СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 6, 2015

Фасадна реставрация на градска архитектура

Фасадна реставрация на градска архитектура

Стратегиите за устойчиво градско планиране обхващат всички функционални и естетически аспекти на градската среда – улици, фасади на сгради, паркове, канализация, водни съоръжения, паметници и други.
Градовете днес са изправени пред нови предизвикателства и градското планиране се приспособява към справяне с тях. Администрациите трябва да помислят за бъдещето на нашите градове в един глобализиран свят, в който новите модерни сгради са в синхрон с архитектурното наследство. Възстановяването и запазването на фасадите на градската архитектура имат много важно икономическо, социално и културно значение за града. Те изтриват следите на времето от сградите, обновяват облика на средата като съхраняват историческите и културните й ценности, привличат туристи и повишават качеството на живот чрез подобряване на жилищните и на публичните пространства.


Обновяването на градската среда е в основата на градското планиране. То обхваща много аспекти, сред които и фасадна реставрация на градската архитектура. Архитектурната приемственост е важен фактор за всяка програма за обновяване на града. Днес е истинско предизвикателство българските градове да се обновяват без да изгубят собствената си идентичност. Необходим е анализ в областта на историята на сградите, естеството на строителството и възможностите за най-близка до оригинала интерпретация на материалите, цветовете и формите.

Принципи на фасадната реставрация
Концепцията на фасадна реставрация обхваща набор от операции, чиято цел е регенериране външния вид на сградата с привеждане на фасадата в първоначалния й вид – почистване, запълване на фуги, боядисване, полагане на мазилки или други облицовъчни материали, консервиране и други. Но естетиката е само едната страна на монетата: след ремонтни дейности фасада се превръща в защитена, стабилна структура с увеличен живот. В резултат на тези операции могат да се подобрят звуко- и топлоизолационните показатели на фасадата, нейната устойчивост на огън, изсоляване и влага.

Основен принцип на реновирането на градската архитектура със запазване на историческата й идентичност е запазване на всички оригинални материали и дизайн. Премахването или промяна на първоначалните строителни материали или отличителни архитектурни особености трябва да се избягва, когато е възможно, особено ако те са важни при определяне на цялостния исторически и визуален характер на градската среда. Ремонтът чрез възстановяване е с приоритет пред замяната. Ако повредите са толкова големи, че възстановяване е невъзможно, се правят замени, съответстващи на оригиналите. Заместване с материали, изглеждащи по същия начин се прави при положение, че замяна със същите материали не е технически или икономически оправдано.

Съществуващите небоядисани повърхности остават небоядисани (освен в някои случаи на напреднало влошаване на състоянието). Повърхности, които са били боядисани в миналото, могат да бъдат пребоядисани. Зидария, дърво и ковано желязо трябва да бъдат подготвени правилно чрез премахване на остатъци от боя преди нанасяне на грунд, подходящ за материала, и необходимия брой слоеве екстериорна боя или фасадна мазилка. Цветовете се разглеждат във връзка с историята на сградите и цветовете на градската среда. Всички елементи трябва да се допълват хармонично.

Дейностите по реставрация могат да се извършват през цялата година, но все пак е необходимо съобразяване на някои операции със сезона. Така например, боядисването и всички други „мокри” процеси е добре да се провеждат в сухо и топло време. Въпреки това има и дейности, които могат да се провеждат и през зимата – това са всички „сухи” операции.

Фасадната реставрация трябва да се извършва само от професионалисти, тъй като е необходимо да се вземат под внимание много аспекти. За всеки обект се прави анализ на състоянието и се изготвя индивидуална концепция за възстановяване. В процеса на работа по възстановяване и обновяване на фасадите участват много спе циалисти – архитекти, инженери, художници, работници, като за качеството на крайния резултат значение имат координацията в екипа и използваните материали. Редица фирми, производители на строителна химия имат специализирани решения за реставрация, почистване и консервиране на фасади. Сред реставрационните материали има голяма разнообразие. Тук влизат гипс, тухли, камък, бетон, дърво, ковано желязо, грундове, импрегнатори, противокорозионни състави, бои, мазилки и системи за реставрация. За всяка ситуация компаниите, специализирани в тези дейности, могат да предложат подходящо решение. Ето и някои от предложенията на пазара:

