Скелета и кофражииновативни решения в предизвикателни проектиПодобрението в много области от световния строителен пазар, оказва влияние и върху обхвата от кофражни и подпорни решения, които се създават. Отчита се напредък при модулните кофражни системи, включващи предварително сглобени елементи, които са предназначени за техническите ръководители на обектите, с оглед подпомагане на работния процес. Също така се развиват и компютърните технологии за автоматизирано управление на кофражни работи.
Според базираната във Великобритания RMD Kwikform се наблюдава нарастващ позитивизъм при голяма част от компаниите на пазара, който се променя от началото на икономическото възстановявне.
Paschal проявява особена активност при оптимизиране на работните си процеси и работи върху начините, по които цифровите технологии могат да подобрят услугите на компанията, включително планирането и управлението на складовите наличности, посредством софтуера Plan-light (PPL).
От компанията обясняват, че програмата позволява на строителните предприемачи да подготвят цялостно планиране на кофражните работи, като по този начин се проследява целият процес по инсталиране на кофража. С последната версия на фирмения софтуер за проектиране Plan Pro AutoCAD, може да бъде определено предварително точното разположение на индивидуалните кофражни панели и да бъде направена оценка на евентуалните предизвикателства за всеки един проект. Според производителя, подобни компютърни технологии, в комбинация с нови продукти, като например вътрешния ъгъл за демонтаж, който се прилага заедно с базираната на стоманени елементи система за кофраж на стени Logo, се приемат добре от бранша, благодарение на факта, че се спестяват време при демонтажа.
Компанията наскоро завърши ново проучване на усъвършенстван кофраж, проведено в Дания.
В проучвателните работи са взели участие 14 партньорски организации, като е изследвано потенциалното приложение на строителни методи с помощта на роботи и е направена демонстрация със създаването на скулптурна инсталация с дължина 24m и височина 6m. Като част от изследването робот, оборудван с CAD софтуер, фрезова горната част на блокове от полистирен. Впоследствие конструкцията се поддържа от кофраж на Logo. Направените изследвания успешно доказват, че роботи могат да работят прецизно по различни проекти заедно с проектантските екипи. В Германия Paschal работи и по създаването на динамична видима бетонова конструкция, с използването на кофраж Logo.3 и подпорна система GASS.
Фирмата за врати и прозорци Hewe Fensterbau разширява производствената си база и изгражда ново крило към офис сграда, която се простира върху 1000m2. Сградата е с изложение към улица и е изцяло от видим стоманобетон. Германската строителна компания Eichner изгражда корпуса, както и всички стоманобетонnи елементи, включително видимите. Paschal е на обекта при изграждането на основите, които са единични и ивични, както и при кофража на долната плоча. За кофраж на основите на сградата са използвани около 120m модулен универсален кофраж. Преди това е изпълнен изкоп, към основата на който е добавен чакъл за дренаж. Преди бетониране на основите в кофража е положена хидроизолация, а за долната плоча е използван водонепропусклив бетон. За стените на бетоновата конструкция са използвани 300m2 от кофражната система за стени Logo.3, 200m2 от Deck кофража на Paschal за връзка със съществуващия кофраж за плочи и 4200m алуминиеви подпори от подпорната система GASS.
Цялата дължина на видимите странични стени за интериора и екстериора е бетонирана в две секции. Въпреки трапецовидната форма на сградата, строителният екип изпълнява кофрирането единствено със системата Logo.3, без необходимост от сложни допълнителни дейности по завършване на кофража.
Необикновен дизайн
Alsina е друга компания, която осигурява кофражни системи за предизвикателни обекти с необичаен дизайн. Базираната в Барселона, Испания, фирма работи по централата на банковото дружество BBVA в Мадрид и участва в изграждането на проект, известен като La Vela (Платното), който е с капацитет 6000 служители и представлява инвестиция в размер на 900 милиона Евро. Проектът се състои от поредица от сгради, улици и линейни градини, които се разгръщат като килим, вписвайки се в съществуващата топография и ще бъде изпълнен на два етапа. На първи етап са изградени две хоризонтални офис сгради с приземни етажи. Извитата форма на сградата е постигната, чрез използването на система за катерещ кофраж Т1С. Този едностранно катерещ кофраж е разработен за да осигури безопасна среда за работа при строителството на сгради с необичайна форма.
Друга фирма -Doka, се справя с предизвикателствата на тестванията на терен. Един от последните проекти на компанията е изграждането на мост за втория по големина град в Естония, Тарту, като част от основна реконструкция на пътната инфраструктура в района. При строителството, за първи път в балтийски страна, Doka използва конзолна кофражна количка за монтажа на 55 – метрова средна секция на моста, който е с обща дължина 400m и премоства река Emajogi при подхода към града.
Doka работи и в Истанбул, Турция, където участва в строителството на нов квартал. Върху площ от 325000m2, Ağaoğlu Maslak 1453 съдържа офис сгради с височина до 185m, жилищни постройки, хотел, търговски и развлекателен център.
