Компактни товарачиНапоследък се наблюдава тенденция, при която компактните верижни товарачи намират все по-голяма подкрепа в някои европейски страни, като към опциите, които са на раположение, се добавят нови. Въпреки че концепцията за компактни верижни товарачи не е новост, търсенето на подобни машини започва да се увеличава в някои европейски страни, както и в някои индустрии. Компактните верижни товарачи вече изместват колесните товарачи при някои приложения и за тях също се създават нови такива. Въпреки че различните нива на икономическо възстановяване правят пазара непостоянен, все пак тенденцията към по-широко разпространение на компактните верижни товарачи е достатъчно ясна, за да бъде идентифицирана.
Възобновяването на търсенето в Европа нараства с бавно темпо, тъй като основните южни пазари все още са в застой. Съвременните клиенти на компактни верижни товарачи ясно осъзнават предимствата им пред различните видове колесни товарачи, включително и начина, по който в процеса на експлоатация се компенсират по-високата продажна цена и незначително увеличените разходи за поддръжка.
В допълнение, намаленото време за престой поради спуквания на гумите, заедно с икономията на разходи предвид отпадането на необходимостта от поддържане на наличност от резервни гуми на склад, са привлекателни за доставчиците и изпълнителите. Фактът, че верижните компактни товарачи имат висока проходимост, позволява работата да не се прекъсва дори при лошо време и силно намокрен терен. Към това се добавя и възможността, благодарение на високата проходимост, да се работи в случаи, когато е наложително теренът да бъде минимално увреден и засегнат, като например озеленяване или почистване при завършване на обекта. Постепенно изпълнителите осъзнават, че верижните компактни товарачи могат да бъдат първите машини на даден обект, с помощта на които става възможно достигането до труднодостъпни участъци и пренасянето на материали и оборудване с впечатляваща производителност. Освен това, мултифункционалните верижни компактни машини продължават работата си дори и при лоши метеорологични условия, като могат да бъдат от последните оставащи на обекта машини, с които работната площадка да бъде окончателно разчистена и оформена, тъй като по-големи машини биха повредили вече построеното. Компаниите за отдаване на строителна механизация под наем също инвестират в закупуването на компактни верижни товарачи, като търсенето им нараства, тъй като клиентите имат желание първо да изпробват дадена машина преди да инвестират в закупуването й.
Адаптирани към клиента опции
Докато от Volvo Construction Equipment напоследък не са представяли нови модели компактни колесни товарачи, като последните машини на компанията са моделите L25F, оборудван с двигател клас 3А и L30-35G с двигател 3Б, компаниите от района на Европа, Средния Изток и Африка посочват, че адаптираните към изискванията на клиентите опции и приложения са основните акценти за отрасъла в момента. Тъй като работата в градските райони се увеличава, нараства и търсенето на по-малки машини с тегло под 2 тона. В отрасъла на компактните колесни товарачи, наред с отрасъла на компактните багери, се отчита ръст и се наблюдава положително развитите за Европа и някои части на Средния Изток и Африка. Като резултат от икономическата ситуация, се отчита ръст и в сектора на отдаване на машини под наем. Франция е пример за това, като в страната около 60% от машините се отдават под наем. В тази връзка, Volvo успява да реализира голям брой продажби за такива компании и производителят отчита много добро развитие в тази насока. Към момента, вносителите и дилърите на машини на компанията са няколко, като в сектора за отдаване на механизация под наем се отчита все по- голям ръст. От Volvo се надяват това да позволи на компанията да увеличи присъствието си в други държави, освен Германия и Франция, които са основните пазари на компактни колесни товарачи. В областта на мини товарачите Volvo е съвсем отскоро, като пазара в Европа е твърде ограничен. Въпреки това, компанията вече направи някои доста успешни представяния, основно в Швейцария, Норвегия и Русия. През есента ще бъдат представени новите модели клас IIIВ, с няколко нови опции, които ще бъдат от полза за клиентите. Volvo ще продължава да си поставя за цел и да следи последните промени в търсенето на пазара, както и новостите в нормативната уредба, особено по отношение на опазването на околната среда, което е една от основните ценности за производителя.
Първият си модел мини колесен товарач Volvo представя на изложението Vei og Anlegg в Осло. След представянето компанията продава около 50 машини, като всички налични модели са продадени, а съотношението на колесните към верижните товарачи е приблизително 70% на 30%. Този невероятен успех отрежда на компанията голям дял от пазара за много кратко време. Според компанията, голяма част от успеха се дължи на дизайна с единична товарачна стрела, което осигурява на оператора лесен и безопасен достъп от лявата страна на кабината. Мини товарачите на Volvo са сигурни и лесни за управление, а употребата им включва широк кръг от приложения, включително селско стопанство, асфалтови работи, снегопочистване, особено при паркинги, където достъпът на по-големи машини не е възможен. Също така, машините се отдават под наем от различни компании.
