СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 1, 2016

От идеята до реализацията на детски научно-образователен център Музейко

От идеята до реализацията на детски научно-образователен център Музейко

Идеята за създаването на този детски център е на Фондация „Америка за България“. Фондацията финансира също така проекта, и в момента той е най-мащабният неправителствен проект в областта на оброзаванието и културата в България. Фондация „Америка за България“ организира конкурс, в който взимат участие изтъкнати и специализирани проектантски бюрa - 12 утвърдени международни екипа с опит в изграждането на десетки детски музеи. Конкурсът е спечелен от Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership Team, New York (LHSA+DP), които генерират основната концепция на този проект. Придържайки се към условието на инвеститора – Фондация „Америка за България“, проектантите от LHSA+DP предлагат интересната концепция за вертикалното разпределение на експозицията на три нива. Първото ниво олицетворява миналото, историята, археологията, геологията. Второто ниво е за настоящето и всичко, което ни заобикаля. Третото ниво е нивото на бъдещето, на новите технологии, откритията, науката, космоса, иновациите. Експозициите включват разнообразни интерактивни съоръжения, пододящи за деца от различни възрасти и техните родители. Част от тези съоръжения са разположени на открито. Интересна част от проекта са т.нар. малки планини - три сложни обема с облицовка в три различни материала: дърво, текстил и керамика, пресъздаващи известните традиционни български занаятa - дърворезба, шевици и рисувана керамика.

След първия конкурс е организиран втори за избор на българска компания, която да е българският партньор на проекта у нас. Студио А и А Архитекти са българските партньори на LHSA+DP и водещ проектант на обекта, работили по всички фази на проекта и осъществяващи авторски надзор по време на строителството.

Музейко впечатлява с оригинална идея, интересна архитектура и много иновативни подходи. Сградата няма аналог в България и поради това е интригуваща в различни аспекти – архитектура, дизайн, сградни инсталации, строителство. Музеят е построен върху имот със същестуваща сграда, като изискването на инвеститора е да се запази сградата и в нейните обеми да бъде изграден научно-образователният център. От това изискване, с което проектантите трябва да се съобразят, възниква и първото предизвикателство в работата по този мащабен и уникален проект. Съществуващата сграда се състои от два блока, единият, от които, се оказва с доста компрометирана конструкция и се налага да бъде съборен. Впоследствие на негово място е изграден северният корпус на Музейко, където е разположено централното фоайе, касата за билети, кафенето и магазинът за сувенири. Южният корпус на съществуващата сграда е реконструиран и в неговия обем са изградени новите три обема, които представляват планините. Допълнително са изградени и подземни помещения, които са за техническото обслужване на комплекса. Основната сложност на този етап от проекта е от една страна да се запази съществуващата сграда, и от друга – да се изгради така, че да изпълнява нова функция на детски музей, съобразно съвременните изисквания и действащи норми. Успешният резултат е доказателство за перфектно разработената идея от страна на проектантите и съвместната работа през целия процес на всички участници – от инвеститора, през проектантските екипи, до фирмите изпълнителки и надзора.
Изключително атрактивна част на музея е фасадата. За призматичните обеми са използвани големи стъкла (почти 3x3 метра), всяко едно от които е индивидуално изпринтирано с дигитален принтер така, че да се получи шарка на плавно преливане между плътната и прозрачната част. Идеята е да се създаде пространство, което да е максимално ефирно и всички елементи да „работят“ като едно цяло. За остъкляването са използвани тройни стъклопакети, с което се повишава енергийната ефективност на сградата. Използвано е стъкло с ниско съдържание на желязо. Дизайнът на стъклените обеми на сградата включва внимателен баланс на топлинни загуби, отблясъци, параметри на използваното стъкло, визуално качество и вариации в наличието на дневна светлина, което осигурява достатъчното й количество и визуална връзка с околната среда, увеличаващи производителността и комфорта на служителите. Най-интересната част от фасадата на Музейко са обемите на трите планини. Те са пространствени обеми, вмъкнати във вътрешното пространство на сградата, и преминаващи от фасада в покрив. Планините са изградени от сложни повърхнини, съставени от различни по размер триъгълни елементи. Всяка една от планините е в различен цвят и материал, за да кореспондира към съответния занаят (дърворезба, обработка на текстил, рисувана керамика). „Тествахме няколко опции за конструиране на тези планини, така че да се получи желаната форма и да се впишем в рамката на бюджета. Целият проектантски екип, не само архитектите, но всички инженери, които работеха по проекта, имаха ключова роля, за да може всички компоненти в проекта да бъдат събрани и да работят добре“, споделя арх. Ангел Захариев.

