СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 5, 2016

Bosco Verticale

първата вертикална гора в света

Bosco Verticale

От октомври 2014 г. светът на строителството не е същият, благодарение на комплекса с две ултрамодерни кули, носещ името Bosco Verticale (Вертикална гора). Жилищните сгради се намират в район Porta Nuovo в Милано, Италия, близо до гара Milano Porta Garibaldi.
Дизайнът на проекта е дело на Boeri Studio в лицето на Стефано Боери, Джанандреа Барека и Джовани Ла Вара. По него са работили и екипи от експерти в областта на ботаниката и градинарството.
Внушителните здания – 26-етажното Torre E и 18-етажното Torre D - са с височина съответно 110 и 76 метра, а тяхната уникалност идва от факта, че фасадите им са приютили цяла гора. Стотици дървета растат по терасите на Bosco Verticale, като отделеното за целта пространство е девет хиляди квадратни метра.


Една от целите на архитектите е да разработят среда за живеене, в която са налични всички фактори, необходими за хармоничното съжителство на човека и природата. Експертите зад грандиозния проект не са създали просто поредната сграда, която осигурява спираща дъха гледка към града. Тяхната основна идея е много по-задълбочена и е свързана с устойчивото използване на ресурсите при експлоатация на съоръжението.

Дърветата – малки и големи – са посадени по четирите фасади на всяка сграда, като по този начин ефективно пречистват въздуха.

„Това е един вид биологична архитектура, която отказва да възприеме изцяло технологичния подход към еко равновесието.“, подчертават от Boeri Studio.

Важно е да се отбележи, че озеленяването с различни растения предоставя на птиците и буболечките, обитаващи града, перфектно убежище. Същевременно дърветата осигуряват благоприятен микроклимат на хората в апартаментите – с оглед и на влажността, и на терморегулацията.

„С построяването на този комплекс ние въвеждаме нов стандарт в устойчивото строителство“, твърди главният инженер на фирма „Arup”, която взима участие в реализацията на проекта. „Той представлява пример за иновация в регенерацията на градската среда. Конструкцията фактически осигурява хабитат с площ от 40 хиляди квадратни метра.”

Построяването на други вертикални гори в града би било предпоставка за изграждане на мрежа от „коридори“, осигуряващи възможност на животните да се придвижват безопасно в джунглата от бетон. По този начин ще се увеличи популацията им, което пък, от своя страна, ще доведе до подобряване на биоразнообразието и в парковете.

Благодарение на всеобщите усилия, перфектният баланс между модерната архитектура и иновациите в технологиите е постигнат. Той гарантира забележително взаимодействие между сградата и околната среда, изразяващо се в намаляване на ефекта на нагряване, обогатяване на въздуха с кислород и абсорбиране на значителни количества от фините прахови частици, тровещи градското население ежедневно.

Невиждана досега концепция
Проектът е разработен като част от подобряването на един от историческите квартали на Милано. Името му е вдъхновено от факта, че всяка от кулите е подслонила стотици дървета с височина между три и шест метра.

Идеята за усвояване на фасадното пространство по полезен за градската среда начин е безпрецедентна. Щом като в мегаполисите няма място за паркове, защото се строят нови и нови сгради, то какво пречи самите сгради да бъдат превърнати в своеобразни паркове? Очевидно нищо!

Наличието на дървета оказва влияние върху различни аспекти от живота в големия град. От една страна, зеленината произвежда кислород, пречиства въздуха от фините прахови частици и намалява нивата на така вредния за хората смог. Затова и местните шеговито наричат двете кули “белите дробове на Милано”. Освен това, подобен вид конструкция подобрява терморегулацията на сградата и през зимата, и през лятото. Растенията абсорбират и шума, който неизменно придружава обитаването на населено място с няколко милиона жители. Тези фактори значително подобряват качеството на предлаганите жилища и променят представата за понятието “дом”.

Bosco Verticale може да бъде разглеждан като своеобразна система за пълноценно усвояване на наличните ресурси. Благодарение на нуждата от поливане на растенията, отпадните води на сградата могат да се използват повторно. Фотоволтаичните системи, с които са снабдени кулите, гарантират производството на необходимата енергия, без нужда от допълнителен източник.

Комплексът се вписва идеално в заобикалящата го среда, тъй като е построен в непосредствена близост до парка Giardini di Porta Nuova. Според създателите му, неговата цел е да предложи на своите обитатели възможност за съвсем различен начин на живот, включващ комфорт, мобилност и сигурност. За иновативния проект се твърди, че е способен осезаемо да подобри околната среда и да запази биоразнообразието въпреки негативните влияния на урбанистичната среда.