Модели с малка платформа
JCB завърши новата си гама мини товарачи и компактни верижни товарачи с представянето на съответстващите на финалния Етап 4/клас IIIВ модели с малки платформи. Осемте машини, включително моделите мини товарачи 135, 155, 175, 190 и 205, както и 150Т, 190Т и 205Т верижни товарачи, са оборудвани с новите дизелови двигатели на Kohler Етап 4. Същите са проектирани в съответсвие с наредбите за вредни емисии, без необходимост от дизелов филтър за твърди частици. JCB произвежда общо 17 модела – девет с големи платформи и осемте модела с малки платформи, които осигуряват до 16% икономия на гориво в сравнение с конкурентните модели и средно 9% по-добро представяне, в сравнение с предишното поколение товарачи на JCB. По данни на компанията, товарачът с една товарна стрела осигурява най – сигурната операторска кабина, с широко отваряща се врата, която осигурява лесен достъп на оператора, без да се налага да се изкачва по прикачените елементи. Новата работна кабина е с до 17% по – голяма и дава възможност да бъде накланяна, с оглед осигуряване на по-лесен достъп до машината. Електро-хидравличните лостове за контрол на товарача предлагат на оператора три нива на работа, от бавна модулация за фини дейности до по-бърз и чувствителен контрол при копаене и товарни работи. Електронната система за контрол позволява на клиентите да избират Н – опция за контрол пред стандартния JCB ISO модел. Това подобрява интеграцията в смесени автопаркове, където операторите притежават опит с алтернативни схеми за контрол.
Водещ модел
Avant представи новия 760i, който компанията нарече своя водещ модел, тъй като е най-големият, най-бърз и най-мощен товарач в продуктовата гама на Avant. Новият 760i е оборудван с двигател с модерна технология, която осигурява повече мощност и подобрена производителност, но в същото време по-нисък разход на гориво, намалени емисии на отработени газове и шум. Според производителя, моделът 760i може да бъде описан като най-големия мини товарач в света. Характеристиките му успешно съчетават капацитет на повдигане и ефективност на работа на по-голям товарач с гъвкавостта и бързината на по-малка машина. Двигателят на машината е дизелов Kohler KDI 42kW/225Nm, съвместим с финалните разпоредби за вредните емисии Етап 4, което е постигнато без необходимост от дизелов филтър за твърди частици или дизелова отработена течност. Екологичността на товарача не се ограничава до неговата консумация. Производителят е обърнал внимание и на шума от машината, като модерният двигател е значително по-тих. Благодарение на по-слабото загряване на мотора, намалява и шума от вентилатора. Важен е и факта, че двигателят достига пълен въртящ момент при много ниска скорост, което дава възможност да се работи почти на празен ход. Ниските нива на шума са голямо предимство при работа в сутрешните часове. Kohler е вложила много средства в разработването на новия двигател, а Avant от своя страна създава един много добре функциониращ продукт около тази иновация. Ниските емисии и съответно ниският разход на гориво са постигнати чрез използването на common rail система за впръскване на горивото под високо налягане, турбокомпресор, интеркулер, охлаждаща рециркулация на отработените газове, четири клапанна цилиндрова технология и дизелов окислителен катализатор в системата за отработени газове. Въпреки, че мощността на двигателя се е увеличила с почти 20% и въртящия момент с повече от 40%, разходът на гориво е спаднал с над 20%. Avant посочва и други подобрения на 760i, в сравнение с модела 750. Максималната скорост на задвижване на Avant 760i е 30km/h, а максималната скорост на маслото в помощната хидравлична система е 80 литра за минута, което е значителен напредък. Размерът на гумите също е увеличен, едновременно в диаметър и ширина, с което се подобрява работата на машината особено при по- високи скорости, като същевременно се намалява налягането при движение по терени с по-ниска носимоспособност и върху чувствителни повърхности.