Сградата е проектирана в съответствие със сертификата LEED Gold и включва редица зелени технологии за производство и съхранение на енергия и е една от най-зелените сгради в България, строени през последните години.

За отопление и климатизация на сградата се използват геотермални сондажи, които черпят енергия от Земята. Дъждовната вода се събира в резервоари и впоследствие се използва за поливане. Върху покрива на южното крило е инсталиран соларен парк за производство на електроенергия за нуждите сградата. Соларният парк е и част от експозицията на музея и посетителите могат отблизо да се запознаят с процеса на производство на зелена енергия. Изградени са и зелени покриви, които освен за подобряване на вътрешния комфорт, редуцират външния шум и вибрациите. На покривите има различни растителни видове, чиято експозиция също е с образователна цел. Пространството около Музейко е оформено като парк с богато озеленяване и много детски забавления на открито. Има перка, задвижвана от вятъра, която произвежда електричеството за лампите на детската площадка.

Използването на материали с ниски вредни емисии в интериора на помещенията като бои, лакове, лепила, уплътнители, подови системи, композитни дървени изделия и прочие редуцират количеството на стайни замърсители на въздуха и повишават качеството на вътрешната среда.

„Сградата е много зелена. Смея да твърдя, че е една от най-зелените и екологични сгради в България, правени последните години. Всички останали параметри на сградата, от гледна точка на топлоизолация и на енергоефективност, са доста завишени спрямо стандартите“ - арх. Ангел Захариев.

Използването на подобни сложни елементи е предизвикателство както за проектантите, така и за доставчиците на материали и за изпълнителите. Тъй като сградата е носител на много иновативни подходи и прилагани за пръв път решения, по време на целия процес на изграждане се правят различни опити, тестват се материали, технологии, докато се постигне цялостен завършен и удовлетворяващ всички резултат. За успешната реализация на проекта огромна заслуга имат и редица фирми, които са взели участие по различните части на проекта. Ето какво споделиха и те.

Участие на Камо Билд Груп в иновативния проект
Камо Билд Груп e динамично развиваща се строителна компания, която непрекъснато разширява и усъвършенства дейността си, за да отговори на очакванията на съвременния строителен пазар.

„За нас бе истинско предизвикателство да участваме в изпълнението на такъв сложен, нестандартен и иновативен проект, а именно - най-големият детски научен център в Източна Европа Музейко, с огромен набор от дейности, които изпълнихме“, споделиха от фирмата за Списание СТРОИТЕЛИ.

Освен уникалната фотоволтаична инсталация, монтирана изцяло по иновативен начин, чрез лепене към съществуващата хидроизолация, фирмата е извършила пълното окабеляване, със силова и слаботокова част, отговаряща на всички Европейските норми. Интернет системата е от най-висок клас сертифицирано ниво кабелна система. Сигнално-охранителната система, както и цялото вътрешно и външно осветление, е на водеща международна компания, отговаряща на стандартите за висока енергийна ефективност и е сфера, в която Камо Билд Груп има дългогодишен опит и многоброен списък с изпълнени обекти. Към проектно заложените дейности, извършени от фирмата, е инсталацията на активен мълниеприемник, програмиран автоматично да се адаптира към поляритета на електрическите товари, на гръмотевичната буря. Контролът на достъп пък е с цел да улеснява работата на служителите и да отговаря за сигурността на най-малките посетители. Видеонаблюдението е на налагащата се все повече в областта – фирма HIKVISION, предлагащ неограничени възможности за персонифициране спрямо изискванията на клиента.

„Наша заслуга е и цялото oзвучаване, евакуационното осветление и пожароизвестяване. Не на последно място, компанията ни е с богато портфолио в областта на външните фасадни облицовки. Конкретно тук наше дело е монтажът на фиброциментовите плоскости Етернит, за фасадата на Английския двор, и Еталбонд - около входове, козирки и вътрешен интериор, всички стъклени парапети, както и външната детска площадка с интерактивни съоръжения. Възлагането на техническата поддръжка на Музейко е всъщност признание за цялостната ни работа“ - допълват от фирмата.