Смел дизайн, който решава проблеми
Дизайнът на кулите е иновативен, но крие много рискове, тъй като детайлите около подобно конструктивно решение не са били известни преди проектът да се реализира. Ето защо това хрумване е било тествано в специален тунел, пресъздаващ атмосферните условия на буря. Резултатите са положителни, а експертите – категорични: дърветата ще издържат и на ураганен вятър, без да създадат опасност за обитателите на сградата или случайните минувачи.

Друг важен елемент от изграждането на съоръжението били консултациите с ботаници и градинари, които трябвало да се справят с нелеката задача да изчислят какъв е общият товар на дърветата и придружаващата ги почва. Благодарение на тяхното становище, проектантите на сградата успели да изчислят, че на зданието ще са му необходими балкони от подсилен стоманобетон с дебелина 28 сантиметра и парапети по метър и половина.

На Bosco Verticale може да се гледа и като на градоустройствена мярка, чиято цел е да контролира и по възможност намали разширяването на града. Използваемата площ на всяка от кулите се равнява на предградие със семейни къщи с площ от 50 хиляди квадратни метра. Само чрез оползотворяване на пространството по вертикала може да се прекрати изсичането на горите и застрояването на нови и нови жилищни комплекси върху огромни зелени площи.

Комплексът предлага 400 апартамента, а цените варират между 3 и 12 хиляди евро за квадратен метър. Освен това, в него има офиси и търговски помещения. Поддръжката му ще бъде поверена на агенция, поемаща отговорност за всички детайли.

Стъпка по стъпка - вертикална гора
Проектът за Bosco Verticale, готов още през 2007 г., предвиждал инвестиция в размер на 65 милиона евро. Строежът на кулите започнал в края на 2009 г. и началото на 2010 г., а в него се включили шест хиляди работника.

Въпреки внушителния брой хора, ангажирани с изграждането на Вертикалната гора, в периода от средата на 2010 г. до началото на 2011 г. проектът е напредвал много бавно. До посочената дата кулите имали само по пет етажа, а краят на строителните дейности въобще не се виждал.

Значителен прогрес обаче бил постигнат през 2011 година, а през 2012-а конструкцията била напълно готова. На 13 юни 2012 година започнало изграждането на фасадите и поставянето на емблематичните за проекта дървета. Официалното откриване на комплекса бе през октомври 2014 година, а оттогава експертите от света на строителството, туристите от различни краища на света и жителите на града не спират да се възхищават на това архитектурно чудо.

Любопитно е да се отбележи, че на 11 април 2012 г. една от сградите – тогава все още недовършена – временно играе ролята на арт галерия. В нея се провежда изложба, част от Седмицата на модата в Милано.

Но как всъщност се изгражда вертикална гора? Използваната релсова катереща техника, скеле и панелен кофраж за плочи осигуряват добра скорост за изграждане на съоръжението. Без оглед на останалите фактори, оказващи влияние по време на строежа, благодарение на въпросната технология за приключването на един етаж са нужни десет дни.

Масивните балкони, разположени от всички страни на сградите, излизат конзолно 3,35 метра. Нивото на трудност при изпълнението се увеличава още повече заради неравномерното им подреждане, защото товарите трябва да се отвеждат през много етажи, и то в ъглите на зданието. Ето защо се използват носещи кули, изпълнени от система за модулно скеле, което позволява височина на подпиране между 3,72 метра и 23,72 метра.

С помощта на конзолни конструкции, товарите от пресен бетон се отвеждат от балконите. Тази система се използва в комбинация със защитната конструкция за стени, която служи за обезопасяване и гарантира, че последните два етажа няма да се срутят по време на строежа.

За реализиране на Bosco Verticale е разработен и специален метод за преместване цялостните кофражни модули. Изтеглянето им става чрез кран и електрическа въжена лебедка. По този начин те биват поставени там, където предстои да бъдат използвани. Тази технология дава възможност само за ден да се премести целият материал за един етаж, а именно - 18 модула.

Друг важен помощник в строежа на кулите са изходящите платформи, намиращи се на междинните етажи. Те излизат конзолно 6,35 метра пред периферията на сградата и позволяват товар на платформата до 20kN.

Архитектура и дизайн
Лобитата на двете кули осигуряват неповторима гледка към разположения наблизо парк – симпатична препратка към зеленината, разположена върху самата сграда. Влизайки в сградата, посетителите имат достъп още до чакалня и кът за свободно време.

Всички общи части носят усещане за елегантност и прословутата италианска креативност.

Настилките в тях са от естествени материали и в топли тонове, за да предоставят на градските обитатели възможност да попаднат, макар и за малко, в оазис на спокойствието.

Двете сгради предлагат на потенциалните си обитатели огромен набор от размери на апартаментите – от функционални двустайни жилища с площ 60 квадратни метра, до луксозни палати с площ почти 500 квадратни метра. Разбира се, от уникалната гледка към Милано могат да се възползват всички собственици на имот.

