Даваме лесноприложими схеми за осигуряване на безопасни условия на работаРазговор с г-н Петко Тотев, Управител на фирма ПИК 3000Г-н Тотев, в началото бихте ли запознали читателите върху какви проекти работите в момента?
Както знаете, ПИК 3000, макар не много голяма фирма, е специализирана в няколко области. Разбира се, на първо място ние сме основно доставчици на лични предпазни средства и оборудване за работа на височина и спасяване. Още започвайки нашата дейност си дадохме сметка, че качественото оборудване не е достатъчно само по себе си да осигури ефективна и безопасна работа. Необходими са малко повече познания и обучение. И това именно е другата линия, в която фирмата е активна – провеждането на обучения, по различни програми, на хора, които ползват лични предпазни средства. Казано по-конкретно – говорим за защита от риск от падане при работа на височина. Тези обучения са доста полезни и за нас, защото попадаме в различни ситуации. Опитваме се да дадем по-разбираеми и лесноприложими схеми за осигуряване на безопасни условия на работа. Освен предлагането на различни продукти и провеждането на обучения, извършваме и консултантски услуги.
Предлагате оборудване, което е необходимо при изпълнението на различни строително-монтажни дейности. Върху кои продукти бихте искали да поставите акцент, с оглед на възможни проблеми при работата на височина?
Няма да се спирам в детайли на конкретни продукти, те са много добре представени в списанието, по-скоро искам да насоча вниманието към някои проблеми, които съществуват при работа на височина, а също и необходимостта от обучения.
Сериозен проблем, на който трябва да бъде обърнато внимание в нормативната уредба, е обезопасяването на покривите на сградите, както и достъпа до фасадите, когато се налагат дейности по поддръжката им. Има много интересни в архитектурно отношение сгради, но предварително не е помислено за поддръжката на фасадата или достъпа до инсталации, разположени на покрива. Проблемът е, че на етап проектиране не се предвижда специална система, която да се използва за достъп в последствие при поддръжка на фасадата. А при вече изградена сграда да се търсят решения за осигуряване на безопасност при поддръжка, става по-трудно и допълнително се оскъпява.
Работата на необезопасени скатни покриви също крие редица рискове. Не е достатъчно работникът да бъде снабден с лични предпазни средства. Освен тях трябва да се осигури временно обезопасяване на покрива, защото рискът е комбиниран. От една страна в случай на падане то е по наклонена плоскост, и от друга – ако покривът не е обезопасен, било то с мрежи или скеле, последиците от падането ще са тежки. Има много добри съвременни решения, които могат да предотвратят подобен инцидент. Например спирачните устройства ASAP и въжетата, които предлагаме. Те гарантират гъвкави осигурителни линии, повече сигурност на работника и много добра мобилност. А в случай, че работата е по-специфична и изисква продължително спиране за извършване на някакви операции, бихме дали предимство на използването на дълго позициониращо въже, като работно ограничителна система. Ако трябва да обобщя, нашият стремеж е да предотвратим риска, да осигурим необходимите защити, за да не се стига до падане.
Същото се отнася и за работата на височина в коша на вишка. Масова практика е работниците да не са обезопасени и да не ползват лични предпазни средства. За да се избегне риск от падане, има два възможни подхода. Единият е ползването на система спираща падането. Тази система няма да предотврати изпадането от коша, но ще спре самото падане извън коша. Другият подход, който е и по-добрият вариант, е ползването на работно ограничителна система с позициониращо въже, което се регулира така, че да не допусне изпадане извън коша. С тези системи, понеже се осигурява по-голяма сигурност на работника, се постига и по-голяма производителност. Избирането на начина на обезопасяване ще зависи и от нормативната уредба и съответното ръководство за експлоатация на оборудването, което се ползва.
Относно личните предпазни средства, интересен момент има при използването на предпазни каски. Много дейности изискват носенето на каска, и тук изниква въпросът каква каска да се предпочете. За много дейности, като например работата на височина и с използване на преносими стълби, е желателно каската да бъде с триточков подбрадник, който няма да позволи изпадане на каската, а от там и нараняване на главата при падане. Затова се дава предимство на каските, които са сертифицирани по стандарт БДС / EN 12492 (каски за алпинисти), но с дизайн за индустриална употреба. Но и самите стандартни спортни каски не са подходящи за използване при работа, включително поради факта, че имат големи вентилационни отвори и лесно запалими елементи. Трябва да се търси такъв оптимален вариант за каска, която от една страна да отговаря на стандарта за алпийска каска, и от друга – да дава възможност за поставяне на допълнителни защити за слуха и зрението.
Много специалисти в България работят на височина по-голяма от допустимата без осигуровка, с преносими стълби, без да ползват защита от падане. И немалко са злополуките. За да се предотврати това, от една страна са отговорни лицата, които трябва да осигурят личните предпазни средства, от друга – самите работници, които често имат неотговорно отношение към собствената си безопасност. Липсата на ефективен контрол също е съществен проблем в България.
Каква политика провеждате, за да наложите добрите практики, свързани с безопасната работа на височина и да сте в полза на всички, занимаващи се с това?
Ние сме малка фирма, но правим всичко възможно, за да променим културата на работа на височина и да се прилагат все повече добрите практики. Организираме семинари и обучения. Стремим се да работим активно с ръководители и длъжностни лица в предприятия или фирми, които са ангажирани с осигуряването на контрола над работата и безопасността. Но преди всичко, за да наложим добрите практики, трябва да ги познаваме. И след налагането им да има постоянен контрол над спазването им.
Бихте ли споделили в каква посока ще продължите развитието си? Имате ли конкретни планове или очаквания?
По отношение на перспективите и бъдещите планове за развитие, със сигурност мога да кажа, че ще продължим в същата посока, както и до момента. Предлагане на качествено оборудване, но не по-малко значение ще отдадем и на обученията, защото колкото и да е иновативно оборудването, ако няма познания за работата с него, то не гарантира безопасност. Ще се стремим да налагаме добрите практики и максимално да бъдем полезни на всички, ангажирани с работа на височина.
По отношение на търговската ни дейност, ще продължим да следим световните тенденции, да предлагаме иновативни и качествени продукти, така че да сме актуални и да отговаряме на непрекъснато променящата се среда.
Това, което ни се иска да организираме в бъдеще, е създаването на център за обучения, където да се обучават специалисти за различни области, където се прилага работа с въжен достъп, където да се симулират различни ситуации, работа в ограничени пространства и др. Разбира се, най-добре се обучават специалистите в реални условия, но не винаги това е възможно, затова считам, че подобен център ще бъде от голяма полза. 24/08/2015 |