Фирма Темос извърши инженерингова услуга за Музейко

Темос извърши инженерингова услуга за обект: Външен топлопровод и абонатна станция за сградата на Научно образователен детски център в ПИ 2969 в кв.85, м. Студентски град – „Музейко“. Извършените работи на обекта включват: Проектиране, което обхваща следните части – Технологична, Строително конструктивна, Пожарна безопастност, Пътища и Организация на движението, План за безопастност и здраве, План за управление на строителните отпадъци; Външен топлопровод и топлопровод през сутерeн и Абонатна станция. Външното трасе на топлопровода е изпълнено с предварително изолирани тръбопроводи на Датската фирма LOGSTOR с диаметър ф48,3/110mm със сигнални проводници по европейска норма EN253 от стомана Р235GH по стандарт БДС EN 10216-2. В сутерена и в помещението на абонатната станция топлопроводът е изпълнен от стоманени безшевни тръби с ф48,3 х 3,6mm по БДС EN 10216-2 /2003 от стомана марка Р 235 GH по стандарт БДС EN 10028-2/2009 за Т = 150 °С и Р = 4,0МРа. Изолацията на тези тръбопроводи е от тубоси /черупки/ пресована вата и покритие от алуминиево фолио. След завършване на монтажа на външния топлопровод е направена 100% гама дефектоскопия и хидравлична проба на плътност с налягане 1,25 от работното налягане и промивка на тръбите. Абонатната станция с мощност 150/50 кВт е индиректна с двустепенен подгревател за БГВ и помпа за отопление с електронно регулиране на оборотите и отговаря на всички изисквания на Топлофикация София. Основното отопление на обекта се осъществява от геотермален източник – абонатната станция е резервна. Същото важи и за системата за топла вода – основно нуждите се задоволяват от слънчеви колектори.

Eнергийно-ефективни помпи Wilo в Музейко
Известно е, че най-голям разход на електроенергия в една сграда се отчита при отоплението, вентилацията и климатизацията. Този факт е една от основните причини в сградата на Детски научен център Музейко да бъдат внедрени множество енерго-ефективни инсталационни решения, в които участват помпите Wilo Yonos MAXO, Stratos, DL, IPL. Помпите на германския производител се грижат за осигуряването на комфорта в помещенията и поддържат притока на свеж въздух през целия ден, за да могат най-важните гости на центъра – децата, да се чувстват удобно и приятно. Геотермалната енергия, използвана в системите за подово отопление, охлаждане и вентилация на сградата, е усвоена не без помощта на Wilo също. Наличието на топлата вода е удобство, което бъдещите учени, инженери, еколози и експериментатори, както и всички ние, приемаме за даденост и нещо нормално, но ако я няма, липсата й веднага ще бъде забелязана. За да останат нещата такива каквито трябва да са, в центъра „грижите“ са възложени на енергийно-ефективните помпи за битова гореща вода на Wilo.

На територията на детския научен център има изградени три шахти, в които са инсталирани и работят шест помпи Wilo от вида TS, TC, TP. Две от шахтите са за събиране на дъждовни, а третата за събиране на дренажни води.

Събраната вода от шахтите впоследвие се използва като допълнителна за напояване на прилежащите тревни площи, като така организираният процес спомага за пестене и вторична употреба на водата – един природен ресурс, чиито запаси през последните години прогресивно намаляват.

Фирма Вило България, като представител на немската фирма Wilo, производител на помпи и помпени системи за отопление, вентилация, климатизация и водоснабдяване, се стреми да предлага иновативни и цялостни решения на своите клиенти и да работи ден след ден, за да прави живота им по-лесен. Затова е удоволствие за хората в компанията да предлагат решения за обекти, изградени с усет за опазване на околната среда и мисъл за утрешния ден.

Дикрас проектира ВиК мрежите на обекта
След проведен конкурс за избор на проектант на Музейко, екипът от проектанти на фирма Дикрас е избран да проектира ВиК мрежите на обекта. Сградната водопроводна мрежа е проектирана три-тръбна, с централно снабдяване с гореща вода. Питейният водопровод е проектиран от PP-R тръби, а противопожарният – от стоманени поцинковани тръби. Канализацията на сградата е разделна – битова и дъждовна, като по този начин част от дъждовната вода се използва повторно за поливане на тревните площи. Канализацията в сградата е проектирана от PVC тръби. За отводняване на санитарните помещения в сутерена на сградата е проектирана помпена станция, като същата е цялостен модул от събирателен съд, една работна и една резервна помпа.

Проектирана е и дренажна система около цялата сграда, с цел събиране на подпочвените води и използването им за поливни нужди. За целта са проектирани група резервоари за съхранение на водата. Отводняването на територията около сградата е решено с отводнителни улеи и точкови отводнители, като дъждовната вода първо преминава през резервоарите, с цел тяхното допълване и прелива през преливна тръба в случай, че те са пълни.

През целия период на строителството на сградата на Музейко е упражняван авторски надзор с цел стриктното спазване на проекта, като всички наложили се отклонения от проектната документация са съгласувани с ВиК специалист от екипа на Дикрас. "Работата по този проект допринесе много за развитието на екипа от проектанти, а удовлетворението от неговото реализиране и спечелените призове след това е огромно" споделят от фирмата.

