СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 2, 2015

Ще стимулираме прилагането на договори за енергоспестяване с гарантиран резултат

Разговор с д-р инж. Ирина Терзийска, Председател на ЕИТ

Ще стимулираме прилагането на договори за енергоспестяване с гарантиран резултат

Г-жо Терзийска, представете накратко ЕИТ и дейността Ви?
Ние сме неправителствена организация Европейски институт по труда-ЕИТ с екип от архитекти, инженери, еколози и икономисти. От 2004 г. работим по различни Европейски проекти в областта на енергийната ефекстивност и възобновяемата енергия в сградния фонд и инфраструктурните проекти. Наскоро приключихме проект „MILD HOME – Моята интелигентна, на ниска цена, с почти нулева енергийна консумация къща, тип направи си сам“ за нашето Зелено еко селище“, за който Списание СТРОИТЕЛИ редовно информира читателите си през 2014 г.

Една от основните дейности на института е обучение на строителни специалисти и експерти на публичните власти – досега сме обучили над 450 представители на МСП, общини, енергийни агенции, преподаватели в учебни заведения.

Разкажете повече за новия проект, по който работите.
Новият ни проект е „ЕЕSI2020 - Европейска инициатива за постигане на целите на Европа 2020„. Съ-финансиран е от Програма „Интелигентна енергия Европа”, с партньори от 9 страни: координатор - Берлинската енергийна агенция – БЕА. Основната му цел е да стимулира прилагането на Договори за енергоспестяване с гарантиран резултат /ДГР/ на пазара на енергийните услуги, чрез иновативни бизнес инструменти от не-технологичен характер. Проектът се разработва в отговор на Директивата за Енергийна Ефективност 2012/27/EС, чл.18: „Всяка страна-член на ЕС следва да дава възможност на независими пазарни посредници да играят роля при стимулирането на развитието на пазара по отношение на предлагането и на търсенето“. Т.е. независими консултанти с добра професионална подготовка да играят ролята на посредници между ЕСКО (компании предлагащи енергийни услуги) и клиентите, най-вече в публичния сектор.

Проектът се реализира чрез дейностите: Обучение на независими консултанти, подпомагащи ЕСКО и публичните власти за прилагане на ДГР; Създаване на база данни с добри Европейски практики и инструментариум; Идентифициране на обекти, подходящи за използване на ДГР-модела за енергоефективно реновиране на публични сгради; Разработване и предлагане на конкретни мерки за енергоефективно реновиране на публични сгради в избрани общини в страните-партньори по проекта EESI2020.

Какви ще са ползите от ДГР за общините?
Ползите за общините ще са в няколко аспекта.

Финансови: Спестяване на инвестиционни разходи - финансиране от трета страна. Подобренията се изплащат от реализираните спестявания; Повишаване стойността на обектите.

Оперативни: Сигурни енергийни спестявания; Качествено, експертно обслужване на внедрените мерки за ЕЕ; Дългосрочен мониторинг на постигнатите резултати.

За персонала: Повишаване на комфорта на хората, обитаващи сградата; По-високо ниво на информираност и удовлетвореност на персонала.

Какво ще включват консултантските дейности?
Ролята на независимите консултанти на целия жизнен цикъл на проекта по ДГР:

Във фазата на разработване на проекта: груб финансов анализ на паричното изражение на потенциала за спестяване; груб технически анализ на мерките за ЕЕ; сравнение на различни възможности за доставка, срокове на откупуване и други икономически оценки; интердисциплинарни технико-икономически проучвания за оценка на техническата, финансовата, организационната и правна реализации на проекта.

Във фазата на възлагане на поръчки - консултантите ръководят процеса по възлагане от името на клиента, вкл.: определяне на компетенциите на ЕСКО и критерии за подбора им; изготвяне на тръжна документация; проект на договор с ЕСКО; преговори и подбор на най-добрите оферти - при преговори, или при диалог в конкурсна процедура, се организират 2-3 кръга от преговори с кандидатстващите ЕСКО; избор на най-добрата оферта.

Във фазата на строителство консултантът може да поеме управлението на проекта, надзора и въвеждането в експлоатация.

Във фазата на спестяванията са предвидени процедури за измерване и проверка на спестяванията. Могат да бъдат включени също така проверка на фактурите и медиация между клиент и ЕСКО.

В обобщение, за успешното изпълнение на горепосочените задачи, консултантът и неговият екип трябва да разполагат с експертна подготовка в няколко области: техническо ноу-хау (сгради, енергийни системи, енергийна ефективност); икономическо ноу-хау (изчисление на потенциала за спестяване, нетна стойност на бъдещите спестявания, изчисления на алтернативните разходи); финансово ноу-хау (финансови модели, собствен капитал, финансиране от трети страни, субсидии); правно ноу-хау (проект на договор с ЕСКО и окончателен договор).

Във връзка с това, ЕИТ започна серия от семинари-обучения на територията на страната за подготовка на независими консултанти и създаване на база данни за тях. Базата данни е достъпна за общините на страницата на АБЕА и чрез линк – на ЕкоЕнергия.