СТРОИТЕЛИ - строителна техника, материали, технологии, инструментигодина XIII, брой 5, 2016

Фасадни бои

Фасадните бои са ключов елемент в процеса на завършване на екстериора. Те трябва да придават привлекателен външен вид на сградата, да са устойчиви на атмосферните въздействия-дъжд, вятър, слънце, температурни промени, да позволяват на стените да дишат, и не на последно място трудно да се замърсяват, т.е. да не задържат съдържащите се във въздуха частици прах, сажди, катрани и други замърсявания, които се отлагат лесно върху фасадите.
В настоящата статия ще поставим акцент върху особеностите на оцветяване и нансяне на фасадните бои.


Съвременните лаково-бояджийски материали с високо качество отговарят напълно на изброените изисквания и дават възможност да се нанасят отлични екстериорни покрития, както по отношение на външния вид, така и по отношение защитата на фасадата от разрушаване и замърсяване. Нека да разгледаме особеностите на работа при нанасяне на фасадните бои.

Нанасяне на фасадните бои
Фасадните бои и боядисваната повърхност трябва да се подберат заедно, в зависимост от свойствата им и тяхната дългосрочна съвместимост. След определяне на вида на повърхността, много е важно качествената й подготовка преди нанасяне на фасадното бояджийско покритие. Само така могат да се получат висококачествени покрития и осигуряващи дълъг експлоатационен живот. Повърхностите трябва да бъдат здрави, сухи и чисти от прах и масла. Ако старото покритие е здраво закрепено на повърхността като непрекъснат слой, той се промива с топла вода и се суши. При условие, че не е здраво закрепено, то трябва да се премахне напълно до здрава основа. Като инструменти за почистване се използват четки и шлифовъчни машини. За почистване се използва също и смес от пясък и вода. При прилагането на тези методи, може да се получи добре почистена повърхност с еднотипна грапавост, която ще подобрява сцеплението на слоя боя. От фасадната боя не може да се очаква, че ще отстрани лошото качество на основата-неравност или мазилка, различна зърненост, пукнатини или фуги. Необходимо е шпакловане с циментови шпакловъчни смеси за изравняване на повърхността. Преди шпакловането повърхностите се грундират с дълбоко проникващ строителен грунд. Дебело положените шпакловъчни слоеве над 3mm могат да се напукат по време на експлоатацията, в резултат на което ще се намаляват защитните свойства на покритието. Затова шпакловането трябва да се извършва на слоеве. Фасадните шпакловки съдържат по-едри частици. При шлайфане те се ронят и стоят по-грубо. Всеки слой трябва да добре изсуши. Броят на слоевете не трябва да надвишава три. Ако е необходимо по-голям брой шпакловки между отделните слоеве, се нанася грунд. Шпаклованите повърхности след изсъхване имат неравности и грапавини. За изглаждане на неравностите се прилага шлайфане с абразивна шкурка. Това значително подобрява адхезията между покриващите слоеве.

Особено внимание следва да се обърне на подготовката на повърхността, ако е поразена от мухъл. Мухълът е образование от кафяви, черни или сиви гъбични петна, по повърхността на покритието. „Гъбичките” растат върху бетонна основа, лаково-бояджийско покритие или друг органичен материал. Решение на проблема се постига чрез използването на специални противогъбични акрилни водно-дисперсни бои, съдържащи антибактериални добавки. Преди нанасянето на боята, на повърхностите предварително се нанася специален импрегниращ фасаден грунд. Причината за това е неравномерността на химичния състав и структурата на повърхността, като например, мазилка и старата боя, стара мазилка и нова мазилка и т.н. Грундът прониква в основите и ги заздравява, изравнява попиващата способност, подобрява качеството на филма и намалява значително разхода на боя. Подобрява адхезията на боята с повърхностите.