Марисан включва в богатата си гама от системни решения и материали за строителството декоративни фасадни профили, изработени от експандиран полистирол (EPS) с висока плътност, защитени с повърхностен слой от полимерно покритие на циментова основа, което ги предпазва от стареене и им придава естествен вид. Благодарение на своята еластичност, те не променят своите качества с времето. Монтажът им е лесен и безпроблемен към всички видове фасадни покрития, като не се изисква специфична и трудоемка подготовка на основата. Днес технологиите позволяват бързо и лесно изпълнение на огромно разнообразие на класически форми от полимерни материали вместо от гипс, което в определени случаи се оказва технически и икономически по-добрата алтернатива.

Поради ниското тегло на профилите, не се налага допълнително механично укрепване, а монтажът се извършва само с помощта на полимерно лепило. Профилите могат да бъдат разкроявани на необходимата дължина и под желания ъгъл с обикновен ръчен инструмент за рязане, без разрушаване на повърхностния слой. Защитното полимерно покритие може да бъде боядисвано с обикновени фасадни бои в богата гама от цветове, в синхрон с основния цвят на фасадата и цялостната идея на сградата и средата.

Баумит също има продукти и системни решения за реставрация на фасади, сред които фасадни профили и орнаменти, грундове, бои и мазилки. Сред многото референтни обекти, реновирани с продукти на компанията е сградата Паметник на културата в София, за чиято фасада са използвани Баумит Дълбочинен Грунд, Баумит Силиконова боя и мазилка и Баумит Мозаична мазилка.

Баумит Дълбочинен Грунд е готов за нанасяне продукт с органично свързващо вещество, специални съставки и вода. Пропуска водните пари и ограничава попиващата способност. Прилага се за заздравяване на минерални повърхности, преди полагането на всички видове крайни покрития (Баумит Гранопор, Силиконови и Силикатни продукти). Основата трябва да бъде чиста, суха, незамръзнала, почистена от прах, да не е водоотблъскваща, без изцветявания на соли, носимоспособна и без ронещи се части. Грундът е подходящ за нанасяне на варови, варо-циментови и циментови мазилки, бетон, гипсови мазилки и други минерални основи. Не е подходящ за нанасяне върху пластмаси, лакови и маслени слоеве, туткалови и дисперсни бои, EPS – мазилки и интегрирани топлоизолационни системи. Баумит Дълбочинен грунд може да се нанася с валяк или четка. При многократно грундиране се работи прясно в прясно. Не трябва да се получава стъклен слой. Спазва се време за съхнене от минимум 12 часа. Температурата на въздуха на материала и основата по време на нанасяне и в процеса на свързване трябва да е минимум +5°C. Фасадата е нужно да се защити от пряко слънчево греене, дъжд или силен вятър.

Баумит СиликонТоп е готова за полагане, пастообразна, тънкослойна мазилка на база силиконови смоли, с драскана или влачена структура, за външно и вътрешно приложение, за ръчно или машинно полагане. Съдържа силиконова смола и органични свързващи вещества, минерални пълнители, пигменти, включително Cool пигменти, добавки и вода. Устойчива е на атмосферни влияния, силно водоотблъскваща, с висока степен на паропропускливост, миеща се, с минимална склонност към замърсяване. Универсално приложима е и лесна за работа. Използва се като защитно покритие и за постигане на естетическо оформяне на фасади и вътрешни повърхности върху стари и нови минерални мазилки и шпакловки, върху бетон, за обработване на органично свързани шпакловъчни маси и мазилки.

Ceresit дава решение за бързи и надеждни резултати за защита и ремонт в случаи на увреждане на бетонна основа. Бетонът и армираният бетон се считат за най-разпространените и надеждни строителни материали. Различните влияния на околната среда, в съчетание с лошо качество на бетона и конструктивни дефекти, могат да предизвикат тежко увреждане на бетонните конструкции с течение на времето. Това увреждане може да бъде коригирано успешно. Хенкел е производител на строителни материали, предназначени за защита и ремонт на конструкции от бетон и армиран бетон. Тези изделия представляват част от специално разработената система Ceresit PCC (Polymer Cement Concrete- Полимер Цимент Бетон).

