СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 1, 2016

Интериорни латексни бои

видове и приложение

Латексните бои са известни на човечеството в продължение на половин век. Те са особено популярни сред потребителите, заради безспорните им предимства в много отношения - екологично чисти, пожаробезопасни, без миризма и лесни за употреба, придават уют на помещенията. Подходящо подбраната боя в голяма степен може да подчертае дадени архитектурни елементи и частично да отслаби влиянито на някои недостатъци. В статията ще разкажем за различните видове латекси според полимерния филмообразовател, състава и свойствата им, начините за нанасяне и др.

В наше време латексната боя е широко използвана, както от професионалните строителни фирми, така и от обикновения потребител. В зависимост от боядисваната повърхност, тавани или стени, се избира и видът на латексната боя. Латексите са колоидни системи, в които филмообразователят е емулсионно или суспензионно диспергиран във вода. Синтетичните латексни бои са суспензии на пигменти и пълнители във водни дисперсии на полимери, с добавяне на различни спомагателни вещества - стабилизатори, емулгатори и др. Свойствата им зависят от вида на полимерите, които се използват като свързващо вещество или филмообразовател. В процеса на изпаряване на водата полимерните частици на водната дисперсия се свързват помежду си от кохезионните междумолекулни сили и образуват лаково-бояджийски филм с добра въздушна пропускливост, даваща „дишаща” способност и висока атмосферна, термична и химическа устойчивост. Филмообразуването зависи от химическия строеж на полимера и температурата му на застиване. Широката гама от полимерни водни дисперсии на филмообразователи, позволява на тяхна основа да се произвеждат латексни бои с различно предназначение за вътрешно боядисване в сгради. С тях ce боядисват порести повърхности като гипсокартонени плочи, гипсови и варо-циментови мазилки, тухлени зидарии, елементи и стени от обикновен, лек или клетъчен бетон. Най-важното им качество е, че те не съдържат органични разтворители. Ето защо те имат малка или никаква миризма и са екологично чисти, а също и пожаробезопасни.

Основни компоненти на латексните бои

Филмообразуващото вещество е ниско или високомолекулно органично съединение. То е основният компонент на лаково- бяджийския материал. Създава непрекъснатата фаза на покритието и свързва в едно цяло всички компоненти. От него зависят много от свойствата на латексите, като износоустойчивост, водоустйчивост, адхезия към подложката. Пигментите или оцветителите определят крайния цвят на боята и оказват влияние върху покривността й. Защитават боядисаната повърност от ултравиолетовите лъчи.

Пълнителите, поради частичната си разтворимост във вода, осигуряват нужната покриваща способност, свързана с непрозрачността на състава. Добавките се използват за модифициране свойствата на лаково-бояджийските покрития. В зависимост от предназначението на латекса, като добавки се използват емулгатори, стабилизатори, антипенители, сгъстители, антибактериални, сикативи. Някои от тях подобряват експлоатационните им характеристики, като увеличение на твърдостта и ултравиолетовата устойчивост.

Характеристики на водно-дисперсните бои
Водно-дисперсните бои се произвеждат на основата на полимерни филмообразователи, получени чрез полимеризация. Ако полимеризацията се извършва директно във водна фаза, полученият полимер е груба дисперсия с размер на частиците 0.5 -1.0 микрометъра. Използват се емулсионни и дисперсионни методи за производство на латексни бои. Емулсионните бои съдържат полимер под формата на синтетичен латекс, имащ среден размер на частиците 0,01 - 0,03 микрометъра, а дисперсните са с размер на частиците от 0,1 - 0,5 микрометъра. Емулсионните латексни бои се характеризират с висока стабилност при съхраняване и получаване на по-равномерно покритие при изсъхване. Покривността е една от най-важните характеристики на латексните бои, която позволява на потребителите да сравняват обективно свойствата на различните бои. Повечето от продуктите на западно-европейските производители отговарят на изискванията на международния стандарт ISO 6504/1, според който под покривност се разбира площта, която може да бъде покрита с един литър боя. Тази боя трябва да покрива 98% от повърхността, оцветена с черни и бели ивици или квадрати, като цветовете на последната да станат невидими. Разходът на боята, определящ количеството на течната боя за покриване на 1m2 повърхност, се използва за изчисляване на необходимия брой течни слоеве и общото количество на боята. В зависимост от вида на повърхността, разходът на боята може да варира в определени граници. Тиксотропността, характеризира способността на боята да увеличава своя вискозитет в покой и подобряване на пластичността при механично въздействие. Особено е важна при боядисване на вертикални повърхности, защото пречи на боята да се стича по тях. Устойчивостта е друга характеристика на латексните бои. Този термин се отнася до устойчивост на измиване на боята, водоустойчивост (което, не е едно и също нещо), износоустойчивост, устойчивост на химикали, устойчивост срещу образуване на микроорганизми - мухъл, плесен, бактерии. Според DIN 53778, ч.2, износоустойчивостта се определя с броя на циклите за сухо или мокро триене с четка, като броят им се завишава с 5 -10 пъти. Покритието се смята за устойчиво на мокро триене ако след 1000 цикъла няма износване в нито една точка на подложката, а на сухо триене след 5000 цикъла. Износоустойчивостта има решаващо значение при избора на латексна боя за конкретни експлоатационни условия, като обитавне на сухи или мокри помещения. С увеличаване на степента на гланца се увеличава износоустойчивостта на латексовите бои. На една и съща търговска марка матовата боя има по-ниска износоустойчивост от полуматовата и още по-ниска от полугланцовата. Сатенените латексни професионални бои се полагат върху много гладки повърхности без дефекти. Матовите бои по-лесно покриват повърхностните дефекти.

