СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XII, брой 6, 2015

Кулата Carpe Diem

Кулата Carpe Diem

Кулата Carpe Diem, разположена в крайната част на квартал La Défense във френската столица Париж, се отваря към булевард Cirulaire, чрез монументално стълбище, създаващо автентична връзка между La Défense и сърцето на града при Courbevoie. Ключовото местоположение прави кулата един важен проект в градския и архитектурен план на района.
Кулата е първата сграда във Франция, която надминава френския стандарт за качество в опазването на околната среда French Haute Qualité Environnementale ( HQE ), наградена от I'USGBC (USA) за отговорност към опазването на околната среда и също така с награда за сертифициране на качеството при опазване на околната среда LEED-CS Platinum.


Построена в новата пешеходна зона на La Défense в Париж, кулата Carpe Diem е разположена в северната градска част на община Courbevoie. С площ от 44 100m2 сградата свързва естествено възвишение, следвайки оста на Champs Elysees с урбанизираната част на Courbevoie.

Кулата Carpe Diem е важна стъпка в еволюцията на дизайна на сгради в La Défense към пешеходния урбанизъм и устойчивата, отговорна към околната среда, архитектура.

Спецификации
Задачата на архитектите на кулата е била да проектират сграда, която да олицетворява както естетическите, така и стремежите за опазване на околната среда. В резултат, ръководителят на проекта, архитектът Robert AM Stern, представя небостъргач от 38 етажа, с височина 166m, позициониран като символ на възхищение сред останалите сгради. Фасетираните фасади на сградата не само я превръщат в бляскава тема за разговори, но и носят ползи за околната среда. Като свързващо звено между естествено възвишение на релефа, следвайки оста на Champs Elysees и на Courbevoie на север, сградата поема ролята на Янус в пространството. Янус е бог от римската митология, който е пазител на портите и ги отваря към всяко ново начало. Това е и богът с две лица, изобразявани в профил. В тази връзка, чрез външния ъгъл на сградата Stern акцентира върху метафоричните функции на сградата като символ на „божествена врата” и на архителтурната визия за Париж.

Пространства
Сградата разполага с 47 100m2 офис площи и 366m2 търговски площи, разпределени на 38 надземни етажа и две подземни нива, както и други обслужващи площи, които осигуряват 135 паркоместа. Кулата е с височина приблизително 155 метра над атриума при La Défense, като от страната на Boulevard Circulaire височината е 166 метра. По-ниските етажи са остъклени с лека стоманена носеща решетка.

На влизане в кулата посетителите се озовават на озеленена пешеходна улица, изпълнена с кафенета, с отразяващ басейн в центъра, която води към зимна градина и към лобито на сградата. Монументално стълбище се спуска до друго пространство откъм Boulevard Circulaire, на място, което до скоро е било в задната част на обекта. Фасетираната фасада отразява двойната ориентация на сградата и улавя непрекъснато променящата се парижка светлина, за да придаде на кулата силна индивидуалност измежду останалите здания в La Défense. През лобито на сградата има връзка с 366-те квадратни метра търговска площ към Boulevard Circulaire. Главното фоайе се разширява в зимна градина с височина 18 метра, един осветен оазис в сърцето на La Défense и място, където посетителите могат да се насладят на екзотичната вертикална градина.

Във вътрешната част на градините на кулата Carpe Diem в La Défense са монтирани така наречените гнезда, които са носители на силна символика. С външна обвивка от растителни влакна, усукани на ръка, гнездата изглеждат като древни предмети на изкуството. Вътрешните им стени са направени от смола, в която са уловени листа и насекоми, както в кехлибар. Размерите на тези висящи гнезда, натоварването им и изискванията за безопасност (структурна твърдост), водят до разработването на стоманена скелетна конструкция, състояща се от стандартни тръбни елементи. Този скелет е обвит с хранителни нишки и влакнини. Основната трудност при проектирането се оказва стремежът да се придаде случаен облик на разположение на гнездата в една технически осъществима конструкция. Проектантите са имали две възможности да постигнат това – чрез софтуерно моделиране на случайни форми или от прости модели на изображения. В същото време конструкцията трябва да бъде максимално опростена и рационализирана, без се да отклонява от идеята на архитекта. Проектното решение с използване на отделни гнезда е добър пример за това, като структурата на едно гнездо е разделена на 16 сегмента, подобно на плода портокал. Дефинирани са само два различни типа сегменти, всеки от които е с определени размери. С редуването на тези сегменти, които се повтарят по осем пъти, се постига цялостния образ на случаен обект. Сегментите са изработени фабрично, лесни са за пренасяне и са сглобени на място.

