Керемидитематериали и особености на полаганеПокривът, като основна конструктивна част на сградите, има много важна функция. Той трябва да защитава сградата от външни неблагоприятни условия, да е конструиран така, че да е безопасен за обитателите, да има привлекателен вид, да придава индивидуалност на сградата. Покривното покритие има отношение към всичко това. Съвременната строителна индустрия предлага богат асортимент от продукти за изграждане на покривни покрития, различаващи се според материал и технология на изработване, експлоатационни характеристики. В настоящата статия ще се спрем конкретно на керемидите, материалите за тяхната изработка и някои особености на полагане.
Керамични керемиди
Изработени са от естествени природни продукти - почти 100% от състава им е от различни видове глина (съединения от окиси на алуминия, силиция и желязото). Производството преминава през формоване, сушене и изпичане на изделията в пещ, при температура над 1000°С. Когато керемидите са без допълнително покритие, цветът им зависи от състава на суровината и условията на изпичане.
Освен с естетичен вид и разнообразие от цветове, качествените керамични керемиди се отличават и с дълговечност (повече от 100 години), устойчивост на студ, здравина, способност за трайно запазване на цвета, огнеупорност и добро шумопоглъщане. Керамичните керемиди са сравнително тежки покривни материали с маса 30-60кг/м2. Това, разбира се, придава на покривното покритие стабилност при силни ветрове, но в същото време изисква увеличаване на броя и сечението на гредите от покривната обшивка, в сравнение със случаи, когато се полагат леки покривни материали, например, битумни керемиди или рулонни продукти. Сред качествата на керамичните керемиди са и слабата топлопроводимост, устойчивост на градушка, резки спадове в температурата и киселинни дъждове. Оптималният ъгъл на наклон на покрива за монтиране на керамични керемиди е от 22 до 60 градуса.
Екологично чисти са, тъй като се произвеждат изцяло от природни суровини, които при надеждните производители са с контролирано качество. Керамичният покрив диша чрез капилярни пори, което обезпечава благоприятния микроклимат в сградата по всяко време на годината.
Най-разпространени са два вида керемиди – жлебни (заключващи) и плоски (тип “боброва опашка”). Първият тип керемиди се закрепят както за обшивката от летви за настилане на покрива с помощта на специални издатъци, така и за жлебовете на съседните плочи. Заключващите жлебове са вертикални и хоризонтални. При този механизъм на закрепяне всяка керемида има възможност за разместване 3-4мм, което позволява керамичният покрив да понася температурно разширяване и свиване след полагане на покритието. При монтажа на “бобровите опашки” всяка керемида от по-горе разположен ред покрива в мястото за съединяване две други от по-долния ред. Тъй като тези керемиди нямат заключващи приспособления, те могат да се изрязват и да се поставят на покриви с криволинейна форма. Оптималният ъгъл на наклон на обшивката под керемидите е от 22 до 60 градуса.
Бетонни керемиди
Бетонните керемиди също са устойчиви на агресивни условия като сняг, лед, градушка и ветрове. Пожароустойчиви са и имат бърз и лесен монтаж. Формата им е Г-образна, с подгъв, чрез който се закрепят за летвите от покривната обшивка. Тези керемиди, също като керамичните, са сравнително тежки покривни покрития и се полагат върху по-здрави конструкции. За да се осигури вентилация в подпокривното пространство, се изгражда конструкция от контралетви, изолация и обшивка, върху която се полагат керемидите.
Качественият резултат от използване на бетонните керемиди като покривно покритие се определя от спазването на някои изисквания, свързани с наклона на покрива. Ако той е 12-17°, трябва да се направи плътна изолация на подпокривното пространство - пълна дъсчена обшивка, два пласта битумна мукава и контралетви. Изолация против дъжд между обшивката и контралетвите е необходима при наклон 17-22°. Големите наклони пък изискват по-сигурно закрепяне на керемидите. При наклон, по-голям от 45°, всяка трета керемида се захваща диагонално със специална скоба, а ако наклонаът е над 60°, това се прави с всяка керемида.
Основата за полагане на бетонните керемиди е изградена от летви. Керемидите имат специална форма с подгъв във формата на буквата “Г”, чрез която се окачват на летвите. За да се осигури циркулация на въздуха, се прави вентилирана конструкция под покривната покривка. Тази конструкция се състои от дъсчена обшивка, изолация (битумна мукава или дифузионно фолио) и контралетви. Вентилирането може да е на различни места в отделните случаи – в областта на контралетвите и под дъсчената обшивка (при изграждане на тавански етаж) или вентилиране на цялото таванско помещение.