Класификация на водно-дисперсните бои
Най-популярни са водните дисперсии на полимерните филмообразователи, като акрилатни, стирен-акрилатни, винил -акрилатни, бутадиен - стиренови, поливинилацетатни. Акрилатните водно-дисперсни полимерни бои се използват се за вътрешно боядисване на стени и тавани с изключително високи изисквания към покритията. При тези бои филмообразователят е полиакрилатен полимер. Характеризират се с якост, еластичност, устойчивост на ултравиолетовите лъчи, температурни промени и мокро триене. Могат да се разреждат с вода, но след изсъхване са водоустойчиви. Използват се за вътрешно и външно боядисване. Имат ниска паропропускливост, осигуряваща „дишане” на стените и благоприятен ефект върху микроклимата в помещението, висока белота и добра устойчивост към стареене и пожълтяване, слаба миризма. Могат да се тонират машинно в светли тонове с водоразредими оцветители. Бързо съхнат. Професионалните акрилатните бои след нанасяне върху дадена повърност полимеризират в акрилно лаково-бояджийско покритие със сатенен блясък. Покриват пукнатини в основата до 0,5mm. Разходът им е 5 -7m2/кg или 7 - 10m2/l в зависимост от естеството на основата и начина на полагане. Благодарение на превъзходните си технически характеристики производството на акрилни бои се явява твърде скъпо. Чисти акрилни бои произвеждат производителите на най-популярните лаково-бояджийски търговски марки.

Водно-дисперсни бои на основата на акрилни съполимери имат много от свойствата на акрилните бои. Към тях се включват стирен-акрилатните и винил-акрилатните водно-дисперсни бои. Те са получени чрез съполимеризация на акрилови естери със стирен и винил. Тези емулсии образуват еластично паропропускливо покритие с висока устойчивост на атмосферни влияния и светлина. Имат висока адхезия към много видове основи, поради малкия размер на частиците 0.05 - 0.15 микрометъра. Дълбоко проникват в порести основи, като по този начин ги укрепват. Могат да се използват за боядисване на сухи и влажни помещения.

Бутадиен-стирeновите водно-дисперсни бои се използват за боядисване на стените и таваните на вътрешни помещения като антрета, коридори, мокри помещения, бани, мазета. Характеризират се с ниска светлоустойчивост, т.е. в помещения защитени от въздействието на ултравиолетовите лъчи и ярка изкуствена светлина, с добра износоустойчивост и водоустойчивост.

Поливинилацетатните водно-дисперсни бои се използват за боядисване предимно на тавани, т.е. в помещения, в които няма механични въздействия, например мокро триене и износване. Характеризират се с добра адхезия към повърхността, със светлоустойчивост, с добра покривност, без миризма, с екологична чистота. Неустойчиви са по отношение на температурните промени и влагата. Лесно се отмиват при мокро почистване. Търговските марки като Dulux, Flugger, Levis, Caparol, Beckerplast, Ceresit допускат периодично сухо и мокро почистване.