На 30-те етажа се предлагат свободни офис пространства от 1300m2, като носещите колони са конфигурирани така, че да се оптимизира притока на светлина и да се осигури красива гледка.

На терасата на сградата е разпложен клуб, който разполага с конферентни съоръжения и изключителна трапезария с места за 80 човека, обградена от градина и с откриваща се невероятна гледка към Париж.

Конструкция
Кулата се състои от централно стоманобетоново ядро, където са разположени комуникациите и сервизните съоръжения. Към ядрото са свързани етажните плочи с неправилна форма, върху които са изградени алуминиеви структурни рамки и оцветено стъкло. С отличителното редуване на плочи на различни нива, фасадата от тясната страна на сградата се оказва предизвикателство за проектиране. Трудността се изразява в намирането на начин непрекъснатото вертикално изкачване да не следва модела на променливите ръбове на плочите, като в същото време се осигури висока степен на сигурност.

Кофраж
Проектиран съгласно стандартите на екологичното строителство, автоматичният катерещ кофраж SKE 50 plus Doka дава възможност за бърз напредък на строителството, въпреки малкото и труднодостъпното пространство на строителната площадка. В този случай корпусът на системата е използван и като щит, осигуряващ висока степен на безопасност на работното място. Техниците на Doka разработват специален профил с регулируеми скоби, свързани за етажа, което позволява работната платформа да се придвижва напред и назад в определен диапазон. В допълнение са проектирани четири звена за покриване на празните пространства за всяка платформа. Платформите, от своя страна, могат да бъдат накланяни нагоре или надолу във всеки блок, с оглед елиминиране на разликите между платформата и подовата плоча. Всеки един щит покрива работната платформа и още две нива. Всички сглобяеми кофражни елементи са произведени в парижкото представителство на Doka във Франция. Тежкият трафик в гъсто населения квартал La Défense и фактът, че кофражната система може да бъде доставяна само през определени интервали от време, правят логистиката на обекта от решаващо значение за напредъка на строителството. Конструкцията на централното ядро е с дължина 30 метра и ширина 11.5 метра и е изградена от стоманобетон. За централната част, която се състои от много по–малки сегменти, концепцията за модулен дизайн предлага SKE50 plus, като по–бързо и икономично решение за кофраж.

Материали
Кулата Carpe Diem е небостъргач от стоманобетон и стомана, чиято фасада е от оцветено в синьо стъкло. Сградата значително надминава изискванията на френското законодателство за екологично строителство. Фасетираната завеса от троен стъклопакет около сградата включва соларни панели, които реагират на слънчевата светлина и ориентация през всеки един ден от годината, а иновативни мрежи осигуряват естествена вентилация, с оглед намаляване на необходимостта от климатизация. Сградата разполага с геотермални кладенци, като основен източник на енергия.

Други устойчиви стратегии за дизайн включват система за загряване на водата със слънчева енергия, осветление с висока производителност, система за контрол на затъмняването на дневна светлина, сензори за заетост на помещенията, инсталации със соларни панели и система за оползотворяване на дъждовна вода.

Фасади
Carpe Diem е кула с футуристична фасада, изградена от стомана, алуминий и стъкло. От архитектурна гледна точка, тесните й страни се открояват с мулти-фасетните си форми, алтернативни елементи и задни проекции. Южната фасада е покрита с алуминиев троен стъклопакет с интегрирани хоризонтални ламели с висока производителност, които регулират светлината. Източната и западната фасади също са покрити с алуминиеви тройни стъклопакети, но с интегрирани вертикални ламели, които контролират достъпа на слънчева светлина сутрин и по време на залез. На фасадите има визуализиращ екран, чиято отразяваща способност се увеличава, без да се намалява значително прозрачността. Хоризонтални отвори осигуряват естествената вентилация и намаляват зависимостта от климатичната система.