СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 5, 2015

Законови изисквания към отоплителни котли и бойлери - често задавани въпроси

Законови изисквания към отоплителни котли и бойлери - често задавани въпроси

В предния брой на Списание СТРОИТЕЛИ запознахме читателите с новите законови изисквания към отоплителни котли и бойлери, заложени в Директивата на ЕС относно изискванията за еко-дизайн на свързаните с енергопотреблението продукти.

В настоящата статия ще продължим темата, като отговорим на често задавани въпроси, за да сме максимално полезни с актуална информация за всички, заинтересовани от новите законови промени.

Какво е Директива за екодизайн?
Директивата за eкодизайн определя изискванията за емисиите в околната среда, свързани с отоплителни уреди, както тяхното енергийно етикиране и ефективност. Обхватът на Директивата е в рамките на всички страни-членки на Европейския съюз. От 1 август 2015 директивата засяга вградените в уредите циркулационни помпи, а от 26 септември 2015 отоплителни уреди и бойлерите за битова гореща вода.

Защо се въвежда Директивата за екодизайн?
Директивата е създадена с цел подпомогне амбициозния план на Европейския съюз, свързан с климатичните промени. По-конкретно целта е до 2020 година енергийната ефективност да се повиши до 20% в сравнение с нормалния темп, също така емисиите на CO₂ да се намалят с 20% в сравнение с 1990 година и делът на възобновяемите енергийни източници да достигне 20% от енергийния микс. Директивата има за цел да опрости избора на крайният клиент и той да може лесно да избере възможно най-ефективен отоплителен продукт за неговите нужди.

Кои продукти са обхванати?
Директивата обхваща отоплителни котли и термопомпи с топлинна мощност до 400 kW или електрическа мощност от 50 kW, бойлери за битова гореща вода и буферни съдове до 2000 литра, както и температурни регулатори и соларни инсталации. Важно за крайния клиент: котли, термопомпи, комбинирани инсталации за когенерация и системни пакети до 70 kW, също така и бойлери и буфери до 500 литра и аксесоари към тях трябва да бъдат етикирани със стикер за енергийния им клас. Енергийният стикер е подобен на познатите етикети на домакинските електроуреди.

Директивата за eкодизайн само производителите ли засяга?
Директивата за екодизайн засяга не само производителите на отоплителни уреди, но и инсталаторите и търговците на отоплителна техника. Така например трябва да снабдите с енергиен етикет всеки отоплителен уред или бойлер, който сте изложили в магазина или представяте на сайта си. Същото важи и за комплексни системи: системните решения трябва да са снабдени със системен етикет, а когато изпращате на крайния клиент оферта за системно решение, трябва да добавите фиш с данните на системата.

Кой е отговорен за системния енергиен етикет?
Отговаря този, който продава на крайния клиент системното решение - т.е. инсталаторът или търговецът на техниката.

Как да получа технически данни и енергиен етикет за отделни продукти?
Може да получите енергиен етикет и техническа документация директно от Bosch. Етикетите и документациите се доставят заедно с продукта от нас. Също така може да получите енергиен етикет и докуметации онлайн през уеб сайта на Bosch. На сайта също ще намерите и ProErP Tool, което е лесно за употреба приложение за генериране на системен енергиен етикет.

Какви ползи имам ако работя с производител като Bosch?
Работата със системен производител като Bosch дава значително предимство в качественото и лесно обслужване на вашите клиенти. За крайните клиенти това решение предоставя много ползи като гаранция за системни пакети, управления с онлайн комуникация, технология с патентована соларна оптимизация - всичко това води до една по-голяма икономия на енергия и по-висока ефективност на системата. В допълнение на това може да разчитате на нашето експертно мнение и богат опит в сферата на отоплителните системи.

Как Bosch ми помага в изготвянето на системен етикет и енергийна документация?
Bosch предоставя на инсталаторите си лесно за употреба приложение за генериране на енергийни системни етикети - ProErP Tool. Апликацията може да се използва както на персонален комютър, така и на таблет и на смарт мобилно устройство. Лесното търсене на продукти посредством продуктово име, артикулен номер или ръчно търсене позволява лесно и бързо констилиране на отоплителна система и генериране на енергиен етикет. След избора на компонентите приложението генерира системния енергиен етикет автоматично. След това имате възможност да свалите документа и етикета на електронен носител като PDF-файл и лесно може да го изпратите посредством електронна поща или да го разпечатате.

Сезонната енергийна ефективност съответства ли на коефициента на ефективност?
Не. Най-важната разлика е, че сезонната енергийна ефективност представлява отношението на необходимото в даден сезон отопление към годишното количество енергия, използвано за покриване на този товар. Тя е „сезонна“ за това, че освен максималния топлинен товар взима предвид и частичното натоварване през пролетта, лятото и есента, а това понижава характеристиките на ефективност на уреда поради факта, че уреда не работи с натоварване близо до максималното.

Ако се подмени само един компонент на отоплителната система, трябва ли да се издава системен етикет?
Не се изисква етикет за съществуващите системи. В случай на частично модернизиране на системата ще получите енергиен етикет само за подменения компонент на системата. В случай, че подменяните продукти образуват система съгласно Директивата, е необходимо да се издаде енергиен етикет.