Специални латексни бои
Специалните латексни бои се използват за боядисване на стени и тавани в жилищни помещения - бани, кухни, мазета, здравни заведения - лекарски кабинети, манипулацинни, операцинни зали, клинични лаборатории, производствени и складови помещения на хранително-вкусовата промишленост, заведения за обществено хранене и др., подложени на висока влажност и интензивни изпарения. Към специалните латексни бои спадат още и боите със структурен ефект ”мазилка” и термоизолационните бои.

Латексните бои, предназначени за боядисване на помещения с висока влажност и интензивни изпарения, се характеризират с висока белота, покриваща способност и сцепление с основата, с устойчивост на механични въздействия - непрекъснат човешки поток, пожълтяване и замърсяване, проникване на петна и миризми, с ниска разходна норма. Лесно се почистват. Притежават най-висок клас - 1 на мокро триене според EN 13 300. Съдържат антифунгицидни добавки, за да предпазват покритието от развитие на плесени, мухъл и гъбички. При температура от 20°С съхнат за 2 часа.

Латексните бои със структурен ефект са предназначени за боядисване при ново строителство и ремонти на жилищни и обществени помещения. Характеризират се с повишено съдържание на пълнители. Притежават “дишаща” способност, висока покривност, устойчивост на атмосферни влияния и UV защита. Могат да се оцветяват в пастелни тонове с цветни тониращи пасти. Структурният ефект ”мазилка” се постига с нанасяне в един слой боя, с валяк от дунапрен с едри пори. Допуска се разреждане с вода до 10%. При температура от 20°С съхнат за 90 минути. Така, в зависимост от големината на порите по повърността на валяка, от техниката на нанасяне и степента на разреждането, се получават различни по форма и изпъкналост релефи.

Термоизолационните латексни бои са водоразредими полимерни емулсии и са предназначени за вътрешно боядисване на помещения в сгради. Произвеждат се в бял цвят. Съдържат експандирани термопластични микросфери. Формират плътен слой, който намалява топлопроводимостта и подобрява термоизолационните свойства на боядисваната повърхност. Намаляват енергийните разходи до 20 - 25% в зависимост от дебелината на нанесеното лаково-бояджийско покритие. То е здраво, еластично със слабо изразена релефна повърхност. Нанася се препоръчително на слоеве, например от 3 до 5 слоя, до достигане дебелина на сухия слой 0,8 –1mm. При температура 20°С съхне за 90 минути. Запазва топлината в помещенията през зимата и затруднява влизането на топлина през лятото.

Оцветяване на латексните бои
Латексните бои се произвеждат основно в бял цвят. За оцветяването им се използват тониращи системи за машинно оцветяване. Системата се състои от бели и безцветни базови бои за оцветяване, автоматична тонираща машина, автоматична вибрационна машина, каталог с 1200 цветови нюанса - например RAL скала на разположение на клиентите - строителни фирми и обикновени потребители, сканиране на цветове по еталон на клиентите, оцветители устойчиви на атмосферни влияния и ултравиолетови лъчи. С помощта на подбрани чрез компютърна програма добавки, тониращата машина, в зависимост от модела й, прецизно дозира необходимите количества оцветители от 12 до 36 основни цвята. След това боята и тониращите съставки се размесват със специална автоматична вибрационна машина, докато се получи напълно хомогенен разтвор. Тониращата система за машинно оцветяване дава възможност за бързо изпълнение на заявките и повторение на цветовете.

Нанасяне на латексните бои
Професионалните латексни бои се нанасят машинно с шприц - пистолет, а също и ръчно с валяк и четка. Съвременното машинно боядисване, представлява безвъздушно нанасяне на боя чрез шприц-пистолет за боядисване, без използването на компресор за сгъстен въздух. Боята се изтласква с високо налягане през дюза с малък отвор в предната част на пистолета. Различните видове и размери дюзи позволяват контролирането на потока на материала и ширината на ветрилото. Шприц-пистолетите разпръскват боята през дюзи с диаметър 0,4, 0,6 и 1,2mm в зависимост от вискозитета й, при налягане на изхода в интервала 0,6 - 0,8MPa. Поради спадането на налягането след дюзата се образува факел с форма на кух конус, който със своята основа е насочен към боядисваната повърхност. Общовалидно правило е шприц- пистолета да се държи перпендикулярно и на разстояние 25-30сm от боядисваната повърхност. Той се движи равномерно, като последователно се боядисват леко застъпващи се ивици. При боядисване на по-големи площи се препоръчва кръстосване на ивиците боя в различните слоеве. Така при машинното боядисване се получават по-равномерно боядисани повърхности, по-малко свръхразпръскване в сравнение с конвенционалните въздушни спрей машини, контролиране на дебелината на слоя на материала и повишаване производителността на работата в сравнение с ръчното - валяк или четка. В съвременните безвъздушни машини, допълнителна електроника контролира процеса на боядисване. Автоматично се регулира необходимото налягане според гъстотата на материала, което значително подобрява качеството на нанасяне и намалява разхода му.