Непосредствено преди нанасяне, боята се разбърква добре в опаковката. Работи се при температура от над 5ºС до 30ºС. Фасадните бои се нанасят машинно с шприц-пистолет, а също и ръчно с валяк и четка. Съвременното машинно боядисване представлява безвъздушно нанасяне на боя чрез шприц-пистолет за боядисване, без използването на компресор за сгъстен въздух. Боята се изтласква с високо налягане през дюза с малък отвор в предната част на пистолета. Различните видове и размери дюзи позволяват контролирането на потока на материала и ширината на ветрилото. Шприц-пистолетите разпръскват боята през дюзи с диаметър 0,4, 0,6 и 1,2mm в зависимост от вискозитета й, при налягане на изхода в интервала 0,6-0,8MPa. Поради спадането на налягането след дюзата се образува факел с форма на кух конус, който със своята основа е насочен към боядисваната повърхност. Общовалидно правило е шприц-пистолетът да се държи перпендикулярно и на разстояние 25-30сm от боядисваната повърхност. Той се движи равномерно, като последователно се боядисват леко застъпващи се ивици. При боядисване на по-големи площи се препоръчва кръстосване на ивиците боя в различните слоеве. Така при машинното боядисвне се получават по равномерно боядисани повърхности, по-малко свръхразпръскване в сравнение с конвенционалните въздушни спрей машини, контролиране на дебелината на слоя на материала и повишаване производителността на работата в сравнение с ръчното-валяк или четка. Например, за една минута при използване на шприц-пистолета, може да се нанесе до 0,5 литра течност. В съвременните безвъздушни машини, допълнителна електроника контролира процеса на боядисване. Автоматично регулира необходимото налягане според гъстотата на материала, което значително подобрява качеството на нанасяне и намалява разхода му. При температура 23ºС първия нанесен слой боя изсъхва напълно за 4 часа, а втори слой боя може да се нанася между 4-24 часа.

Времевият интервал между отделните нанасяния зависи от температурата на основата и околната среда, както и от относителната влажност на въздуха. При температури под 10ºС времето за съхнене на боята се забавя. При всяко спиране на полагането над 10 минути, дюзата на професионалния шприц-пистолет трябва да се измие с вода. Разходът на боята е около 0,300-0,400кg/m²/за слой, в зависимост от естеството на основата.

При ръчното нанасяне на фасадните бои с валяк и четка, небоядисаните ронливи и неронливи повърхности се грундират с един слой фасадна боя, разредена с вода в съотношение 1:1. Боядисаните повърхности не се грундират. При температура 23ºС първия нанесен слой боя изсъхва напълно за 4 часа. Може да се нанесе и втори междинен слой фасадна боя разредена с вода 5-7 %, след пълното изсъхване на предходния. Третият, финишен слой неразредена или разредена боя максимум до 5% с вода, се нанася също след 4-24 часа, т.е. след пълното изсъхване на втория слой.

Безопастност при работа с водо-дисперсни фасадни бои
Най-често срещаните и широко използвани днес в строителството са водо-дисперсните фасадни бои. Те не са вредни за здравето и околната среда, поради което не се изисква предупреждение за опасност. Не съдържат вещества, за които е определена гранична стойност във въздуха на работното място съгласно „Наредба №13 за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа”. Не са пожаро- и взривоопасни. При работа с фасадни бои трябва да се използва подходящо работно облекло за работа с химически вещества и съхранението им. При контакт с кожата засегнатите области се измиват с вода и сапун, докато се отстранят всякакви остатъци от продукта. При контакт с очите е необходимо да се изплакват с течаща вода в продължение на няколко минути при отворени клепачи. При поглъщане да се изпие голямо количество вода, и да се прави консултация с лекар. Не се налага защита на дихателните пътища. При необходимост за защита на ръцете и очите могат да се използват защитни ръкавици и предпазни очила. На работната площадка трябва да има чешма за измиване и да се спазват правилата за добра хигиена на работното място. Преди почивка и в края на работното време да се мият ръцете. Хранителните продукти трябва да се държат далече от боите. При авариен разлив се използват подходящи адсорбиращи материали като пясък, сгур, стърготини.

Предимства на фасадните бои
Предимствата на най-разпространените водо-разредими фасадни бои са, че не съдържат органични разтворители, екологично чисти и безвредни са за човека и животните. Основното им предимство е лекотата на полагане. Лесно се нанасят машинно и ръчно. Боядисаните повърхности се характеризират с повишена устойчивост към неблагоприятните атмосферни въздействия на околната среда. В този случай говорим за устойчивост на валежи, резки температурни промени и ултравиолетови лъчи. В продължение на много години те не губят цвета си и са устойчиви на замърсяване и измиване. Например, акрилните и силиконовите покрития не избледняват в продължение на десетилетия. Характеризират се също и с устойчивост на механично напрежение, свързано със свиването на стените. Само в този случай, покритията са надеждни и дълготрайни. Лесно се оцветяват и се получават разнообразни по цвят покрития, което е важно условие за оформянето на естетическия вид на фасадите. Имат ниска влагопоглъщаемост - коефициентът на водопоглъщане „w” е около 0,05kg /(m²•h0,5) и висока паропропускливост - коефициентът на дифузия Sd е 0,11-0,05m. По време на експлоатация имат много добра устойчивост на износване-5000 цикъла на мокро и сухо почистване. Изсъхват и достигат до пълната си експлоатационна готовност до 24 часа.