Повече мощност
Case Construction Equipment актуализира гамата си от мини товарачи и компактни верижни товарачи, с оглед да предложи на клиентите си по-голяма мощност на двигателя и на хидравличната система. Компанията разполага с 10 компактни модела – седем мини товарача и три верижни товарача, които са с подобрена ефективност, благодарение на новите екологични решения за двигателя Етап 4, осигуряващи повече мощност и въртящ момент, както и намалени оперативни разходи. Case предлага подобреният модел SR160 с малка рамка, който ще замени един от най-продаваните модели на компанията - SR150. Новият модел има по-голям и по-чист двигател, чиято мощност е с до 15% по-висока. По-малкият SR130 вече е задвижван от 2.2 литров двигател междинен Етап 4 с мощност 36kW, който е снабден със система за вътрешна охлаждаща рециркулация на отработените газове, без необходимост от допълнителен филтър за твърди частици. Моделите среден клас мини товарачи SV185 и SR175 са оборудвани с двигатели финален Етап 4. По данни на Case, чрез използването на турбокомпресор и мощна common rail система за впръскване на горивото под високо налягане с електронен контрол, отпада необходимостта от обновяване на тези двигатели. Дизеловият окислителен катализатор, който не се нуждае от поддръжка, осигурява съответствието със строгите екологични изисквания. По подобен начин, моделите SR200 и TR270, които използват турбокомпресорен двигател с мощност 54kW, могат да посрещнат изискванията на междинния Етап 4 без обновяване. Всички най-мощни модели – SR250, SV300, TR320 и TV380 са снабдени с турбокомпресорни двигатели с мощност 66kW с common rail система с многократно впръскване под високо налягане плюс електронно контролиран изпускателен клапан, който осигурява изключителна стабилност на налягането в турбокомпресора. Моделът SR160 е типичен пример на направените подобрения, като осигурява на клиентите 15% повече мощност, 27% по-голям въртящ момент и 19% увеличение на хидравличния поток в сравнение с предишния модел SR150, който е с подобни размери. Разширената серия на Case вече включва и пет челни товарача с радиално повдигане, два верижни товарача с радиално повдигане, два челни товарача с вертикално повдигане и една верижна машина с вертикално повдигане. Новото шаси на Case за мини товарачи модел Power Stance е с 21% по – дълго междуосие, което подобрява стабилноста на машината и комфорта на оператора.
Допълнителната дължина, също така позволява по-висок капацитет на повдигане и повече мощност при загребване. С ширина на кабината от 890mm, товарачите на Case осигуряват отлична видимост от всички страни на машината. Кабината разполага с големи странични прозорци и ултра – тънки странични стоманени екрани, като същевременно ниският праг осигурява ясна видимост към колелата или веригите, към прикачените елементи и към работната площадка.
Етап IV финален – модели
Дъщерната компания на Case - New Holland, вече разполага с три модела, отговарящи на финалния Етап IV, към които се включват новият мини челен товарач L216 и нови икономични конфигурации на двигателя, съвместими с междинния Етап IV. Новото поколение мини товарачи и компактни челни товарачи на New Holland са със същите компактни размери като предишните модели, но предлагат по-висока мощност и по-голям въртящ момент от преди. Новият товарач с радиално повдигане L216, съвместим с финалния Етап IV е представен като най – добрия в класа си по отношение на максималния въртящ момент, докато обновената рамка предлага по-добро представяне при нисък разход на гориво и компактен дизайн.
Двата средни модела от гамата мини челни товарачи на New Holland Construction, съвместими с изискванията на финалния Етап IV, разполагат с дизелов окислителен катализатор, благодарение на който машините постигат икономия на гориво, по-добро представяне и по-удобна поддръжка. Моделът L220 е още по-мощен, благодарение на четирицилиндров турбокомпресорен двигател с мощност 49kW, който според производителя постига 12% увеличение на мощността. Машината е настроена за 22% по-голям въртящ момент до 208Nm и работен капацитет от 905 кг.
Моделите мини челни товарачи L218 и L220 включват common rail система за впръскване на горивото под високо налягане, което според New Holland обикновено се използва при по-голяма строителна техника. Системата осигурява впръскване на горивото с голяма прецизност и позволява по-висок въртящ момент и повече полезна мощност от всяка капка гориво. Новата средна гама на New Holland също така включва компактният челен товарач модел C227, който е оборудван с FPT Industrial турбокомпресорен двигател с мощност 54kW, съвместим с изискванията на междинния Етап 4. Машината има оперативен капацитет от 1225кг, като кофата има пробивен капацитет от 32.3 kN. Моделът L213 с радиално повдигане достига с до 10% по-висок въртящ момент или 143Nm и е оборудван с нова спирачна система на стрелата, която позволява на рамото да се опре директно в шасито за още по-голяма сила на копаене и изтласкване. 17/04/2015 |