прави освен прекрасен изолатор и сигурен защитник от проникване на радиация в сградата. Това става при запазена минимална дебелина на платната и плътност. Като цяло използването на графитен полистирол в топлоизолацията на сградата повишава енергийната ефективност на самата сграда. Завършва се с пастообразна декоративно-защитна мазилка с богата палитра от цветове.

Интегрираните топлоизолационни системи на Марисан се състоят от взаимно допълващи се елементи. Те се отличават със запазване на топлоизолационните си характеристики, както през зимата, така и през лятото, висока устойчивост на напукване и 10 пъти по-голяма устойчивост на удар, натиск и други механични натоварвания в сравнение с минералните системи. Паропропускливи са и позволяват на системата да „диша“, извеждайки кондензиралата влага в стените на сградата, осигурявайки същевременно много добра звукоизолация. Системата за тониране energy in colors предлага множество варианти за индивидуално оформяне на финишното покритие на топлоизолационната система в цвят и структура, давайки възможност за избор от повече от 1960 цвята и 5 структури на декоративни мазилки.

Класическата интегрирана топлоизолационна система на производителя е изпълнена с фасаден полистирен с различни дебелини в зависимост от конкретните условия и изисквания. Спестява 60-70% от разходите за отопление и охлаждане. Плочите се закрепват за основите с лепилен състав и пластмасови дюбели. Използва се и алкалоустойчива мрежа от стъкловлакна за изработка на армиран шпакловъчен слой в топлоизолационната системи и саниране на пукнатини по фасадните повърхности. Следва шпакловане със строителен разтвор за лепене и шпакловане на топлоизолационни плочи от експандиран (EPS) и екструдиран (XPS) полистирен, оцветен паропропусклив грунд, проникващ в основата и подобряващ сцеплението, преди полагане на мазилки и боядисване на фасади. После идва ред на готова за нанасяне оцветена пастообразна мазилка за тънкослойни защитни и декоративни покрития с влачена или драскана структура. Тук влизат и профили за защита на ръбовете, отвеждане на вода и уплътняване. С тях се оформят ръбове и ъгли около прозорци и врати и контакти с други елементи. За прецизно и сигурно оформяне на цокъла и неговото интегриране в топлоизолационна система са предвидени цокълни профили и елементи. Производителят предлага няколко варианта на подобни системи според търсенето на клиентите.

За да се предотвратят евентуални проблеми при залепването на топлоизолационните плочи към основата, следва да бъдат отстранени напълно всички стари боядисвания на варова основа. Всички цапащи, но здрави боядисвания (например силикатни бои), могат да бъдат запечатани посредством грундиране с дълбокопроникващ и заздравяващ грунд. Товароносимостта на старото покритие се тества с нанасяне на лепило и шпакловане на армираща мрежа, която се оставя да стърчи в единия край. След 7 дни мрежата се издърпва и ако се отделят части от старата мазилка, то тя не е подходяща основа за полагане на топлоизолационна система със залепване.

Цялостната топлоизолационна система на Теразид, която е сертифицирана съгласно всички хармонизирани с ЕС изисквания на БДС, е също решение в тази сфера. Елементите на интегрираната система са лепило и шпакловка за топлоизолационни плоскости Термозид, експандиран полистирол (EPS-F) с контролирана плътност, универсален грунд за мазилки Теразид G-33, както и всички необходими аксесоари за здравина и устойчивост на системата – армираща мрежа, дюбели, ъглови профили. Системата може да бъде завършена с всяка една от 4-те декоративни фасадни мазилки на производителя – полимерната Декорит, силикатната Силикат, силиконовата Сиколит и наномазилката Наномакс.

С над 10 000 артикула на склад Сдружение Топливо помага в справянето с всевъзможни задачи, свързани с възстановяване на мазилки, топлоизолиране, защита и естетично завършване на фасади. Освен топлоизолациите от експандиран и екструдиран пенополистирол, минерална вата и насипна топлоизолация, както и аксесоари за техния монтаж на различни партньори, компанията има собствени продукти с марката Globus, сред които лепило и шпакловка за топлоизолация, грунд за мазилки, мазилки, топлоизолационни плочи EPS F и лепило-шпакловъчна смес за топлоизолации Лепач.

Други, познати от години на нашия пазар, продукти с такова приложение са различните топлоизолации (фасадни топлоизолационни и шумоизолационни плочи, включително и графитни форми), шпакловки и фасадни профили на Аустротерм. При реновиране на старо строителство фасадните профили на Austrotherm позволяват икономично възстановяване на автентичната форма. Именно класическите фасади са тези, които претърпяват увреждания вследствие атмосферните влияния. Профилите от пясъчник и камък са безценни и неподражаеми, но уязвими. Фасадните профили на Austrotherm са много по-трайни и преди всичко лесно се обработват.

Много решения за саниране на стари мазилки могат да се открият и в продуктовата гама на Remmers. Те имат много почистващи препарати, препарати за подготовка на основата и грундиране, шпакловъчни строителни разтвори, топлоизолационни и силиконови мазилки, минерални декоративни мазилки, фасадни покрития за всички видове мазилки, хидрофобизираща импрегнация, защита от графити, консервация и реставрация на фасади с обезсоляване, намаляване на набъбването на мазилката и заздравяване на основата. Продуктите за възстановяване на мазилки на всички производители имат технически карти. Важно е инструкциите по тях да се спазват стриктно, за да се получи качествен краен резултат при обновяване на фасадата.