Геодезически измерванияиновациите в сектораПреди започване на строителните работи на повечето обекти е необходимо да бъдат направени геодезически измервания. Начините, по които тези измервания се извършват, са се променили до неузнаваемост през годините. Както в много области на строителната индустрия, така и в ежедневието, иновациите и новите технологии навлизат изключително бързо само за няколко години. Геодезията също напредва и технологията на геодезическите измервания се подобрява непрекъснато.
Специалистите от Leica Geosystems отбелязват, че с всеки изминал ден строителите са изправени пред нови и предизвикателни ситуации. Процесите и технологиите, използвани на обекта, трябва непрекъснато да се приспособяват, с оглед проектите да бъдат завършени навреме и да отговарят на изискванията за качество.
Leica Geosystems представи две нови тотални станции – моделите iCON builder 60 и iCON robot 60, проектирани с мисъл за строителите и предназначени за навлизане в света на Leica Geosystems’ iCON решенията. Зад наименованието iCON стои идеята за интелигентно строителство (intelligent CONstruction). То включва голям брой нововъведения, но всички те са приложени и представени по един интелигентен начин, който не нарушава работния процес на крайните потребители. Често, сложни стъпки или рутинни действия трябва да бъдат опростени и поради тази причина понякога се предпочита определени аспекти да бъдат скрити на заден план в потребителския интерфейс, постигайки автоматизирани и интуитивни приложения. Благодарение на ясни и лесни за разбиране функции като IntuiNav+ или MapOPS+ и наред с прилагането на един и същ интерфейс при всички iCONstruct продукти, значително намалява нуждата от обучение. Това, също така, означава, че потребителите могат лесно да разменят оборудване.
Сред другите примери за това по какъв начин Leica Geosystems прави работата на крайните потребители по–лесна са трите нови функции на iCON robot 60 за намаляване и автоматизиране на работния процес – Setup Pilot, Cube Search и Target Snap, както и 3D View функцията за триизмерна визуализация на проекта, с която едновременно бързо могат да бъдат регистрирани и визуализирани различни проблеми. Тоталните станции са предназначени основно за технически и обектови ръководители и се предлагат с вграден софтуер, който може да бъде приложен при много различни iCON устройства. Проектирани така, че да оптимизират работния процес, новите серии iCON builder 60 и robot 60 изпълняват рутинни действия по-бързо и опростяват редица задачи в строителния сектор, както за инженерни и инфраструктурни приложения, така и за създаването на строително информационни модели BIM (building information modelling). Моделът iCON builder 60 изисква двама оператори, а iCON robot 60 само един оператор. Двете тотални станции и наскоро представените таблети iCON CC55 PDA и CC65/66, разполагат с вграден софтуер iCON build или iCON site. При всички iCON устройства са използвани едни и същи менюта и графики, с което значително се намалява необходимостта от обучение и поддръжка. На обекта вече лесно и безпроблемно могат да се трасират линии, точки и дъги, да се проверява дали изпълнението на различни конструкции съответства на проекта, както и да бъдат измервани площи или обеми от бетон и зидария. С използването на същия вграден софтуер, както при ръчната тотална станция iCON builder 60, новият модел iCON robot 60 пести време с по-ефективна работа. Съвместното използване на функциите Cube Search и Target Snap осигурява проследяване на правилната призма с минимално време за търсене. С помощта на призма и контролер, операторът може да се фокусира върху задачата си да бъде в пълен контрол на мястото, където се измерва дадена точка. От Leica добавят, че потребители, които работят в BIM сектора, също могат да се възползват от новата iCONstruct телематична опция за iCON robot 60. Приложението свързва BIM оператора с екипите на обекта, като позволява онлайн обмен на файлове и дистанционна поддръжка.