Опциите, свързани с обзавеждането, също не са малко. Всички интериорни решения са дело на „ Dolce Vita Homes“, което означава, че са съобразени с тенденциите в областта. И то до най-малкия детайл!

Терасите на двете кули дават възможност на обитателите да се насладят пълноценно на гледката към италианския град. Още повече, тъкмо те осигуряват забележителния екстериор на сградите, добавяйки огромна доза красота към градския пейзаж. Фасадата на всяка от сградите сменя цветовете си всеки сезон и никога не може да омръзне на съседите!

В допълнение, повече от 1000 различни вида дървета, храсти и цветя карат живущите в някой от апартаментите да изпитват усещане за бягство от града. И то всеки път, щом се приберат у дома!

Терасите на Вертикалната гора представляват истински стаи, разположени под открито небе. Заради кореновата система на растенията дълбочината им стига до три метра, но това не пречи да бъдат използвани като външна трапезария или кът за четене и почивка.

Тайните на озеленяването
Дърветата са ключов елемент от този проект, изискващ внимателно изчисляване и планиране. В случая изборът на типа растения се обуславя от тяхната позиция върху фасадата и височината, до която се предвижда да достигнат.

Цели две години екип от ботаници решавал потенциалните проблеми на това хрумване, за да може най-сетне то да бъде приложено в реалността, без това да крие дори най-малък риск.

Двете италиански кули са дом на 730 дървета – 480 големи и 250 малки, 4 хиляди храста и 15 хиляди трайни засаждения. Първоначалният проект включвал 1280 високи растения и 920 ниски, и то от цели 50 вида. После обаче били нанесени известни корекции в цифрите.

Така или иначе, в момента върху фасадите на постройките има толкова дървета, колкото биха могли да бъдат преброени в гора, разположена на площ от 1 хектар.

Не просто архитекти, а творци!
Дизайнът на двете кули от Bosco Verticale е разработен от Boeri Studio - студио, което през последните години се концентрира изцяло върху изграждането на сгради и открити пространства, реновиращи европейската градска среда. В това грандиозно начинание основни партньори на Стефано Боери, освен Джанандреа Барека и Джовани Ла Вара, са Емануела Борио и Лаура Гати.

Зад очарованието на зелените перли в короната на Милано стоят още много фирми.

Dolce Vita Homes, в сътрудничество с Antonio Citterio Patricia Viel and Partners и Coima Image”, са разработили дизайна на помещенията. Отговорността за изграждане на зелените пространства пък се паднала на Land.

Изброените имена несъмнено оформят екип от професионалисти, способен да комбинира отличните идеи с италианския архитектурен стил, така че да постигне резултат на световно ниво.

]Сигурност, спокойствие, комфорт
Девизът на Bosco Verticale е Правим живота ви по-лесен. Стремежът към предоставяне на сигурност, спокойствие и комфорт се забелязва във всички детайли от управлението на сградата.

Една от целите е обитателите на двете кули да стигат до дома си възможно най-бързо. Ето защо има специална концепция, касаеща маршрутите на автомобилите и пешеходците до апартаментите.

Когато човек влиза в комплекса с кола, входът се контролира с камери, разпознаващи превозното средство. Всъщност в цялата сграда е вградена високотехнологична система за видеонаблюдение, гарантираща контрол на достъпа 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

Като допълнителна мярка за безопасност придвижването след слизане от колата задължително включва минаване през портиер.

Първенец сред 100-метровите
На 19 ноември 2014 година Bosco Verticale спечели наградата Highrise, която се връчва по време на престижен международен конкурс, провеждащ се на всеки две години. В надпреварата взимат участие само наскоро построени сгради с всиочина над 100 метра. През въпросната година петте финалиста бяха избрани сред 26 номинирани от 17 държави.

Бъдещето е сега!
Добрата новина е, че Стефано Боери е твърдо решен да продължи с иновативните проекти. В края на 2015 година стана ясно, че италианският архитект има концепция за проект на небостъргач в стила на Bosco Verticale.

Има обаче една основна разлика - наследникът на миланските зелени сгради ще представлява първата в света вертикална гора от вечнозелени дървета. 117-метровата сграда ще бъде построена в Лозана, Швейцария и ще осигури дом на над 100 кедрови дървета, 6 хиляди храста и 18 хиляди други растения. Общата площ на зеленото пространство ще бъде близо 3 хиляди квадратни метра. То ще носи името La Tour des Cedres, или иначе казано - Кулата на кедровите дървета.

“Този проект ще превърне Лозана в модерен град, участващ в предизвикателството, което вълнува целия свят - как устойчивото използване на ресурсите и биоразнообразието могат да се използват в контекста на градската среда”, споделя Стефано Боери.

Сградата отново ще предлага апартаменти с уникална гледка - този път към Женевското езеро. Освен тях в нея ще има и офиси, фитнес и панорамен ресторант. Предвижда се строежът да започне през 2017 година.