Ново поколение сушилни-охладители от Лахти ПресижънНапоследък все по-често се налага да се сушат типичните за сухите смеси инертни материали. За целта се използват 2 типа сушилни - барабанни и с кипящ слой. Нарасналите изисквания за енергийна ефективност и запазване на околната среда принудиха производителите на оборудване да продължат с по-нататъшното развитие на своите технологии. Лахти Пресижън разработи ново поколение сушилни-охладители с кипящ слой. Новата сушилня се характеризира със силно подобрени енергийна ефективност и надеждност. Новата сушилня беше разработена в сътрудничество с университети. Този голям приложно-изследователски проект увеличи значително ноу-хау-то на Лахти Пресижън.
Сушилните системи обикновено използват по-скъпи горива, като например природен газ, пропан- газ и леко дестилатно гориво. С новата Зелена Сушилня с кипящ слой на Лахти енергийните разходи за сушенето могат да се намалят значително. Основният модул на Зелената Сушилня на Лахти е добре-познатият ‘кипящ слой’. Ефективността на технологията ‘кипящ слой’ се основава на противотока на въздух и пясък с отличен контакт между тях. Технологията ‘кипящ слой’, с повторното използване на газ, системите за възстановяване на топлината и оптималните въздушни потоци, заедно осигуряват енергийна ефективност от висока класа.
Механизмът ‘кипящ слой’ е здраво и устойчиво на износване техническо решение за суровини с висока плътност и в големи количества. Той дава висока надеждност и ниски разходи за поддръжка.
Конструкцията на инсталацията за сухи смеси на Лахти Пресижън е на основата на патентованата система за изпразване на силозите и дозиране, която дава възможност за изграждане на гравитачни инсталации вместо използването на конвенционалната шнекова технология. Сухият пясък и останалите суровини се изкачват еднократно до върха на смесителната кула, откъдето движението на материалите става по силата на земното притегляне. Главният фактор е патентованата система за изпразване на силозите и дозиране на базата на технологията на флуидизиране („втечняване”). В повечето случаи това премахва нуждата от шнекови конвейри и гарантира висока точност при висока пропускателна способност, както и по-малко поддръжка. Поради това генералният план на инсталацията е изключително прост. Оптималното изпразване на силозите се прилага за дребнозърнести суровини като фин пясък, млян варовик, цимент, негасена вар и различни химикали на прах.
Патентованата система за флуидизиране на Лахти е икономичен метод на източване, за който е нужно само минимално количество сух сгъстен въздух.
За допълване на системата, Лахти Пресижън разработи дозиращ клапан с две фази, за да осигури точното захранване на добавките. Друго революционно развитие на дозиращите клапани е клапанът VLV на Лахти с изключително широк динамичен обхват на действие. Той също е базиран на земното притегляне и е специално разработен за материали с по-малка течливост, напр. пигменти за оцветяване. При него потокът на материала се поддържа от комбинация на флуидизиране с вибрации, в зависимост от типа на материала; постига се много точно и високо-скоростно дозиране, и със същия дозиращ клапан могат да се дозират бързо и точно както големи, така и много малки количества.
Още една стъпка напред на технологията на флуидизиране на Лахти Пресижън е патентованият флуидизиращ шланг, използван обикновено за пренасяне на сухи прахообразни материали. При него, прахообразният материал се ‘флуидизира’ по цялата дължина на специалния гумен маркуч. Лахти Пресижън има и специална дозираща система за леки инертни материали и фибри, често използвани при производството на сухи строителни смеси. 24/08/2015 |