Системата Ceresit PCC е базирана на четири основни продукта: CD30 „2в1” – еднокомпонентен минерален антикорозионен защитен и контактен разтвор „2в1”; CD26 – едрозърнест разтвор за ремонт на бетон, за слоеве с дебелина от 30 до 100mm; CD25 – дребнозърнест разтвор за ремонт на бетон, за слоеве с дебелина от 5 до 30mm; CD24 – фин разтвор за ремонт на бетон, за пластове с дебелина на слоя до 5mm.

СистематаCeresit PCC е предназначена за запълване на пукнатини и разрушени части, за извършване на сложни поправки на различни типове конструкции от цимент и армиран бетон. Системата е подходяща за ремонт на следните типове конструкции: балкони, рамкови, многослойни и монолитни конструкции. Продуктите от системата са устойчиви на атмосферни влияния и пряко въздействие на соли. Те са водоустойчиви, с добра дифузна способност и са устойчиви на карбонизиране, като удължават експлоатационния живот на конструкциите.

Корозиралият и карбонизиран бетон и всички вещества, които могат да влошат адхезията, трябва да се отстранят старателно. Всички остатъци от разделителни субстанции и слоеве с лошо сцепление към основата трябва да се отстранят по механичен път. След почистване на повърхността на бетона трябва да се извърши анализ на пукнатините и кухините. След обработка на основата се нанася антикорозионен защитен разтвор CD30 “2в1” Ако корозията на армиращите пръти е толкова напреднала, че някои от тях трябва да бъдат подменени, допълнителните пръти могат да бъдат фиксирани с монтажен цимент за бързо фиксиране CX 5. След тази операция, тяхната повърхност трябва също да се покрие с CD30. За да се получи контактен слой, разтворът CD30 трябва да се нанесе с четка върху почистената, влажна бетонна основа и вече защитената армирана стомана. Следващите слоеве от системата Ceresit PCC трябва да се нанасят след първоначално изсъхване на контактния слой, т.е. когато разтворът е все още леко влажен (30-60 минути след нанасянето). В зависимост от дълбочината на пукнатините и разрушените части в бетона, може да се използва един от двата запълващи разтвора: CD26 или CD25. За запълване на пукнатини/кухини и ремонт на повредени основи до 5mm, както и за заглаждане на бетонната повърхност се използва фин разтвор CD24. Следва нанасяне на допълнителни защитни слоеве. Когато повърхността е изложена единствено на въздействието на атмосферните фактори и основните причинители на увреждане са корозията и карбонизацията, е достатъчно върху повърхността да се нанесе покритие от CT44 – защитна декоративна акрилна боя. За тераси е необходимо конструкцията да се покрие с еластична двукомпонентна хидроизолация R166. При необходимост от съхраняване на оригиналната бетонна конструкция може да се нанесе CT13 – импрегнатор за всякакви абсорбиращи минерални и високоалкални повърхности.

Rofix е още един производител със силни решения за реставрация на фасади. Rofix 675 Предварителен шприц с хидравлична вар за реставрация се използва за подготовка на основата за реновиращи мазилки. продуктът е на база природна хидравлична вар съгласно EN 459-1 и природен пясък. Полага се върху попиващи, минерални основи като стара или нова тухлена зидария, върху каменна и смесена зидария. Нанася се на 100% покривност, на 3-5 mm дебелина. Без цимент е. Специално предназначен за опазване на паметници на културата. Roefix 692 Машинна мазилка на основа трас и вар за реставрация е минерална хастарна мазилка. Може да се използва и като завършваща мазилка. Специално предназначена е за екологично жилищно строителство и за опазване на паметници на културата. Оптимална основа е за чисто силикатни и варови бои. Rofix 695 Мазилка с хидравлична вар за реставрация е минерална мазилка. Използва се също така и като предварителен шприц или завършваща мазилка. При смесена или каменна зидария се използва Rofix 675 като шприц. За ръчно полагане е. На база природна хидравлична вар съгласно EN 459-1 и природен пясък. Специално за реновиране на стари сгради и за опазване на паметници на културата.