Полимер-пясъчни керемиди
При тях циментът в качеството си на свързващо вещество е заменен с полиетиленов полимер. Другите съставки са пясък и оцветители. Сместа от изходните суровини се разтапя и след това се пресова в крайни изделия. Този продукт има редица предимства. Масата на един квадратен метър полимер-пясъчни керемиди е до два пъти по-малка, отколкото на керамичните и циментно-пясъчните керемиди. Това позволява олекотяване на покривната обшивка. Покривът от полимер-пясъчни керемиди може лесно да се измие. Материалът не подлежи на въздействие на микроорганизми и слаби киселини. Едно много ценно качество на тези керемиди е удароустойчивостта им. Заради съдържащия се в тях полимер те не се чупят при транспортиране, монтаж и падане от високо. Полимер-пясъчните керемиди са устойчиви на резки климатични изменения, както и на фотоокислителното стареене под въздействие на слънчевите лъчи. Те са водонепроницаеми и имат добри звуко- и толоизолационни свойства. Ниската им топлопроводимост обезпечава добър температурен режим в подпокривното пространство, дори и без използване на допълнителни топлоизолационни материали.
Полимер-пясъчните керемиди са подходящи при наклони на покрива от 22 до 80°.
Битумни керемиди
Друга алтернатива при избора на покривен материал дават битумните керемиди. Те, също като мембраните, се отнасят към сравнително леките покрития (8-13кг/м2) и позволяват опростяване и олекотяване на покривната конструкция. Важно предимство при тях е, че когато в процеса на експлоатация по една или друга причина възникнат деформации в материала, напрежението в местата на закрепване е по-малко, в сравнение с това при мембраните, заради по-малката площ на керемидите.
Структурата им е от няколко слоя. Имат армираща основа от фибростъкло или целулоза, двустранно импрегнирана с битум. Върху лицевата страна за ултравиолетова защита се полага минерална посипка или метално фолио, a върху долната - защитен пясъчен слой, който пречи на слепването на керемидите при складиране и транспортиране. Битумът, използван за импрегниране на керемидите, може да е конвенционален или модифициран, но както стана известно, битумите от втората група показват по-добри експлоатационни качества.
Битумните керемиди се предлагат в богата гама цветове, тъй като посипката позволява различно тониране. Разнообразие има и във формата - овална, триъгълна, правоъгълна, трапецовидна, шестоъгълна и т.н. Полагането на този продукт е сравнително лесно и бързо. Една към друга керемидите се закрепват чрез самозалепващи се ленти, а към обшивката на покрива - с пирони и битумно лепило или горелка. Подходящи са за покриви с наклон от 10-12° до 90°. Успешно се прилагат при покриви със сложна геометрия.
Метални покриви
Металните керемиди и профили, вълнообразни или трапецовидни, са предварително формовани (пресовани) покривни листове, изготвени от висококачествена горещо поцинкована стомана (цинк средно 270g/m2) или стоманена ламарина с дебелина 0,50mm, еднородна по химичен състав и механични свойства. Металните листове имат допълнителна промишлена обработка – нанесени подгрундов фосфатен и грундов слой по долната и лицевата повърхности и цветно полиестерно покритие по горната (лицева) повърхност. Полиестерното покритие осигурява защита от корозия, устойчивост на атмосферните влияния и естетичен външен вид на продуктите. Покривните аксесоари се произвеждат от същия тип материал и допълнителна обработка.
Металните покриви могат да наподобяват характерните шарки на глинените керемиди, дървесината, дървените летви или викторианските метални плочи. За да се създаде желания вид, алуминиевият и стоманеният материал се обработват до получаване на индивидуални реалистични форми. Когато металните покрития са във вид на отделни керемиди или летва те са много подходящи за покриви със сложна повърхност.
Покривната система
За да бъдат отлични качествата на един покрив е необходимо да се използва цяла покривна система, която включва всички необходими изолиращи и защитни елементи. Днес, повечето фирми производителки предлагат в своите продуктови каталози голяма част от тези елементи, което значително улеснява потребителя и подобрява значително качеството на покрива. Броят на тези аксесоари и елементи не е малък, но най-общо те могат да се групират по следния начин:
Покривна изолация – включва различни видове покривни фолиа, предназначени да се полагат върху или вместо дървената обшивка на покрива. Те могат да бъдат с различни технически характеристики, които определят основното им предназначение съответно като топло-, паро- или хидроизолиращ материал.
Елементи за отводняване – един от най-важните и задължителни елементи на покривната система, които наред с покривното фолио спомагат за качественото отвеждане на дъждовната вода и предпазване само покривното пространство, но и фасадата и цялата сграда. Елементите за отводняване са част от цяла окомплектована система от водосточни тръби, улуци, решетки, колена и др.
Елементи за вентилиране – това се елементите, подходящи за отвеждане на парата и влагата от подпокривното пространство и покрива, предотвратяващи процеса на нагряване на покрива и съответно проникването на топлина надолу в помещенията.
Крепежни елементи – за прикрепване на керемиди, капаци и други бетонови елементи към покривната обшивка и ребрата. По този начин се осигурява защита при буря и ураганен вятър.
Елементи за уплътняване – това са елементите, които осигуряват специално изолиране на съединяващите се части – при комин, улама, при покривни прозорци и било. Те допълнително изолират подпокривното пространство от проникване на вода. 25/09/2015 |