Doka разработва кофражни решения за пет небостъргача със специални архитектурни елементи, като убеждава изпълнителя Akdeniz Construction за скоростта, с която може да изпълни проекта. Тъй като конструкцията на небостъргачите е монолитна, ядрото и плочите могат да бъдат изливани по едно и също време. При този проект за първи път в Истанбул се използва катерещ се кофраж. Кофражната система допринася за много кратък строителен цикъл, което ускорява процеса на строителство. Всеки етаж е изпълнен приблизително за шест работни дни. Ядрата са изпълнени с катерещи платформи SCP и едроплощен кофраж Top 50. Гъвкавата система за кофраж Dokaflex позволява подпирането на подови повърхности до 2000m. Носещата кула d2 се сглобява лесно и има висока товароносимост. По данни на Doka посредством 20 комплекта кофраж за колони Top 50 е осигурен бърз и безпроблемен напредък при изграждане на стените.
Изчислителен софтуер
Meva представи новия си изчислителен софтуер за изчисление на подпори, който ще подпомогне бързата и безопасна работа при изливане на плочи. Програмата изчислява необходимия брой подпори на метър за поемане товара на плочата и на допълнителните товари върху нея. Софтуерът също така изчислява кога подпорите могат да бъдат претоварени, което помага за планиране на работния пороцес и избягване на опасности и рискове.
Програмата Meva Calc позволява изчисляването на натоварването от прясно положения бетон, скоростта на изливане за стенни кофражни системи и подпорното укрепване за плочи. Meva дава пример с типичен случай на изливане на три плочи в бърза последователност. В примера при проектирането се предвижда носимоспособност, която да позволява по-нататъшна експлоатация на плочата, например полезен товар от 2,0kN/m при нормална офис дейност – хора, мебели, обзавеждане.
Когато желанието на строителя е да изпълни следващата плоча възможно най-скоро, което генерира допълнителни товари за прясно положената първа плоча от работници, материали, строителни работи, както и от собственото тегло на втората плоча, ръководството на обекта трябва да изчисли и да предвиди тези рискове. Системата за кофраж на плочи MevaDec позволява по-ранно декофриране и повторно използване на кофражните панели и подпорите за следващото изливане. Това е възможно, след като бетонът е набрал достатъчна якост, за да носи собственото си тегло. С MevaDec това се постига при 8N/mm. За да бъдат премахнати кофражните платна, падащите глави се освобождават и понижават и кофража се премахва. Подпорите остават по местата си за да поддържат прясно излятата плоча.
Според производителя, използването на правилните процедури и придържането към правилата за кофриране могат да доведат до 40% икономия на инвентар, намалени разходи за материали и наем, както и опростена логистика. Носимоспособността на плочата не се постига автоматично, а се активизирана посредством освобождаването на подпорите за кратко и повторното им затягане. С освобождаване на опорите плочата се огъва и достига необходимата носимоспособност, която иначе не може да бъде постигната и плочата няма да може да понесе товара от новата горна плоча, тъй като тиварът преминава през подпорите и те могат да се повредят или да се огънат.
В плочата също така могат да се развият пукнатини, които пропускат влагата до армировката и това от своя страна води до корозията й. Допълнителни или помощни подпори са необходими, когато са налице допълнителни товари върху прясно положената плоча, които надвишават собственото й тегло.
Устойчиви методи
При реализацията на проекта New Providence Wharf в Лондон, чиято стойност е 140 милиона Евро, Peri прилага устойчиви строителни методи, благодарение на които намалява времето за строителство с въвеждането на специални и стандартни скелета и системи за кофраж. Комплексът с изглед към река Темза ще бъде със смесено предназначение и ще се състои от жилищни постройки и търговски обекти, включително луксозен хотел със 180 стаи и 45-етажна жилищна сграда. Проектът ще бъде завършен през декември 2015 г, а сградата Providence Tower ще стане една от най-високите в лондонското Сити. Изпълнителят J Reddington (JRL) има за задача изграждането на стоманобетоновата конструкция на сградата с помощта на индивидуалните решения на Peri. Кулата е със стъпаловидна структура, на която ще бъдат изградени балкони. По данни на изпълнителя, при строителството е използвана пълната гама оборудване на Peri, включително системата за катерещ кофраж RCS-C съвместно с кофража Trio Panel Wall Formwork, които са изцяло съобразени със строителните спецификации на JRL. По този начин е спестено време, осигурена е безопасността на обекта и е постигната по-голяма сигурност, от гледна точка на кофража, при напредъка по височина на кулата. Едно от най-големите предизвикателства е осигуряването на намаляваща във височина с отделните стъпки дебелина на стените, като кофражът позволява необходимата гъвкавост за продължаване на работата. Вътрешните платформи и катерещата система на Peri улесняват работата и дават възможност работния процес да не спира, като изпълнителят се придържа към срока за изпълнение. За поддържане на основите на сградата и последващото изграждане на 45 етажа са използвани редица системи и подпорни елементи, които са адаптирани специално да отговорят на изискванията на ограниченото работно пространство и да осигурят ефективност на работния процес. JRL използва системата Skydeck, където е възможно, за да елиминира необходимостта от работа на голяма височина, посредством изграждане на система отдолу, като с помощта на защитния панел RCS-C Climbing Protection Panel е осигурено затворено пространство и е гарантирана безопасността на персонала, работещ около периметъра на сградата.
За изграждането на извитите стени е изплзван кофража Peri Rundflex, като JRL широко прилага рамковата система Peri SB за едностранен кофраж на външните стени на приземните етажи. Високата платформа на подиума е изградена с помощта на Peri Multiprop/GT Beam и система за издигане. За осигуряване на достъп от външната страна до всички останали стени по периметъра са използвани платформи CBC 240 и CBC 160. 17/04/2015 |