Гъвкав избор
Корекционната услуга при позициониране в реално време CenterPoint RTX на Trimble наскоро стана достъпна и при тежки строителни приложения. CenterPoint RTX е достъпна в световен мащаб като абонаментна услуга, която предлага на строителните компании гъвкава и лесна за инсталиране и настройка опция за провеждане на предварителни проучвания и първоначални измервания, без необходимост от традиционната тотална станция. Базирана на Trimble RTX технологията, CenterPoint RTX е източник на спътникова информация за позициониране, като предава ГНСС корекции до подвижни системи посредством устройствата Trimble SPS985 GNSS Smart Antenna, SPS985L GNSS Smart Antenna или SPS855 GNSS Modular Receiver. При измерванията не е необходим допълнителен план за данните или хардуер. CenterPoint RTX е идеалният източник на корекционна информация за строителни обекти на етап офериране и при фазите на проектиране. Геодезистите и проектантите могат да използват CenterPoint RTX за провеждане на топографски измервания, изчисляване на количества и планиране строителството на обекта бързо и лесно, преди да е необходимо използването на базирана на обекта тотална станция за контрол на машините и приложения с висока точност. От Trimble заявяват, че компанията се стреми да предлага модерни корекционни ГНСС услуги, които отговарят на специфичните нужди и приложения на клиентите. В сферата на промишленото и гражданско строителство това означава, че с пристигането си на строителната площадка даден екип може веднага да започне провеждането на измервания на място и събирането на данни. CenterPoint RTX улеснява събирането на информация с високо качество за обекта още в ранните фази на строителния процес при определяне на количествата за строителни материали и при офериране. По този начин, с по-точна информация за количествата и по-прецизни оферти, строителите избягват излишни разходи, непредвидени поръчки и забавяния.
Новият FC-500 контролер на Topcon Positioning Group, който беше представен по-рано през 2014 година, предлага множество функции и подобрения, включително голям 109mm сензорен дисплей и 5 мегапикселова камера с вградена LED светкавица. FC-500 е предназначен за работа на обекта съвместно с професионалния оперативен софтуер Topcon Magnet Field, както и с Pocket 3D. Контролерът работи с всички Topcon GPS/ГНСС приемници и тотални станции и посреща или дори надвишава всички експлоатационни изисквания. В допълнение, FC-500 функционира съвместно и с новия инструмент
Topcon LN-100, предназначен за BIM (Строително Информационно Моделиране) и планиране на обекта, улеснявайкии работния поток, благодарение на безпроблемната интеграция с Magnet пакета от софтуерни решения на компанията. Дисплеят на контролера е видим, когато е огряван от слънцето, което позволява лесна работа дори при силна слънчева светлина. Това е идеалният контролер за работа на обекта при всякакви условия. Големият формат на камерата с вградена LED светкавица и вградена 8 GB флаш памет позволяват съхраняване на стотици снимки от работната площадка. Стандартният модел разполага с Bluetooth и WiFi връзка, докато FC-500 GEO има Bluetooth, WiFi и GPS. Предстои представянето на трети модел с добавен 3.5G клетъчен модем, позволяващ достъп до софтуерния пакет Magnet Enterprise Solutions, който ще направи FC-500 перфектният полеви инструмент за изпращане и получаване на файлове с данни към Magnet облака.
Поглъщане на удара
Специалистите от Hilti твърдят, че са създали система за измерване с два нови въртящи се лазера, която може да издържи на падане от 1.5 метра височина. Моделите PR 30-HVS и PR 2-HS са снабдени с поглъщащи удара ръкохватки, а лазерите са защитени със специален корпус с клас на защита IP 66. Защитният корпус също така предпазва от вода и прах, за които Hilti отбелязва, че най-често са в основата на повреди на продуктите и скъпи ремонти. PR 30-HVS може да се използва в хоризонтално, вертикално и наклонено положение с точност ±0.75mm на 10 метра и обхват на самонивелиране при стайна температура от ±5°. Предназначен е за нивелиране, подравняване, измерване на наклони и площ. Дигиталният дисплей на приемника осигурява отчитане на измествания до милиметър за прецизна работа. PR 30-HVS разполага и с новата Auto Alignment System, която автоматично подравнява лазерния лъч до позицията на защитения по сходен начин PRA 30 лазерен приемник. Това прави задачата за нивелиране възможна за изпълнение от един човек за разстояния до 150m. Компанията предлага и серия аксесоари, като трипод модел PRA 90, който автоматично променя височината си до тази на приемника. PR 2-HS е предназначен за външни хоризонтални измервания с точност от ±0.5mm на 10 метра в работен обхват от 2 до 600 метра и обхват на самонивелиране от ±5°. Към приложенията се включват предаване и проверка на височини, нивелиране, изкопни работи и определяне на наклони. И двата описани модела са оборудвани с Pulse Power технология на Hilti, която позволява високонадеждни измервания и отчет дори при ярка слънчева светлина. Опростените функционални бутони правят и двата инструмента лесни за употреба. От компанията уточняват, че въртящите се лазери се считат за чувствителни инструменти, но на една натоварена строителна площадка не е изключено по случайност уредите да бъдат съборени, което може да доведе до счупване, престой и скъпи ремонти.