BMS от последно поколение от Automation+
Automation+ е компания, специализирана в изграждането на интелигентни системи за сградна и домашна автоматизация, включващи управление и контрол на осветление, отопление, вентилация, климатизация, контролиране на ел. товари, отчитане консумацията на електроенергия, топлоенергия, вода и газ.

Компанията предлага цялостни интегрирани решения за управление на сгради на база специализирани програмируеми контролери, прецизни сензори, измервателни вериги и богата гама от изпълнителни механизми. Също така предлага на своите клиенти аудио/видео решения, HDMI дистрибуция по стандарта HD-BaseT, IP-видеонаблюдение, напълно интегрирани със системата за сградна или домашна автоматизация.

Automation+ предлага висококачествени продукти и услуги, съобразени с индивидуалните изисквания на клиентите. Фирмата инсталира оборудване за управление на сгради на световноизвестни компании, лидери в областта на смарт технологиите, а също така предлага и собствени разработки на софтуер и хардуер за автоматизация. Компанията е дистрибутор на HDL Automation за България, както и сертифициран партньор/интегратор на Emerson Network Power, WAGO, Siemens, Schneider Electric, Indusoft, KNX и други.

С цел увеличаване на ефективността и намаляване на загубите в една сграда всички системи трябва да бъдат интегрирани в едно и работещи заедно. WEB-базиран SCADA интерфейс улеснява работата от различни точки и унифицира различията от операционните системи. Така потребители, работещи под различни платформи - Windows, Linux, iOS, Android, могат да наблюдават и/или контролират своите обекти както локално в сградата, така и през Интернет.

„Сериозно предизвикателство за Automation+ през 2015 г. беше изпълнението на проект Музейко, където имахме възможност да проектираме и изградим BMS от последно поколение. В този проект BMS интегрира управлението на осветлението, зоновото контролиране на температурата в музея, вентилационните системи, управление на моторизирани щори, следене на статусите на UPS система и дизел генератор, машинен център за топло- и студоенергия. Температурната регулация във всяко едно помещение в музея се осъществява посредством виртуален зонов контролер, който управлява заедно подово отопление, таванни конвектори и вентилация в едно. Тяхната работа се контролира от прецизен алгоритъм за управление. Необходимо е само да се зададе желаната температура в съответното помещение или зона и BMS сам преценява как да контролира подлежащите му подсистеми с цел постигане на максимален комфорт и енергийна ефективност“ - разказаха за Списание СТРОИТЕЛИ от фирмата.

Ландшафтното оформление на Студио Гурков
Предвид факта, че не само в България, а и в източна Европа, не е реализиран аналогичен проект прави задачата още по предизвикателна. Основната цел на ландшафтния архитект тук, и като цяло, е да създаде и намери синтеза между сградата /мъртвият обем/ и заобикалящата го среда настилки, малки архитектурни елементи и съответно растителност /жив обем/. Предпроектните проучвания също са важен елемент. При решаването на конкретното пространство е съобразено подсъзнателното възприятие на обитателите на обекта, а именно децата. Чрез поставяне на табели на растителността – от дървета до билки, са търсени два ефекта: първо образование за видовия състав и второ - възпитание като насока, че някой е засадил съответното растение, че то не е там случайно и че за него се полагат грижи. Това би трябвало да създаде на децата в тази ключова възраст респект и уважение към природата и труда на хората. Растителността тук също така е използвана и за елемент на синтеза.

Цветовете на фасадата на сградата са „пренесени” върху цветовете на листната маса на дърветата чрез подбор на конкретния вид и сорт дърво. Това е постигнато чрез така наречените ключови дървета, които е важно да не са преобладаващи - съответно с жълта и червена листна маса. Останалите са зелени с което е постигнат прехода с пространството извън обекта. В Музейко, освен стандартното изграждане на околно пространство, са търсени и допълнителни елементи.

Тук са реализирани: покривна градина с билки и основни видове от най-близката планина – Витоша; „водна градина” с влаголюбиви видове - до главния вход; каменни градини в три различни стила на различни места около сградата. Подборът на камъните също не е случаен. Показани и съчетани са гранит, сиенит, мрамор и други с образователна цел. Обърнато е внимание и на автоматизирана поливна система с цел намаляване на разхода за вода при експлоатация. Трудно е да се опише накратко всичко за ландшафта на Музейко, но важен е крайният резултат, а именно столицата ни има образователен център от нов тип без аналог в източна Европа.