Непосредствено преди нанасяне боята се разбърква добре в опаковката. Повърхностите трябва да бъдат здрави, сухи и чисти от прах и масла. Подходящи основи за машинно нанасяне са варо-циментовите мазилки, гипсовите шпакловки, плоскостите от гипскартон, а за ръчно нанасяне са варо-пясъчните мазилки, бетонните и гипсовите повърхности. Отстраняват се старите покрития от постни и варови бои до здрава основа, а повърхностите се измиват или почистват. Повърхностите, подложени на влага и интензивни изпарения, предварително се обработват с препарати против мъхове и плесени. Работи се при температура от над 5°С до 30°С. Преди нанасянето на боята на повърхностите предварително се полага един слой дълбоко проникващ водоразредим строителен грунд, например строителен наногрунд. Грундът прониква в основите и ги заздравява, изравнява попиващата способност, подобрява качеството на филма и намалява значително разхода на боя. Подобрява адхезията на боята с повърхностите. При температура 23°С първият нанесен слой боя изсъхва напълно за половин час, а ако е необходимо, втори слой боя може да се нанася след 3 - 4 часа. При температури под 10°С времето за съхнене на боята се забавя. При всяко спиране на полагането над 10 минути, дюзата на професионалния шприц-пистолет трябва да се измие с вода. Разходът на боята е около 5 - 6m2/кg за слой, в зависимост от естеството на основата.

При ръчното нанасяне на професионалните латексни бои с валяк и четка, небоядисаните повърхности се грундират с един слой латексна боя разредена с вода в съотношение 2:1. Боядисаните повърхности не се грундират. При температура 23°С първият нанесен слой разредена боя изсъхва напълно за полвин час, а вторият слой неразредена или разредена боя максимум до 2% с вода, се нанася също след 3 - 4 часа, т.е. след пълното изсъхване на предходния слой.

Безопастност при работа с латексни бои
Латексните бои не са вредни за здравето и околната среда, поради което не се изисква предупреждение за опасност. Те не съдържат вещества, за които е определена гранична стойност във въздуха на работното място съгласно „Наредба №13 за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа”. Не са пожаро- и взривоопасни. При работа с латексни бои трябва да се използва подходящо работно облекло за работа с химически вещества и съхранението им. При контакт с кожата засегнатите области се измиват с вода и сапун, докато се отстранят всякакви остатъци от продукта. При контакт с очите е необходимо да се изплакват с течаща вода в продължение на няколко минути при отворени клепачи. При поглъщане да се изпие голямо количество вода, и да се прави консултация с лекар. Не се налага защита на дихателните пътища. При необходимост за защита на ръцете и очите могат да се използват защитни ръкавици и предпазни очила. На работната площадка трябва да има чешма за измиване и да се спазват правилата за добра хигиена на работното място. Преди почивка и в края на работното време да се мият ръцете. Хранителните продукти трябва да се държат далече от боите. При авариен разлив се използват подходящи адсорбиращи материали като пясък, сгур, стърготини.

Заключение
Латексните бои не съдържат органични разтворители, екологично чисти и безвредни са за човека и животните. При използването им се получават тънкослойни и разнообразни по цвят покрития. Лесни са за употреба. Замърсяванията могат да се отстраняват от тях с обикновена влажна кърпа. Боите, предназначени за боядисване на влажни помещения, се характеризират с повишена износоустойчивост. Положеното покритие е достатъчно плътно, но в същото време то е паропропускливо и осигурява „дишане” на стените и тавана. Латексните бои се разтварят с вода и нямат миризма нито в процеса на полагане по стените и тавана, нито след изсъхването им. Това е общо свойство на водно-емулсионните бои. Времето за изсъхване на боята е от 20 минути до 2 часа в зависимост от температурата, влажността в помещението и плътността на покритието, т.е. боята е бързосъхнеща. Тя има отлична адхезия към всякакви повърхности.

Характерно за латексните боите е, че загубват свойствата си при замръзване. Това налага да се съхраняват през студеното време в отопляеми сухи и закрити помещения с температура 5 - 25°С.