Моделите PR 30-HVS и PR 2-HS разполагат с редица технически подобрения, които ги правят здрави, надеждни и лесни за използване. Ударопоглъщащите ръкохватки и защитният корпус клас IP 66 гарантират, че въртящите се лазери ще издържат и най-суровите условия на работната площадка. Що се отнася до софтуера, Leica Geosystems добави нови функции към полевия софтуер iCONstruct field за индивидуални решения при позициониране и измерване. С новата опция 3D viewer, подобрени възможности за визуализация и разширена функционалност, iCONstruct field v2.0 подобрява и оптимизира работата на техническите и обектови ръководители, спомагайки им за повишаване на продуктивността и ефективността. Софтуерът се използва с цялата iCONstruct гама на Leica с продукти като полевите контролери Leica iCON CC55 и CC65/66, всички Leica iCON сензори, наскоро представените тотални станции iCON builder 60 и robot 60, както и с устройства, монтирани на мобилните превозни средства.
Въздушна фотография
Все повече геодезически измервания се правят от въздуха. Например Amiri Construction, базирана в Hampshire, UK използва мултикоптер специалиста по наблюдение - Skyhound за получаване на въздушни снимки и видео информация от строителните си обекти. Neville Price представя Skyhound с оглед да предостави на бизнеса в региона дистанционно управляеми дронове, за да могат компаниите да се възползват от интелигентните възможности за инспекция, които мултикоптерите предоставят, когато са в опитни ръце и в съответствие със законовите изисквания.
От Amiri Construction обясняват, че първият фотографски полет е проведен, с цел да бъде направен запис на напредъка в строителството на нова триетажна сграда. Специалистите от компанията са впечатлени от разнообразието и качеството на снимките, които са направени и със сигурност Ј24m ще бъде използван и занапред при изпълнението на обектите, които са в строителство.
Също във Великобритания, Cyberhawk предоставя геодезически услуги и промишлена инспекция, използвайки безпилотни летателни апарати - Unmanned Aerial Vehicles (UAV). През последните пет години Cyberhawk работи в енергийната индустрия. Сред последните проекти на компанията в тази сфера се включва работа на разположени на сушата платформи на Shell UK, с оглед предоставяне на геореферентни ортофото въздушни снимки, които са дигитално променени с цел да наподобяват карта и са доставени посредством вътрешна уеб карта, с цел подготовка за спешна реакция при евентуален инцидент. От изключителна помощ за Cyberhawk се оказват висококачествените проектни и строителни книжа на построените през 1980-та година в Шотландия нефтени и газови платформи на Shell. Поради типичните размери на една нефтена и газова платформа, компанията решава, че използването на безпилотен летателен апарат с фиксирани крила би бил най- ефективният метод за набавяне на информация. Една платформа се простира приблизително върху площ от 30 хектара и разполага с общо 11 високи конструкции с височина 120 метра всяка. Летателният план е разработен, имайки предвид площта, която трябва да бъде заснета, посоката на вятъра и въздушните течения, височината на конструкциите на обекта и евентуални дейности по изгаряне. Предвид всички тези фактори е взето решение полетите да се извършват над стандартната за един безпилотен летателен апарат височина от 120m. Преди каквато и да е въздушна дейност, с помощта на кинематичен (RTK) GPS, са инсталирани наземни контролни маркери, видими на въздушните снимки. След като наземният контрол е прихванат, оборудваният с камера с висока резолюция летателен апарат прави снимките. Въпреки че конкретната работа е извършена единствено от безпилотния апарат, през цялото време Cyberhawk има на разположение опитен пилот, с оглед безопасното извършване на полета, както и в случай, че се наложи ръчен контрол на апарата. След завършване на полета, позициите, определени с GPS, се сравняват с изображенията в Exif данните. За обработка на въздушните снимки и свързването им с наземните контролни точки са използвани усъвършенствани фотограметрични методи, с оглед генериране на ортофото изображенията при резолюция от 3.5cm и цифров височинен модел от 1m на мрежа. Въздушната геодезическа услуга на Cyberhawk се използва при възобновяеми енергийни източници, в строителството и в сферата на комуналните индустрии.
Технологията на проучване с безпилотни летателни апарати се използва за разработването на нови или разширяването на съществуващи ветропаркове, електропроводи, кариери, както и по-големите инфраструктурни проекти, с подкрепата на опитни и квалифицирани експерти в областта на геодезията. 25/09/2015 |